Mazda 5 (2004-2010) - recenzia a skúsenosti

 

 • 6
 • 15.10.2013
 • Marcel Janco
 • Mazda 5 nahradila model Premacy a súčasne aj väčší model MPV. Zaujme športovo pojatým dizajnom, ale aj solídnou spoľahlivosťou najmä benzínových verzií. Postavená je na podvozku Focus II s predĺženým rázvorom, čo jej dáva predpoklad na veľmi dobré jazdné vlastnosti nielen vo svojej triede. V našich končinách sa tešia obľube najmä vozidlá vybavené dvojlitrovým naftovým motorom, pri kúpe však treba byť obozretný. Oproti benzínovým motorom je diesel podstatne náchylnejší na poruchy, čo môže očakávanú úsporu z nižšej spotreby razom predražiť.

   

  História

  Prvá generácia Mazdy 5 bola predstavená na jesennom parížskom autosalóne v roku 2004 a na slovenský trh sa dostala až nasledujúci rok v júni. Vozidlo dostalo pod kapotu dva benzínové 1,8i (85 kW), 2,0i (107 kW) a jeden dieselový agregát 2,0 MZR-CD s dvomi výkonovými verziami (81 a 105 kW).

  Konštrukčne je Mazda 5 založená na platforme C1 od Fordu, čo znamená, že zdieľa veľa častí s Mazdou 3. Najbližšou dvojičkou je Ford Focus C-Max, rozlišujú sa ale v spôsobe otvárania zadných dverí, kde C-Max má klasické na pánte a Mazda používa posuvné dvere.

  V roku 2006 prešiel modernizáciou benzínový motor 2,0 MZR. Dostal elektronicky ovládanú škrtiacu klapku a variabilné časovanie ventilov (S-VT), vylepšujúce priebeh krútiaceho momentu s rastúcimi otáčkami. Štandardom pre dvojlitrový benzínový motor bola 6-stupňová manuálna prevodovka a za príplatok aj 5-stupňový automat.

  V marci 2008 sa začala predávať faceliftovaná Mazda 5. Dostala nový predný nárazník, kolesá a zadné LED svetlá pre stupne výbavy Touring a Grand Touring. Zmeny zasiahli aj interiér, hlavne palubnú dosku, vrátane podsvietenia budíkov. Rádio bolo tiež modernizované, po novom má aj AUX vstup, MP3, na želanie DVD navigačný systém so 7-palcovým multifunkčným dotykovým displejom, ktorý je integrovaný v stredovom paneli. Pribudla aj cúvacia kamera, sériovo zadný výduch pre klimatizáciu a zmenil sa aj stredový panel. Bočné dvere sa dali na želanie objednať s otváraním pomocou elektromotorov tlačidlom v interiéri alebo na diaľkovom ovládaní.

  V roku 2010 pribudla elektronická kontrola stability a trakcie, plus ďalšie bezpečnostné prvky. V tom istom roku sa na jarnom ženevskom autosalóne predstavil výraznejšie modernizovaný model, ktorý výrobca označil ako II. generáciu rovnakého mena.

   

  Bezpečnosť

  Mazda 5 prešla nárazovým testom Euro NCAP v roku 2005 a za ochranu posádky pri náraze bola ohodnotená piatimi hviezdičkami z piatich (33 bodov). Za ochranu detí v autosedačke dostala tri hviezdičky z piatich (32 bodov) a za ohľaduplnosť pri strete s chodcom dve hviezdičky zo štyroch (12 bodov).

   

  Interiér

  Prístrojová doska a celkový dizajn interiéru pôsobí pomerne konzervatívne až jednoducho. Trocha na škodu veci je skutočnosť, že interiér vozidla tvoria výhradne tvrdé plasty. Dielenské spracovanie a taktiež ergonómia je ale na veľmi dobrej úrovni a pohodlie šoférovania umocňuje aj vyvýšená radiaca páka umiestnená na stredovom paneli. O niečo horšie je na tom ergonómia rozmiestnenia a ovládania výbavy vozidla. Ovládanie niektorých funkcií je trochu nelogické, najviac asi bude vadiť ovládanie palubného PC.

  interier

  Na predných sedadlách je dostatok miesta všetkými smermi aj pre urastenejších cestujúcich. V druhom rade je pre dve dospelé osoby taktiež dostatok priestoru, prostredný cestujúci sa však moc pohodlne neusadí. Prostredné sedadlo je totiž veľmi úzke a cestujúci bude svojím telom na šírku zasahovať do priestoru krajných sedadiel. V treťom rade je priestoru poskromne a dostatok miesta na dlhšie jazdy tu nájdu len osoby menšieho vzrastu resp. deti. Čisto päťmiestne usporiadanie sa dalo kúpiť len v základnej výbave.

  interier1

  Kufor v základnom usporiadaní (päťmiestnom) dosahuje objem 426 litrov, čo je v porovnaní s konkurenciou a tiež z pohľadu viac ako 4,5 metrovej dĺžky len priemerná hodnota. V prípade čisto päťmiestnej verzie je objem kufra o niečo väčší a dosahuje 538 litrov. Po sklopení sedačiek v druhej rade stúpne na 1485 resp. 1566 litrov. Naopak v plnej sedemmiestnej konfigurácii je objem kufra už len symbolických 112 litrov.

  Pochvalu si Mazda 5 zaslúži za užívateľsky veľmi jednoduchý systém manipulácie so sedadlami Karakuri. Jednoduchým pohybom jednej ruky možno spraviť z päťmiestneho auta sedemmiestne, pričom zadné sedadlá sa sklápajú do podlahy, takže nie sú prekážkou batožine. Druhý rad umožňuje premenu z troj na dvojmiestnu konfiguráciu, kedy sa prostredné sedadlo zasunie do schránok pod krajnými sedadlami s možnosťou vytiahnutia sieťky a odloženia rôznych zbytočností. Sedadlá v druhom rade sa dajú samostatne pozdĺžne posúvať až o 27 cm, výhodou aj regulácia sklonu operadiel.

  Priestorovo veľmi dobre riešené sú aj zadné bočné posuvné dvere, čo je výhodou najmä v preplnených a úzkych nákupných parkoviskách. Posuvné dvere umožňujú prístup do interiéru veľkým otvorom s dĺžkou 686 mm a výškou 1083 mm, ktorý je naviac len 439 mm nad vozovkou. Podľa druhu výbavy ich možno otvárať elektricky diaľkovým ovládačom, stlačením tlačidla na prístrojovej doske alebo manuálne.

  Odkladacích priestorov je síce dosť (45), ale niektorým chýba väčšia praktickosť či skôr univerzálnosť. Umiestniť 10 fľašiek s pitím nie je problém, ťažšie sa však hľadá pohodlné uloženie napr. mobilného telefónu.

  kufor

   

  Podvozok a jazdné vlastnosti

  Ako už bolo v úvode spomínané, Mazda 5 je postavená na podvozkovej platforme C1 (vpredu zavesenie typu McPherson a štvorprvková náprava vzadu - tri priečne a jedno pozdĺžne rameno), ktorá odvádza veľmi dobrú prácu vo vozidlách Ford Focus, C-Max, Volvo S40 alebo Mazda 3. Zahanbiť sa nenechala ani v podstatne vyššej a taktiež pomerne dlhej Mazde 5. Jazdné vlastnosti, hlavne správanie v zákrutách, pripomínajú skôr osobné vozidlo ako MPV. Aj keď sa oproti menším príbuzným viac nakláňa, zvolenú stopu drží veľmi dobre a zahanbiť sa nenechá ani na kľukatejších cestách.

  Napriek mäkšiemu nastaveniu podvozku sú náklony karosérie na prijateľnej úrovni, malú pripomienku si zaslúži len vyššia citlivosť na bočný vietor pri vyššej rýchlosti podobne ako mierne pohupovanie na zvlnenom povrchu, kde inak skvelý podvozok môže pôsobiť trocha nervóznejšie. Pochváliť treba aj tlmiace schopnosti podvozku, kedy sa výraznejšie rázy/hlučnosť prenášajú do interiéru až pri prejazde väčších (priečnych) nerovností a výtlkov.

  Dobrému podvozku sekunduje aj primerane komunikatívne a presné riadenie s elektrohydraulickým posilňovačom, ktoré sa vyznačuje rýchlou reakciou na pohyb volantu, dobre nastavenou tuhosťou a tiež pomerne strmým prevodom.

   

  naprava

   

  Benzínové motory

  Ponuka motorov pre Mazdu 5 je pomerne skromná. Za celú svoju produkciu vydržala s dvomi benzínovými štvorvalcami a stačiť museli aj dve verzie dvojlitrového turbodieselu. Obidva benzínové motory nesú označenie MZR a používajú sa aj v Mazde 6. Majú hliníkový blok valcov s liatinovými vložkami, hliníkovú hlavu valcov so 16 ventilmi, kde dvojicu vačkových hriadeľov (DOHC) poháňa rozvodová reťaz. Ventily sú ovládané priamo cez hrnčekové vahadlá bez vymedzovacích podložiek.

  Ako benzínový základ slúži 1,8 16V s 85 kW pri 5300 ot/min a 165 Nm pri 4000 ot/min. Svojou dynamikou postačuje motor potrebám bežného vodiča, limity sú citeľné hlavne pri väčšom obsadení či potrebe akčnejšie zrýchľovať vo vyšších rýchlostiach. Vtedy je potrebné motor viac vytáčať, čo sa samozrejme odráža na vyššej spotrebe. Pri bežnom jazdení sa spotreba v priemere pohybuje okolo 8 litrov.

  O niečo lepšie dynamické vlastnosti a viac výkonovej rezervy aj na svižnejšie jazdenie poskytuje väčší dvojliter s výkonom 107 kW pri 6000 ot/min a krútiacim momentom 185 Nm pri 4500 ot/min. Pri bežnom jazdení nesklame ani spotrebou, ktorá sa pohybuje v priemere okolo 8-8,5 litra. Dvojlitrový motor je teda dobrým kompromisom z pohľadu jazdnej dynamiky a spotreby.

  benzin

  Pri oboch agregátoch si treba dať pozor na zvýšenú spotrebu motorového oleja. Tento problém sa vyskytuje najmä pri viac ojazdených kusoch, pričom problém netreba podceňovať, keďže nadmerná spotreba oleja môže mať z dlhodobého hľadiska negatívny vplyv na stav katalyzátora a kvalitu mazania. Olej sa do spaľovacieho priestoru dostáva cez opotrebované stieracie krúžky, bez výraznejšieho poklesu kompresie a výkonu motora. Nezaškodí tak z času na čas skontrolovať stav oleja pomocou olejovej mierky.

   

  Dieselové motory

  Pre priaznivcom dieselov je v ponuke štvorvalec 2,0 MZR-CD v dvoch výkonových verziách. Prvá má výkon 81 kW a krútiaci moment 310 Nm, silnejšia 105 kW a 360 Nm. Motor konštrukčne vychádzal zo staršieho agregátu DiTD, používaného v poslednej generácii 626 či Premacy. O dodávku paliva do valcov sa však nestaralo radiálne čerpadlo Denso, ale vstrekovanie common-rail od rovnakého výrobcu s maximálny vstrekovacím tlakom 1800 barov (180 MPa). Motor má liatinový blok, hliníková hlava valcov obsahuje rozvod SOHC, teda jeden vačkový hriadeľ a 16 ventilov ovládanými vahadlami s mechanickým vymedzovaním vôle. Rozvodový mechanizmus je na rozdiel od benzínových motorov poháňaný ozubeným remeňom. Aj slabšia verzia poskytuje Mazde 5 obstojnú dynamiku, silnejšia verzia vynikne najmä pri plnom obsadení či potrebe svižnejšej akcelerácie vo vyšších rýchlostiach. dobrej spotrebe nafty, pohybujúcej sa v priemere okolo 6,5 litra.

  Dieslové motory v Mazde 5 sú výbavené filtrom pevných častíc - DPF, aby splňovali emisnú normu Euro 4 (1. 10. 2006). Práve táto ekologická vychytávka býva neraz zdrojom problémov. Najmä v prvých rokoch nebolo fungovanie DPF optimálne a často sa zanášal. Určité zlepšenie prinieslo preprogramovanie riadiacej jednotky. Celkovo je však filter citlivý na kvalitu paliva, jazdný režim a skôr či neskôr prinesie nutnosť servisného zásahu - nútenej regenerácie, či výmeny. Pozor si treba dať aj na nadmernú hladinu oleja v motore. Na tú upozorňuje značka X na olejovej mierke. Regenerácia filtra totiž prebieha dodatočným vstrekovaním dávky paliva, na zvýšenie teploty spalín a kvalitného zhorenia sadzí vo filtri. Časť paliva vždy preniká do motorového oleja a riedi ho. Ak regenerácie prebiehajú častejšie z dôvodu kratších (mestských) jázd, dochádza k nadmernému riedeniu oleja naftou, čo prezrádza aj stúpajúca hladina oleja. Ak dosiahne hladina oleja značky X, je potrebné olej čo najskôr vymeniť, inak hrozí poškodenie motora a jeho súčastí.

  diesel

   

  Spoľahlivosť a poruchy

  Mazda 5 sa pri pravideľnom a kvalitnom servise vyznačuje dobrou spoľahlivosťou a poruchy sa zvyčajne vyskytujú až pri väčšom nájazde, čo platí hlavne pre benzínové verzie.

  V prvých ročníkoch riešili servisy v rámci záruky hluk od prednej nápravy - uloženie stabilizátora, taktiež sa riešili úpravy softvéru z dôvodu častého upchávania DPF filtra, kolísaním otáčok motora či štrajkujúceho stabilizačného systému. V rámci pravidelných servisných prehliadok, kontrolovali mechanici Mazdy aj dotiahnutie skrutky držiaku prevodovky a tiež upevnenie chladiča stlačeného vzduchu (intercooleru).

  Z pohľadu dlhodobejšej prevádzky možno medzi najčastejšie vyskytujúce sa nedostatky zaradiť vôle na podvozku. Týka sa to hlavne zadnej nápravy, obzvlášť ak bolo vozidlo častejšie používané ako 7-miestne alebo na prepravu rôznej batožiny. Predčasne sa potom vedia porúčať ložiská, prejavujúce sa zvýšeným hlukom alebo ešte častejšie tlmiče, ktoré okrem nestability a väčšieho pohupovania zadnej časti môžu zaviniť aj nerovnomerné opotrebovanie zadných pneumatík. Taktiež sa môžu vyskytnúť vôle v samotnom uložení (silentblokoch) zadnej nápravy, čo sa prejavuje výraznejším plávaním zadnej časti pri prejazde nerovnosti či prudšej zmene jazdného smeru.

  Na prednej náprave sa zvyčajne ako prvé objavujú vôle v tiahlach stabilizátora a spojovacích tyčiach riadenia, neskôr sa objavuje aj nadmerná vôla v silentblokoch a spodnom čape ramena. Výhodou je, že možno v druhovýrobe kúpiť jednotlivé časti zavesenia na prednú aj zadnú nápravu.

  Skontrolovať sa oplatí aj fungovanie elektrických okien alebo klimatizácie, z ktorej vedela uniknúť náplň cez poškodené tesnenie alebo chladič.

  V prípade vozidla vybaveného xenónovým osvetlením treba skontrolovať nastavovanie sklonu, ktoré občas nefunguje a tiež účinnosť samotných xenónov, ktorá časom klesá.

  Pomerne rýchlo podlieha opotrebovaniu brzdový systém, obzvlášť ak sa svižnejšie jazdí.

  Pri viac ojazdených kusoch sa objavuje aj korózia, ktorá najčastejšie napadá výfukové potrubie a časti podvozku. Samotná karoséria (lemy, prahy, spodné časti dverí) sú na rozdiel iných modelov značky voči korózii chránené podstatne lepšie.

  V prípade benzínových agregátov vie občas (pri väčšom nájazde) odísť zapaľovacia cievka, čo sa prejaví nepravidelným chodom, vibrovaním motora na voľnobehu a rozsvietením žltej kontrolky palivového a emisného systému. Rovnako vie občas pohnevať aj zanesená škrtiaca klapka prejavujúca sa najmä nerovnomerným chodom motora na voľnobehu.

  Zväčša pri väčšom nájazde sa v prípade benzínových motorov vyskytuje aj zvýšená spotreba motorového oleja.

  Pri benzínových motoroch sa neodporúča prestavba na LPG, keďže motor má hlavu valcov s mechanickým nastavovaním ventilovej vôle, ktorú je potrebné pravidelne kontrolovať každých cca 60 000 km pri spaľovaní na benzín, pri spaľovaní na LPG každých 20 000 km. Mnoho majiteľov tak z dôvodu šetrenia financií nerobilo pravidelnú kontrolu a nastavenie ventilovej vôle, čo viedlo k poškodeniu samotných ventilov a hlavy valcov. Taktiež samotná konštrukcia motora nie je stavaná na dlhodobú prevádzku na LPG, čo sa prejavuje rýchlejším opotrebovaním nadmerne namáhaných častí motora (piesty, krúžky, ventily, hlavy valcov, tesnenia a pod).

  V prípade dieselových motorov je spoľahlivosť o niečo horšia a s rastúcim počtom kilometrov sú podstatne viac náchylnejšie na poruchy oproti benzínovým. Pozor si treba dať na tankovanie kvalitnej nafty, keďže systém common-rail od firmy Denso je dosť citlivý na jej kvalitu.

  Ako prvé sa zvyčajne opotrebujú či v prípade nekvalitného paliva zanesú vstrekovače, čo sa prejavuje menšou ochotou motora na pridanie plynu, vyššou hlučnosťou a tiež nepravidelným chodom na voľnobehu či zhoršeným studeným štartom. Takáto oprava-výmena vstrekovačov nepatrí k najlacnejším, preto sa oplatí spomínané príznaky nepodceňovať.

  Občas sa vyskytuje aj nefunkčný regulačný SCV ventil na vysokotlakovom čerpadle, takže vozidlo nenaštartujete, či chybný snímač na vysokotlakovom potrubí – raily. Oba snímače sú síce samostatne meniteľné, ale s výmenou si poradia len odborne zdatné servisy.

  V prípade dieselového motora sa vyskytuje aj problém s nadmernou tvorbou karbónových usadením, čo majú okrem dlhých servisných intervalov (20 000 a viac) na svedomí najmä netesné podložky vstrekovačov. Odporúča sa teda skrátiť výmenu oleja na 10 000 km a spolu s kontrolou (nastavovaním) ventilovej vôle kontrolovať aj tesnosť vstrekovačov a v prípade potreby netesné podložky vstrekovačov vymeniť. Zvýšené množstvo karbónu totiž nepriaznivo vplýva na životnosť motora a jeho príslušenstva. Ako prvé zvyčajne odíde turbodúchadlo, neskôr sa môže objaviť aj nadmerne opotrebený či zadretý aj samotný motor.

  Obohranou pesničkou sú aj predčasne zanesené DPF filtre. Prichádzajúce problémy sa obyčajne hlásia častejšími regeneráciami, nárastom spotreby, či svietiacou kontrolkou a v horšom prípade prechodom do núdzového režimu.

  Ako už bolo spomínané, kontrolovať treba aj olejovú mierky a v prípade prekročenia tretej rysky X je potrebné čo najskôr vymeniť motorový olej. Podceňovať tento problém sa neopláca, hrozí totiž poškodenie motora. Pre dlhšiu životnosť sa odporúča každých 20 000 - 30 000 km previesť v odbornom servise tzv. nútenú regeneráciu DPF filtra. Taktiež kto často jazdí po meste alebo na kratšie trasy zväčša so studeným motorom, ten nech sa kúpe dieslového motora radšej vyhne.

  Dvojhmotový zotrvačník sa vyznačuje solídnou odolnosťou a ozýva sa až po značnej porcii kilometrov.

   

  Servis

  Zaujímavosťou v prípade Mazdy 5 je aj elektronická servisná knižka, ktorú Mazda zaviedla prvýkrát práve v rade 5. Motorista nenosí so sebou už klasickú servisnú knižku, pretože údaje a úkony sú zaznamenávané do počítačového systému Mazdy a uchovávané pre konkrétny model, bez ohľadu na aktuálneho majiteľa. V prípade kúpy ojazdenej Mazdy 5 bude teda ľahké overiť v najbližšom autorizovanom servise, či konkrétny exemplár pravidelne absolvoval všetky predpísané servisné úkony, prípadne, či bol havarovaný alebo koľko má skutočne najazdených kilometrov.

  Benzínové motory majú rozvody poháňané bezúdržbovou reťazou, ktorá sa bežne nemení. Dieselový motor má rozvodový mechanizmus poháňaný ozubeným remeňom, ktorého interval výmeny je 120 000 km alebo po šiestich rokoch. Spolu s remeňom sa mení aj hydraulický napinák a odporúčajú sa aj príslušné kladky s vodnou pumpou.

  Výmena oleja je podľa výrobcu v prípade všetkých motorov stanovená po najazdení 20 000 km alebo po jednom roku, podľa toho, čo nastane skôr. Odporúča sa však interval skrátiť na 15 000 km pre benzín a 10 000 km pre diesel. Pre benzínové motory je odporúčaný olej viskóznej triedy SAE 5W-30 a mal by plniť špecifikáciu API SJ/SL, ACEA A1, A3. V prípade dieselových motorov je potreba používať tzv. bezpopolový olej vhodný pre motory s DPF SAE 5W-30, ACEA C1.

  Každých 60 000 resp. 80 000 km je potrebné kontrolovať a nastavovať ventilovú vôľu. Pomocné hnacie remene sa odporúčajú meniť po 60 000 km alebo 36 mesiacoch, sviečky po 120 000 km a vzduchový filter po 30 000 km alebo 24 mesiacoch.

  Motor Objem Kódové označenie Výkon
  1.8 1798 ccm L823 85 kW
  2.0 1999 ccm LFF7 107 kW
  2.0 CD 1998 ccm 81 kW
  2.0 CD 1998 ccm RF7J 105 kW
  Prednosti a nedostatky automobilu
  veľmi dobré jazdné vlastnosti
  variabilný interiér
  možnosť prepravy až siedmych cestujúcich
  dobrý výhľad z vozidla a veľké spätné zrkadlá
  dobrá spoľahlivosť (hlavne benzínových modelov)
  praktické bočné posuvné dvere
  dostatočne výkonný a pružný motor 2,0 MZR-D (105 kW)
  presné radenie a riadenie
  priemerný objem kufra v porovnaní s konkurenciou (v prípade 7-miestneho usporiadania je objem minimálny)
  problematicky využiteľné prostredné sedadlo v druhom rade
  skromnejší priestor na sedadlách v treťom rade
  nevyberatelné 6. a 7. sedadlo
  slabšie odhlučnenie interiéru (hlavne hluk od kolies)
  laxnejší nástup brzdného účinku
  trocha nelogické ovládanie niektorých prvkov výbavy
  vyššia cena originál náhradných dielov

  Poruchy (20)
  kolísanie otáčok motora (prvé ročníky, v rámci záruky riešil výrobca)
  štrajkujúci stabilizačný systém (prvé ročníky, v rámci záruky riešil výrobca)
  dotiahnutie skrutky držiaku prevodovky a tiež upevnenie chladiča stlačeného vzduchu-intercooleru (prvé ročníky, v rámci záruky riešil výrobca)
  opotrebované, tečúce tlmiče na zadnej náprave, hučiace-opotrebované ložiská, nadmerné vôle v zavesení kolies (častejšie v prípade viac zaťažovaných vozidiel, resp. pri väčšom nájazde)
  vôle v tiahlach stabilizátora na prednej náprave, spojovacích tyčiach, neskôr aj v samotnom zavesení kolies (väčší km nábeh)
  zriedka nefunkčné elektrické okná
  nefunkčná klimatizácia - uniknutá náplň cez poškodené tesnenie či chladič
  občas nefunkčné nastavovanie sklonu xenónových svetlometov a ich slabnúci účinok
  rýchlejšie opotrebované brzdy (hlavne pri svižnejšom jazdení)
  korózia výfukového potrubia a povrchových častí podvozku a nosníkov
  občas nefunkčná zapaľovacia cievka - nepravidelný chod, vibrovanie motora na voľnobehu, rozsvietená žltá kontrolka palivového a emisného systému (benzín)
  porucha škrtiacej klapky - nerovnomerný chod motora na voľnobehu, problematický štart a pod. (benzín, väčší km nábeh)
  zvýšená spotreba motorového oleja (benzín, väčší km nábeh)
  opotrebované alebo zanesené vstrekovače - menšia ochota motora na pridanie plynu, vyššia hlučnosť, nepravidelný chod na voľnobehu, či zhoršený studený štart (diesel, väčší km. nábeh alebo nekvalitná nafta)
  občas nefunkčný regulačný SCV ventil na vysokotlakovom čerpadle - vozidlo nenaštartuje (diesel, väčší km nábeh)
  občas chybný snímač na vysokotlakovom potrubí – raily (diesel)
  zanesený filter pevných častíc DPF - svietiaca kontrolka, častejšie regenerácie, vyššia spotreba alebo prechod do núdzového režimu (diesel, častejšie pri mestských alebo kratších jazdách)
  nadmerne opotrebené turbodúchadlo - slabší kolísavý ťah motora, prienik oleja do sacieho traktu, vyššia hlučnosť (diesel, väčší počet najazdených km, zanedbaná údržba, karbónové usadeniny)
  nadmerne opotrebovaný dvojhmotový zotrvačník - nadmerné vibrácie na voľnobehu, trhavý rozjazd či hlučnosť pri akcelerácii z nižších otáčok (diesel, väčší km nábeh)
  podfukujúce vstrekovače - zvýšená tvorba karbónových usadenín - riziko nadmerného opotrebovania motora a turbodúchadla (diesel)

  Autorubik odporúča / neodporúča
  1,8 16V a 2,0 16V.
  Skvelý podvozok Mazdy 5 by síce zniesol aj podstatne výkonnejšie motory, na bežné jazdenie však oba benzínové štvorvalce postačujú. Vyznačujú sa kultivovaným chodom a spoľahlivou prevádzkou.
  7,8
  Autorubik verdikt
  Komentáre (6)

  Pridať komentár

  1. ROB77 21.5.2015 08:37

   Jaro Ka, ako si spokojný s mazdou 5 na plyn? stále bez problémov?Pýtam sa preto,lebo uvažujem nad takou možnosťou. dik

   Odpovedať

  2. brucus 21.9.2012 15:03

   Zdravim majitelov. Vlastnim mazdu5 2.0 MZR DiSi 110 kW. Kupovana nova v 12/2011, najazdene cca 15 000 Km. Priemerna spotreba 8.7 litra na 100 km. Jazdene 80% v meste. Zo zaciatku bola spotreba okolo 10 litrov a postupne sa znizuje. Dost pomoze natankovat kvalitnejsi benzin - Shell alebo OMV. Vtedy mi spotreba klesa cca o 0.5 litra na 100 km. Co sa tyka jazdnych vlastnosti - dynamika motora by mohla byt lepsia ale celkom to ujde. Co sa tyka ostatneho som zatial velmi spokojny. Zelam vsetkym vela kilometrov bez problemov.

   Odpovedať

  3. Jaro Ka 16.7.2012 20:39

   Vlastním benzín 107 kw pri priemernej spotrebe 9,1 litra (75% km najazdených v meste). Mimo mesta je to v pohode aj pri športovej jazde. Nedávno som dal do toho LPG a zatiaľ neľutujem. Náklady na palive sa znížili o cca 40%. Má to najazdených 204 500 km a s olejom problém nemám. S autom som spokojný či s vnútorným priestorom, variabilitou, jazdnými vlastnosťami alebo spoľahlivosťou (až na tie tiahla stabilizatora, no ktoré auto ich nemá ?!). Ja MAZDU 5 určite doporučujem a všetkým želám veľa bezpečných kilometrov.

   Odpovedať

   1. Maroš 8.1.2013 17:30

    kde a aké LPG ti montovali? Schválený je tuším teleflex. Koľko stála montáž? Ako sa zmenili jazdné vlastnosti?

    Odpovedať

    1. Jaro Ká 14.2.2013 18:49

     Cena: 1150€ (LPG+kolky,TK,EK,otypovanie atď.) vo Velmatech Bystrička pri Martine, systém Solaris 2 + flashlube. Zanedbateľné zníženie výkonu neriešim. Všetko som zapisoval, odsledoval. Do zimy úspora oproti benzínu cca 39%, teraz okolo 33%. Zaklopem si, ale zatiaľ spokojnosť. Vytkol by som malú nádrž, väčšia sa nezmestila aj to som dvíhal posledné sedadlá o 60mm a fľašu som nechcel kvôli kufru. Ja konštatujem OK.

     Odpovedať

  4. dolfort 15.2.2012 04:12

   Mám benzín 107kW a spotrebu podľa palubáku 7,8. Manuálny prepočet 8 až 8,5 litrov a to nejazdím práve najpomalšie. Ak by som chodil vyslovene defenzívne, tak by som to stiahol ešte o pol litra dole. Toľko moja skúsenosť s dvojlitrom... je to 145 veselých koníkov za primeranú spotrebu.

   Odpovedať