Ford C-Max (2003-2010) recenzia a skúsenosti

 

 • 30
 • 23.5.2011
 • Marcel Janco
 • Prvé MPV s modrým oválom si dalo načas a predstavilo sa až na jar roku 2003, teda v dobe kedy po Európe behali státisíce modelov ako Scenic, Picasso, Zafira a pod. Svoje oneskorenie sa Ford snažil zákazníkom vynahradiť a dal si skutočne záležať. Kódový názov vyplynul z významu písmena C - v prvom rade sa tak volá segment trhu, do ktorého mieri, ale podstatný je aj význam nasledovných slov  - Comfort, Confidence, Control (pohodlie, dôveryhodnosť, ovládateľnosť). Za základ poslúžila pripravovaná II. generácia celosvetovo populárneho modelu Focus, ktorá sa však predstavila až o rok neskôr. Focus C-Max ťaží z kvalitných jazdných vlastností vďaka zadnej náprave Control Blade. Okrem toho C-Max môže jazdiť na benzín, naftu, LPG, CNG alebo dokonca na palivo E85, čo je 85 % zmes bioethanolu a klasického benzínu. Najskôr sa kompaktné MPV-éčko predávalo pod názvom Focus C-Max a až neskôr zostalo len pri mene C-Max.

  Ford C-Max prvej generácie sa objavil na trhu v roku 2003 a na začiatok dostal motory 1.8 16V (88 kW), 1.6 TDCi (80 kW) a 2.0 TDCi, vo výbavách Ambiente, Trend a Ghia. V roku 2004 pribudla výbava Sport a nové motory 1.6 16V, 1.6 Ti-VCT, 1.8 16V (92 kW), 2.0 16V a 1.8 TDCi. V tomto roku sa v modeli objavila aj automatická prevodovka s plynule meniteľným prevodom CFT v spojení s motormi 1,6 TDCi a 1,8 16V. Rok 2005 priniesol slabšia verziu motora 1.6 TDCi (66 kW) a klasickú automatickú prevodovku pre motor 2,0 i 16V. Na začiatku roka 2006 sa v modeli objavil motor 1.8 FlexiFuel spaľujúci E85. V roku 2007 prebehla mierna modernizácia vzhľadu a pribudla  nová vrcholná výbava Titanium, postavená na báze verzie Ghia. V roku 2008 pribudol motor 2.0 TDCi s výkonom 81 kW. Rok 2010 znamenal ukončenie výroby a príchod druhej generácie.

  C-Max je absolvoval v roku 2003 bariérovú skúšku Euro NCAP a za ochranu posádky pri náraze získal štyri hviezdičky z piatich možných. Rovnakým počtom hviezdičiek bola hodnotená i bezpečnosť detí v autosedačkách a za ohľaduplnosť pri strete s chodcom voz dostal dve hviezdy z maximálnych štyroch.

  C-Max oproti Focusu prvej generácie disponuje menej odvážnym, ale po praktickej stránke podareným riešením interiéru. Pozícia vodiča za volantom, ktorý je nastaviteľný v dvoch úrovniach je mierne vyššia, čo umožňuje lepší výhľad z vozidla. Poteší aj radiaca páka, ktorá si našla svoje miesto na stredovom paneli a padne dobre do ruky. Palubná doska a ostatné plasty v interiéri sú vyrobené z kvalitných materiálov a aj dielenské spracovanie je na úrovni. Interiér spĺňa zásady ergonómie a intuitívnosti ovládania, teda okrem ovládania ostrekovača čelného skla. Zvláštnosťou pri ovládaní rôznych častí a mechanizmov vozidla je aj otváranie kapoty iba s kľúčom od spínacej skrinky, čo je jednak nepraktické, ale aj niekedy problematické a vyžaduje trocha cviku. Kto čaká v C- Maxe bohatú výbavu, musí hľadať, lebo na trhu je množstvo vozidiel v základe aj z dôvodu vyššej nákupnej ceny nového vozidla. Priestor v interiéri C-Maxu je pomerne veľkorysý a v pohode odvezie štyroch dospelých. V strede na zadných sedadlách sa skôr odvezie dieťa a ak toto sedadlo, ktoré je vyberateľné sklopíte, objaví sa malý odkladací stolík. Vyberať sa dajú tiež obe krajné sedadlá, čím sa docieli rovnej úložnej plochy s využiteľným objemom podobným ako pri malej dodávke. Sedadlá poskytujú dobrú oporu telu v zákrutách, navyše vynikajú pohodlím. Len bočné vedenie sedadiel by mohlo byť ešte lepšie. V štvormiestnom usporiadaní majú všetci cestujúci veľmi veľa miesta. C-Max ponúka kufor s objemom 460 litrov, po vybratí sedadiel až 1620 litrov.

  S C-Maxom sa jazdí takmer rovnako dobre ako s Focusom, pričom zvýšená stavba karosérie nemá zásadnejší vplyv na jazdné vlastnosti. Podvozok si naozaj zaslúži pochvalu, nielen za vynikajúce jazdné vlastnosti, ale aj za primeraný komfort pre posádku. Vďačí za to použitým vyspelým technológiám ešte z klasického Focusu, ktorý má vpredu zavesenie kolies typu pseudo McPherson, vzadu je viacprvkové zavesenie, Fordom označované ako Control Blade druhej generácie, s trojicou priečnych ramien a pozdĺžnou vzperou. C-Max sa vyznačuje ochotou meniť smer, výbornou priľnavosťou prednej nápravy, presným radením, komunikatívnym riadením a dobrým správaním na rozbitých slovenských cestách. Za kvalitou podvozku trochu zaostávajú brzdy, ktoré síce majú rýchly nástup brzdného účinku, ale potom je ich prejav vlažný, obzvlášť s naloženým vozidlom. Podvozok vydrží vcelku dosť, životnosť originálnych dielov je na veľmi slušnej úrovni a netreba mať obavy ani s výmenou čapov alebo silentblokov. Ramená náprav sú totiž dobre rozoberateľné, jednotlivé diely dobre vymeniteľné a je možné taktiež meniť jednotlivé čapy a silentbloky. Podstatne viac problematická je tzv. elektrická parkovacia brzda, ktorá na rozdiel od Audi alebo VW nie je ovládaná servomotormi priamo v zadných brzdách, ale cez lanovody, ktoré sú ovládané servomotorom a často sa stáva, že ju nemožno po zabrzdení následne odbrzdiť. Na vine je chybná mechanika a mení sa bohužiaľ celá.

  Základnou motorizáciou C- Maxu sa stala benzínová 1,6-ka s výkonom 74 kW. Pod označením Duratec sa skrýva starý známy ZETEC-SE, pôvodne vyvinutý Yamahou ešte pre Focus I. generácie. Aj keď je staršieho dáta, jedná sa o spoľahlivý motor. 1.6-tka na C-Max stačí ako tak, horšie je to pri naložení alebo plnom obsadení. Vtedy je dynamika vozidla podpriemerná, hlavne v spodných otáčkach a pri vytáčaní spotreba výrazne rastie. Ako základná motorizácia však pre nenáročných motoristov plne postačuje. Pozor si pri nej treba dať na výmenu rozvodového remeňa každých 150 000 km. Odporúča sa dať výmenu realizovať odbornému servisu alebo naozaj skúsenému mechanikovi, z dôvodu konštrukčne náročnejšiemu prevedeniu spodnej remenice. Tá je pripevnená k čelu kľukového hriadeľa jedinou axiálnou skrutkou, ktorá musí byť dotiahnutá na správnu a pomerne vysokú hodnotu. Preto treba skrutku vždy vymeniť za novú a predpisovo dotiahnuť, inak pri jej uvoľnení hrozí aj fatálna porucha motora. Ostatné motory s názvom Duratec už poháňa bezúdržbová reťaz. Tá vie byť po odjazdení 200 000-250 000 vyťahaná a vie spôsobovať väčšiu hlučnosť motora, obzvlášť pri náročnejšej (dynamickej) prevádzke. Ďalšie tri benzínové motory vo Focuse sú už nefalšované Duratec, a teda majú blok aj hlavu valcov z ľahkej zliatiny, 16 ventilov a dva vačkové hriadele. Vyznačujú sa tiež ovládaním ventilov cez mechanické zdvihátka bez vymedzovacích podložiek. Prvým je pomerne zriedkavá 1,6 Ti-VCT, ktorá vďaka zdvojenému premennému časovania rozvodového mechanizmu produkovala 85 kW. Motor je v dolnej polovici otáčkového spektra pomerne nevýrazný, svoj dynamický potenciál začne naplno rozvýjať až po prekonaní 3000 otáčkovej hranice. Treba však počítať aj s nárastom spotreby. Tá sa pri bežnom jazdení pohybuje okolo 7 litrov, svižná jazda zdvíha toto číslo na 9 a viac litrov. Ďalším motorom v ponuke je 1,8 16V dostupná aj vo verzii FlexiFuel. Tento motor nevynikal ani výkonom, ani spotrebou, a preto ak je treba niečo živšie, treba sa radšej poobzerať po dvojlitrovom Duratecu s výkonom 107 kW, ktorý sa dodával od roku 2004 do roku 2007.

  Základ vznetových motorov tvorí agregát 1,6 TDCi Duratorq, ktorý sa pre C-Max dodával v dvoch výkonnostných verziách. Od počiatku výroby je v ponuke silnejšia verzia, vo februári 2005 sa objavila aj slabšia bez turbodúchadla VNT, ktorá však na trhu vydržala iba dva roky. Jednotka bola vyvinutá v spolupráci s koncernom PSA. Jedná sa o celohliníkový štvorvalec s liatinovými vložkami a 16 ventilovým rozvodom poháňaným dvojicu vačkových hriadeľov. Pomocou turba s variabilnou geometriou lopatiek dosahuje výkon 80 kW, slabšia 66 kW verzia je o túto vymoženosť obraná a disponuje iba klasickým turbom. Slabšia verzia má však jednu výhodu. Nepotrebuje k svojej činnosti DPF filter. Zato 80 kW verzia vďaka vyššiemu výkonu síce poskytne o niečo dynamickejší zvezenie, ale neplní bez filtra pevných častíc emisnú normu Euro 4. DPF filter vždy znamená o problém naviac, ktorého riziko stúpa počtom najazdených km.  Celkovo možno obe verzie 1.6 Duratorq zaradiť medzi veľmi úsporné a kultivované motory, ktoré poskytujú lenaárny nárast dynamiky.

  Základ vznetových motorov tvorí 1.6 Duratorq TDCi v dvoch výkonových vyhotoveniach. Jednotka bola vyvinutá v spolupráci s koncernom PSA. Jedná sa o celohliníkový štvorvalec s liatinovými vložkami a 16 ventilovým rozvodom poháňaným dvojicu vačkových hriadeľov. Pomocou turba s variabilnou geometriou lopatiek dosahuje výkon 80 kW, slabšia 66 kW verzia je o túto vymoženosť obraná a disponuje iba klasickým turbom. Slabšia verzia má však jednu výhodu. Nepotrebuje k svojej činnosti DPF filter. Zato 80 kW verzia vďaka vyššiemu výkonu síce poskytne o niečo dynamickejší zvezenie, ale neplní bez filtra pevných častíc emisnú normu Euro 4. A DPF filter vždy znamená o problém naviac, ktorého riziko stúpa počtom najazdených km.  Hlavne silnejšia verzia sa vyznačuje veľmi plynulým ťahom už z nízkych otáčok a postačuje aj na svižnejšie jazdenie. Zle si však nevedie ani slabšia verzia a na bežné jazdenie plne postačuje, výkonový handicap oproti silnejšej verzii je cítiť hlavne pri predbiehaní či akcelerácii vo vyšších rýchlostiach. Spotrebou sa pritom pohybujú v priemere medzi 5-5,5 litrami nafty.

  Na prvý pohľad ideálna motorizácia, ktorá však vie pohnevať a nepotrebuje k tomu zrovna veľa najazdených kilometrov. Objavuje sa únik oleja cez tesnenie veka ventilov, čo sa najčastejšie rieši opätovným pretesnením. Pri väčšom počte kilometrov (neraz už od 100 000) sa už môžu vyskytnúť rôzne mechanické poruchy v podstatne väčšom množstve. Hlavným dôvodom týchto problémov býva predčasne degradujúca olejová náplň. Na niektorých miestach sa totiž olej nadmerne prehrieva, čo spôsobuje zvýšenú tvorbu karbónu. Svoje zohráva aj nevhodne tvarovaná olejová vaňa, kde je výpustná skrutka vyššie umiestnená ako spodok vane. V praxi takéto riešenie umožňuje usadzovaniu karbónu, ktorý sa nevyčistí ani pri výmene oleja. Nový olej sa tak pomerne rýchlo zanesie karbónom a negatívne vplýva na životnosť pohybujúcich sa častí motora. Ako prvé si to zvyčajne odnesie turbodúchadlo. Zakarbónované olejové kanáliky-trubky, (holender) alebo  upchaté sitko, ktoré je vložené medzi mazací kanál a prívodnú trubku nedovoľujú dostatočne mazať ložiská turbodúchadla. Ložiská sa dostatočne nemažú, prehrievajú sa, tým sa v nich hromadia ďalšie karbónové usadeniny, čo výrazne skracuje ich životnosť. Pre elimináciu tohto problému je vhodné tieto časti (trubky, sitko, holender) čistiť poprípade vymeniť.

  Znehodnotená olejová náplň má vplyv aj na ostatné časti motora a tak sa môžu vyskytnúť aj pridreté rozvody, ojničné ložiská alebo postupne sa znižujúcu kompresiu. Veľmi dôležité je tak včas a kvalitne meniť olejovú náplň. Maximum je 15.000 km, lepšie je však 10-12.000 km a aspoň raz za 100.000 km demontovať a poriadne vyčistiť olejovú vaňu od usadenín. Znehodnotená olejová náplň má vplyv aj na ostatné časti motora a tak sa môžu vyskytnúť aj pridreté rozvody, ojničné ložiská alebo postupne sa znižujúca kompresiu. Medzi ďalšie poruchy, ktoré sa pri väčšom počte kilometrov môžu vyskytnúť patria nefunkčný EGR ventil, nadmerne opotrebované vstrekovače - horšie štarty či hlučnejší a nerovnomerný chod motora a nezriedka sa objavujú aj rôzne úniky oleja či problémy s podtlakovým okruhom, ktorý ovláda EGR ventil, škrtiacu klapku a turbo. Vyskytuje aj podfukujúci vstrekovač, vinou čoho dochádza k usadzovaniu spečenej nafty na hlavu valcov, čo okrem znehodnocovania motorového oleja karbónom môže časom vyústiť až k prepáleniu samotnej hlavy. Veľkou životnosťou neoplýva ani dvojhmotový zotrvačník (viac v prípade 80 kW verzie), ktorého nadmerné opotrebovanie sa prejavuje chrchlaním, nadmernými vibráciami na voľnobehu, taktiež trhavým rozjazdom pri zábere spojky či zvýšenou hlučnosťou pri akcelerácii z nižších otáčok.

  Kto potrebuje ešte dynamickejšie zvezenie, sú v ponuke ďalšie agregáty. Prvý z nich je starý známy 1,8 TDCi s 8 ventilovým rozvodom, ktorý dosahuje max výkon 85 kW a krútiaci moment 280 Nm. Oproti predchodcovi používa motor vstrekovanie Siemens, ktoré je odolnejšie a spoľahlivejšie ako predtým používané Delphi. Motor ponúka solídnu dynamiku, treba si však zvyknúť na vlažné reakcie motora v nižších otáčkach, vyššiu hlučnosť a tiež pomalšie zohrievanie na prevádzkovú teplotu. Poteší absencia DPF filtra a solídna mechanická odolnosť a spoľahlivosť motora . Najzriedkavejšou motorizáciou je najvýkonejší diesel 2,0 TDCi pracujúci s výkonom 100 alebo po modernizácii 103 kW pri 4000 ot/min a 320 (340) Nm pri 2000 ot/min. Dvojliter už s C-Maxom celkom slušne cvičí, v nižších otáčkach však treba počítať s pomalšou reakciou motora na stlačenie akcelerátora. Spotreba sa dá bez väčších problémov udržiavať okolo 6 litrov. Podobne ako silnejšia 1,6 HDi je aj dvojliter vybavený turbodúchadlom s variabilnou geometriou lopatiek a funkciou overboost, kedy krátkodobo vzrastie krútiaci moment o 20 Nm. Od zavedenia normy Euro V obsahuje tento motor sériovo aj filter pevných častíc FAP. Mechanicky je motor odolný, solídna je aj spoľahlivosť, najčastejšie sa vyskytujú problémy s nefunkčným EGR ventilom, čo sa prejavuje hlavne za studena oneskorenou reakciou na zošliapnutie akcelerátora (nechcení ísť do otáčok), či nadmerným bielym dymením a zhasínaním motora..

  Prevodovky sa dodávali mechanické 5 alebo 6 stupňové, sú presné, s krátkymi dráhami a pomerne ľahkým radením. Pozor si však treba dať na automatiku s názvom CFT, ktorá sa montovala v kombinácii s benzínovou 1.8 a dieselovou 1.6. Jedná sa o automatickú prevodovku variátorového typu, ktorá síce zabezpečuje úplne plynulý rozjazd, ale pomerne rýchlo sa opotrebuje. Preto ak zistíte akékoľvek šklbanie, kolísanie otáčok alebo nadmerne vysoké otáčky pri akcelerácii bez adekvátneho ťahu, treba dať ruky preč, jedná sa totiž o drahú opravu.

  Väčšina u nás predávaných jazdených vozidiel pochádza z dovozu, najčastejšie z Holandska, Belgicka či Nemecka. Je teda predpoklad, že vozidlá jazdili po kvalitných cestách a mali dobrý servis. Ale pozor. Často boli využívané ako služobné vozidlá, čo znamená značný ročný km. nájazd, neraz aj viac ako 50000 km za rok. Preto je veľmi dôležité poznať skutočný stav kilometrov doložený servisnou históriou vozidla. Často je totiž tachometer stočený, čo nahráva zvýšenému riziku v podobe menšej spoľahlivosti vozidla.

  Okrem problematickej elektrickej ručnej brzdy, ktorou môže byť C-Max vybavený, vedelo pohnevať na začiatku výroby (do roku 2005) aj zatekanie vody do motora stieračov, nepresný palivomer (najmä v prvom roku výroby), tiež sa vyskytuje chybná hlavná elektrická kabeláž, čím dochádza k citeľnej strate výkonu motora, alebo hneval ventil podtlakového posilňovača bŕzd v zimnom období. Nezriedka sa možno stretnúť s opotrebovanými ložiskami kolies alebo zasekávajúcím sa zámkom kapoty. Ako už bolo spomínané, podvozok vydrží pomerne dosť a nadmerné vôle sa objavujú až pri väčšom počte km. Vtedy sa môžu objaviť nadmerné vôle uchytenia tyčiek stabilizátora - klepavé zvuky pri prejazde nerovností či vôle v silentblokoch a čapoch prednej nápravy. Na zadnej náprave sa sa nadmerná vôla v silentblokoch ramien prejavuje plávaním vozidla a búchaním pri prejazde nerovností, slabšou smerovou stabilitou a nadmerným opotrebením zadných pneumatík. Občas sa objavuje sa aj únik z hydraulickej kvapaliny z čerpadla benzínových motorov, čo je cítiť zvýšenou hlučnosťou posilňovača pri otáčaní volantom. V modeloch zo začiatku výroby sa v prípade benzínových motorov môžu objaviť chybné snímače polohy plynového pedála a tiež nepravidelný chod motora na voľnobehu, čo bolo spôsobené chybným spínačom voľnobehu škrtiacej klapky.

  Pri dieselových motoroch sa odporúča tankovať kvalitnú naftu a pravidelne meniť palivový filter. Väčší počet nečistôt obsiahnutých v nafte rýchlejšie zanáša palivový filter, čo sa prejavuje slabšou akceleráciou či stratou ťahu vo vyšších otáčkach. Viac nečistôt je samozrejme rizikom aj pre vstrekovače, ktoré sa môžu upchať, čo sa prejavuje obtiažnejším štartom či nepravidelným chodom motora. Často pomôže vstrekovače profesionálne vyčistiť, niekedy však čistenie nepomôže. Pri väčšom počte km sa môže objaviť aj únik oleja, čo má nezriedka na príčine netesná hadica odvetrávania kľukovej skrine. 

  Motory 1,6 TDCi 16V 66, 80 kW nezriedka postihujú problémy s opotrebeným tubodúchadlom, nefunkčným EGR ventilom, vyskytujú sa úniky oleja a rôzne problémy spôsobené karbónom znehodnoteným olejom (strata kompresie, pridreté rozvody, ojničné ložiská a pod). Pri väčšom nájazde sa vyskytuje aj podfukujúci vstrekovač - nadmerná tvorba karbónu, riziko poškodenia hlavy valcov - odporúča sa doťahovať vstrekovače a tesnenie vstrekovača kontrolovať a prípadne vymeniť- Občas sa vyskytuje aj predratá či netesná hadica turbodúchadla - uniká olej a slabší ťah motora.

  Pri 1,6 TDCi sa z dôvodu nevhodného tvarovania olejovej vane nepodarí vypustiť všetky usadeniny, preto je vhodné buď častejšie meniť olejovú náplň (maximálne 15 000 km) spolu s prepláchnutím čerstvým olejom alebo z času na čas (aspoň raz za 100 000 km) demontovať a poriadne vyčistiť olejovú vaňu. V opačnom prípade usadeniny, ktoré zostali na dne opakovane znehodnocujú novú olejovú náplň, čo má nepriaznivý vplyv a spôsobuje rýchlejšie opotrebovanie motora a jeho súčastí.

  V prípade motora 2,0 TDCi sa často porúča EGR ventil, čo sa môže prejavovať aj spomalenou reakciou auta pri zošliapnutí plynového pedálu, trhavou akceleráciou alebo horším štartovaním. Často sa rozsvieti aj kontrolka motora. Pri motoroch 1,8 TDCi a 2,0 TDCi občas zlyhávajú SCV ventily čerpadla Common Rail od Siemensu. 

  Väčší počet najazdených kilometrov môže znamenať nadmerne opotrebované vstrekovače, čo sa prejavuje nerovnomerným a hlučnejším chodom motora na voľnobehu, horším studeným štartom či slabším výkonom. Pri väčšom počte najazdených kilometrov si pri dieselových motoroch treba dávať pozor taktiež na nadmerné vibrácie na voľnobehu, trhavý rozjazd pri zábere spojky či hlučnosť pri akcelerácii z nižších otáčok. Vtedy je s najväčšou pravdepodobnosťou na vine nadmerne opotrebovaný dvojhmotový zotrvačník. V dieselových motoroch, ktoré sú vybavené filtrom pevných častíc (FAP), sa životnosť filtra pohybuje v závislosti od spôsobu používania vozidla okolo 150 000 - 200 000 km. Niekedy môže byť životnosť filtra väčšia, ale niekedy aj menšia a to najmä ak sa častejšie jazdia kratšie (mestské) trasy, kedy sa filter nestihne kvalitne regenerovať. Problémy s filtrom sa obyčajne hlásia svietiacou kontrolkou, resp. prechodom motora do núdzového režimu. Blížiaci sa koniec (upchatie) DPF filtra sa obyčajne hlási zvýšenou frekvenciou regenerácii spolu s miernym nárastom spotreby. Ako už bolo spomínané, pozor na automatické prevodovky Durashift CVT, ktoré je nutné už po 120 000 najazdených kilometroch draho repasovať. Oveľa lepšou voľbou sú preto klasické manuálne ovládané prevodovky.

  Motorový olej sa u všetkých pohonných jednotiek mení po najazdení 20 000 km alebo po jednom roku. Ford odporúča používať olej viskóznej triedy SAE 5W-30 alebo 10W-30, špecifikácie ACEA A1/B1 alebo A2/B2, API SH, CD alebo EC. Zážihová 1,6 Duratec má rozvody poháňané ozubeným remeňom, ktorý sa mení po desiatich rokoch prevádzky alebo najazdení 150 000 km. Všetky ostatné benzínové pohonné jednotky majú rozvody poháňané reťazou, ktorá sa môže prejavovať po 1/4 milióna najazdených kilometrov zvýšenou hlučnosťou. Pri dieselových motoroch 1.8 TDCi a 2.0 TDCi sa rozvodový remeň mení po 150 000 km alebo desiatich rokoch prevádzky a pri dieselovej 1,6 TDCi po 200 000 km alebo 10 rokoch prevádzky. Pri dieslových motoroch s filtrom pevných častíc (1.6 TDCi, 80 kW a 2.0 TDCi) je nutné dopĺňať po 60 000 km aditíva po rozsvietení žltej kontrolky na prístrojovom paneli.

   

       

  Technické parametre

  Typ karosérie:päťdverové MPV
  Rozmery (D x Š x V v mm): 4333-4391 x 1825 x 1588-1595
  Rázvor (mm): 2640
  Batožinový priestor (l): 460/1620
  Pohon: predné kolesá
  Objem palivovej nádrže (l): 55

  Motor Objem Kódové označenie Výkon
  1.6 1596 ccm HWDA, HWDB 74 kW
  1.6 1596 ccm HWDA, HWDB, SHDA, SHDB, SHDC 74 kW
  1.6 Ti 1596 ccm HXDA, SIDA 85 kW
  1.8 1798 ccm CSDA, CSDB 88 kW
  1.8 1798 ccm QQDC 90 kW
  1.8 1798 ccm QQDB, QQDA, Q7DA 92 kW
  1.8 1798 ccm QQDB, QQDA 92 kW
  2.0 1999 ccm AODA, AODB, SYDA 107 kW
  2.0 1999 ccm AODA, AODB, SYDA, AODE 107 kW
  1.8 Flexifuel 1798 ccm Q7DA 92 kW
  2.0 CNG 1999 ccm SYDA 107 kW
  1.6 TDCi 1560 ccm HHDA, HHDB 66 kW
  1.6 TDCi 1560 ccm HHDA, HHDB, GPDA 66 kW
  1.6 TDCi 1560 ccm G8DC, MTDA 74 kW
  1.6 TDCi 1560 ccm G8DA, G8DB 80 kW
  1.6 TDCi 1560 ccm G8DA, G8DB, G8DD 80 kW
  1.8 TDCi 1753 ccm KKDA 85 kW
  2.0 TDCi 1997 ccm IXDA 81 kW
  2.0 TDCi 1997 ccm G6DC, G6DE, G6DF 98 kW
  2.0 TDCi 1997 ccm G6DA, G6DB, G6DD, G6DG 100 kW
  Prednosti a nedostatky automobilu
  veľký vnútorný priestor a slušná variabilita
  vynikajúce jazdné vlastnosti
  presné riadenie a radenie
  kvalitné materiály v interiéri a dielenské spracovanie
  slušná spoľahlivosť
  cenová dostupnosť náhradných dielov
  slabšie brzdy, najmä pri naloženom vozidle
  problematické ovládanie kapoty
  slabšia výbava (chýbajúca klimatizácia v základných verziách)
  vyššia spotreba benzínových motorov najmä 1,8 16V

  Poruchy (21)
  vyskytujúce sa problémy s elektrickou ručnou brzdou
  zatekanie vody do motora stieračov a následná nefunkčnosť motorčeka (do roku 2005)
  nepresný palivomer (najmä v prvom roku výroby)
  chybná hlavná elektrická kabeláž (do roku 2005)
  občas problém s ventilom podtlakového posilňovača bŕzd v zime (do 2005)
  nadmerne opotrebované ložiská kolies (väčší km nájazd)
  zasekávajúci sa zámok kapoty
  únik hydraulickej kvapaliny cez netesné čerpadlo (väčší nájazd, viac benzínové motory)
  chybné snímače polohy plynového pedála (začiatok výroby, benzínové motory)
  chybný spínač voľnobehu škrtiacej klapky (začiatok výroby, benzínové motory)
  rôzne úniky motorového oleja najčastejšie z pod veka ventilov (väčší km nájazd, najmä 1,6 TDCi)
  pri väčšom nájazde sa vyskytujú problémy s podtlakovým okruhom, ktorý ovláda EGR ventil, škrtiacu klapku a turbo, vyskytuje sa nadmerná tvorba karbónu, taktiež podfukujúci vstrekovač - nadmerná tvorba karbónu, riziko poškodenia hlavy valcov - odporúča sa doťahovať vstrekovače a tesnenie vstrekovača kontrolovať a prípadne vymeniť, občas sa vyskytuje aj predratá či netesná hadica turbodúchadla - uniká olej a slabší ťah motora (1,6 TDCi)
  nadmerne opotrebované turbodúchadlo -vyššia spotreba oleja, slabší ťah, prenikanie oleja do sacieho traktu (častejšie 1,6 TDCi, väčší km nábeh)
  nadmerne opotrebované vstrekovače - hlučnejší a nerovnomerný chod motora, obtiažnejšie studené štarty (diesel, väčší km nábeh)
  občas zlyhávajúce SCV ventily čerpadla Common-Rail od Siemensu (1,8 TDCi a 2,0 TDCi)
  zanesený-nefunkčný EGR ventil - spomalená reakcia auta pri zošliapnutí plynového pedálu, trhavá akcelerácia, nadmerné dymenie, niekedy problematické štarty, svietiaca kontrolka (diesel, väčší km nájazd)
  nadmerne opotrebovaný dvojhmotový zotrvačník - klepavé zvuky a nadmerné vibrácie pri voľnobehu, trhavý rozjazd pri zábere spojky, vyššia hlučnosť pri akcelerácii z nižších otáčok (diesel, väčší km nábeh)
  predčasne zanesený filter pevných častíc DPF/FAP (najmä 1,6 TDCi 80 kW, ostatné dieslové motory až pri Euro V resp. z dovozu-na želanie, nedostatočná regenerácia hlavne pri častejších mestských a kratších jazdách - hlási sa častejšími regeneráciami, svietiacou kontrolkou či vyššou spotrebou)
  porucha škrtiacej klapky (2,0 TDCi, väčší km nájazd)
  vyššia poruchovosť a kratšia životnosť automatickej prevodovky Durashift CFT
  nefunkčná klimatizácia - úniky chladiaceho média z klimatizácie - netesný chladič alebo rozvodové trubky

  Autorubik odporúča / neodporúča
  2,0 16V TDCi (100 kW).
  Motor poskytuje C-Maxu dostatok dynamiky na svižné jazdenie, pričom spotreba sa drží vo veľmi rozumných číslách. Z dieselových motorov je najspoľahlivejší a ak je možnosť, radšej si treba vybrať verziu bez FAP filtra, ktorý vie skôr či neskôr spôsobiť nečakané problémy a výdavky.
  8,6
  Autorubik verdikt
  Komentáre (30)

  Pridať komentár

  1. M. 30.10.2014 12:16

   Žltá sa rozsvieti ak je teplota 4 stupne a menej a červená ak je nula a menej. Je to výstražná kontrolka a upozorňuje na riziko poľadovice a prípadného šmyku.

   Odpovedať

  2. erik 29.10.2014 15:54

   dobry den mohol by mi niekto poradit kupil som ford focus c-max 1,6 80kw rok vyroby 2004 a zobrazuje sa mi kontrolka snehova vlocka ale len vzdy vecer ked je zima raz je zltej farby a raz cervenej a pise tam LOWE OUTSITUDE TEMPERATURE viem ze je to nieco s teplotou mohol by mi niekto poradit ze co to znamena vdaka

   Odpovedať

  3. xrs 17.10.2014 11:54

   C max z francúzka, 1.6 tdci (66kw), r.v. 2009, najazdených 100tis. Ja som najazdil 45tis. Zatiaľ som úplne spokojný - 1,5 roka. Spotreba za posledných 7tis kilometrov 4.6km - tankujem prémiovú naftu

   Odpovedať

  4. M. 30.9.2014 17:31

   po stránke spoľahlivosti to je v pohode motor, spotreba tak medzi 7-8, pre bežné jazdenie stačí pri obsadenom vozidle už je dosť slabý a pri obiehaní treba dosť točiť

   Odpovedať

  5. milos 29.9.2014 21:37

   rozmyslam nad kupou C-Maxu 1,6l ,74 kW, 2006 r.v., 116 tis. najazdenych... prosim vas poradte mi kto mate skusenosty s tymto motorom

   Odpovedať

   1. Anonym 29.11.2014 15:55

    Tento motor mam vo ff ll,2007,kupilsom ho pri 108000km,teraz ma 160000,doteraz bez problemov,spolahlivy motor,dostatocne vykonny, vypriemerna spotreba 6,8 -7 l

    Odpovedať

  6. Anonym 25.8.2014 10:45

   1.6TDCI ghia r.2004 v 2006 kúpeny v Fr. 154t. km pri 200t. netesne vstrekovače, výmena predné pravé ložisko,predné tlmiče, pri 270t. rebrovaná hadica nasávania vzduchu za intercoolerom, pri 330t. hadica od intercoolera, 350t. zadne prave ložisko, problemy so spínačom piatych dverí. Ináč veľmi spokojný.

   Odpovedať

  7. peter b 30.3.2014 18:06

   mam c max 1,8 tdci mam problem so slabou akceleraciou, oneskorenou a vysokou spotrebou zhruba 7 litrov priemer

   Odpovedať

  8. llrrr 29.1.2014 14:45

   Chcem kupit ford c-max 2.0 TDCi Ghia r.v. 8/2004 mam ist do toho ak tak na co si davat pozor

   Odpovedať

  9. kolienko 9.11.2013 10:13

   Práve rozmýšľam nad kúpou C maxu 2011 , 1,6 diesel. mate niekto s týmto typom skúsenosti?? niektorí ľudia ma odhovárajú kvoli kazovým motorom.

   Odpovedať

  10. metod 2.10.2013 10:27

   Ponuka sa mi ford c max 2010, 1,6 hdi . Mate nuekto z konkrtne. Z touto verziou skusenosti ale dake cenne informacie? Dakyjem. Odpovede kludne aj na moj mail (metod79@azet.sk)

   Odpovedať

  11. majokan 26.9.2013 12:06

   Ten motor v odporucani mal byt asi 2.0 TDCi, nie HDI, ci?

   Odpovedať

  12. PeHy 18.6.2013 12:53

   Mam C-max 9/2007, 1,8 TDCi 85kw dovoz Francuzsko 143tis. km. Po 3rokoch mu svieti na tachometri 213000 km a som s nim spokojny. Ako sa spomina v clanku, pomalsie sa zahrieva motor hlavne v zime, ale inak uplna spokojnost. Co sa tyka servisu - vymenil som preventivne po kupe auta - kotuce na vsetkych kolesach aj s platnickami, rozvody s vodnou pumpou a nedavno sa mi zacalo ozyvat vytlacne lozisko na spojke, tak som ju nechal vymenit komplet celu - dvojhmotu, spojku ako aj lozisko. Olej menim kazdych 10 -13tis. km pouzivam drahsi Liqui MOlly, filtre orig..
   S autom uplna spokojnost. . Vyssi posed, lepsi vyhlad na cestu. Priestranne rodinne MPV.

   Odpovedať

   1. jaro 27.6.2016 19:30

    Ahoj prosím ťa vymenil som. Baterku. Štartovanie mám gombikom a nejde to naštartovať chyba kľúču či. Niečo také
    . Nevieš. Poradiť čo s tím cmaxikom

    Odpovedať

  13. xrs 17.6.2013 12:50

   C max z francúzka, 1.6 tdci (66kw), r.v. 2009, najazdených 100tis. Ja som najazdil 5tis. Zatiaľ som úplne spokojný aj keď je asi priskoro hovoriť mám ho len 4 mesiace. Spotreba 4.9.

   Odpovedať

  14. silvia 27.5.2013 22:12

   mám c-max 2005 80kw 1,6 tdci a neviem si vynachváliť. priestorovo super- jazdím sama plus dovolenky s kamoškami žiadny problém. pohodlie a k tomu dobrý mechanik, ktorý sa stará do detailov tak slúži super a to má 163000km najazdených. dennodenne používané.a ked sa velmi snažím tak spotreba zíde na 3,8 litra uplne vpohode. 100% spokojnosť zatiaľ.

   Odpovedať

  15. karel 29.4.2013 14:08

   zhanam prave zadne ložisko na ford focus c-max,neviete poradit nejku stranku

   Odpovedať

   1. PeHy 18.6.2013 12:55

    Skus:

    jagfordgarage.sk
    ford.sklep.pl

    Odpovedať

  16. Ivan 19.4.2013 12:31

   V roku 2010 som kúpil r.v.2007, dovoz z Nemecka 1,6 TDCI 80KW. Mal nabehaných 142 tis.km. Vyše roka auto jazdilo fantasticky. Potom začali problémy s filtrom pevných častíc. V súčasnej mám 190 tis. km. Potvrdila sa netesnosť pri vstrekovačoch. Výsledkom bolo odparovanie nafty do interiéru, na zadusenie. Odišlo ložisko na pravej strane vpredu, zatekanie zadných dverí, menil som uchytenie žiaroviek na osvetlení, z ničo nič vypínal motor pri zvýšení otáčok - chyba v elektroinštalácii.
   Inak inerierovo perfektné vozidlo, s dobrými jazdnými vlastnosťami, ale drahé náhradné diely a servis. Asi by som ho druhý krát nekúpil.

   Odpovedať

  17. mahona 21.1.2013 23:39

   Nazdar.pred dvoma rokmi som kupil 1.6ku 66kw dovoz francuzko.teraz ma 185000km.zatial som 100%spokojny,okrem dvoch ziaroviek vsetko funguje.mozno trosku slabsi motor na tak tazke auto ale pri rozumnej jazde staci.max.spotreba zatia 5.9,pri dlhsich trasach napr.chorvatsko 5.5litra.manzelka ho pouziva denne je schopna jazdit pod 5 litrov.zatial s
   uper,dufam ze to vydrzi

   Odpovedať

  18. jakub 8.12.2012 22:35

   pred 3 rokmi som si kúpil ojazdený a dovezený z belgicka C-MAX, 1,8 TDCi cca 126 000 km a som s ním nad mieru spokojný (dobrá spotreba, výkon a priestrannosť), kamarát má 2,0 TDCi a filter pevných častíc ho hádže do nudzového režimu (zanesený) a tiež ho trápi EGR ventil.

   Odpovedať

  19. kibel 28.11.2012 19:49

   ...no ohromneee a ja som si xcel kupit spolahlivy c-max...

   Odpovedať

  20. buco 1978 30.9.2012 09:54

   Pred pol rokom som kupil Ford fusion,1,4 automat a teraz mi vkuse svieti ikona podobajuca sa ozubenemu kolecku s oranzovym vykricnikom.....môze mi niekto poradit v com je chyba,jelios manual je v nemeckom jazyku...dakujem...

   Odpovedať

  21. andrej 29.8.2012 09:08

   ako odstranit hučanie zotrvačnika a koľko by stala oprava

   Odpovedať

  22. marek 14.8.2012 19:56

   Ja mam c-maxa štvrtý mesiac, kupil som ojazdenku r.v.2004 nabehal som do 5000 km a odišlo mi turbo,aktualny stav km 156000, podľa toho súdim ze boli stiahnuté.... inak som spokojný ale nabudúce zainvestujem do niečoho novšieho.....

   Odpovedať

  23. podpolanec 27.7.2012 13:18

   Tak a uz mam cca. 210000 a bolo treba menit vsetky kotuce.
   Po cca. 2000 km od ich vymeny sa prejavil vylogany pravy predny naboj
   hadzanim volantu pri brzdeni.

   Takze opatovne do servisdu a osustruzit novo nahodene kotuce
   dokazene zlym nabojom.

   Teraz prave praskla harmonika na sani vzduchu za intercoolerom.
   A cakam co bude dalej. :-D

   Odpovedať

  24. Juraj 22.2.2012 15:49

   Všetko najdete na www.ford-club.cz alebo www.ford-klub.sk

   Odpovedať

  25. Ivan pařenica 28.1.2012 10:51

   Ivan PAŘENICA k tomu predošlému kontaktujte ma na pazko25@azet.sk alebo na 0905 134 241

   Odpovedať

  26. Ivan pařenica 28.1.2012 10:48

   Motor nemá výkon ide len do 3000otáčok aj napriek tomu ze je dané nové Turbo C-MAX 1.6 TDCI 66KW R.V 2007 PROSíM PORADIŤ dakujem

   Odpovedať

  27. podpolanec 30.10.2011 23:36

   Jazdim 1.6TDCI a presne ako pisete. Motor si ludia mylia s benzinakom, taky je zivy a pruzny. Avsak cca. 180000km odislo prave zadne lozisko. Cca 190000km a odisiel EGR ventil. Teraz cakam kedy odide turbo, ale to sitko mozno vyhodim. Dvojhmotak sa uz tiez sem tam ozve. Inac, nespomenuli ste este kopec problemov so zatekajucimi 5. dverami, zateka do spinaca a zamku 5. dveri, osvetlenia SPZ a popod spoiler okolo sroubu aj dovnutra auta.

   Odpovedať