Škoda Octavia II (1Z, od 2004-2013) - recenzia, skúsenosti a spoľahlivosť

 

 • 41
 • 19.1.2012
 • Marcel Janco
 •  

  Škoda Octavia I sa  stala stredoeurópskym bestsellerom, a tak si na druhej generácii museli dať konštruktéri poriadne záležať. Čas ukázal, že sa im vozidlo opäť podarilo. Octavia II síce už nevzbudila po predstavení toľko vášni, na predajnosti sa to ale vôbec neodzrkadlilo a modelu sa darí aj po ôsmych rokoch výroby vynikajúco.

  Okrem zdedeného dobrého mena, Octavia II výrazne pokročila v dielenskom spracovaní a predovšetkým ponúka výrazne viac priestoru aj pre cestujúcich vzadu. Ak sa k tomu pridá veľmi podarený dizajn, množstvo motorov, veľký kufor, solídna spoľahlivosť a dostupný servis, úspech aj na poli jazdeniek je zaručený.

   

  História

  Octavia II bola predstavená v marci 2004 na ženevskom autosalóne ako päťdverový liftback. Pod kapotou boli na výber okrem základnej motorizácie 1,4 MPI (55 kW) aj ďalšie dva benzínové agregáty 1,6 MPI (75 kW) a 1,6 FSI (85 kW) a dva naftové štvorvalce 1,9 TDI PD (77 kW) a 2,0 TDI PD (103 kW).

  Štandardná výbava základného modelu Classic pritom obsahovala napríklad štyri airbagy - vodiča, spolujazdca a bočné vpredu, systémy ABS, MBA, EBV, MSR a ASR, elektromechanický posilňovač riadenia, kotúčové brzdy vpredu aj vzadu, systém na deaktiváciu airbagu spolujazdca, tri hlavové opierky a tri trojbodové bezpečnostné pásy vzadu, prípravu pre rádio so štyrmi reproduktormi alebo centrálne zamykanie so SAFE systémom.

  V septembri na parížskom autosalóne bola predstavená verzia kombi a verzia kombi s pohonom všetkých kolies (4x4) - pre tieto boli vyhradené motory 2,0 FSI (110 kW) a 1,9 TDI (77 kW), oba spojené s manuálnou šesťstupňovou prevodovkou. Pri ostatných verziách boli k dispozícii prevodovky päťstupňové a šesťstupňové priamo radené, šesťstupňové automatické s HD meničom a možnosťou manuálneho radenia Tiptronic a nakoniec automatické priamo radené DSG.

  V septembri 2005 vo Frankfurte bola predstavená Octavia RS vo verzii kombi a liftback s motorom 2,0 16V TFSI (147 kW).

  V roku 2006 sa objavila luxusná verzia Laurin & Klement a v júni pribudol motor 2,0 TDI (125 kW) do verzie RS. Koncom roka posilnil najslabší motor v ponuke, z pôvodných 55 kW na 59 kW. Podobne vzrástol aj krútiaci moment zo 126 Nm na 132 Nm pri 3800 ot/min, čím sa tiež zlepšilo zrýchlenie z 0 na 100 za 14,2 sekundy (pôvodne 15,5).

  Začiatkom roka 2007 pribudla verzia Scout. Tá je približne o 1 cm dlhšia, 1,5 cm širšia a 1,3 cm vyššia ako Octavia kombi 4x4. Svetlá výška bola vďaka úpravám na odpružení a veľkosti kolies resp. pneumatík zväčšená na 180 mm, tzn. v porovnaní s modelom 4x2 má Scout svetlú výšku väčšiu o 40 mm, oproti Octavii 4x4 o 16 mm (vďaka novému rozmeru kolies a pneumatík 225/50 R17).

  Medzi zmenené diely patria predný a zadný nárazník, bočné ochranné lišty a nadstavce prahov. Vozidlo má štandardne čierne pozdĺžne strešné nosiče, pod hlavnými svetlometmi sú v nárazníku integrované predné hmlovky, na prahoch ozdobné lišty s nápismi Scout a na blatníkoch ochranné lemy. Prednú i zadnú časť vozidla chráni veľký nájazdový kryt. Pod motorom a prevodovkou je štandardne dodávaný ďalší ochranný kryt. Vzadu je Octavia Scout odlíšená označením modelu a leštenou koncovkou výfuku.

  V máji sa dostal pod kapotu Octavie nový preplňovaný benzínový motor 1,8 TSI (118 kW). Ten nahradil  takmer vo všetkých verziách 2,0 FSI, ktorý ostal v ponuke len s automatickou prevodovkou.

  Na jar 2008 bola v Ženeve predstavená Octavia RS s motorom 2,0 TDI (125 kW) so vstrekovaním common-rail a možnosťou voľby medzi manuálnou šesťstupňovou prevodovkou a DSG.

  Na jeseň prebehol facelift modelu (okrem verzii Scout a RS). Zmeny dizajnu karosérie boli pomerne výrazné. Dotkli sa novej masky chladiča a zmenili sa predné blatníky. Nové sú aj predné svetlomety, ktoré môžu byť voliteľne vybavené xenónovými výbojkami a natáčacími modulmi. Vnútri svetlometu je podobne ako v prípade Superbu integrovaný názov modelového radu. Nový je aj predný nárazník s hmlovými svetlometmi, ktoré sú vybavené funkciou denného svietenia a funkciou odbočovacích svetiel. Vonkajšie spätné zrkadlá  sú už v základnej verzii Classic elektricky nastaviteľné a vyhrievané, pre verzie Elegance a L&K dokonca aj s funkciou elektrického priklopenia ku karosérii. V zadu sa zmeny dotkli grafiky svetiel a do zadného nárazníka pribudli reflexné plochy.

  Zmeny sa dotkli aj motorov. Pre faceliftované verzie boli k dispozícii 1,4 MPI (59 kW), 1,6 MPI (75 kW) aj s automatom, 1,4 TSI (90 kW) a 1,8 TSI (118 kW) oba TSI aj voliteľne s DSG. Dieselové agregáty ostali bez zmeny.

  V máji 2009 sa na trh dostala faceliftovaná verzia RS a Scout. V júni sa objavil nový motor 1,6 TDI (77 kW) so vstrekovaním common-rail, legendárny 1,9 TDI sa ponúkal až do konca. Objavila sa aj úsporná verzia GreenLine so zníženou priemernou spotrebou 4,4 litra (4,5 - kombi).

  Začiatkom roka 2010 sa pod kapotou objavil aj doteraz najmenší motor 1,2 TSI (77 kW). V máji nahradil hlučný 2,0 TDI PD podstatne kultivovanejší 2,0 TDI s rovnakým výkonom, ale so vstrekovaním common-rail. Koncom roka začala výroba novej Octavie Tour. Doterajšiu prvú generáciu nahradila druhá predfaceliftovaná generácia, najskôr s jediným motorom 1,6 MPI (75 kW) a neskôr pribudol aj 1,4 MPI (59 kW).

  Pre modelový rok 2012 dostali verzie RS a Scout na želanie diódové denné svetlá a pre milovníkov slova Green, pribudla okrem verzie GreenLine aj verzia Octavia Green Tec. Tento úsporný paket predstavuje medzistupeň medzi štandardnými verziami a Octaviou GreenLine. V kombinácii s motormi 1,4 TSI (90 kW) a 1,6 TDI (77 kW) je vozidlo vybavené systémom štart-stop, rekuperáciou brzdnej energie a pneumatikami s nižším valivým odporom.

   

  Bezpečnosť

  Nárazovým testom Euro NCAP prešlo vozidlo v roku 2004. Za ochranu posádky pri náraze získalo štyri hviezdičky z piatich (27 bodov). Podobne dopadlo aj v hodnotení bezpečnosť detí, štyri hviezdičky z piatich (37 bodov). V disciplíne stret s chodcom vybojovalo dve hviezdičky zo štyroch (17 bodov).

   

  Interiér

  Interiér Octavie II je vydarený po dizajnovej aj ergonomickej stránke, poteší prítomnosťou kvalitných materiálov a dobrou priestrannosťou. Lícovanie jednotlivých dielov je na veľmi dobrej úrovni. Poteší aj možnosť vybavenia rôznymi modernými prvkami aktívnej či pasívnej bezpečnosti, ale aj dvojzónovou klimatizáciou, či dobre vybaveného autorádia. Pri nich však pozor na prvé ročníky vybavené autorádiom Symphony, ktoré nemalo nijak valný príjem signálu a naviac sa kazilo. Skontrolovať treba najmä CD mechaniku, ktorá sa nevysunie, alebo  nefunguje vyhľadávanie.

  skoda_octavia_ii_interier

  Sedadlá sú veľmi komfortné aj na dlhé jazdy, dobre držia telo a v lepšej výbave poskytujú aj slušný rozsah nastavenia sedadla vodiča vo všetkých smeroch. Všetky ovládacie prvky padnú hneď do ruky.

  Čím Octavia doslova nadchne je objem kufra. Liftback ponúkne 560 litrov, po sklopení zadných sedadiel až 1350 a kombi 580/1620 litrov. Hodnota pritom zostáva zachovaná aj u verzie s pohonom všetkých kolies.

  skoda_octavia_ii_kufor

  Viac sa môžete dočítať aj v našich redakčných testoch: Test Škoda Octavia II kombi 2,0 TDI (103 kW), Test Škoda Octavia 2,0 TDI (103 kW) Ambiente.

   

  Podvozok a jazdné vlastnosti

  Jazdné vlastnosti sú na dobrej úrovni. Podvozok poskytuje dobrý komfort aj na našich rozbitých cestách a zároveň poskytuje dostatok istoty v zákrutách aj na nerovných komunikáciách. Snáď jedine zadná časť nenaloženej kombi verzie sa na nerovnostiach o niečo natriasa.

  Prednú nápravu tvorí zavesenie typu McPherson so spodnými trojuholníkovými priečnymi ramenami. Samostatne sa dá vymeniť spodný čap a zadný silentblok. Zadná náprava je viacprvková, tvorená jedným pozdĺžnym a tromi priečnymi ramenami. Toto riešenie bolo použité prvý krát v Golfe piatej generácie v roku 2003.

  Skoda-Octavia_Combi_2004_podvozok

  Pri starších Volkswagenoch (Octaviach I) sa síce viacprvková zadná náprava tiež vyskytovala, ale iba v spojení s pohonom všetkých kolies. Pritom Focus podobnú konštrukciu využíval už od orku 1998 a niektoré japonské vozidlá ešte skôr. O blahodarnom vplyve na jazdné vlastnosti nie je pritom potreba diskutovať.

  Kvôli izolácii hluku a vibrácií využíva Octavia II pomocný rám, ku ktorému sú pripevnené všetky priečne ramená. Pozdĺžne rameno, zachytávajúce sily pri akcelerácii a brzdení, je uložené v pružnom lôžku, čo umožňuje určitú zmenu postavenia kolesa pri prejazde zákrutou z dôvodu pôsobenia priečnej (bočnej) sily.

  Odolnosť zadnej nápravy je na dobrej úrovni, v prípade hučiaceho zadného ložiska pozor. Mení sa len ako celok s nábojom, v ktorom je okrem ložiska integrovaný aj snímací krúžok systému ABS, čo nie je práve najlacnejšie.

  Skoda-Octavia_2005_predna_naprava

  Dobre je naladený aj elektromechanický posilňovač hrebeňového riadenia, ktorý pomôže komfortne zaparkovať. Pri vzrastajúcej rýchlosti optimálne tuhne a umožňuje udržať dobrý kontakt s vozovkou aj pri rýchlejšej jazde. Riadiaca jednotka posilňovača riadenia je jednotlivo pred-programovaná pre rôzne verzie vozidla z hľadiska zaťaženia prednej nápravy podľa motora, prevodovky a výbavy. Svižnejšiu jazdu kľukatými cestičkami príliš nepodporuje slabšia spätná väzba a tiež mierne oneskorená reakcia posilňovača na prudkú zmenu otočenia volantom.

  Oproti predošlej generácii sa značne vylepšili aj brzdy. Majú dobrý účinok a dajú sa citlivo dávkovať. K tomu významne prispieva podtlakový posilňovač bŕzd s tzv. progresívnou charakteristikou. Všetky kolesá sú vybavené kotúčovými brzdami s jedno-piestovým plávajúcim strmeňom. Kotúče predných bŕzd sú s vnútorným chladením.

  Všetky vozidlá Škoda Octavia sú sériovo vybavené protiblokovacím brzdovým systémom ABS, doplneným o ďalšie funkcie akými sú: EBV - elektronický rozdeľovač brzdného účinku medzi nápravy, MBA - mechanický brzdový asistent, MSR - regulácia krútiaceho momentu pri brzdení motorom, ASR - protipreklzové zariadenie.

  Zaujímavé sú aj ďalšie príplatkové systémy zlepšujúce aktívnu aj pasívnu bezpečnosť vozidla. Elektronický stabilizačný systém ESP sa kombinoval aj s HBA - hydraulický brzdový asistent, EDS - elektronická uzávierka diferenciálu a tiež funkcia TPM - kontrola tlaku v pneumatikách.

  Skoda-Octavia_2005_podvozok

   

  Benzínové motory

  Kým karoséria, materiály aj podvozok sú na slušnej úrovni, motory obzvlášť pred-faceliftovaných verzií trocha zaostávajú. Nie tak v počte, ale svojim prejavom, možnosťami a v prípade 2,0 TDI aj častejšími problémami so spoľahlivosťou.

  1,4 16V (55 kW, 126 Nm / 59 kW, 132 Nm)

  Základ benzínovej ponuky tvoril 16-ventilový štvorvalec o objeme 1390 ccm s výkonom 55 kW pri 5000 ot/min a krútiacim momentom 126 Nm pri 3800 ot/min (neskôr zvýšené na 59 kW a 132 Nm pri rovnakých otáčkach). Motor sa hojne využíva v menších modeloch koncernu VW (Polo, Fabia, Ibiza), ale nestratí sa (viac 59 kW verzia) ani v pomerne ťažkej Octavii (1210 kg). Vďačí za to hlavne širokému rozsahu využiteľných otáčok a dobre odstupňovanej prevodovke. Dynamické limity motora sa začnú prejavovať pri viac naloženom či obsadenom vozidle, akcelerácii vo vyšších rýchlostiach či v tiahlych stúpaniach, kde treba podradiť. Motor je teda vhodný pre pokojne jazdiaceho vodiča, ktorý jazdí sám alebo vo dvojici prevažne po meste a priľahlom okolí. Neurazí ani spotreba, ktorá sa pohybuje v priemere okolo 7 litrov.

  Pri motore 1,4 16V ja najdôležitejšou podmienkou dodržiavať pravidelnú výmenu rozvodov, najlepšie aj spolu s napínacími kladkami a vodnou pumpou (odporúča sa 90 000 km alebo 10 rokov, pri novšej 59kW verzie 120 000 km), inak hrozí riziko zlyhania niektorej z kladiek a fatálne poškodenie motora. Kladky sú dve, podobne ako remene, jeden od kľukového hriadeľa k vačkovému a druhý spojuje oba vačkové hriadele.

  Vyskytovať sa môže zanesená škrtiaca klapka (kolísanie otáčok voľnobehu alebo kolísanie ťahu). Vo väčšine prípadov postačí škrtiacu klapku poriadne vyčistiť, po opätovnom namontovaní však nezabudnite cca 20 sekúnd pred naštartovaním nechať kľúčik zapaľovania v polohe jedna, aby riadiaca jednotka stihla vykonať potrebné nastavenia.

  Častejšie sa vyskytuje problém so zanesenou škrtiacou klapkou v prípade 55 kW verzie, ktorá bola vybavená EGR ventilom. Ignorovanie prejavov zanesenej škrtiacej klapky môže časom viesť až k poškodeniu riadiacej jednotky motora.

  Občas sa vyskytujú aj chybné zapaľovacie cievky (častejšie ak sa zanedbáva pravidelná výmena sviečok), čo sa prejavuje nerovnomerným chodom na "menej" valcov v podobe vibrácií, straty výkonu či zhasínanie na voľnobehu.

  Najmä pri zanedbanej údržbe či naťahovaniu servisných intervalov nad 15 000 km sa môžu časom vyskytnúť karbónom zanesené ventily a hydraulické zdvihátka ventilov. Postupne sa to prejaví znížením výkonu motora, kolísaním voľnobehu, neskôr aj stratou tlaku motora, podpálením ventilov, nadmerným opotrebením uloženia ale aj samotných vačkových hriadeľov a zvýšenou spotrebou oleja. 

  Húpanie voľnobehu a zhasínanie po studenom štarte môže mať na príčine aj zle rozprašujúci vstrekovač.

  Volkswagen_Polo_14-16V

  1,6 (75 kW, 148 Nm)

  Vyšší výkon ponúka osem-ventilová 1,6 známa aj z predchádzajúcej generácie. Kto však čaká adekvátny rozdiel oproti slabšej 1,4, zostane mierne prekvapený. Motor svojou dynamikou vyhovie najmä pokojnejšie jazdiacim vodičom častejšie jazdiacim po meste a priľahlom okolí v obsadení jednou alebo dvomi osobami.

  Kedysi svižnú a ochotne reagujúcu 1,6 (74 kW) priškrtili prísnejšie emisné limity. Slabšiu dynamiku motora trocha vylepšuje pomerne nakrátko odstupňovaná prevodovka. Zlepšuje ochotu ťahať v nižších otáčkach, na diaľnici sa však toto naladenie prejavuje zvýšenou spotrebou paliva a zvýšeným hlukom. Pre svižnejšiu akceleráciu tak treba udržiavať vyššie otáčky, čo znamená nielen vyšší hluk ale aj spotrebu. Pri bežnej jazde sa spotreba pohybuje v priemere okolo 7,5 l na 100 km. Komu sa zdá spotreba vysoká, môže zvoliť alternatívu na LPG, ktorá zníži prevádzkové náklady takmer na polovicu.

  Spoľahlivosť je na obstojnej úrovni, problémy sa objavujú zväčša až pri väčšom počte najazdených kilometrov.  Občas sa vyskytnú problémy s prasknutým tesnením hlavy valcov, niekedy pohnevá nefunkčná lambda sonda (častejšie v prípade kratších jázd so studeným motorom), EGR ventil, čo sa prejavuje kolísaním otáčok a svietiacou kontrolkou, porucha sa môže vyskytnúť aj na termostate, prejavom je stále bežiaci ventilátor alebo naopak chladiaca kvapalina sa veľmi pomaly zohrieva.

  Pri väčšom nábehu sa môže objaviť aj vyššia spotreba oleja, čo má zväčša za následok zle fungujúce odvetrávanie kľukovej skrine v kolene sacieho potrubia. Ak je spotreba oleja stále zvýšená, potom pomôže už len výmena gufier ventilov resp. piestnych krúžkov. Na veľmi vylietaných kusoch sa objavujú aj nadmerne opotrebované ojničné ložiská, ktoré však postačí vymeniť bez nutnosti upravovať (vymieňať) kľukový hriadeľ. Pri väčšom nájazde môže zriedka nadmernú spotrebu oleja spôsobovať aj prasknutý piestný krúžok alebo aj prasknutý hliníkový blok v okolí hlavových skrutiek.

  Za slabšiu stránku danej motorizácie možno označiť prevodovku, v ktorej sa vedeli občas ustrihnúť nity - uvoľniť satelit v diferenciáli, čo viedlo k deštruktívnemu poškodeniu prevodovej skrine.

  1,6 FSI (85 kW, 155 Nm)

  Modernejšiu alternatívu predstavuje priamovstrekový šestnásť-ventilový agregát 1,6 s názvom FSI. Lepšie výkonové parametre v porovnaní so staršou 1,6 (75 kW) sa v praxi príliš neprejavili. Pre svižnejšiu jazdu je motor potrebné udržiavať vo vyšších otáčkach, čím stúpa nielen hluk ale aj spotreba. Pri pokojnejšom jazdení mimo mesta klesá spotreba na okolo 6 litrov, reálnejšia je však okolo 7,5-8 litrov drahšieho benzínu BA98.

  Silnou stránkou motora nie je ani spoľahlivosť. Pri väčšom nájazde sa môžu vyskytnúť problémy s rozvodovým mechanizmom (chrastiacou reťazou), mechanizmom variabilného časovania ventilov, podľa verzie motora aj so systémom čistenia výfukových plynov (snímače, softvér) a občas aj so vstrekovačmi.

  Skoda-Octavia_2005_FSI

  2,0 FSI (110 kW, 200 Nm)

  Priame vstrekovanie využíva aj väčší dvojliter. Oproti slabšej 1,6 FSi ide o poznanie lepšie, očakávanú dynamiku ale naberá až v stredných otáčkach. Kto chce teda jazdiť svižnejšie, musí udržiavať motor v otáčkach, čo sa samozrejme prejaví aj na vyššej spotrebe. Pri pokojnej jazde je možné jazdiť okolo 8 litrov, svižnejšia jazda diaľničným tempom či jazdenie po meste ale zvyšujú spotrebu na 9-10 litrov.

  Podobne ako pri 1,6 FSi sa aj v tomto prípade odporúča tankovať benzín s minimálnym oktánovým číslom 98. V opačnom prípade okrem slabšieho výkonu hrozí aj riziko zvýšenej tvorby karbónových usadenín, čo sa negatívne prejavuje najmä na sacích ventiloch a hlave valcov.

  2,0 TSI (147 kW, 280 Nm)

  Najvýkonnejšiu benzínovú motorizáciu predstavuje turbom preplňovaný dvojliter 2,0 16V TSI. Najskôr sa používal motor radu EA 113 (rozvodový remeň), ktorý od polovice roka 2008 vystriedal rovnako výkonný nástupca z radu EA 888, ktorý už obsahuje namiesto ozubeného remeňa tzv. bezúdržbovú rozvodovú reťaz.

  Oba motory sú veľmi pružné, vyznačujú sa rýchlou reakciou na stlačenie akcelerátora a širokým spektrom využiteľných otáčok. Škoda, že sa montovali len do verzie RS.

  Vzhľadom na poskytovanú dynamiku je primeraná aj priemerná spotreba, ktorá sa pri bežnej jazde pohybuje v okolo 9 litrov. Pri jazde po meste je okolo 10-11 litrov, svižnejšie jazdenie zdvihne priemer na 12 a viac litrov. Novší motor 2,0 TSi radu EA 888 (konštrukčne zhodný s 1,8 TSi - väčší zdvih) je v priemere o cca 10% úspornejší, avšak s podobnými technickými problémami ako 1,8 TSi-viď nižšie. 

  1,2 TSI (77 kW, 175 Nm)

  Atmosféricky plnené motory začal výrobca postupne nahradzovať preplňovanými s príponou TSi. Základ turbom preplňovanej benzínovej motorizácie tvorí štvorvalec 1,2 TSi (EA 111) s výkonom 77 kW pri 5000 ot/min a krútiacim momentom 175 Nm dostupnom od 1500 do 4100 ot/min.

  Motor sa vyznačuje kultivovaným chodom, pomerne rýchlou reakciou na zošliapnutie akcelerátora, minimálnym turboefektom a solídnym ťahom v širokom spektre otáčok. V prípade potreby sa ochotne vytáča až k hranici 6000 ot/min, treba však počítať s faktom, že gradácia výkonu podobná otáčkovým atmosférickým motorom sa nekoná. Po rovnomernom ťahu prichádza v hornej tretine otáčok postupný pokles dynamiky. Dynamické limity sú citeľné najmä pri väčšom zaťažení/obsadení vozidla, v tiahlych stúpaniach alebo pri akcelerácii vo vyšších rýchlostiach.

  Pri bežnom jazdení poteší aj solídna spotreba okolo 6 litrov, pri svižnejšej jazde, najmä po diaľnici však treba počítať s cca 8-9 litrami.

  Okrem pozitív sa tento motor v prvých rokoch prezentoval aj technickými problémami, z ktorých najvýraznejší bola vyťahaná rachotiaca a občas aj preskakujúca rozvodová reťaz. Výrobca o probléme vedel a priebežne prostredníctvom autorizovaných servisov vymieňal celý rozvodový set. Od polovice roka 2011 došlo ku konštrukčnej úprave rozvodového mechanizmu (reťaz, ozubené koleso a hydraulický napinák) a problémy s chrastiacou reťazou boli do značnej miery eliminované. Viac o tomto motore je možné si prečítať TU.

  12-tsi

  1,4 TSI (90 kW, 200 Nm)

  Ďalším jazdne zaujímavým motorom v ponuke je 1,4 TSi (EA 111) s výkonom 90 kW pri 5000 ot/min a krútiacim momentom 200 Nm pri 1500-4000 ot/min. Konštrukčne vychádza zo staršieho atmosféricky plneného agregátu s objemom 1390 ccm (55, 59 či 63 kW). K slušnému výkonu a rýchlej reakcii na zošliapnutie akcelerátora mu pomáha aj malé turbodúchadlo točiace sa až 220 000 ot/min, variabilné časovanie sacích ventilov, priame vstrekovanie paliva do valcov či vodou chladený medzichladič stlačeného vzduchu.

  Motor solídne ťahá aj v nízkych otáčkach a potešia rýchlereakcie motora - malé oneskorenie nástupu turba. Oproti menšej 1,2 TSi poskytuje viac výkonovej rezervy pri väčšom obsadení či akcelerácii (predbiehaní) vo vyšších rýchlostiach. Podobne ako pri 1,2 TSi sa ani v tomto prípade nekoná gradujúca výkonová špička vo vysokých otáčkach, ale len plynulý nárast výkonu vrcholiaci okolo 5000 otáčok.

  Spotreba je podobne ako pri 1,2 TSi značne závislá na jazdnom štýle. Pri pokojnejšom tempe sa dá v priemere jazdiť okolo 6,5 litra, v praxi je ale reálnejšia hodnota okolo 7,5 litra a pri svižnejšej jazde je potreba počítať s 9-10 litrami.

   

   volkswagen_1.4_tsi

  1,8 TSI (118 kW, 250 Nm)

  Jazdne veľmi podarený je 1,8 TSi, ktorý nahradil 2,0 FSi. Disponuje výkonom 118 kW pri 5000 ot/min a krútiacim momentom 250 Nm medzi 1500 a 4200 ot/min. Vyznačuje sa veľmi kultivovaným chodom, veľmi dobrým výkonom, pružnosťou a prijateľnou spotrebou.

  O výborne technické parametre sa okrem iného zaslúžili šesť-otvorové vstrekovače, pracujúce s tlakom 150 barov, vodou chladené turbodúchadlo K03 od firmy Borg Warner, vyvažovacie hriadele a variabilné časovanie sacích ventilov. Motor má tri reťaze, prvá poháňa dvojic vačkových hriadeľov, druhá dvojicu vyvažovacích hriadeľov a tretia olejové čerpadlo, ktoré má od Euro 5 aj variabilnú charakteristiku tlaku oleja (Euro 4 fixný tlak oleja). Vodná pumpa je poháňaná ozubeným remeňom. Nevýhodou je, že ak začne tiecť, mení sa spolu s termostatom s ktorým je v jednom kuse.

  V praxi sa jazda prejavuje veľmi dobrým záťahom od najnižších otáčok a motor sa nebráni ani vytáčaniu k hranici 7000 ot/min. Všetko bez nejakého nakopávania, či citeľnej turbodiery.

  Spotreba sa pri bežných podmienkach pohybuje okolo 8 litrov, pri snahe o úspornejšiu jazdu klesá k 6,5 litrom. Naopak jazda mestom či svižnejšie zvezenie zvyšuje spotrebu na 10 a viac litrov.

  Volkswagen-1.8-TSI

  Po jazdnej stránke sa síce jedná o podarený motor, trocha horšie je to ale so spoľahlivosťou. Najčastejším problémom je zlyhanie hydraulického napínača rozvodovej reťaze, resp. vyťahanie samotnej reťaze. Z dôvodu znižovania spotreby a teda emisií sa nové motory vyrábajú čoraz subtílnejšie a  platí to aj o rozvodovej reťazi. Tá sa postupom čas naťahuje-vyťahá, pričom optimálne napnutie reťaze má na starosti hydraulický napínak. Vyťahanie reťaze je možné skontrolovať pomocou okienka, ktoré sa nachádza v spodnom kryte rozvodov. Podľa toho ako veľa je hydraulický piestik vysunutý, je možné vyhodnotiť vyťahanie reťaze-čím viac vysunutý tým je viac reťaz vyťahaná. Nadmieru vyťahaná reťaz sa prejavuje aj typickým chrastením-cinkaním. Riziko preskočenia reťaze je pomerne veľké, pričom hrozí fatálne poškodenie motora (vzájomný stret ventilov a piestov). Najčastejšie dochádza k preskočeniu pri vypínaní resp. štartovaní motora, kedy sa pri vypínaní motora poškodí aretačný mechanizmus piestika napínaku a pri opätovnom štarte motora reťaz preškočí. Riešením je len kontrola resp. preventívna výmena rozvodov vrátane problematického napináku za nový typ s prepracovaným aretačným mechanizmom. Nový typ hydraulického napínaku sa začal dodávať od marca 2012. 

  Pomerne často sa v prípade motorov TSi (1,8, 2,0) radu EA 888 vyskytuje aj nadmerná spotreba oleja. Dôvodom sú veľmi tenké piestne krúžky a nadmerná tvorba karbónových usadenín v priamovstrekových motoroch. Posledný stierací krúžok sa postupne upchá karbónovými usadeninami a prestáva plniť svoju funkciu-stierať olej zo stien valcov. Výsledkom je nadmerná spotreba oleja, kedy jediným riešením je výmena piestov, piestnych krúžkov a väčšinou aj ojníc, čo je znamená investíciu okolo 1500-2000€. V prípade zanedbania problému sa okrem zvýšenej spotreby dostaví aj postupné poškodenie steny valca od karbónových usadenín v zámku stieracieho krúžku, čo znamená komplet generálku (buď nový polmotor alebo výbrus stien valcov) a samozrejme cenu za opravu rádovo o tisíce € vyššiu. K náprave problému došlo na jeseň 2011, kedy výrobca upravil piesty a úzke krúžky nahradil širšími, ktoré si s odvodom zakrabónovaného oleja lepšie poradia. 

   

  Dieselové motory

  1,9 TDI (77 kW, 250 Nm)

  Základ tvorí dnes už legendárny turbodiesel 1,9 TDI. Jedná sa o 8-ventilový štvorvalec s rozvodom OHC so vstrekovaním paliva systémom čerpadlo tryska. Spriahnutý je buď s 5-stupňovou resp. 6-stupňovou (verzie 4x4) manuálnou prevodovkou alebo 6-stupňovou DSG.

  1,9 TDi sa vyznačuje hlučnejším chodom a horšou kultúrou chodu, čo je citeľné najmä pri priamom porovnaní s motorom vybaveným vstrekovaním common-rail. Na druhej strane poteší dobrou spotrebou, oscilujúcou okolo 5 litrov a solídnou dynamikou.

  Ďalšou devízou motora je slušná spoľahlivosť. Okrem rozvodov, ktorých výmena je predpísaná po 120 000 km, filtrov a oleja, nepotrebuje do nájazdu cca 200 000 km obvykle žiadne opravy typu váha vzduchu, zadreté turbo, chybné vstrekovače a pod. Rozvody sa dajú vymeniť za cca 250 - 300 €, vrátane napínacích kladiek a práce.

  Skoda-Octavia_2005_TDI

  2,0 TDI-PD (100 kW, 320 Nm / 103 kW, 320 Nm / 125 kW, 350 Nm)

  Po dynamickej stránke je lepšou voľbou dvojliter TDI-PD. Jeho slabšou stránkou je však kultivovanosť a vyššia hlučnosť, obzvlášť pri akcelerácii v nižších otáčkach alebo po studenom štarte. Spotreba je v priemere o liter vyššia ako v prípade 1,9 TDi.

  Spočiatku boli k dispozícii len 16V motory (AZV a BKD), od novembra 2005 prišiel ďalší s označením BMM (103 kW a 320 Nm), ktorý mal osem ventilov a v podstate sa jedná o prevŕtaný 1,9 TDi (96 kW). Rozdiel medzi 8 a 16 ventilovou verziou sa v praxi prejavuje najmä výraznejším ťahom z nižších otáčok v prípade 16V verzie, 8V má nárast sily motora menej výrazný.

  Najvýkonnejšiu motorizáciu predstavuje 2,0 TDi (BMN) so 125 kW. Disponuje 16V rozvodom a piezo vstrekovačmi Siemens VDO (slabšie verzie boli vybavené elektromagnetickými - solenoidovými vstrekovačmi Bosch). Okrem vyššieho výkonu sa citeľne zvýšil už aj tak značný turboefekt a taktiež riziko porúch - motor bol sériovo dodávaný s DPF filtrom.

  Spoľahlivosť motorov TDI so vstrekovaním čerpadlo tryska (PD)

  Ako už bolo písané, 1,9 TDi sa vyznačuje solídnou spoľahlivosťou a pri dobrej údržbe vydrží veľkú porciu kilometrov. Riziko porúch stúpa hlavne z dôvodu príliš optimistického intervalu výmeny oleja (niekedy až) 30 000 km, ktorý sa odporúča skrátiť na max. 15 000 km. V opačnom prípade hrozia pri väčšom nájazde nadmerne opotrebované turbodúchadlo, vačkový hriadeľ / hydraulické zdvihátka, či zvýšené opotrebovanie mechanických častí motora a rozleptávanie tesnení.

  Pri väčšom nájazde (cca 250 000 a viac km) sa môžu vyskytovať uvoľnené (vyvaklané) vstrekovače, čo má za následok riedenie motorového oleja naftou. Riedenie oleja naftou môže nastať v prípade netesnosti tandemového čerpadla alebo pri nedokončených regeneráciách DPF filtra.

  Pri väčšom nájazde sa môžu vyskytovať aj opotrebované vstrekovače, čo sa prejavuje nerovnomerným chodom alebo horším štartom najmä za studena (auto dlhšie stálo). Pri nájazde obvykle nad 150 000 - 200 000 km sa pomerne často vyskytuje  nadmerne opotrebovaný dvojhmotový zotrvačník, čo spoznáte podľa nadmerných vibrácií a klopania na voľnobehu, trhavého rozjazdu či zvýšeného hluku pri akcelerácii z nižších otáčok. Pri ignorovaní týchto prejavov môže opotrebovaný zotrvačník poškodiť (zničiť) tiež prevodovku (týka sa aj verzií s prevodovkou DSG). Keďže sa nejedná o nijak lacnú záležitosť (cca 600 - 700 €), netreba pri kúpe tieto zvuky podceňovať.

  Motory s označením BXE/BLS vyrobené v rokoch 2007-2008 môže postihnúť prasknutie ojnice a následná deštrukcia motora. Príčiny sa rôznia, oficiálne stanovisko výrobcu je chyba pri výrobe motora, konkrétne nedostatočné dotiahnutie ojničných skrutiek. Porucha sa vyskytuje náhodne a veľmi zriedka a obyčajne až pri väčšom nájazde. Riziko kúpy takéhoto motora je tak pomerne malé. Pomerne častá porucha pri tomto motore je ale tzv. rozčasovanie - zlé nastavenie rozvodov po neodbornej výmene. Motor tak slabšie ťahá, má vyššiu spotrebu a niekedy aj nabielo dymí pri studenom štarte.

  Podobne slabší ťah a vyššiu spotrebu spôsobuje nesprávne fungujúci snímač otáčok kľukového hriadeľa, ktorý je súčasťou gufera na strane spojky. Stáva sa to hlavne v prípade ak sa tečúce gufero vymení a snímač sa kvalitne pomocou prípravku nenastaví. Pri väčšom nájazde sa objavuje aj porucha škrtiacej klapky, čo spôsobuje, že motor problematicky (nejde) naštartovať. Tzv. problematické teplé štarty môže spôsobiť okrem zle nastavených rozvodov, alebo snímača otáčok aj slabší akumulátor, nadmerne opotrebovaný štartér, nadmerne opotrebovaný vačkový hriadeľ a opotrebované (netesné) hydraulické zdvihátka.

  V prípade 2,0 TDi je problémov podstatne viac a líšia sa podľa jednotlivých typov. Medzi spoločné možno zaradiť nadmerne opotrebovaný dvojhmotový zotrvačník, ktorý sa vyznačuje kratšou životnosťou ako pri 1,9 TDI a je aj podstatne drahší. Väčší počet kilometrov často znamená aj nadmerne opotrebované turbodúchadlo, čo sa prejavuje zvýšenou spotrebou motorového oleja, priesakom oleja do sacieho traktu či zvýšenou hlučnosťou (pískaním). Oproti 1,9 TDI majú dvojlitre aj častejšie problém s vyššou spotrebou motorového oleja.

  Podobne ako pri 1,9 TDi sa pri väčšom nájazde vyskytujú uvoľnené (vyvaklané) vstrekovače, ktoré prestávajú tesniť a nafta sa z palivového kanála dostáva do oleja a riedi ho, resp. pri dlhšom státí sa tadiaľto dostáva do kanála vzduch a vozidlo dlhšie štartuje. Tento problém sa však týka len osemventilových 2,0 TDi (napr. BMM). 2,0 TDi 16V (BKD) majú pevnejšie uchytenie vstrekovačov, ktoré sa uvoľní len veľmi zriedka. Riedenie oleja naftou môže nastať v prípade netesnosti tandemového čerpadla alebo pri nedokončených regeneráciách DPF filtra. Občas sa vyskytuje aj chybné palivové čerpadlo (v nádrži), čo spôsobuje problémy so štartom, resp. vozidlo nenaštartuje.

  O niečo spoľalivejšia sa v praxi ukázala 8 ventilová verzia 2,0 TDi. Vo väčšej miere sa pri tomto motore vyskytuje nadmerne opotrebované hrnčekové zdvihátka ventilov či vačkový hriadeľ, čomu napomáha príliš dlhý interval výmeny oleja alebo častejšie dlhé bežanie motora na voľnobeh.

  VW-20-TDI-PD-103kW

  V prípade 16-ventilovej verzie sa v prvých dvoch rokoch výroby z dôvodu technologickej chyby často vyskytovala prasknutá hlava valcov a dochádzalo k prieniku chladiacej kvapaliny do výfukového kanála resp. motorového oleja.

  Pri prieniku chladiacej kvapaliny do výfukového kanála (postupný úbytok kvapaliny), sa postupne zalepia regulačné klapky turbodúchadlá odparenou chladiacou kvapalinou. Niekedy prenikne chladiaca kvapalina aj do oleja, čím sa olej znehodnotí a negatívne ovplyvňuje životnosť mechaniky motora a združených vstrekovačov.

  Naopak prienik oleja do chladiacej kvapaliny môže postupne zaniesť snímač výšky hladiny v expanznej nádobke a na prístrojovom paneli sa objaví hlásenie jej nedostatku.

  Výrobca postupne hlavu modifikoval a zosilnil, ale aj tieto vylepšené hlavy môžu prasknúť, obyčajne medzi sedlami ventilov. Praskliny sa na modifikovanej hlave väčšinou vyskytujú až pri vyššom nájazde (250 000 a viac km), resp. skôr, ak bolo motor nadmerne zaťažovaný, napr. po studenom štarte či dlhou jazdou na plný plyn.

  Pozor si treba dať aj na napínaciu kladku ozubeného remeňa. Motor obsahuje dve napínacie kladky, kde horná je uchytená jednou 8 mm skrutkou v hliníkovej hlave valcov a po čase sa môže uvoľniť.

  Pri 16-ventilovej verzii sa pri väčšom nájazde vyskytuje pomerne často aj zanesený snímač otáčok kľukového hriadeľa, čo má za následok problematické štarty, šklbanie za jazdy či niekedy aj nemožnosť naštartovať. Dlhé výmeny oleja negatívne vplývajú aj na životnosť hydraulických zdvihátok. resp. ich netesnosť. To má na príčine menší zdvih ventilov, čo sa prejavuje dlhším štartovaním, slabším výkonom a syčiacim prejavom motora.

  V prípade 125 kW verzie naviac nezriedka hnevajú aj piezo vstrekovače VDO-Siemens. Z dôvodu menších otvorov sú vstrekovače podstatne citlivejšie na kvalitu nafty. Rýchlejšie sa tak zanášajú, čím klesá výkon a zvyšuje sa dymivosť motora. V prípade osadenia DPF filtrom dochádza aj k rýchlejšiemu upchávaniu, keďže zanesené vstrekovače neboli schopné vytvoriť dostatočnú dávku pre vypálenie sadzí. Vstrekovače sa tak musia častejšie čistiť ultrazvukom, niekedy je však potrebná výmena (repas). Problémom je aj zvýšenie zakarbónovanie vstrekovačov, keďže palivo horí bližšie k tryske (v porovnaní s elektromagnetickými Bosch). V prvých rokoch sa vo zvýšenej miere vyskytovali aj problémy so skratom na vstrekovačoch VDO Siemens, čo spôsobovalo zlé štarty a nepravidelný chod motora.

  Dvojnásobne ako v prípade 1,9 TDi PD platí nepredlžovať zbytočne intervaly výmeny motorového oleja. Odporúča sa teda nepoužívať long-life interval na 30 000 km, ale vymieňať olej po maximálne 15.000 km (5W-30 špec. VW 507.00 ACEA C3). Príliš opotrebovaný motorový olej môže okrem ložísk turbodúchadla a mechaniky motora (valce, vačkové hriadele, ložiská) poškodiť aj tesniace krúžky PD vstrekovačov, keďže prívod nafty k nim je riešený palivovými kanálikmi v hlave valcov a v prípade netesnosti sa môže nafta pomaly tlačiť do oleja. Je jasné, že takto sa olej znehodnotí a ohrozuje životnosť samotného motora a jeho príslušenstva. Preto pozor na túto poruchu, ktorá je zákernejšia v tom, že TDI-PD (a zvlášť 2,0 TDi PD) skôr olej konzumujú. Hladina oleja sa tak môže javiť v poriadku, problém je však jeho kvalita-zloženie. Preto treba kvalitu oleja občas kontrolovať a to minimálne okom skúseného mechanika a hlavne zbytočne nenaťahovať intervaly výmeny.

  Fungovanie DPF s motormi vybavenými vstrekovaním čerpadlo tryska (PD) je pomerne problematické a nezriedka dochádza k upchatiu filtra, najmä ak sa častejšie jazdia kratšie úseky. DPF filter bol štandardnou súčasťou pri 2,0 TDi 8V - BMM a 2,0 TDi 125 kW - BMN. Pri 2,0 TDi - BKD resp 1,9 TDi bol dodávaný na želanie. DPF filter vyžaduje pravidelnú regeneráciu rovnomernou jazdou mimo mesta, v opačnom prípade sa rýchlo zanáša, čo končí svietiacou kontrolkou a neraz aj núdzovým režimom motora. Nezriedka bola potrebná aj úprava softvéru riadiacej jednotky, čo však problémy riešilo len čiastočne.

  1,6 TDI (77 kW, 250 Nm)

  V roku 2009 sa ako nástupca 1,9 TDI objavil nový motor 1,6 TDI s rovnakými výkonovými parametrami. Vyznačuje sa kultivovanejším chodom a pri bežnej prevádzke poteší priaznivou spotrebou oscilujúcou okolo 5,5-6 litrov. Pri väčšej záťaži či svižnejšej jazde však spotreba rastie o niečo rýchlejšie ako v prípade 1,9 TDi.

  Oproti staršiemu 1,9 TDi mu vodiči vyčítajú slabší ťah v nižších otáčkach. Spôsobené je to jednak kratším zdvihom piestov a nižšou kompresiou, svoje robia aj pomerne dlhé prevody (v prípade päťstupňovej manuálnej prevodovky) a a svoje robí aj o niečo pomalšia reakcia motora na prudšie stlačenie akcelerátora v porovnaní s PD. Na svižnejšie jazdenie či akceleráciu je tak poctivo potrebné 1,6 TDi viac vytáčať, čo však motoru nerobí problém, keďže oproti 1,9 TDi disponuje širším pásmom využiteľných otáčok so snahou zrýchľovať aj za hranicou 4000 ot/min.

  Volkswagen_16-tdi

  2,0 TDI-CR (103 kW, 320 Nm / 125 kW, 350 Nm)

  V prípade dvojlitrových turbodieselov sa situácia podstatne zlepšila príchodom nového 2,0 TDI so vstrekovaním common-rail. Motory 2,0 TDi CR sú v porovnaní s predchodcom podstatne tichšie, kultivovanejšie, disponujú širším pásmom využiteľných otáčok, pričom spotreba sa v priemere pohybuje okolo 6 litrov. Zlepšila sa spolupráca s DPF filtrom a obstojne si motor vedie aj po stránke spoľahlivosti.

  Aj slabšia verzia 2,0 TDi (103 kW) umožňuje Octavii svižné jazdenie. Silnejšia (125 kW) je ešte živšia, zvyknúť si však treba na výraznejší turboefekt v nižších otáčkach a prudší nárast krútiaceho momentu (oproti 103 kW). Spotreba sa pri bežnom jazdení pohybuje okolo 6 litrov.

  Spoľahlivosť motorov TDI so vstrekovaním common-rail (CR)

  Medzi častejšie vyskytujúce poruchy motorov 1,6 TDi a 2,0 TDi možno zaradiť prasknutý chladič spätného vedenia spalín EGR ventilu (častejšie v zime-mrazoch a najmä pri vozidlách častejšie jazdiach na kratšie trasy) - chladiaca kvapalina preniká do sania, čo spôsobuje jej postupný úbytok. Úbytok chladiacej kvapaliny môže mať na svedomí aj tečúca vodná pumpa, ktorá sa odporúča meniť spolu s rozvodmi, čím sa ušetrí práca a predíde sa zbytočným problémom. Pri väčšom nájazde resp. častejšom jazdení na kratšie vzdialenosti sa vyskytujú aj problémy so samotným EGR ventilom - zakarbónovanie (slabší ťah, cukanie alebo prechod do núdzového režimu spoločne so žltou svietiacou kontrolkou motora). Systém recirkulácie výfukových plynov ovládajú dve klapky, jedna je ovládaná pneumaticky-prepúšťa plyny cez chladič a druhá pomocou krokového motorčeka prepúšťa priamo späť do sania. So stúpajúcim počtom km sa mechanizmus el. klapky postupne zanesie, čo spôsobuje nadmerné namáhanie motorčeka. Následkom býva spálenie krokového motorčeka ovládajúceho klapku. Systém EGR ventilu a chladenia výfukových plynov je dosť drahý (cca 300-400€) a pomerne pracná je aj jeho výmena.

  Pri väčšom počte kilometrov treba počítať s nadmerne opotrebovaným dvojhmotovým zotrvačníkom, čo sa prejavuje chrchlaním na voľnobehu, nadmernými vibráciami a tiež trhavým rozjazdom – záberom spojky. Tento problém sa však netýka motorov 1,6 TDi vyrobených od novembra 2010. Vtedy výrobca nahradil v tomto motore problematický dvojhmotový zotrvačník novým pevným zotrvačníkom so spojkovou lamelou vybavenou pružinami na tlmenie torzných kmitov. Toto riešenie síce prinieslo mierne zvýšenie hlučnosti (dunenie v nižších otáčkach), po stránke životnosti a prípadnej opravy však predstavovalo podstatne lepšie riešenie. Taktiež sa môžu vyskytovať aj opotrebované vstrekovače (o niečo častejšie pri 1,6 TDi, ktoré sú citlivejšie na kvalitu nafty), čo sa prejavuje hlučnejším a nerovnomerným chodom motora najmä na voľnobehu a v nízkych otáčkach, či obtiažnejším studeným štartom. Pre dlhšiu životnosť vstrekovacieho systému je vhodné vyhýbať sa podozrivej (nekvalitnej nafte) a do značnej miery pomáha predlžovať životnosť systému aj pravidelné pridávanie aditív do nafty (aspoň raz za 3-5000 km).

  Problémy s nadmerne opotrebovaným turbodúchadlom resp. s jeho reguláciou sa objavujú až po väčšom nájazde. Podobne je to aj s DPF filtrom (zvyčajne nad 200 000 km). Ak problémy občas nastanú aj skôr, väčšinou sú dôsledkom častejších jázd na kratšie trasy, resp. poruchy vstrekovacieho systému alebo motora - spotreba oleja, zle fungujúci EGR a pod.

  V prípade 2,0 TDi CR 125 kW vedeli v prvom ročníku nezriedka hnevať piezoelektrické vstrekovače, čo sa prejavuje spočiatku hlučnejším prejavom motora na voľnobehu po studenom štarte alebo v nízkych otáčkach, postupne sa pridá aj nerovnomerných chod a problematické štarty. Väčšina prípadov sa riešila v záruke a v polovici roka 2009 nahradil výrobca citlivé piezoelektrické vstrekovače odolnejším typom.

  VW-20_TDI_common-rail

   

  4x4 - spojka Haldex

  Od roku 1999 bola možnosť kúpy Octavie s pripojiteľným pohonom zadnej nápravy, označovaným 4x4. Predošlá generácia mala jednu zaujímavosť, ktorá značne obmedzovala využitie takéhoto pohonu v prípade jeho zapnutia. Systém totiž dokázal pripojiť zadné kolesá len pri jazde vpred. Konštrukcia hydraulického čerpadla vnútri spojky totiž vytvára tlak potrebný k zopnutiu lamiel len pri otáčaní v jednom smere.

  V prípade druhej generácie Octavie je tento nedostatok vyriešený. Pripojenie pohonu zadnej nápravy sa deje úplne automaticky prostredníctvom elektrohydraulicky ovládanej viaclamelovej spojky Haldex, ktorá je umiestnená v blízkosti zadnej rozvodovky. Na rozdiel od predchádzajúcej Octavie 4x4, ktorá mala túto spojku priamo v jednom bloku s rozvodovkou, teraz je spojka Haldex v prípade poruchy či poškodenia samostatne demontovateľná.

  Pripojenie pohonu zadnej nápravy sa v prípade Octavie II deje úplne automaticky a riadiaca jednotka systému na základe údajov zo snímačov (otáčky jednotlivých kolies pomocou snímača ABS, otáčky motora, rýchlosť jazdy atď.) rozhoduje o miere zopnutia lamiel, a tým aj o veľkosti prenášaného hnacieho momentu na zadnú nápravu.

  Systém pohonu oboch náprav funguje tzv. proaktívne. To znamená, že s pripojením zadnej nápravy nečaká vždy na preklz predných kolies, ale silu motora rozdeľuje medzi obe nápravy podľa momentálnej jazdnej situácie a potreby. O tom rozhoduje riadiaca jednotka na základe informácií z rôznych snímačov. Inými slovami, pri prejazde zákruty pod plynom je prenášaná sila motora aj na zadné kolesá a rovnako tak pri plnej akcelerácii alebo prejazde povrchom s nižšou adhéziou.

  Pohon oboch náprav je tak v činnosti pomerne často a zlepšuje aktívnu bezpečnosť vozidla. V závislosti na konkrétnej situácii môže elektronicky riadená spojka Haldex preniesť až 90% výkonu na zadnú nápravu.

  Pri verziách s pohonom oboch náprav treba počítať s miernym nárastom spotreby paliva. Svoje robí jednak vyššia hmotnosť cca o 100 kg a netreba zabúdať ani na zvýšené mechanické odpory neodpojiteľných rotujúcich častí (kardan, rozvodovka, hnacie hriadele). Vo výsledku to znamená cca 0,5 - 1 liter paliva naviac.

  Spojka Haldex použitá v Octavii II reaguje na situácie na vozovke naozaj rýchlo a vyznačuje sa na rozdiel od predchádzajúcej generácie aj jemnejšími reakciami. Pripojenie zadnej nápravy sa realizuje už pri desaťstupňovom rozdiele medzi otáčkami oboch náprav.

  Pri prudkom brzdení alebo šmyku, kedy musí zasahovať stabilizačný systém, sa spojka kvôli zlepšeniu stability, respektíve účinnosti zásahu ESP, automaticky rozpája. Riadiaca jednotka je takisto naprogramovaná na kritické situácie, do ktorých sa vozidlo môže dostať, keby pripojenie zadného náhonu situáciu len zhoršilo. Jedná sa napríklad o stratu trakcie predných kolies v rýchlo prechádzanej zákrute, čo by mohlo znamenať zvýšený prídel krútiaceho momentu na zadnú nápravu - vozidlo by sa tým dostalo do nebezpečného šmyku.

  haldex

  Výhoda Haldexu je v nízkych servisných nákladoch, keďže stačí iba výmena olejovej náplne po 60 000 km. Neskôr táto povinnosť odpadla, ale odporúča sa ju dodržiavať pre dlhšiu životnosť. Celkovo je systém spoľahlivý, samozrejme pri rozumnom zaobchádzaní, kedy Haldex a zadná rozvodovka vydržia stovky tisíc kilometrov.

  Skrátenie životnosti poprípade zničenie Haldexu spôsobí vyťahovanie, resp. ťahanie ťažkých prívesov, či zapadnutých áut, prehnaná jazda v teréne, atď. Z dlhodobého hľadiska nie je vhodná ani jazda s nesprávne nahustenými pneumatikami, keďže systém je pomerne citlivý na rozdiel medzi otáčkami jednotlivých kolies.

  Pri kúpe verzie 4x4 teda treba vyskúšať samotnú funkčnosť systému (pri starších typoch občas vedela pohnevať riadiaca jednotka a spojka nespína) alebo či v mechanizme neškrípe - zistí sa to vytočením kolies a jazdou kúsok dopredu a hneď dozadu.

  Verzie s pohonom všetkých kolies majú trochu iné (kratšie) usporiadanie prevodových pomerov ako bežné verzie iba s pohonom predných kolies. Šesťstupňové prevodovky dieselových motorov majú odlišný stály prevod pre stupne 1 až 4 a odlišný pre 5. a 6. stupeň a spiatočku.

  Ešte viac výletov mimo spevnené komunikácie zvládne model Octavia Scout. Pritom ani klasická verzia Octavie 4x4 sa za svoju svetlú výšku 163 mm nemusí hanbiť, Scout ale pridáva naviac 17 mm. Nie je ale všetko zlato čo sa blyští. Dokazuje to aj Scout. Do terénu sa moc nehodia sériové sedemnásť palcové kolesá, ktoré sú síce pekné, ale môžu sa poškodiť oveľa skôr ako pri bežnej verzii 4x4 (štandardne dodávané 15"). Podobne je to aj s ochrannými prvkami karosérie z tmavého plastu, ktoré tiež dodávajú vozidlu terénny šmrnc, ale spodná časť oboch nárazníkov sa už pri kontakte s menej tvrdším terénom môže ulomiť.

   

  Prevodovky

  Do Octavie II sú štandardne montované päť alebo šesťstupňové plne synchronizované prevodovky s ručným radením. Funkčné spojenie medzi prevodovkou a radiacou pákou obstarávajú dva lanovody, ktoré zaisťujú ľahký a presný chod páky s krátkymi dráhami aj po väčšej porcii najazdených kilometrov a obmedzujú prenos vibrácií od agregátu. Spojka je suchá jednokotúčová s kvapalinovým ovládaním.

  Na výber sú aj pokrokové automatické prevodovky DSG, ktoré môžu pracovať v dvoch režimoch - plne automatickom alebo s manuálnou voľbou rýchlostných stupňov. Voľba režimu sa vykonáva presunutím voliča prevodovky do žiadanej polohy, tzn. vľavo (automatický režim) alebo vpravo (manuálny režim).

  Súčasťou štandardnej výbavy vozidiel s automatickou prevodovkou je bodový displej na prístrojovom paneli, na ktorom sa okrem iného zobrazujú informácie o zaradenom prevodovom stupni alebo zvolenej pozícii voliča. V automatickom režime prevádzky je možné zvoliť pozície: P - parkovanie, R - spätný chod, N - neutrál, D - jazda, ekonomický režim radenia, S - športový režim radenia. Pri športovom režime radenia radí prevodovka pri vyšších otáčkach, a umožňuje tak plne využiť výkonový potenciál motora. V ekonomickom režime naopak radí skôr, čím udržuje spotrebu na nižšej úrovni.

  dsg

  V praxi sa rozdiel prevodovky DSG oproti automatu s hydraulickým meničom prejavuje najmä kratším oneskorením pri preraďovaní a účinnejšom brzdení motorom. Trochu menej komfortné sú rozjazdy (posúvanie v kolóne), kedy po uvoľnení pedálu brzdy nie sú tak plynulé a mäkké ako pri prevodovke s hydraulickým meničom.

  Kto má v obľube klasické automaty, pre toho je k dispozícii k benzínovým motorom (okrem 1,4 MPI - 55 kW) šesťstupňová adaptívna automatická prevodovka s názvom Tiptronic. Jedná sa o planétovú prevodovku s hydrodynamickým meničom momentu, ktorý je v závislosti od jazdnej situácie premostený, čo pomáha šetriť pohonné hmoty. Tento typ prevodovky poskytuje príjemné jazdenie pokojnejšie jazdiacim motoristom, ktorý preferujú plynulosť a hladkosť chodu pred rýchlosťou radenia. Menším negatívom je o niečo slabšia dynamika motora a približne o 1 liter vyššia spotreba (v porovnaní s klasickým manuálom). Pri pravidelnej údržbe (výmene prevodového oleja) sa prevodovka vyznačuje solídnou spoľahlivosťou a životnosťou.

   

  Spoľahlivosť a najčastejšie poruchy

  Celkovo možno hodnotiť Octaviu druhej generácie ako vydarený automobil. Dobre si vedie aj v spoľahlivosti, i keď veľa závisí od použitej motorizácie, kvalitného servisu a samozrejme spôsobe používania. Práve spôsob používania je asi najdôležitejší faktor, keďže Škoda Octavia bola a je veľmi obľúbené firemné vozidlo. Čo to znamená, netreba asi pripomínať.

  Stačí asi len ozrejmiť fakt, že na trhu sa vyskytujú exempláre s riadne vedenou servisnou históriou, jedným vodičom a rozumnou porciou kilometrov, až po totálne vybehané autá s chabým servisom. To samozrejme nahráva aj rôznym podvodníkom (stáčanie kilometrov a pod.), čo ešte viac znepriehľadňuje situáciu v jazdenkách. Preto treba byť pri výbere jazdenej Octavie veľmi opatrný.

  V prípade Octavie pred faceliftom môže občas pohnevať osvetlenie palubnej dosky a všetkých displejov, vyskytujú sa aj problémy s klimatizáciou a ventiláciou. Občas sa vyskytuje zahmlievanie smeroviek z dôvodu kondenzácie vodných pár, lúpajúce sa chrómové diely interiéru (vnútorné kľučky), z nárazníka môže občas odpadnúť krytka ostrekovača svetiel, pozor aj na poruchy originálnych rádií typu Symphony (zlý príjem, nefunkčné vyhľadávanie staníc, občas štrajkujúca CD mechanika). Taktiež tieto autorádia mali značný odber prúdu pri kľudovom stave, čo sa mohlo pri dlhšej odstávke vozidla prejaviť úplným vybitím akumulátora. Našťastie bol tento problém vyriešený v zvolávacej akcii.

  Elektrické poruchy sa môžu dotýkať aj ovládacieho panelu Climatroniku alebo nefunkčného spínača brzdových svetiel. Ak sa náhodou rozsvieti kontrolka airbagu, nemusí sa jednať o problém so snímačmi alebo časťami systému airbagov, môže byť totiž nefunkčná rozbočka pod sedadlom spolujazdca. Väčšinou postačí rozbočku rozobrať a vyčistiť. Občas sa vyskytne porucha centrálneho zamykania a zlyhať vie chod elektrického ovládania okien alebo zriedka tiež výrobcom dodávaný alarm.  

  Hlavne v prvých ročníkoch sa občas objavujú pazvuky vychádzajúce z palubnej dosky, celkovo však Octavie RS po veľkom kilometrovom prebehu nezriedka vplyvom tvrdého pruženia vŕzgajú. Ak vychádzajú (najmä na starších kusoch) pazvuky pri sťahovaní okien, väčšinou stačí mechanizmus premazať a je po probléme. Podobne je to aj so zvukmi zo zadnej časti dverí, kde stačí namazať tesnenie okolo dverí.

  Na pár kusoch sa vyskytla aj netesnosť zadných piatych dverí - zatekanie, častejší problém ale budú unavené plynokvapalinové vzpery, ktoré neudržia otvorené piate dvere kufra. Tiež sa oplatí preveriť či funguje rozmrazovanie zadného okna, elektrické tlačidlo otvárania piatych dverí a vyhrievanie zrkadiel a niektoré autá majú nefunkčný zadný ostrekovač.

  Podvozok je pomerne robustnej konštrukcie a vôle v silentblokoch a čapoch sa objavujú až po väčšej porcii kilometrov, resp. častejšej jazde po nekvalitných cestách. Pri prvých ročníkoch sa môžu vyskytnúť vŕzgavé zvuky od prednej nápravy, ale bez vplyvu na jazdné vlastnosti vozidla.

  V prípade modelov 4x4 a hlavne Scout si treba dať pozor na mechanické poškodenie podvozku od jazdy v náročnejšom teréne a rýchlejšej skaze podliehajú aj tlmiče pruženia.

  Podobne venujte zvýšenú pozornosť  aj verzii RS, keďže tuhý podvozok v kombinácii s akčným jazdením nevydrží toľko ako bežne jazdiace štandardné verzie.

  Ako prvé sa zvyčajne vyskytujú nadmerné vôle v tiahlach priečneho stabilizátora, čo prezrádzajú klopavé zvuky pri prejazde nerovností, nadmerné vôle sa objavujú aj v zadných silentblokoch uchytenia predných ramien. Vôle v ramenách zadnej nápravy prezrádza zvýšená hlučnosť a v prípade priečneho ramena aj s výraznejším prejavom na jazdnú stabilitu vozidla - plávanie zadnej časti pri prudších zmenách smeru jazdy. Náročnejšia prevádzka v kombinácii s veľkým priemerom kolies dávajú zabrať aj ložiskám kolies, ich zhoršený stav prezradí nadmerné hučanie. Odporúča sa tiež pravidelne (min raz za dva roky) robiť geometriu, inak hrozí zatuhnutie skrutky excentru zadnej nápravy a bude potreba meniť celé rameno.

  Atmosféricky plnené benzínové motory sa vyznačujú solídnou spoľahlivosťou, občas sa môžu vyskytnúť chybné lambda sondy, zapaľovacie cievky, čo sa prejaví nerovnomerným chodom na "menej" valcov. Pri atmosférických motoroch s priamym vstrekovaním občas odíde regulátor tlaku paliva a pohnevať môžu aj snímače systému čistenia výfukových plynov.

  Pri 1,4 16 V pozor na pravidelnú kontrolu a výmenu rozvodového mechanizmu. Najmä pri zanedbanej údržbe či naťahovaniu servisných intervalov nad 15 000 km sa môžu časom vyskytnúť karbónom zanesené ventily a hydraulické zdvihátka ventilov. Postupne sa to prejaví znížením výkonu motora, kolísaním voľnobehu, neskôr aj stratou tlaku motora, podpálením ventilov, nadmerným opotrebením uloženia ale aj samotných vačkových hriadeľov a zvýšenou spotrebou oleja. 

  V prípade motora 1,6 MPI sa pri väčšom nájazde občas objavuje nefunkčná lambda sonda (častejšie v prípade kratších jázd so studeným motorom), EGR ventil, čo sa prejavuje kolísaním otáčok a svietiacou kontrolkou, porucha sa môže vyskytnúť aj na termostate, čo sa prejavuje stále bežiacim ventilátorom alebo naopak chladiaca kvapalina sa veľmi pomaly zohrieva. Pri väčšom nábehu sa môže objaviť aj vyššia spotreba oleja, čo má zväčša za následok zle fungujúceho odvetrávania kľukovej skrine v kolene sacieho potrubia. Ak je spotreba oleja stále zvýšená, potom pomôže už len výmena stvrdnutých gufier ventilov resp. piestnych krúžkov. Na veľmi vylietaných kusoch sa objavujú aj nadmerne opotrebované ojničné ložiská, ktoré však väčšinou postačí vymeniť bez nutnosti upravovať (vymieňať) kľukový hriadeľ. Pri väčšom nájazde môže nadmernú spotrebu oleja spôsobovať aj prasknutý piestný krúžok alebo prasknutý hliníkový blok v okolí hlavových skrutiek.

  Pri motoroch TSi (FSi) sa nezriedka vyskytujú problémy s rozvodovým mechanizmom (vyťahanou reťazou, zlyhavajúcim hydraulickým napinákom). Okrem konštrukcie má na životnosť rozvodového mechanizmu vplyv aj jazdný štýl a tiež servisné intervaly. Nadmerné vôle v rozvodovom mechanizme prezradzujú hlučné štarty (rachotiace zvuky reťaze) na pár sekúnd, zväčša keď bol studený motor napr. po noci státia, často krát ale reťaz rachotí aj pri zohriatom motore napríklad na voľnobehu či pri jazde v nižších otáčkach. Častejšie sa problém prejavuje pri vozidlách na ktorých sa tzv. šetrne jazdilo v nižších otáčkach. Vtedy je totiž rozvodový mechanizmus najviac namáhaný torznými kmitmi.    

  Podľa typu motora je na vine buď zle fungujúci hydraulický napínač reťaze alebo vyťahaná samotná reťaz. Problém netreba ignorovať a kompletný rozvodový mechanizmus vymeniť, inak hrozí preskočenie reťaze a riziko podstatne väčších problémov - podľa typu motora napr. rozsvietenie kontroky MIL - diagnostiky motora, horšie štartovanie, znížený výkon, horšia spotreba a niekedy aj poškodenie motora. Podľa typu motora výrobca upravil rozvody v priebehu roka 2011 a 2012.

  Značná časť problémov s rozvodovým mechanizmom bola vyriešená v záručnej dobe, mnohé motory najmä tie menej jazdené však môžu problém s rozvodmi ešte len očakávať. Ak sa nie je možné dopátrať k servisnej histórii resp. ak sú v motore pôvodné rozvody, odporúča sa preventívne komplet rozvodový mechanizmus vymeniť za modifikované komponenty (cca 300 - 400 €).

  V prípade TSi sa (ale aj iných motoroch) môže časom pohnevať aj netesný odlučovač olejovej hmly odvetrávania kľukovej skrine, čo má za následok zvýšenú spotrebu motorového oleja. Oveľa častejšie ale nadmernú spotrebu oleja spôsobuje v prípade 1,8 TSi, 2,0 TSi (EA888) nevhodné tvarovanie a rozmery piestov a piestnych krúžkov. Riešením je len výmena piestov, piestnych krúžkov resp. ojníc. Zmena prišla na jeseň 2011, kedy sa modifikáciou piestovej skupiny problémy s nadmernou spotrebou výrazne eliminovali.

  Pri TSi (FSi) motoroch sa pri väčšom nájazde môže vyskytovať aj zvýšená tvorba karbónu, jednak z dôvodu recirkulácie značného množstva výfukových plynov, ale tiež zo samotného princípu priameho vstrekovania často podporovaného aj menej kvalitným benzínom, kedy čerstvé palivo neobmýva sací trakt ako u nepriamovstrekových motoroch. Dôsledkom je postupne sa znižujúci výkon motora, horšia kultivovanosť a plynulosť ťahu motora a postupne sa prídáva aj riziko podpálenia ventilov. Karbón rýchlejšie degraduje aj olejovú náplň, čo spolu s dlhými intervalmi výmeny oleja prispieva k rýchlejšiemu opotrebeniu motora (valce/piesty, rozvody, ventilový mechanizmus) a jeho súčastí (turbodúchadla - najcitlivejšie pri 1,4 TSi 90 kW a starší 2,0 TSi EA 113). Odporúča sa teda vymieňať olej po maximálne 15 000 km / 1 rok, pri náročnejšom využívaní vozidla samozrejme aj menej a tankovať kvalitný - z času na čas viac oktánový (min 98) benzín resp. pravidelne pridávať (aspoň raz za 3-5000 km) do benzínu kvalitné aditíva.

  Najmä pri zanedbanej údržbe či naťahovaní servisných intervalov nad 15 000 km sa môžu časom vyskytnúť karbónom zanesené hydraulické zdvihátka ventilov. Tento problém sa postupne prejavuje znížením výkonu motora, kolísaním voľnobehu, neskôr aj stratou tlaku motora, podpálením ventilov, nadmerným opotrebením uloženia ale aj samotných vačkových hriadeľov a zvýšenou spotrebou oleja. Naťahovanie servisných intervalov alebo použitie nevhodného oleja postupne vedie aj nadmernému opotrebeniu rozvodového mechanizmu - k rýchlejšiemu vyťahaniu a zvýšenej hlučnosti rozvodovej reťaze (motory s reťazovým rozvodom).

  Pri TSi sa občas vyskytuje problém so zaneseným katalyzátorom, čo platí najmä pre vodičov, ktorý jazdia prevažne pokojným tempom a motor udržujú v nízkych otáčkach. Pri dlhodobejšom jazdení takýmto štýlom hrozí riziko, že sa katalyzátor zanesie nespálenými jemnými sadzami, čo môže časom riadiaca jednotka vyhodnotiť ako chybu katalyzátora. Odporúča sa teda z času na čas vymiesť pavučiny a vozidlo trochu prevetrať. Kto jazdí s motoromi TSi častejšie na kratšie trasy so zväčša studeným motorom, tomu hrozí, že motorový olej sa bude nadmerne riediť nespáleným benzínom, čo prínáša ďalšie riziká nadmerného opotrebenia motora. Riešením je buď z času na čas vozidlo prehnať po diaľnici, alebo častejšie meniť motorový olej. TSi motory mávajú často po studenom štarte hrubší zvuk, menej kultivovaný chod a niekedy aj menej plynulú akceleráciu. Spôsobené je to zrýchleným zahrievaním katalyzátora zvýšením teploty výfukových plynov tzv. dlhým plameňom. Tento režim však trvá len chvíľu a neznamená technický problém.     

  Pri TSi (mimo 1,2 TSi) a FSi motoroch sa pri väčšom nájazde vyskytuje aj nadmerné opotrebovanie mechanizmu variabilného časovania ventilov, čo sa prejavuje hlučnejším-klopavým a nerovnomerným chodom motora (najmä v nižších otáčkach) alebo aj chybovým hlásením (svietiaca MIL) či zníženým ťahom. Odporúča sa variátor vymeniť spolu aj s rozvodmi, ak ešte neboli vymenené-ušetrí sa drahá práca. Prvé ročníky 1,4 TSi vedela potrápiť zasekávajúca sa klapka obtokového ventilu turba, čo sa prejavuje trhaním pri akcelerácii. Väčšina týchto porúch bola vyriešená v záruke výmenou turbínovej skrine, ktorá je modifikovaná a vcelku s výfukovými zvodmi. Pri staršom 2,0 TSi EA 113 sa pri väčšom nájazde môže objaviť prasknutý obal turba v oblasti prepúšťacieho ventilu, čo sa prejavuje slabším ťahom. Riešením je len výmena turbodúchadla za nové resp. repasované.  

  Motor 1,9 TDi sa vyznačuje solídnou spoľahlivosťou a pri dobrej údržbe vydrží veľkú porciu kilometrov. Riziko porúch stúpa hlavne z dôvodu príliš optimistického intervalu výmeny oleja (niekedy až) 30 000 km, ktorý sa odporúča skrátiť na 15 000 km. V opačnom prípade hrozia pri väčšom nájazde nadmerne opotrebované turbodúchadlo, vačkový hriadeľ (nižší výkon, obtiažnejšie štarty), či zvýšené opotrebovanie mechanických častí motora a rozleptávanie tesnení.

  Pri väčšom nájazde (cca 250 000 a viac km) sa môžu vyskytovať uvoľnené (vyvaklané) vstrekovače v prípade osemventilových naftových motorov, čo má za následok riedenie motorového oleja naftou. Riedenie oleja naftou môže nastať aj v prípade netesnosti tandemového čerpadla alebo pri nedokončených regeneráciách DPF filtra. Tandemové čerpadlo môže pri väčších nájazdoch vykazovať slabší prietok nafty (kolísavý/slabší výkon) alebo slabšie vyvíja podtlak, čo rezultuje do poruchy ovládania EGR či lopatiek turba, ktoré sú ovládané podtlakom.

  Pri 1,9 TDi sa vyskytuje aj únik oleja okolo kľukového hriadeľa (zvyčajne nad 200 000 km). Riešením je výmena gufera, v prípade zadného aj so snímačom otáčok - vyžaduje predné osadenie, inak spôsobujú nepresné údaje obtiažne štarty, vyššiu spotrebu a dymivosť. V prípade 1,9 TDi sa občas vyskytuje porucha škrtiacej klapky, čo spôsobuje problematické štarty resp. nemožnosť naštartovať.

  Pri motoroch 2,0 TDi PD 16V v ročníkoch 2004 a 2005 sa častejšie vyskytovala prasknutá hlava valcov v mieste hlavovej skrutky (strácanie chladiacej kvapaliny), podľa typu motora aj nadmerne opotrebovaný vačkový hriadeľ (8V) či turbodúchadlo. Motory 2,0 TDi PD (menej pri 1,9 TDi) sa vyznačujú aj zvýšenou spotrebou motorového oleja. Po väčšej porcii kilometrov sa môže vyskytnúť opotrebované turbodúchadlo a občas aj nefunkčný snímač hmotnosti vzduchu - strata výkonu resp. svietiaca kontrolka motora.

  Pri dieselových motoroch (mimo 1,6 TDi od 11/2010) s nájazdom okolo 150 000 km a viac býva nezriedka nadmerne opotrebovaný dvojhmotový zotrvačník, čo sa prejavuje chrchlaním nadmernými vibráciami na voľnobehu, trhavým rozjazdom - záberom spojky a vyššou hlučnosťou -hučaním pri akcelerácii z nižších otáčok. Obecne má dvojhmotový zotrvačník o niečo lepšiu životnosť v novších motoroch vybavených vstrekovaním common rail.

  Medzi častejšie vyskytujúce poruchy motorov 1,6 TDi a 2,0 TDi CR možno zaradiť prasknutý chladič spätného vedenia spalín EGR ventilu (častejšie v zime-mrazoch a najmä pri vozidlách častejšie jazdiach na kratšie trasy) - chladiaca kvapalina preniká do sania, čo spôsobuje jej postupný úbytok. Úbytok chladiacej kvapaliny môže mať na svedomí aj tečúca vodná pumpa, ktorá sa odporúča meniť spolu s rozvodmi, čím sa ušetrí práca a predíde sa zbytočným problémom.

  Pri väčšom nájazde resp. častejšom jazdení na kratšie vzdialenosti sa vyskytujú aj problémy so samotným EGR ventilom (platí pre PD aj CR)  - zakarbónovanie (slabší ťah, cukanie alebo prechod do núdzového režimu spoločne so žltou svietiacou kontrolkou motora).

  Pri väčšom nájazde sa môžu vyskytovať aj opotrebované vstrekovače, pričom motory so vstrekovaním common rail sú vo všeobecnosti o niečo citlivejšie na kvalitu paliva, a tak sa odporúča z času na čas pridávať do nafty kvalitné aditíva. Citlivejšie vstrekovače sú najmä v prípade motora 1,6 TDi (Continental). Porucha resp. nadmerné opotrebenie vstrekovačov sa prejavuje obtiažnejším studeným štartom, nerovnomerným-hlučnejším chodom, miernym kolísaním otáčok či slabším ťahom motora. Nekvalitné palivo spôsobuje aj zanášanie regulačných ventilov vo vysokotlakom čerpadle (common rail), čo sa prejavuje podobne ako pri chybných vstrekovačoch. Väčší nájazd nesie aj riziko nadmerne opotrebovaného turbodúchadla (čo sa prejavuje zvýšenou spotrebou oleja, prienikom oleja do sacieho traktu, zníženým/kolísavým výkonom) či regulácie plniaceho tlaku.

  V prípade motora 1,6 TDi sa niekedy vyskytuje svietiaca kontrolka, zhasínanie motora, kolísanie otáčok či obtiažnejšie štarty. Príčinou sú zvyčajne nekorektné údaje snímača hmotnosti vzduchu, čo rezultuje do jeho výmeny. Často sa ale stáva, že problémy neustávajú, keďže skutočným problémom je buď chybný softvér-pomôže aktualizácia, nevhodný vzduchový filter-najlepšie originál alebo porucha snímača teploty. 

  Problémy s DPF filtrom častejšie postihujú motory so vstrekovaním PD, čo sa prejavuje rozsvietením kontrolky alebo padnutím motora do núdzového režimu. Niekedy pomôže vyčistenie filtra, veľakrát je však nutná výmena, či tzv. vykuchanie. V prípade vstrekovania common rail sa problémy väčšinou vyskytujú až pri vyššom nájazde (zvyčajne nad 200 000 km) a ak problémy nastanú aj skôr, väčšinou sú dôsledkom častejších jázd na kratšie trasy, resp. poruchy vstrekovacieho systému alebo motora - spotreba oleja, zle fungujúci EGR a pod. Občas sa vie porúčať aj snímač tlaku (teploty) výfukových plynov v systéme DPF. Problémy so systémom DPF filtra sa obyčajne hlásia svietiacou kontrolkou, resp. prechodom motora do núdzového režimu. Blížiaci sa koniec (upchatie) DPF filtra sa obyčajne hlási zvýšenou frekvenciou regenerácii spolu s miernym nárastom priemernej spotreby.

  Dieselové motory 2,0 TDi (103 a 125 kW) môže pri väčšom nájazde postihnúť porucha ovládania swirl klapiek, čo sa prejavuje svietiacou kontrolkou motora resp. zvýšenou spotrebou, kolísaním výkonu či prechodom do núdzového režimu.

  Pri verziách 4x4 sa pri väčšej porcii kilometrov môže vyskytovať dunenie zo zadnej časti vozidla. Na príčine je nevyváženosť kardanového hriadeľa. Väčšinou pomôže výmena vyvažovacieho kotúča za cca 300 €, niekedy je však potrebná výmena celého kardanu za približne 1000 €.

  V prípade vozidla vybaveného DSG prevodovkou je potreba poriadne celý systém skontrolovať. Zmeny prevodových stupňov musia byť bez pazvukov, či veľkých rázov v oboch režimoch (automatickom aj manuálnom) a to aj pri plnom výkone. Podobne treba poriadne skontrolovať preraďovanie stupňov pomocou pádiel na volante smerom hore aj dole a všímať si treba prístrojový panel, či sa neobjavujú rôzne chybové hlásenia.

  Pri bežnom zaobchádzaní nie je so spoľahlivosťou šesťstupňovej tzv. mokrej DSG problém (len občas sa porúča riadiaca elektronika - prevodovka raz radí potom neradí a pod.), pozor ale na výmenu oleja po 60 000 km (odporúča sa pravidelne meniť napriek tzv. doživotnej náplni). Problémy s mechatronikou alebo nadmerné opotrebovanie spojok sa zväčša vyskytujú až pri väčšom nábehu (zväčša nad 200 000 km) alebo divokejšom jazdnom štýle, obzvlášť v spojení so silnejšími motormi. 

  Spoľahlivosť a životnosť sedemstupňového tzv. suchého DSG automatu je o niečo slabšia ako je zvykom v prípade šesťstupňového DSG s tzv. mokrými spojkami. Občas sa už po 100 000 km vyskytujú nadmerne opotrebované spojky a zriedkavosťou nie sú ani poruchy samotnej mechatroniky. Pozor si treba dávať aj na tzv. rozbiehanie vozidla bez plynu, kedy vodič len púšťa brzdu. Dochádza vtedy k zvýšenému preklzu a teda prehrievaniu spojok, čo má negatívny vplyv na ich životnosť. Celkovo treba byť pri tomto type prevodovky opatrný a ak má vozidlo najazdené viac ako 100 tisíc km, treba funkčnosť prevodovky poriadne overiť. Prípadné opravy sú totiž veľmi drahé a neraz presahujú aj 1000 €.

  V prípade tuhšieho chodu spojky pri manuálnej prevodovke býva na príčine vyschnuté mazivo na mechanizme ovládania spojky. Pri manuálnych prevodovkách sa pri väčšom nájazde môže vyskytnúť aj nadmerne opotrebovaná synchronizácia, čo sa prejavuje obtiažnejším radením či škŕkavými pazvukmi pri radení a tiež zvýšená hlučnosť, čo majú zase na svedomí nadmerne opotrebované ložiská.

  Servis

  Rozvodový remeň je nutné meniť v nasledujúcom intervale: dieselové motory 120 000 km (do roku výroby 2006) alebo 150 000 km (od roku 2006). 1,6 TDI má interval výmeny 180 000 km. Benzínové motory 1,4 a 1,6i majú interval 90 000 res. 120 000 km, priamovstrekové motory 2,0 FSI a starší typ 2,0 TFSi (BWA) 180 000 km, ale odporúča sa skrátiť na maximálne 150 000 km. Motory 1,6 FSI, 1,2 TSI, 1,4 TSI, 1,8 TSI a novší 2,0 TFSi (CAWB) majú tzv. bezúdržbovú reťaz.

  Palivový filter má predpísaný interval výmeny 60 000 km.

  Spojka Haldex vyžaduje v prvých ročníkoch po 60 000 km výmenu špeciálneho syntetického oleja, čo spolu s olejovým filtrom a prácou vyjde približne na cca 100 €.

  Automatické prevodovky (DSG aj klasický automat Tiptronic) majú interval výmeny oleja 60 000 km, najneskôr však po 90 000 km.

  V prípade výmeny motorového oleja je na výber buď pevný servisný interval (kód QGO/QG2) 30 000 km (resp. dva roky) alebo variabilný servisný interval Longlife (kód QG 1), ktorý indikuje ukazovateľ na prístrojovej doske.

  Motorový olej benzínových motorov musí spĺňať normu VW 504 00, alebo aspoň 503 00. Pri dieselových motoroch potom VW 507 00 (u vozidiel bez DPF je možnosť aj 506 00).

  Dôležitým faktom, pri ktorom sa oplatí pristaviť je výmena oleja v motore. V poslednej dobe obľúbený tzv. "long life" servisný interval umožňuje meniť olej až po 30 000 km, ale prax ukazuje, že obzvlášť pri dieselových a priamovstrekových benzínových motoroch to vedie k nadmernému opotrebovaniu niektorých komponentov a následným komplikáciám. Vrelo sa teda odporúča skrátiť interval a meniť olej najneskôr každých 15 000 km.

  Motor Objem Kódové označenie Výkon
  1.2 TSI 1197 ccm CBZB 77 kW
  1.4 1390 ccm BCA 55 kW
  1.4 1390 ccm BUD, CGGA 59 kW
  1.4 TSI 1390 ccm CAXA 90 kW
  1.6 1595 ccm BGU, BSE, BSF, CCSA, CMXA 75 kW
  1.6 FSI 1598 ccm BLF 85 kW
  1.8 TSI 4x4 1798 ccm CDAB 112 kW
  1.8 TSI 1798 ccm BZB, CDAA 118 kW
  1.8 TSI 4x4 1798 ccm CDAA 118 kW
  2.0 FSI 1984 ccm BLY, BLR, BVY, BVZ 110 kW
  2.0 FSI 4x4 1984 ccm BLX, BVX 110 kW
  2.0 RS 1984 ccm BWA, CCZA 147 kW
  1.6 MultiFuel 1595 ccm CCSA, CMXA 75 kW
  1.6 LPG 1595 ccm CHGA 75 kW
  1.6 TDI 1598 ccm CAYC 77 kW
  1.9 TDI 1896 ccm BKC, BJB, BLS, BXE 77 kW
  1.9 TDI 4x4 1896 ccm BKC, BLS, BXE 77 kW
  2.0 TDI 1968 ccm CFHF, CLCA 81 kW
  2.0 TDI 4x4 1968 ccm CFHF 81 kW
  2.0 TDI 1968 ccm AZV 100 kW
  2.0 TDI 16V 1968 ccm BKD, CFHC, CLCB 103 kW
  2.0 TDI 1968 ccm BMM 103 kW
  2.0 TDI 16V 4x4 1968 ccm CFHC 103 kW
  2.0 TDI RS 1968 ccm BMN, CEGA 125 kW
  Prednosti a nedostatky automobilu
  kvalitné dielenské spracovanie a použité materiály v interiéri
  obrovský a variabilný batožinový priestor (v oboch verziách)
  tuhá a robustná karoséria
  solídne jazdné vlastnosti
  presné a ľahké radenie
  riadenie s dobre nastaveným elektromechanickým posilňovačom
  komfortné a telo dobre držiace predné sedadlá
  verzia 4x4 s pohonom všetkých kolies
  verzia RS s vynikajúcim 2,0 TFSi
  veľký výber jazdeniek a dostupnosť servisov
  prijateľné ceny náhradných dielov
  menej kultivované a hlučné motory TDI PD
  pomerne úzky rozsah využiteľných otáčok pri TDI PD
  problémy s rozvodovým mechanizmom pri TSi (1,6 FSi) motoroch
  značný záujem zlodejov
  v porovnaní s konkurenciou vysoké ceny jazdeniek
  vysoké riziko stočených km - najmä v prípade dieslových verzií

  Poruchy (37)
  občas zahmlievanie sa smeroviek z dôvodu kondenzácie vodných pár
  občas lúpajúce sa chrómové diely interiéru - vnútorné kľučky
  občas odpadnutá krytka ostrekovača svetiel
  poruchy originálnych rádií typu Symphony - zlý príjem, nefunkčné vyhľadávanie staníc, občas štrajkujúca CD mechanika, značný odber prúdu pri kľudovom stave - vybitie akumulátora (zvolávacia akcia)
  poruchy ovládacieho panelu Climatronik
  nefunkčný spínač brzdových svetiel
  svietiaca kontrolka airbagu - nefunkčná rozbočka pod sedadlom spolujazdca
  občasné poruchy centrálneho zamykania alebo nefunkčný alarm
  pazvuky vychádzajúce z palubnej dosky (začiatok výroby)
  pazvuky pri sťahovaní okien - premazať mechanizmus (staršie kusy)
  pazvuky zo zadnej časti dverí - namazať tesnenie okolo dverí
  vôle v silentblokoch a čapoch (väčší km nájazd)
  vôle v tiahlach predného priečneho stabilizátora - klopavé zvuky pri prejazde nerovností (väčší km nábeh)
  vŕzgavé zvuky od prednej nápravy (začiatok výroby)
  rýchlejšie opotrebovanie tlmičov pruženia vyplývajúce z náročnejšej prevádzky (4x4, Scout, nadmerné zaťažovanie)
  nefunkčná lambda sonda, zanesená škrtiaca klapka (benzín, väčší km nábeh)
  chybné zapaľovacie cievky - nerovnomerný chod, strata výkonu alebo zhasínanie na voľnobeh (benzínové motory - väčší km nábeh resp. zanedbaná výmena sviečok)
  prasknuté tesnenie pod hlavou, vyššia spotreba oleja (1,6 MPI, väčší km nábeh, nadmerné zaťažovanie)
  nadmerná vôľa v rozvodovom mechanizme - hlučné štarty, rachotenie resp. preskočenie reťaze (TSi, zriedkavejšie FSi)
  nadmerné opotrebovanie mechanizmu variabilného časovania ventilov - chybové hlásenie, zníženým ťah, nerovnomerný chod (TSi - okrem 1,2 TSi, FSi motory, väčší km nábeh, dlhé intervaly výmeny oleja)
  zvýšené množstvo karbónových usadenín (TSi, FSi motory, väčší km nájazd, dlhé intervaly výmeny oleja, menej kvalitné - neaditivované palivo)
  zanesené hydraulické zdvihátka ventilov - postupná strata tlakov motora a podpálenie ventilov (benzínové motory, dlhé intervaly výmeny oleja)
  nadmerná spotreba motorového oleja (1,8 TSI - 118 kW)
  nadmerne opotrebovaný dvojhmotový zotrvačník - nadmerné vibrácie na voľnobehu, trhavý rozjazd pri zábere spojky, vyššia hlučnosť pri akcelerácii (TDi, väčší km nábeh)
  prasknutá hlava valcov v mieste hlavovej skrutky (2,0 TDI-PD 16V, najmä 2004-2005)
  vyššia spotreba oleja (dieselové motory so vstrekovaním PD - viac pri 2,0 TDI-PD)
  nadmerne opotrebované vstrekovače - hlučnejší a nerovnomerný chod motora, obtiažnejšie studené štarty (citlivejšie na kvalitu paliva najviac pri 1,6 TDi, väčší km nábeh)
  nadmerne opotrebované turbodúchadlo - vyššia spotreba oleja, slabší ťah, prenikanie oleja do sacieho traktu (TDi, TSi, väčší km nábeh, dlhé intervaly výmeny oleja)
  občas nefunkčný snímač hmotnosti vzduchu - strata ťahu, cukanie alebo svietiaca žltá kontrolka (diesel, v prípade 1,6 TDi aj z dôvodu chybného softvéru-pomôže aktualizácia, nevhodného vzduchového filtera-najlepšie originál alebo poruchy snímača teploty)
  zanesený DPF filter - slabší výkon, vyššia spotreba, prípadne prechod do núdzového režimu, svietiaca kontrolka (TDi, väčší km nábeh, resp. častejšia jazda v meste alebo kratších trasách)
  porucha EGR ventilu - slabší ťah, cukanie, prechod do núdzového režimu, svietiaca kontrolka (TDi, väčší km nábeh, častejšia mestská prevádzka - kratšie jazdy)
  občas porucha snímača tlaku resp. teploty výfukových plynov DPF systému (TDi, väčší km nábeh)
  občas porucha škrtiacej klapky (1,9 TDi, väčší nábeh)
  problematické teplé štarty - slabý akumulátor, nadmerne opotrebovaný štartér, vačkový hriadeľ, netesné hydraulické zdvihátka ventilov, chybné nastavenie snímača otáčok (1,9 TDi, 2,0 TDi PD)
  občas zatuhnuté ovládanie lopatiek turbodúchadla (TDi PD, väčší km nábeh)
  občas nefunkčná riadiaca elektronika DSG prevodovky - prevodovka raz radí potom neradí, chybové hlásenia
  zvýšené riziko nadmerného opotrebovania a mechanických porúch DSG prevodovky (citlivejšia 7 stupňová, pri väčšom nájazde)

  Autorubik odporúča / neodporúča
  1,9 TDI (77 kW),
  preplňovaný radový vznetový štvorvalec s osemventilovým rozvodom OHC a vysokotlakovým vstrekovaním združenými vstrekovačmi PD.
  Motor už síce kultúrou chodu a hlučnosťou za súčasnou konkurenciou značne zaostáva, vyznačuje sa však úspornou prevádzkou a solídnou spoľahlivosťou.
  2,0 TDI CR (103 kW ).
  Motor je vybavený vstrekovaním common-rail a predstavuje pre Octaviu rozumnú motorizáciu z hľadiska jazdnej dynamiky, prevádzkových nákladov a spoľahlivosti.
  1,6i 8V (75 kW).
  Klasický osemventilový štvorvalec, prebratý len s miernymi úpravami z predchádzajúcej generácie.
  Vyhovie pokojnejšie jazdiacim motoristom, ktorý častejšie jazdia na kratšie trasy. Pri troche snahy sa dá udržať aj rozumná spotreba, dobre zvláda aj prestavbu na LPG a zle si nevedie ani v spoľahlivosti.
  1,6 FSi (85 kW).
  Vzhľadom na udávané parametre je očakávaná dynamika motora len priemerná. Potrebuje viac oktánový benzín a pri väčšom nájazde je aj značné riziko rôznych problémov (reťaz, systém variabilného časovania resp. čistenia výfukových plynov).
  8,6
  Autorubik verdikt
  Komentáre (41)

  Pridať komentár

  1. Anonym 9.4.2017 21:16

   Potrebujem poradit kolko km ma pustí palubní počítač pri vypisovaní servis teraz

   Odpovedať

  2. dusan 15.4.2016 15:07

   potrebujem radu ohladom pdf jam novy a stale vyhadzuje chibu pdf

   Odpovedať

   1. Anonym 15.4.2016 15:11

    Keď sa výmení DPF, treba previesť regeneráciu cez diagnostiku. Ak vyhadzuje ďalej chybu, bude na vine nejaký snímač.

    Odpovedať

  3. Kapor 23.7.2015 16:27

   chcel by som Octaviu combi 2.0 tdi CR 2012 do 120.000km je to dobrá volba ??? prosím o rady

   Odpovedať

  4. Anonym 24.3.2015 19:45

   Moja skúsenosť. Mal som Octu 1,9 Sdi najazdených 360000 km max. spokojnosť len bežná údržba.Darovaná synovcovi ďalej jazdí. Potom 1,9 tdi nikdy viac pri 90000 turbo v kely , výmena turba pri 120000 odišiel motor komplet, samé búchanie a škripot v motore, auto opravené ešte v záruke a predané . Jazdím dlhé trasy ,Nemecko Slovensko. Potom odporúčaná motorizácia 2,0 tdi filter pevných častíc . To bolo asi najstrašnejšie . Samé šklbanie a trhanie motorom v servise ,, všetko v poriadku,, Dané do servisu na pozorovanie. Zobrané náhradné vozidlo 1,6 MPI 75kW niečo nádherné motor tichučký a hladký , nieje to trhač asfaltu ale pohodová jazda je super. Prečo som na to neprišiel skorej. Na tomto motore jazdím už 2 roky a mám najazdených 235000 žiadny problém len bežný servis . Olej neberie ani kvapku je tam 5w40 spotreba do 7l nič strašné. Ja potrebujem auto spolahlivé a nie šetriť na spotrebe . Tolko moja skúsenosť.

   Odpovedať

  5. Anonym 10.3.2015 08:31

   Zdravím, v lete si chcem kúpiť Octaviu 2 a neviem sa rozhodnúť medzi medzi motormi 1,6 Mpi a 1,9 Tdi lebo všade len počúvam, že benzínové motory majú lacnejšiu údržbu ale podľa mňa aj menšiu životnosť. Viete mi poradiť?

   Odpovedať

  6. Peter 12.1.2015 21:18

   Môžete sa vyjadriť k tomu, že motor 2,0 TDI CR 81 kW je len elektronikou podladený 2,0 TDI CR 103 kW? Výkon by mi postačoval, ale je ich spoľahlivosť porovnateľná? Auto má 6-st. manuálnu prevodovku. Ďakujem.

   Odpovedať

   1. M. 12.1.2015 21:27

    Je to elektronicky znížený výkon. Na spoľahlivosť to nemá vplyv. Pozitívom motora je vyrovnanejší nástup krútiaceho momentu z nižších otáčok.

    Odpovedať

  7. Richard 22.9.2014 17:50

   A čo hovoríte na 1,6TDi? Šiel by som do toho lebo ževraj je to celkom vydarený motor aj keď zo slabým objemom a krútiakom ale mne sa páči.

   Odpovedať

   1. Noromao 18.11.2014 08:55

    ja ho mám v novej Octavii Combi a osobne som prekvapený z ťahu toho motora. Síce sa jedná už o iný motor (opravte ma ak sa mýlim) ako bol v OII, ale jazdím mimo diaľnic pod 4,5 l. A to jazdím 60 v obciach a 105 mimo obce na tempomat. Na diaľnici 145 km/hod. na tempomat je spotreba okolo 6 litrov, hlučnosť je primeraná. Ťah primeraný. Chýba tomu 6-ty stupeň, nad 150 to hučí, to je fakt. Ale ak nie si pretekár, motor je viac ako dostačujúci.

    Odpovedať

  8. M. 15.9.2014 11:42

   K 1,9 TDi. DPF sa tam montovalo len zriedka väčšinou iba vozidlá z dovozu. Ale keby aj, dá sa pomerne lacno vymeniť (cca 400€) alebo vykuchať a softvérovo odblokovat. Trocha nevýhodou 1,9 TDi je len 5 stupňový manuál. To je ale všetko, inak je to podarený motor, solídna dynamika, spotreba a spoľahlivosť. Motor 2,0 TDi so vstrekovaním PD je nič moc. Síce ide lepšie, ale aj viac žerie, má náchylnejšie vstrekovače, dvojhmoťák, niekedy aj problém s mazaním, turbom, často žerie dosť oleja a je dosť hlučný. Voľba je jasná, buď 1,9 TDi a keď dvojliter tak ale so vstrekovaním common rail.

   Odpovedať

  9. Richard 14.9.2014 18:54

   Zdravím, mám dilemu, neviem sa rozhodnúť či 1,9-nu 77kW alebo 2 liter 103kw, cital som ze 1,9-ne po 200t km odíde dvojhmota aj PDF filter a presne to sa stalo pri 204000 aj môjmu znamemu na tej 1,9-ne a o 2 litry som zase cital že je extra kazový ale radšej by som šiel do neho lebo predsalen je živší a pružnejší. Čo by ste mi odporučili vy?

   Odpovedať

  10. Ičo 16.5.2014 18:14

   OCta 4x4 je dobré auto, praktické, pekné a spoľahlivé ale nie s motorom 2,0 TDI PD. Je hlučný a dosť poruchový. Ak diesel išiel by som do 1,9 TDi ale najradšej do 1,8 TSi.

   Odpovedať

  11. rezi 15.5.2014 10:03

   Nazdar "MB-čkary", mam problem sa rozhodnut nad Octaviou 4x4 2.0 TDI - PD DPF 103 kw, či ist do toho či nie. mate stym niekto niake skusenosti? potrebobal by som vediet niake pre a proti diky

   Odpovedať

  12. Jaro 24.12.2013 16:15

   Ahojte ľudia, mám na Vás jednu otázočku. Ktorý motor je lepší pre Octaviu? Klasická 1.6ka alebo 1.6 FSI? FSI má ževraj lepší výkon a lepšiu spotrebu, je to pravda? Počul som ale že klasická 1.6ka je spoľahlivejší motor. Pre ktorú Octaviu by ste sa rozhodli?? Dakujem

   Odpovedať

   1. laky 24.12.2013 23:56

    šiel by som do "klasickej" 8ventilovej 75kw verzie...výkonový rozdiel tam je, ale až v maximálnych otáčkach...jazdíte v nich bežne? pri týchto otáčkach zabudnite na menšiu spotrebu.. motor FSI si tiež najlepšie rozumie s 98oktánovým benzínom..navyše silnejší motor je aj menej spoľahlivý...nehovorím, že "klasika" je dokonalá ale z týchto dvoch by som volil ju...navyše, je tu možnosť domontovania LPG...

    Odpovedať

   2. zolky 25.12.2013 01:33

    Určite MPI, čiže klasická 8 ventilová atmosféra. FSI vôbec nemá lepšiu spotrebu a ten rozdiel vo výkone je minimálne využitý, nakoľko motor treba poriadne vytáčať. Všetko však napísal Laky a súhlasím s ním.

    Odpovedať

  13. Miloš 9.11.2013 12:51

   Ahojte ja som si nedávno kúpil octáviu 2 facelift 1,9 tdi combi r.v.2010 čiernej farby ,,,po výmene všetkých filtrov ,oleja ,bŕzd , a rozvodov ide auto ako guľa ,,,a teraz idem auto čipnúť aby bolo trochu živšie mechanik mi povedal že pokiaľ sa to robí rozumne a dodržuje sa výmena oleja a filtrov tak motoru sa nič nestane a to robí človek ktorí je skutočne odborníkom lebo má v tom programe ktorý pre škodu robil svoj mozog a prachy tak že robil už kase komu a nik sa nesťažoval tam pri čipnutí nejde len o výkon motora ale aj nadstavenie komplet v riadjacej jednotke tak ako to má byť ,,,
   chcem povedať že som bol prehovorený od 2,0 tdi 16V aby som dal od toho motora ruky preč "zmätok"
   a kúpil si radšej 1,9 tdi 77kw a dal si ho čipnúť na prijateľnú úroveň...auto výborne sedí na ceste zrýchlenie slušné na kombi ,spotreba prijateľná ,súčiastky v pohode ,,,,niet viac čo dodať ,,,
   pokiaľ však chcete výkon treba si kúpiť Ferrari FF,,,,:)))

   Odpovedať

  14. Hiero 17.2.2013 19:06

   Mam model Octavia scout 2007.Pri startovani mi nesvieti kontrolka mazania...olej...poradte skusenost....ci tam vobec je...mazanie nebolo vidno nikdy....ci Ledka,ci elektronicka vada...

   Odpovedať

  15. Juraj 27.12.2012 10:20

   2,0TDI Octávia momentálne 280000km vyníkajúce auto, dobrá akcelerácia,malá spotreba (4,8 pri laxnejjazde, 5,2 l pri rýchlejšej jazde cca 120-130km/h)žiadny extra problem,spojkový kotúč počuť (cca už rok) Občas mával také muchy, že nemal rád dážďa vtedy pri zrýchlovaní akceleroval, ale trhavo-za sucha nič.Teraz to už asi rok nerobí. Myslel ,že to robí čidlo hmotnosti nasávaného vzduchu-ale nie.Druhý tip bol čidlo mrtvého bodu kľuky,ale potom sa polepšil tak som už to nemenil.

   Odpovedať

  16. Stanley 22.11.2012 10:00

   Takže mi to vychádza na RS od 4/2008 2.0 TDi CR. Tam by nemal byť žiadny problém zo spoľahlivosťou, že? A ako je to zo spotrebou? Dá sa spraviť na dialnici pri 140 km/h pod 6 L?

   Odpovedať

  17. Lubo 17.4.2012 18:28

   Aha...no zas som o nieco mudrejsi :). Len som nevedel ze aj v tom dsg sa meni po 60000 olej.

   Odpovedať

   1. Lubo 17.4.2012 18:31

    Pre to sa mi to zdalo divne lebo v jednom clanku som cital ze to 7-stupnove zrejme nevydrzi to co 6-stupnove, ktore pouziva klasicky hydroynamicky menic a ma planetovu prevodovku(tiez ho nazyvali dsg). Zrejme sa poplietli tam.

    Odpovedať

  18. Marcel Janco 13.4.2012 20:21

   Dobrý deň. Možno je toho veľa a preto sa vám to zdá dopletené. Tak skúsim ešte raz. DSG nemala nikdy hydrodynamický menič! Je to mechanický typ prevodovky. Hydrodynamický menič sa používa ako správne uvádzate v spolupráci s planétovou prevodovkou, ale to nie je DSG ale klasický automat. A ten tiptronic-to je len názov-možno sa uvádza aj inak, jedná sa však o klasickú automatickú prevodovku s hydrodynamickým meničom a planétovou prevodovkou. A DSG sú naozaj dva typy, najskôr len 6 stupňová a neskôr pre menšie krútiace momenty pribudla aj 7 stupňová-viac v našom článku o DSG. http://www.autorubik.sk/technika/dsg-prevodovka-a-princip-jej-fungovania/

   Odpovedať

  19. Lubo 13.4.2012 17:05

   Chcem trochu poopravit autora clanku. Ma to trochu dopletene s tymi prevodovkami. DSG su dva typy: 1.7- stupnove dvojspojkove DSG
   2.6- stupnove DSG s planetovymi prevodmi a s hydrodynamickym menicom a olejovou naplnou(tam je vymena pri 60000 tak ako pise)
   Najskor vsak pise o 7- stupnovej a zrazu o 6-stupnovej.Bolo by dobre kebyze to rozdeli.Neviem ci bol este aj nejaky tiptronic tak ako pise a ci nahodou nemysli to 6-stupnove DSG.

   Odpovedať

  20. Roman 1.3.2012 21:51

   ahojte..ludia nevie my niekto poradit???mam dilemu medzi passatom 2.0 FSI a medzi octaviou 2.0 FSI...co by ste kupili vy?? viem ze passat je ovela krajsi a pohodlnejsi....ale ide najma o spolahlivost..dakujem za radu...

   Odpovedať

   1. Anonym 21.3.2012 13:33

    uvedomujes si dufam ze su to identicke motori?

    Odpovedať

  21. Dávid 18.2.2012 11:27

   Ja som vlastníkom 2007 Octavií Combika (1,9TDi). Je to výborné auto mal som jediný problém a to s klapkou od turba, ktorú som následne vymenil a to bol jediný problém. Už vyše roka je auto chipnuté na 150 HP. A ide ako guľa. :) S autom som nesmierne spokojný :)

   Odpovedať

   1. Robo 23.3.2012 18:24

    Cauko kde ti urobili ten Chiptunning?

    Odpovedať

  22. JanoPP 6.1.2012 21:14

   ja mam 1.9TDI/77kW r.v. 2007 a neviem si ju vynachvalit. jazdne vlastnosti super, skvele sedi na ceste, vyborne sa s nou parkuje, a spotreba do 5l. co viac moze motorista chciet.

   Odpovedať

   1. edo 26.2.2012 15:51

    prosim ta ako je to s pumpa duse či common rail,čo sa týka kvality,spotreby,servisu a tak....

    Odpovedať

   2. pato 11.6.2014 10:13

    Ale prosim ta akych do 5l. Jedine ak jazdis 90 na dialnici. A prezradim ti male tajomstvo: ked ti palubny pocitac ukazuje priemernu spotrebu 4.9, neznamena to, ze je spotreba skutocne 4.9. Octava 1.9 77kW mava priemernu spotrebu od 5.5-6.5. Rovnako tachometer ked ukazuje ze ides 130, skutocnost je trochu ina...

    Odpovedať

    1. ladislav matis 31.7.2014 18:31

     tak tak ako Pato vravi,ja mam Audi A3 1,9Tdi 77kw to iste ako Okatvia a ta spotreba nieje do 5litrov ani zdaleka akurat pri 90kmh.Ked ides vkuse 110-130kmh tak vtedy pekne papa.

     Odpovedať

    2. Rudolf 4.1.2015 11:10

     ..tak to si zabil, kámo...
     ... prezradis nám este nejake "tajomstvá" ... ?

     Odpovedať

  23. ja 30.11.2011 16:26

   No ja si idem zajtra vyyzdvihnut octaviu 2 2007 1.9tdi 77kw dufam ze som si vybral dobre auto, predtym som mal famiu 1.4mpi a uz nikdy viac, 4roky mi stacily.

   Odpovedať

  24. Anonym 10.11.2011 23:43

   V 2005 som ju kupil - 2.0 TDI PD a po najazdeni cca 7000 km som musel dolievat pol litra oleja. V servise mi povedali ale ze je to normalne. Pri 2000 otackach motor uplne oziva a jeho tah je fakt skvely, vobec sa nebojim obiehat a spotreba mi lieta okolo 7 a menej litrov, podla toho ako jazdim.

   Odpovedať

  25. milos 18.2.2011 08:33

   Pridám moj postreh, mam 1,6 FSi liftback,najazdené 79 000 km r.v.2006 a som maximálne spokojný spotrebu dlhodobo mam pod 7l. a auto ma aj pozadovanu dynamiku,zatial ide super...

   Odpovedať

   1. Anonym 18.2.2011 12:47

    hmmm, buď máš vydarený motor alebo nemáš s čím porovnať a zdá sa ti ten motor dobrý, ale ja som ho mal možnosť porovnať so starou stokoňovou 1,6 a prišiel mi zospodu dosť hnilý a keď som ho naháňal žral ako divý. Ono aj samotný VW ho po čase sám stiahol a nahradili ho inými motormi a stará stokoňovka ostala mierne upravená na 102 koní stále v ponuke. Podľa mňa im ten motor moc nevyšiel.

    Odpovedať

    1. škriatok 27.3.2011 22:36

     Nemyslím, že problém bol v motore Fuel Stratified Injection, konštrukčne je motor tak vyriešený, že naozaj spotrebuje menej benzínu. Vlastním Š Octaviu s motorom 1.6 FSI. Tri roky som pravidelne jazdieval z východu smerom na Gdansk. V Poľsku naozaj platí, že pravidlá cestnej premávky sú iba pre autoškoly a policajtov... tak teda ak som chcel včas sa dostať na sever Poľska tak som musel jazdiť tak ako Poliaci. Na zhruba 700 km trase som mal dlhodobo 6,4 l priemernú spotrebu, na tých ich okreskách som bežne jazdieval 130-140, na rýchlostných cestách 160, prevážne brzdím motorom, zbytočne nebrzdím, tankujem ShellPowerRacing. Čo sa týka spoľahlivosti, v servise po 70000 km mi chceli vymeniť 2 vstrekovacie jednotky, pretože som sa sťažoval na nepravidelný beh motora a aj poruchu mi vykazoval. Nakoniec jeden maník, ma presvedčil aby som nechal vymeniť zapaľovacie sviečky Bosch na NGK... a hop zázrak... porucha sa odstránila od tej doby auto jazdí bez problémov. A ešte na záver, kvôli konštrukcii je motor zložitejší a preto drahší takže ja osobne si myslím, že hlavne cena rozhodla v prospech nezáujmu. Jazdieval som Opel, wv, ford aj benzín aj diesel a nemôžem si pomôcť motor FSI je vynikajúci a spľahlivý motor. Momentálne čakám na 1.2 tsi/77kw vw golf

     Odpovedať

  26. Ivan 11.2.2011 14:34

   Pridám aj ja jednu info. Mám Octáviu 1,8 tsi 118 kw a som spokojný. Je komfortná rýchla a spotreba medzi 7-8 l. Mám ale jeden problém ktorý idem reklamovať. Do prvej prehliadky ktorá bola pri 27 tis som msuel doliať skoro 3 litre riadne drahého oleja, teraz mám niečo cez 32 a dolial som už skoro liter a nezdá sa mi to a idem s tým do servisu. Dám potom vedieť.

   Odpovedať

   1. Ivan 19.4.2011 12:52

    Tak som Octáviu zaviezol do servisu. 3 týždne sa opravovalo pretože sa dohadovali s výrobcom čo a ako, nakoľko sa ešte s takou závadou nestretli. Po troch týždňoch mi vozidlo vrátili opravené samozrejme zadarmo s tým, že boli vymenené piesty a krúžky a mám jazdiť a pozorovať či mi motor žerie olej alebo nie. Dodávam, že auto ide aj naďalej skvelo, má vynikajúci záťah a aj spotrebu. Tak uvidím, či reklamácia pomohla.

    Odpovedať