Motor 1,2 TSI - radosti, skúsenosti, rady, poruchy a starosti

Kopa kecov alebo lepšia skutočnosť ako povesť

 • 168
 • 1.6.2016
 • Marcel Janco
 •  

  Na prvý pohľad sa motor 1,2 TSi javí ako blízky príbuzný s trojvalcom 1,2 HTP. V skutočnosti s ním ale nemá spoločné vôbec nič. Počnúc štvorvalcovou konštrukciou, cez prepĺňanie turbodúchadlom a priamym vstrekovaním paliva končiac. Svojimi parametrami nahrádza dlhé roky používaný celohliníkový štvorvalec 1,6 MPi s výkonom 74 resp. 75 kW. Nakoľko sa 1,2 TSi montoval aj do relatívne väčších vozidiel (Octavia, Leon, Golf, Jetta, Yeti, Caddy, Touran...), vzbudzuje v motoristickej verejnosti obavy, ako také veľké auto s takým malým motorom bude asi fungovať. Najčastejšie krčmové argumenty sa točia okolo nespoľahlivosti, krátkej životnosti a užranosti. V skutočnosti je 1,2 TSi oproti staršej 1,6 MPI v priemere úspornejší, tichší, kultivovanejší, ľahší-menej zaťažuje prednú nápravu, ale hlavne lepšie ťahá vďaka väčšej hodnote krútiaceho momentu rozloženej v širšom spektre otáčok. Otázkou ostáva len spoľahlivosť, keďže motor sa nevyhol detským chorobám a chvíľu trvalo, kým sa veci dali do poriadku a motor začal fungovať ako mal. V súčastnosti sú už počiatočné nedostatky vcelku vychytané a 1,2 TSi je podstatne lepší ako napovedá jeho pochybná povesť. Pri troche snahy (servisnej a jazdeckej) možno motor označiť za viac ako dôstojného nástupcu dnes už archaickej 1,6 MPI.

   

  Po konštrukčnej stránke

  Motor 1,2 TSi je štvorvalcovej konštrukcie, obsahuje rozvod SOHC s dvoma ventilmi na valec, priame vstrekovanie paliva, olejové čerpadlo s variabilným prietokom podľa zaťaženia motora a taktiež dva takmer úplne oddelené chladiace okruhy, jeden pre blok motora a druhý pre sací okruh. Vozidlo má tak dva chladiče, pričom sací okruh udržuje maximálnu teplotu vody na 80 °C pomocou vlastnej elektrickej pumpy. V praxi sa tak turbodúchadlo dochladzujeaj po vypnutí motora, čo priaznivo vplýva na jeho životnosť. Jeden vačkový hriadeľ ovláda sacie aj výfukové ventily súčasne, variabilné časovanie ventilov tak nie je prítomné. Osem ventilov a iba jeden vačkový hriadeľ sa naoko môže javiť ako snaha o úsporu výrobných nákladov. V prípade preplňovaného motora ale nie je tak nevyhnutné použitie 16 a viac ventilovej techniky na zníženie čerpacích strát, pretože zvýšený tlak nasávaného vzduchu tento handicap eliminuje (nižší prietok dvojventilovej hlavy kompenzuje turbo s vyšším plniacim tlakom). Osemventilová technika je na druhej strane výhodnejšia pri znižovaní spotreby a hlučnosti, nakoľko sa jej použitím redukuje hmotnosť a mechanický odpor pohyblivých súčastí oproti viac ventilovej technike. Rozvody sú poháňané tzv. bezúdržbovou reťazou, ktorá bola optimalizovaná na čo najmenšie mechanické odpory, hlučnosť a čo najlepšiu prevádzkovú spoľahlivosť. Bohužiaľ, práve prevádzková spoľahlivosť reťazového rozvodu nenaplnila očakávania a bola zdrojom častých problémov - viac info nižšie v článku. 

  Vŕtanie valca je 71 mm, zdvih piestu 75,6 mm, max. výkon motora je 77 kW pri 5000 ot/min a krútiaci moment 175 Nm pri 1550-4100 ot/min (resp. 63 kW a 160 Nm v prípade slabšej verzie). Agregát je kompaktnej konštrukcie, s príslušenstvom váži len 93 kg, na čom má hlavnú zásluhu aj použitie hliníka (blok, hlava) a horčíkovej zliatiny (kryt rozvodov, kryt spojky). V motore sa nachádzajú tzv. suché liatinové vložky, ktoré sa osvedčili slušnou odolnosťou voči opotrebovaniu a taktiež sú menej náchylné na prípadné poškodenie. Ich problémom je však menši prestup tepla medzi nimi a hliníkovým blokom, do ktorého sú nalisované. To spôsobuje problém hlavne pri motoroch s väčším merným výkonom, a preto boli v prípade motora 1,2 TSi zvolené vložky s rebrovaným povrchom, ktoré sú v hliníkovom bloku zaliate. Zaliatím dochádza k lepšiemu kontaktu oboch povrchových vrstiev, čím je prestup tepla intenzívnejší. 

   

  Vo výfukovom trakte je vodou chladené turbodúchadlo BMTS, s pevnou geometriou lopatiek, pričom maximálny plniaci tlak turba je 1,6 bar. Použité je rozmerovo menšie turbodúchadlo, ktorého účelom je hlavne zlepšovať dynamické parametre motora v nízkych a stredných otáčkach a vyhladiť momentovú charakteristiku v spodnom otáčkovom spektre s elimináciou negatívnych javov akými sú turboefekt (prudký nárast ťahu motora v cca 2000 ot/min) a tzv. turbodiera - časová medzera medzi stlačením pedálu a očakávaným ťahom motora. Nevýhodou menšieho turba je prudší nárast plniaceho tlaku s rastúcimi otáčkami, preto musí byť tlakovanie "odľahčované" pomocou obtokového kanálu (wastegate), ktorý je v tomto prípade regulovaný elektricky pomocou servomotora značky Mahle, čo zlepšuje presnosť, rýchlosť a spätnú väzbu.  

  Motor je vybavený priamym vstrekovaním paliva od firmy Bosch. Použitie priameho vstrekovania umožňuje presnejšiu reguláciu bohatosti zmesi a taktiež zvýšiť kompresiu motora (v tomto prípade 10,0:1). Keďže vstrekované palivo chladí spaľovacie priestory, motor je menej náchylnejší na detonačné horenie. S kompresiou rastie aj termodynamická účinnosť, čo je potešiteľné najmä pri preplňovaných agregátoch, keďže donedávna mali oproti nepreplňovaným citeľne nižší kompresný pomer a pri nízkom zaťažení, kedy kompresiu nezvyšuje preplňovanie, mali aj podstatne horšiu účinnosť. Ďalšou výhodou motorov s priamym vstrekovaním je eliminácia vyzrážania paliva na stenách sacích kanálov, ku ktorému dochádza pri motoroch s nepriamym vstrekovaním. Toto vyzrážanie sa deje hlavne pri studenom štarte vplyvom nízkej teploty sacích kanálov, ale čiastočne aj pri meniacom sa tlaku a teploty (rosného bodu) nasávanej zmesi či pri práci škrtiacej klapky v prechodových režimoch. Pri nepriamom vstrekovaní paliva je eliminácia týchto nežiadúcich javov veľmi obtiažna. Priame vstrekovanie má teda priaznivý vplyv nielen na lepšiu termodynamickú účinnosť motora - nižšiu spotrebu paliva, ale pomáha aj znižovať emisie výfukových plynov, ktoré sú v poslednej dobe veľmi kontrolovanou a dôležitou veličinou.

   

  Zaujímavosťou motora 1,2 TSI sú dva chladiace okruhy, jeden pre blok motora a druhý pre sanie. Vozidlo s týmto motorom tak má dva chladiče, resp. tri ak je vybavené klimatizáciou. Okruh sania má svoju elektrickú vodnú pumpu, ktorá zabezpečuje prúdenie chladiacej kvapaliny od medzichladiča kde odovzdáva teplo, do modulu sania, kde naopak odoberá teplo zo stlačeného vzduchu. Okrem toho zabezpečuje aj tzv. dochladenie turba, čo v praxi znamená, že v prípade vypnutia motora po vysokej záťaži (napr. rýchla jazda po diaľnici), cez turbodúchadlo ešte po nejaký čas prúdi chladiaca kvapalina a je tak účinnejšie chránené voči poškodeniu nadmerným prehriatim.

  Použitie vodného medzichladiča má samozrejme svoje výhody aj nevýhody. Medzi nevýhody možno zaradiť ďalší vodný okruh v motore a teda naviac (potrubie, čerpadlo, termostat a pod), čo zvyšuje riziko finančne náročnejšej poruchy. Vodný medzichladič sa taktiež nehodí pre motory s vysokým stupňom preplňovania a s vysokým výkonom z dôvodu obmedzenej teplotnej kapacity. Medzi výhody možno zaradiť skutočnosť, že nasávaný a následne stlačovaný vzduch nemusí prúdiť rôzne dlhými hadicami cez klasický medzichladič (vzduch/vzduch), ale je chladený priamo v sacom trakte výmenníkom voda/vzduch. Nasávaný vzduch tak prúdi kratšou cestou, čo napomáha svižnejšej reakcii motora pri stlačení akcelerátora. Systém chladenia pomocou vodného medzichladiča sa o niečo lepšie vyrovnáva s väčšími rozdielmi vonkajšej teploty oproti konvenčným vzduchom chladeným medzichladičom/intercoolerom (IC) - teplota chladiacej kvapaliny je regulovaná termostatom, prípadne dopomáha aj elektrický ventilátor. Ako je známe problémom značnej časti preplňovaných motorov je kolísajúca teplota - hmotnosť nasávaného vzduchu, od ktorej závisí aj podávaný výkon motora. Za teplého počasia máte preto niekedy pocit, akoby bolo pod kapotou o polovicu menej koní, na druhej strane za chladného počasia alebo dažďa, kedy je medzichladič ochladzovaný vodou alebo studeným vzduchom sa motor správa podstatne agilnejšie. V prípade vodného chladenia 1,2 TSi je tento rozdiel menej výrazný, ale pri určitých špecifických jazdných režimoch sa prejavuje aj tu. Pre názornú predstavivosť dva značne rozdielne prípady z praxe:

  1. Po dlhšej jazde zastaví vozidlo na čas viac ako minútu napr. semaforoch. Počas státia sa dostatočne schladí výmenník vzduch-voda v sacom trakte. Následne sa účinnejšie chladí aj vzduch vstupujúci do motora-je hustejší, čo znamená lepší výkon-ťah motora. Bohužiaľ, po čase (podľa akčnosti akcelerácie po cca 15-30 sekúnd) sa výmenník opäť zahreje a ťah motora klesne na pôvodnú úroveň.
  2. Slabší ťah motora oproti bežnej úrovni je možné badať napr. pri väčšej záťaži motora za horúceho počasia (rýchlejšia jazda po diaľnici). Vtedy elektronika motora zníži plniaci tlak turbodúchadla a teda klesne výkon motora, aby sa ochránil sací trakt pred nadmerným prehriatim. 

  Na rozdiel od motora HTP, má 1,2 TSi podstatne lepšie vyriešenú problematiku chladenia motorového oleja. Vyplýva to aj z faktu, že preplňovanie podstatne viac zvyšuje tepelné namáhanie motora a ten je tak potreba účinnejšie chladiť. V prípade motora 1,2 TSi je preto použitý výmenník voda-olej, ktorý je súčasťou držiaku olejového filtra a má podobu tradičnej kocky, typickej pre koncern VW. Okrem výmenníku voda-olej, má motor 1,2 TSi aj klasický oceľový olejový filter, na rozdiel od často používanej papierovej vložky. 

   

  Spotreba

  Spotreba je jednou z najdiskutovanejších tém a často je označovaná ako nadmerná. Pravdou však je, že spotreba 1,2 TSi je značne závislá od jazdného štýlu vodiča. Inými slovami, keď vodič chce, spotreba klesá aj pod 5 litrov, ak má na nohe tehlu, nie sú výnimkou ani hodnoty okolo 10 litrov.

  Ak sa jazdí s motorom dynamicky, to znamená nad 3000 ot/min, dochádza k tzv. dvojitému vstreku a spotreba začína razantnejšie stúpať. Ešte výraznejší nárast spotreby je citeľný pri jazdení na plný resp. skoro na plný plyn. V takomto režime rastie tepelné zaťaženie katalyzátora a tak je nutné výfukové spaliny schladiť. Realizuje sa to vstrekovaním väčšieho množstva paliva do spaľovacieho priestoru. Viac paliva svojim odparením odoberie nadbytočné teplo, čím znižuje tepelné zaťaženie katalyzátora.

  Pre úspornú prevádzku je teda vhodné jazdiť do cca 3000 ot/min, v takom prípade sa priemerná spotreba pohybuje okolo 6-6,5 litra (podľa typu vozidla). Pri kľudnej mimomestskej jazde klesá aj pod 5 l, pri mestskej sa pohybuje okolo 7,5-8 litrov a diaľničná jazda povoleným tempom odoberá okolo 7 litrov BA 95.  

    

  Radosti

  Jednoznačne jazdný prejav a to aj napriek tomu, že motoru (obzvlášť v slabšom prevedení) chýba tzv. výkonová špička známa z točivých (najmä japonských) atmosférických motorov. Motor plynule zrýchľuje už z nízkych otáčok, pocitovom najviac naberá na sile tesne pod okolo 1800 ot/min, pričom obstojný ťah výraznejšie nepoľavuje až do cca 5000 ot/min. Následne nastáva citeľný pokles ťahu a pri cca 6000 ot/min prichádza od obmedzovača nekompromisná STOP-ka. V prípade 63 kW verzie je slabšia dynamika motora citeľná najmä v hornej polovici otáčkového spektra, kde motor pôsobí mierne priduseným dojmom. Medzi pozitíva motora možno zaradiť aj kultivovaný chod a nízku hlučnosť. Spomenúť treba aj nízku hmotnosť pohonnej jednotky, čo priaznivo vplýva na jazdné vlastnosti. Oproti napr. ťažšiemu dieslovému motoru je vozidlo s 1,2 TSi akčnejšie a menej nedotáčavé. Zvyknúť si treba len na skutočnosť, že menšia záťaž na prednú nápravu znamená aj rýchlejší preklz kolies a ľahký motor znamená aj o niečo horšiu trakciu pri zhoršených adhéznych podmienkach, napr. na snehu, blate a pod.

   

  Starosti

  Asi najznámejšia starosť motora je chrastenie, zriedkavo aj preskočenie rozvodovej reťaze. Porucha sa prejavuje chrastivým zvukom najmä po naštartovaní motora, niekedy aj svietiacou kontrolkou motora a prechodom do núdzového režimu. Dôvodom sú nekorektné infomácie od snímača otáčok vačkového hriadeľa - na vine je fázový posun natiahnutej reťaze. Zriedka sa vyskytlo aj preskočenie samotnej reťaze, čo nesie so sebou značné riziko vážneho poškodenia motora. Od polovice júna 2011 nahradil výrobca poddimenzovanú reťaz novým odolnejším a širším typom a taktiež pribudli na vnútornej strane veka rozvodu - okolo otvoru dodatočné oblúkové náliatky, ktoré bránia reťazi preskočiť.

  V záruke resp. uplatnení kulancie sa obvykle menia celé rozvody, to znamená reťaz, ozubené kolesá, napínak, vodiaca lišta a samozrejme motorový olej. Výmenu rozvodov treba zveriť skúsenému mechanikovi, nezriedka sa totiž vyskytli následné úniky oleja z dôvodu nedostatočného utesnenia veka rozvodov. Chrastivé zvuky netreba podceňovať jednak z dôvodu rizika preskočenia reťaze, jednak z dôvodu opotrebenia zubov pastorku na kľukovom hriadeli. Výmena pastorka je pomerne obtiažna, čo spôsobí značné predraženie opravy. 

  Menej často sa vyskytuje aj problém s elektronickou reguláciou obtokového kanálu turbodúchadla. Servomotor značky Mahle ovládajúci klapku obtokového kanálu sa časom porúča, nakoľko nevydrží vysoké tepelné namáhanie. Zle fungujúci motorček vydáva rôzne škrípavo-kvíliace pazvuky najmä pri intenzívnejšej práci s akceleračným pedálom a spôsobuje aj nesprávnu regulácia plniaceho tlaku turba. 

  Známe sú aj počiatočné problémy so softvérom riadiacej jednotky motora, ktorý sa musel nahrávať za nový, v niektorých prípadoch aj niekoľko krát.

  Občas sa vyskytuje problém nadmerného riedenia motorového oleja nespáleným benzínom. Príčinou je najmä pri vozidlách často jazdiacich na kratšie trate so studeným motorom. Riešením je z času na čas vozidlo prebehnúť na dlhšiu vzdialenosť, alebo častejšie meniť motorový olej-max po 10 000 km. 

  Najmä pri viac ojazdených vozidlách a v kombinácii s menej kvalitným servisom (nevhodný olej, dlhé intervaly výmeny oleja, atď) sa môže vyskytovať nadmerná spotreba oleja či väčšie mechanické opotrebenie motora.

  Zaujímavý nedostatkom motora sú aj občas ohlodané zapaľovacie káble. Z dôvodu šetrenia výrobných nákladov sú zapaľovacie káble v dĺžke cca 50 cm kadejako uchytené a sú tak vystavené apetítu hladnej kuny či iných živočíchov. Výrobca o probléme vedel a postupom výroby inštaloval dodatočný chránič káblov. 

   

  Upgrade

  V závere roka 2012 spustila Škoda a.s. výrobu novej generácie prepĺňovaných motorov 1,2 TSI a 1,4 TSI - rad EA 211. Tieto agregáty sa rovnako ako staršie 1,2 TSi a 1,4 TSi montujú do modelov značky Škoda, Audi, VW a Seat. Jednotky sa vyznačujú nižším vnútorným trením, zníženou hmotnosťou a optimalizovaným teplotným manažmentom. Novinkou je napr. verzia 1,4 TSI, ktorá je schopná jazdiť len na dva valce v prípade menšieho zaťaženia motora.

  V prípade motora 1,2 TSi radu E211 došlo k zmene aj v rozvodovom mechanizme. Pohon rozvodov už nezabezpečuje rozvodová reťaz, ale rozvodový remeň. Úplne novej konštrukcie je aj hlava valcov. Tá má po novom 16 ventilov, rozvod DOHC (pôvodný 1,2 TSI EA 111 má osem ventilov) a naviac obsahuje aj variabilné časovanie ventilov. V hlave sú integrované aj výfukové zvody. Toto riešenie zabezpečuje schladenie výfukových plynov, preto sa zbytočne neprehrieva katalyzátor. Výhoda tohto riešenia je jasná. Pri vysokej záťaži (napr. rýchla jazda po diaľnici) už nie je potrebné dochlazovat katalyzátor zvýšeným množstvom paliva, čo logicky znamená nižšiu spotrebu paliva. V praxi tak jazda po diaľnici pri konštantných 130 km/h znamená odber paliva okolo 6-6,5 litra v závislosti od modelu a mimo mesta pokojnou jazdou nie je problém klesnúť aj na dohľad 4 litrov. Nový agregát sa vyrába rovnako ako predchádzajúca generácia v dvoch výkonových verziách 63 a 77 kW resp. 66 a 81 kW-EU6, pričom slabšia verzia sa štandartne kombinuje len s päťstupňovou manuálnou prevodovkou-výkonnejšia má stupňov šesť.

   

  Zopár rád na záver (platí aj pre ostatné motory TSi radu EA111 a EA 888)

  • neveriť kadejakým kecom a radšej sa spoliehať na vlastné skúsenosti poprípade rady kvalitného mechanika,
  • kašlať na variabilný servisný interval QG1 a zvoliť si radšej pevný interval výmeny oleja QG2 s výmenou oleja po max. 15 000 km, v prípade náročnejšej prevádzky (častejšie jazdenie po meste, s ťažším nákladom a pod) každých 10-12 000 km,
  • výmenu oleja nepodceňujte ani po kvalitatívnej stránke, to znamená, používať len výrobcom odporúčaný kvalitný olej (nie hoc aký lacný šmejd z obchoďáku alebo z neznámeho zdroja na internete) a výmenu zverte skúsenému mechanikovi,
  • podozrivé zvuky vychádzajúce z motorového priestoru nepodceňujte a podľa možností v čo najkratšom čase zájdite do kvalitného servisu,
  • v prípade ak sa potvrdí problém s reťazovým rozvodom a vozidlo bolo riadne servisované - doložené servisnou knižkou, žiadajte riešiť problém v záruke alebo v rámci kulancie - ak je vozidlo po záruke,
  • vozidlá často jazdiace na kratšie trate so studeným motorom treba z času na čas prevetrať na dlhšiu jazdu. V opačnom prípade dochádza k nadmernej a trvalej kontaminácii (riedeniu) oleja nespáleným benzínom, čo má samozrejme negatívny vplyv na životnosť komponentov motora.
  Komentáre (168)

  Pridať komentár

  1. MOJE JMÉNO 5.9.2016 12:21

   Zmapovaných 200.000km (bez údržby): http://www.spotreby.cz/skoda-octavia-ii-facelift-1-2-tsi-77-kw-a6450/

   Odpovedať

  2. Rado 25.7.2016 17:08

   mal som tento agregat v POLO 6R 2012 77KW verziu CBZB menil som olej kazdych 15 000 km predal som ho bez jedinej poruchy so 120 000km + motor bol upraveny na 120k teraz mam novy 16V 81KW zda sa mi ze ma mencsiu vybusnost a zvuk mi pripomina 1.6TDI

   Odpovedať

  3. Perer 29.6.2016 00:19

   Nemám stymto motorom žiadny problém mám ho v Golfe 6 1.2TSI rok výroby 2011( február)

   Odpovedať

  4. Ondra 6.6.2016 06:58

   Děkuji za moc přehledný článek, trochu mě sice vyděsil, protože jsem čerstvím vlasníkem 1.2TSI fabie 81kW. Snad můžu doufat, že upgrade motoru zabral a problémy nebudou. Co je stejně přání všech majitelů. Jen osobní zkušenost, myslím že v dnešní době je to kus od kusu, stejné komnety by jsme asi našli na každý motor a každé auto. Před tím jsem měl dva dieslové fordy focus 2.0 100kW, všichni mi říkaly že dieslel ne a že turbo mi odejde, po 60.000 naježděných auto bez opravy stále jezdí krásně. tak doufám, že si užiju spokojené kilometry i s fábkou.

   Odpovedať

  5. Slovacisko 3.6.2016 00:46

   no ked som si precital tie poruchy v clanku a na diskusii tak sa cudujem, ze auta z vw koncernu vôbec niekto kupuje

   Odpovedať

   1. Anonym 5.6.2016 22:25

    no nemysli si u iných značiek to nie je o nič lepšie, vitaj v konzumnej dobe

    Odpovedať

   2. moje jméno 5.8.2016 13:01

    Řekl bych, že jej kupují přesně takoví, jako jste Vy. Začnou hledat informace po tom, za co utratili půl mega a pak se rozčilují (...i když je trochu chápu)

    Odpovedať

    1. realista 24.12.2016 10:58

     Ine znacky su na tom o triedu lepsie, ale ako inak, Skoda je in... Tak ju kupime a potom sa rozculujeme ako je to mozne, ze taky smejd a po takych negativnych skusenostiach ( je ich plny internet nespokojnych majitelov) , ze ho vobec predavaju.
     Mas uplnu pravdu. Ludska hlupost a mozno aj lenivost zistit o motorizacii, ktoru chcem kupit (aspon zakladne informacie, ale nie od zaplatenych novinarov, ale od realnych pouzivatelov) maju za nasledok kopu nespokojnych majitelov.

     Odpovedať

  6. Anonym 26.3.2015 14:09

   Otec má seat leon 1,8 tsi dsg rok výroby 2010 neviem mesiac - úplny šrot - neunosná spotreba oleja , stále sa dolieva, cela zadná kapota neustále čierná a masná od oleja, ktorý prská z výfuku, pravidelne sa musia menieť rozvody preotže preskakujú, auto vrči na rozpadnutie bežne ide namiesto 4 valcov na 2, preotže olej prska všade a odpaluje sviečky. Prístup dodávateľa pri reklámacii neprijateľný - písaná bola aj reklamácia priamo na importéra porsche slovakia- banda arogantných hajzlíkov, ktorý nechali v predaji auto, ktoré vedia, že bolo zle vyrobené, v Nemecku a Rakúsku zvolávali klientov a menili im nové motory. Na Slovensku nič. Kúpite auto za vyše 21.000,- Eur a keď im príde nepodarok reklamovať tak s vami jednajú ako z nechceným zákaznikom v bare ( dobre, že na Vás nezavolajú ochranku ). Nikdy by som to auto v živote nikomu neodporučil. A tieto motory sú v seatoch, škodách, audi , vw. Od kedy VW skupil iné značky ako napríklad aj audi - ich motory sú ani zdaleka nie to čo bývali - Smrť celému VW .

   Odpovedať

   1. Pauley 2.6.2016 12:45

    je to smutne, ba este o to horsie , ze keby mu ho boli aj vymenili, tak ten motor typovo je furt len ten isty, cize problemy nezmiznu

    Odpovedať

  7. Jožko 27.2.2015 20:56

   Možno sa čudujete, že prečo mala Octavia niekedy objemy ako 1.8 , 1.9 alebo 2.0 L ??
   A teraz že má najčastejšie len 1.2 , 1.4 alebo nanajvýš 1.6 L ???
   No je to kvôli tomu, pretože ozónová diera sa čoraz viac zväčšuje a preto s tým treba aj niečo robiť, aby sa už čoraz viac nezväčšovala, alebo aspoň oveľa menej, tak treba jednoducho znížiť istým spôsobom emisie a vláda prišla na to jednoducho a priam logicky.
   Hlavným zvyšovaním emisií je čoraz viac a viac áut na našich cestách, kvôli rozširujúcej sa konkurencii výrobcov priemerne na svete z hľadiska dosahovania ziskov podnikaním vo výrobe a keď je tých áut viac a viac tak nech je, ale nech produkujú oveľa menej emisií ako pred časom, preto vláda zákonom prísne nariadila, aby automobilky vyrábali vozidlá s čoraz menšími a menšími objemy a tak sa zmenšilo produkovanie emisií!!
   Preto teraz ŠKODA s VW najčastejšie dávajú motory s objemom 1.2 už aj pomaly do VW Passat!!!

   Odpovedať

   1. realista 24.12.2016 11:00

    Amen.

    Odpovedať

   2. Pauley 27.12.2016 16:45

    a je tych emisii z osobnych aut naozaj menej, kedze spotreba maloobjemovych motorov v praxi nizsia nie je ?..uz na to prisli ze nie a preto downsizing pomaly konci, cestou k zmene bude az uplny zakaz motorov na fosilne paliva...okrem toho, ozonova diera sa v poslednych rokoch zmensuje v dosledku toho , ze sa obmedzilo pouzivanie freonov... si zrejme mylis problem ozonovej diery s problemom globalneho oteplovania a skelnikovych plynov (ako napr. CO2, CH4, N2O)... podiel dopravy v EU vratane nakladnej na sklenikovych plynoch je cca 10%, pricom podiel samotnej osobnej automobilovej dopravy je este nizsii a v ramci podielu jednotlivych sektorov na znecistovani sklenikovymi plynmi maly... v EU su ovela vacsi znecitovalia ovzdusia ako osobne automobily.. napr. energetika, polnohospodarstvo, priem. fabriky, domacnosti, nakladna doprava..

    Odpovedať

  8. mino 9.2.2015 20:52

   Ľudia nejaké názory na novú 1,2TSI???idem kupovať golf7-ku tak teraz neviem??

   Odpovedať

   1. Anonym 24.2.2015 14:01

    Nekupuj

    Odpovedať

   2. moje jméno 5.8.2016 13:04

    Mám Starou Octavii 1,2 77kW. Najeto 202.000km, spotřeba za celou dobu 5,78. Řetěz měněn v záruce na 25.000km a preventivně na 85.000km. S autem jinak žádný problém, ale taky se k němu chovám velmi slušně a olej měním po 25.000km.

    Odpovedať

   3. Realista 24.12.2016 11:02

    Po prve: najprv googli a pozorne citaj, po druhe: zapoj vlastny rozum a siesty zmysel , po tretie: zbytocne pisem, pravdepodobne si uz kupil svoj "vysnivany golf" ...

    Odpovedať

  9. michal 5.2.2015 17:37

   priatelia,neviem sa rozhodnut,vie mi niekto povedat aka je ozajstna spotreba pri motoroch 1,2TSI66kw(90k) chcem si kupit fabiu a tiez riesim b-n. dakujem..

   Odpovedať

   1. Anonym 11.2.2015 10:10

    město jezdím za 8, okresky max za 6 a dálnice 6,7...ale mám Roomstera, a to je větší bedna, Fábie na tom je určitě líp...jinak tohle je spotřeba podle PP, reálná na plnou nádrž je vždy tak o 0,2 až 0,4 větší :(

    Odpovedať

  10. Peter 30.12.2014 21:30

   Mal som Golfa V. generacia,motor 1.4tsi vykon 90kw,.r.v2008,kupovane pri 45000 km ako 3rocne,motoricky to slo najprv dobre,som odchovany na1.9tdi, potom to vsak zacalo.Pri startovani kovovy zvuk od retaze,siel som vymenit komplet rozvody aj retaz,zbytocna investicia nepomohlo to.Tak som to predal,prerobil som 1500eur,auta som sa nevedel zbavit,tak skoncilo v aaa zobrali ho hned ale nikdy viac tsi,radsej si kupit ak uz chcete benzin socialku 1.4 hladku a bezproblemova udrzba,mam teraz 6.generaciu s tymto motorom,nakolko beham len po meste super,diesel som neriesil...

   Odpovedať

  11. aladar 30.12.2014 16:27

   Unikla mi ešte jedna informácia. Syn mal šťastie, predplatil si záruku na 4 roky, takže až na tie pneumatiky ho to nič nestálo, ak nebudem hovoriť o nervoch a stratenom čase v servise.

   Odpovedať

  12. Milan 18.12.2014 17:39

   Pridávam sa ku kritikom motorov TSI. Od 10/2012 mám Golfa Plus 1,2 TSI, automat DSG7 , najazdených 23 tis. km. Do roka po kúpe som nejazdil lepšie auto, perfektné zrýchlenie, komfortný podvozok, kvalitné. vnútro, dlhodobo max. 6,2 l. Ani nie po roku sa začal postupne ozývať rachot pri stud. štarte a odvtedy sa moje problémy so servisom neskončili . Niekoľkokrát som tam auto musel nechať na 2-3 dni, najprv výmena hydraulickej napínacej kladky, potom výmena celého napínacieho mechanizmu, potom výmena vraj "drnčiaceho" tiahla, potom výmena rozvodovej reťaze, nakoniec preprogramovanie SW a závada si veselo funguje ďalej. Doba rachotu pri štarte sa síce skrátila tak na 1 sekundu ale doba sytičového behu má po každom štarte inú dobu trvania a iné točky. Naštastie všetko sa deje v rámci záručnej opravy aj po uplynutí dvojročnej záruky. Na obranu koncernu musím povedať, že keď sa motor zahreje, tak je to radosť jazdiť. Ale úprimne: neviem čo bude ďalej pri najbližšej návšteve autorizovaného servisu, ktorá má čaká v týchto dňoch. Záver: nikdy viac by som už koncepciu TSI nekúpil. Je to prakticky (trvale) neodstrániteľná konštrukčná závada. Naozaj by bolo načase dať dohromady viacerých majiteľov TSI motorov s problémami a podať skupinovú žalobu na koncern s cieľom riešiť tento odrb na klientoch. Nech tento príspevok slúži ako varovanie tým, ktorí sa rozhodujú kúpiť nové auto z produkcie VW. To je jedno, či tam bude reťaz alebo remeň, či tam bude 8 ventil alebo 16 ventil... Orientoval by som sa jednoznačne na diesel iného výrobcu napr. Ford.... Prajem im šťastnú ruku.

   Odpovedať

   1. aladar 30.12.2014 16:16

    No nevidel by som to až tak čierne. Dnes už všetci vyrábajú jednorázovky. Svoju už v poradí piatu škodovku oct. 1.2 tsi 77 kW chváliť nechcem, v rodine sme ich už mali dokopy 10 škodoviek počínajúc 105-kou a voláme ich DoDo - dodelej doma. Ale k veci. Najazdených 63 tisíc, na vymenenej reťazi 33 tisíc. Okrem tej reťaze žiadny problém, aby som neklamal, vymenené 2 žiarovky na denné svietenie v hmlovkách - investícia za babku. Nič nevrže, neklepe, originál pneumatiky aj letné aj zimné s dezénom 5,5 - 7 mm. Spotrebu nebudem uvádzať, lebo by ste mi neuverili - jednoducho naftová. Výkony tiež ako TDI, rozdiel a veľký v komforte jazdy - ticho, bez vybrácii. V autorizovanom servise ma tiež presviedčajú, že tieto motory jednoducho pri štarte zaštrkocú - rozvody. Máš pravdu, je to konštrukčná závada, reťaz je napínaná hydraulikou - tlakom motorového oleja obstarávaného olejovým čerpadlom. Ten sa v systéme po vypnutí motora nie vždy udrží na dostatočnej úrovni, preto tie kolísavé otáčky pri štartoch. Bývam na kopci, môj dojazd cca 1,5 km je na 3. a 2. prevodovom stupni v otáčkach cca 2.500. Každý ďalší štart je v poriadku. Avšak pri nákupoch v meste, opakovanom parkovaní a štartovaní zvykla reťaz parádne zarachotiť. Napadlo ma, že si dám pozor na otáčky pri jazde v meste a j pri parkovaní, jednoducho tento motor má dostatok sily už nad voľnobehom, a ich využívanie možno hodnotiť aj ako podtáčanie motora. A predstav si, že to funguje. Ak sa pozabudnem, tak jednoducho pred vypnutím motora na 1 -2 sekundy vytočím nad 2.000, počkám na pokles na voľnobeh - cca 650 a vypnem. Zatiaľ každý ďalší štart v pohode. A ešte niečo k tej ekonomike. Servis TDI spolu s výmenou oleja, filtra atď za 300 ečiek v autorizovanom servise nespravíš. Aj staré škodovky OHV potrebovali vymeniť rozvody po 60 tisíc, alebo si jazdil ako so šrotovníkom, s nebezpečím predratia príruby a vytečenia oleja. Synov scenic nemá najazdených ani to čo ja. Už usel meniť silentbloky jedného ramena prednej nápravy, štartér, riešiť problémy s elektrikou okien. K tomu samozrejme geometria návrav a nové pneumatiky.

    Odpovedať

    1. Juri 14.6.2015 13:59

     To je nejaky masochizmus, kupovat si auto, ktore si musis dorobit doma? Nie je lepsie auto, ktore je od nova dokoncene a v poriadku?

     Odpovedať

    2. Anonym 2.6.2016 22:10

     To isté s tými otáčkami som odsledoval aj ja a funguje to presne ako si napísal.

     Odpovedať

  13. peter 11.12.2014 07:24

   Zdravím Vás , problém zvyšujucej hladiny oleja u TFSI, je veľmi často netesné vysokotlaké palivové čerpadlo paliva. Vymenit čerpadlo , vymeniť olej a sledovať priebeh dalej . peter.

   Odpovedať

   1. Anonym 11.12.2014 13:40

    díky za info, tím jsem si už, ale prošel a bohužel to nepomohlo...uvidím co řekne škodovka

    Odpovedať

  14. aladar 10.12.2014 16:46

   predpokladám, že auto je v záruke a servisované v autorizovanom škoda servise. Pekne všetko napíš ako sťažnosť, oficiálne a doporučene to pošli do autorizovaného servisu a kópiu výrobcovi priamo do M. Boleslavi. A nešetri ich.
   Odpoveď daj vedieť.

   Odpovedať

  15. Anonym 9.12.2014 16:02

   Mám F 1,2 tsi. Neustále mě přibejvá benzín v oleji. Samozřejmě jsem to reklamoval. Servis samozřejmě nejdříve tvrdil, že je to způsobené jízdou po městě. I když je mě jasný, že to může být příčina, tak jsem s tímto vyjádřením nespokojen. Za prvé né v takové míře u nového auta a navíc nikde se v manuálu nepíše, že by si na to měl řidič dát pozor. Jo je tam věta, že se doporučuje ujet min. 4km, ale kvůli spotřebě a né tomu smradu z oleje :( Teď se čeká na vyjádření škodovky co s tím. Co jsem po různu četl, tak s tím má problém více lidí. Je tady někdo komu to už vyřešili?

   Odpovedať

   1. Anonym 24.2.2015 13:57

    Je to prirodzená vlastnosť tohto motora. Škodovka týmto dokazuje kvalitu tohto motora a to tým že motor dokáže jazdiť i na vysoko nekvalitný olej ako dlho to však neuvádza , nie je to ani podstatné porucha nastane až po záruke. Ja osobne nedávam dlhu životnosť tým motorom ktoré jazdia väčšinou v meste na krátke trasy. Jedine čo môže pomôcť keď nejazdíte po diaľnici meniť olej po väčšom zvýšení jeho objemu v zime po sústavnej jazde na kratšie trasy v meste by to bolo potrebné aj po mesiaci a to je neúnosne. Čiže ostáva možnosť len jazdiť a čakať.

    Odpovedať

  16. PeterPo 28.11.2014 11:00

   Páni, legenda o VW má svoje korene, ale tak spred 20 rokov.
   Ja doteraz mám 1.6 Feliciu 55kW motor VWAEE, ABS airbag, klima - má už 400 tisíc km a ten motor slušne ťahá odspodu, prakticky od 1200 otáčok. Zatiaľ sa muselo vymeniť celé jeho okolie vrátane vstrekov, ale motor štartuje na prvé ťuknutie a akurát žerie trochu viac oleja. Na diaľnici pri 120 chytí druhý dych a nemám problém ísť kontinuálne 140 a pri tejto rýchlosti vôbec nie je zdochnutý- slušne zrýchľuje až k 160. A to všetko na LPG. Kolesá mám 14 palcové. Na zadok som si dal pružiny z verzie Van -silnejšie, takže zadkom nelížem asfalt. Jazdím dlhodobo za 5 centov na kilometer. Dokedy to ešte vydrží, neviem, ale toto BOL Volkswagen.
   Bohužiaľ, ako čítam príspevky a pozerám na downsizingové motory od iných výrobcov, zisťujem, že za zníženú spotrebu nie viac ako liter benzínu zákazník zaplatí nehorázne peniaze v podobe drahého servisu, mizernej spoľahlivosti a pochybnej životnosti motora.
   Všade vládnu rýchlo nakradnuté prachy. V Biblii tomu hovorili kedysi, že sa klaňali zlatému teľaťu. A toto riadia manažeri v každom odvetví a chudákov konštruktérov zrejme donútia vyrábať také urážky techniky.

   Odpovedať

  17. Martin 25.11.2014 16:52

   zdravim moja osobna skusenost s 1.9 JTDm/multijetom (jazdenka), regeneracia skoro kazdych 250km, ked kratsia trasy 200 km, ked dhsie napriklad smer BA, kazdych 270-300km, skusal som nejake tie zazracne prisady do nafty na precistenie DPF, nutena regeneracia cez FES Fiat software, ziadna vyhra. Skoncilo to DPF off, kolega mal podobny problem 5x vypalovanie DPF filtra v Fiat servise, vysledok DPF off, dalsi kolega 1.6 TDCI DPF problemy, wapka, zazracne prirpavky, napokon aj tak DPF off, z toho ponaucenie, ked mate problemy z DPF filtrom, resp cast regeneracia, mate 2 moznosti, pokial viem diesle s E 4 prejdu v pohode, diesle s E 5 otazne. Pokial sa chcete hrat na ECO+ tak si kupne novy DPF z druhovyroby. Komentare typu rakovina a podobne veci si prosim odpustite, staci ked si pozriete z coho je DPF vyrobeny, a ako sa ziskavaju komponenty, ako prospieva DPF vasmu motoru, turbu, spotrebe, zial ked chce clovek v SR rodinne auto (jazdenku), tak jedine diesel, benzin v dobrom stave je kupit skoro nemozne, ktore by sa dali prerobit na LPG, a jazdenky turbo-benzin su na prt, THP, TSI. DPF je ako EGR, pokial funguje ako ma, nie je co riesit, pokial sa zacne drbat treba zvazit ci novy, alebo zaslepenie/off

   Odpovedať

   1. Anonym 24.8.2016 17:13

    Diesel je rakovina a ako si mohol zistit v 2016 a diesel gate, tak nie len uhlik je problem ale aj NOx. Inak je znama vec, ze DPF v starych Multijetoch nikdy poriadne nefungoval a paradoxne vsetci kupovali JTDmka napr do 159ky, lebo ze na benzin je tazka a ze velmi zerie. A mas pravdu, ze ked prides na SK do bazara, tak vsade svieti DIESEL, DIESEL, DIESEL. Vsetci sa idu z ropakov pototo, este aj Fiko znizil dan na naftu a Kali nakupil policajtom ropne motory, asi ako jediny stat na svete jazdia policajti na traktoroch.

    Odpovedať

  18. užívateľ 10.11.2014 20:45

   Ľutujem tých, ktorí na začiatku výroby ten motor kúpili, ale kúpiť to po takom čase a stálej preukázatelnej vade je už stupidita. Mal som extémne kazivú fábiu 2002 1.4. Dal som ju na protihodnotu do škody že zoberiem novú krásavicu scout s 1.2TSI za 15000e. Ani neverím akým idiotom som bol a štastie, že som išiel na české fórum o škode a nekúpil ju. To bolo v 2011. Nakoniec som pri výbere auta šiel od ´´konca´´ teda japoncov, ako som si v tedy nahováral ako typický VAGinátor. Skončil som u suzuki jazdenky 3 ročnom swifte. Oproti tej lenivej krave to bolo v tej istej triede iná galaxia. Už ťahá na siedmy rok a hrdza nikde, má 120 tisíc z toho 60000 po kráterovej bratislave a je všetko pôvodné až na podvozok, kde som dal preventívne vymeniť tyčky stabil. pri 110 tisicoch za 20eur. A čerstvo som po výmene ložísk v prevodovke. bolo s tým pri kúpe rátané, že časom odídu lebo to je ale jediná, finančne kritická závada. Tých 700e som zaplatil radšej ako celý motor za 5000 po pár tisícoch najazdených km.

   Odpovedať

  19. aladar 25.8.2014 15:21

   Pri pohľade na motor je evidentný rozdiel na kryte rozvodových kolies. Starší motor 8 ventil s reťazou má jedno rozvodové koleso, novší 16 ventil s remeňom má 2 rozvodové kolesá. Okrem toho sú opačne umiestnené sanie a výfuk. Starší motor má medzi chladičom a motorom výfuk - teda i turbo, sanie je zo strany cestovného priestoru. Nový motor to má opačne.

   Odpovedať

  20. Pabil 24.8.2014 10:30

   Zdravim, rozmyslam nad kupou Seatu Toledu 1.2 TSI , rocneho . Cize 2013. Ako zistim ci je tam uz novsia verzia motoru s 16v a remenom namiesto rozvodu. Totiz aj podla stranok seatu ma model 2014 1. TSI 8v. Neviem ci neaktulizuju alebo seat nedostal novy motor a preto je lacnejsi ako rapida

   Odpovedať

   1. foe 6.10.2014 16:21

    toledo aj rapid dostanu novy motor TSI s remenom az po facelifte - cca 2016 najskor

    Odpovedať

  21. zoli 24.8.2014 10:27

   Zdravim, seat toledo 1.2 tsi 2013 , 2014 uz ma novsiu veroiu s 16v a remenom namiesto retaze? Na strankach seatu totiz furt uvadzaju 8v. Ako si to viem overit ? Chcem kupit rocne Toledo.

   Odpovedať

   1. Ali 6.10.2014 12:06

    Seat Toledo ma určite starší motor 1,2 Tsi, teda s reťazou. Je na úrovni Rapida. Nové Tsi dostal nový LEON.

    Odpovedať

  22. Jarcus 12.8.2014 15:26

   Pekne sa mi spomina tak 25rokov dozadu na kvalitu mojich tatosov .Favorit mal som styri bez problemov 300000km bezna udrzba , lada 2105 r.v 1993 21 rokov nazad 250000km ole mineral Esso, rozvod retaz spanovak kazdych 30000km som to natiahol a retaz som nemenil nikdy , akurat uhliky na alternatore bola na plyn 8sk liter to sa jazdilo ja nechapem dnesne auta problem nad problemom a to je fura nervov a eur-zial.

   Odpovedať

  23. aladar 25.7.2014 14:28

   Podľa toho videa je reťaz na výmenu, hrkoce dlhšie ako 6-7 sekúnd po naštartovaní. Kontrolovali Ti previs reťaze? Trvaj na jeho zmeraní, robia to jednoducho cez otvor pre napinák posuvným meradlom. Nameraná hodnota nemá presahovať 74 mm.!!!! Po dosiahnutí respektíve prekročení tejto hranice je reťaz veľmi vyťahaná a hrozí preskočenie na rozvodových kolesách čo v konečnom dôsledku znamená zničenie motora - stret piestov s ventilmi.
   Veľmi by ma zaujímalo, koľko km si najazdil na vymenenej reťazi, tých 45000 je celkový počet, alebo počet km po výmene???
   Ja mám na vymenenej reťazi cca 22000 km nameraný previs 70 mm. Ešte teda 4 mm rezerva, neviem odhadnúť dokedy, avšak k takému rachotu ako uvádzaš mám veľmi ďaleko. Mne po naštartovaní a to nie vždy reťaz zavrčí na 2 - 3 sek .

   Odpovedať

  24. Seraphim 22.7.2014 08:12

   motory TSI sú úplná "kvalitka", vrátane Škoda servisu
   Toto je môj motor, výmena rozvodov 2/2013, aktuálny stav 7/2014
   https://www.youtube.com/watch?v=pAx3i89V6cA
   Jedná sa o motor na Škoda Roomster Comfort, 1.2 TSI 77kW, nabehaných 45000km
   Servis aj importér sa vyjadrili, že to zatiaľ nemienia nijako riešiť, mám prísť pred koncom záruky (za 1,5 mesiaca) a dúfať, že to bude ešte oveľa horšie, inak to nemienia riešiť. Škodu nikdy, nikdy viac a už vôbec nie nové. Na aute som prerobil už teraz viac než polovicu kúpnej ceny 14500€, nie je predajné ani za 8000€. Som poriadne nasr...

   Odpovedať

   1. Anonym 22.7.2014 10:26

    Tak to su ini odbornici... nemienime to riesit. Ved to hrkoce horsie ako traktor dizel.

    Odpovedať

    1. Mirco 28.7.2014 10:35

     Potom napíš ako si dopadol...

     Odpovedať

  25. robo 9.7.2014 12:45

   kupil som skodu fabia r.v.2014 1.2tsi a po necelych 2000km mi nieco zacalo buchat pri preradovani z 1 do 2 co to moze byt?

   Odpovedať

  26. Marek 29.6.2014 08:45

   No rodičia kúpili Volkswagen jetta 1.2 TSI 77KW rok výroby 12 2011 celkom dobrý ťah aj spotreba sa dá pokiaľ sa jazdi rozumne. Problém začal cca po 22 000 km kedy motor začal papať olej oco volal do Volkswagenu čo štím a oni mu povedali že to je u týchto motorov bežne tak že ma kúpiť olej a surovo ho tam doliať ja som už vtedy vedel že to ten motor nezvládne. Jedno poobede prišiel domov a zaparkoval pod prístrešok o 1hod. brat vycúval a vydával cudne zvuky a pristrojovka svietila ako vianočný stromček tak to vypol a už nenaštartovalo km bolo okolo 27400. Dali tam druhy motor a uvidíme čo to vydrží.

   Odpovedať

  27. angela zelenakova 5.5.2014 17:44

   mame golfV II rok vyroby 2012 a mame problem s tlmičmi zatiaľ nevieme či nám uznaju reklamaciu. Kto ma nejake skusenosti nech poradi

   Odpovedať

  28. Ján 12.2.2014 10:53

   1. 2 TSI je najlepší motor aký som mal. Ma síce jeden problém nesmie sa s ním jazdiť aby neodišli rozvody atd. Ale v garáži Vám výdrži roky. O taký sto rokov bude z neho pekný veterán .Kúpte si to urobte radosť svojím vnukom .Odporúčam

   Odpovedať

   1. Radovan 16.3.2014 05:52

    Tak toto je fakt vydareneeeeee :-D aj zasmiat sa predsa treba :-D

    Odpovedať

  29. PaJe 30.1.2014 15:19

   asi fakt smola, my sme spokojní a meniť značku VW zatial nehodláme, par krát sme to spravili a vždy sme sa radšej vrátili.

   Odpovedať

  30. zeno 29.1.2014 18:26

   Golf 1,2 105 koni , r.v. 2010 , najazdených 107 000 km , reťaz menená 3 x ,turbo 1x , štartér 1x , 3 x nejaký ventil na hlave motora , pri štartoch hrkoce sporadicky ,pri -20 nechcel startovať , škrtiacu klapku mi musia čistiť cca každých 7000 km , 6 x napaľovaný softvér , na moj dotaz čo sa deje mi nejaký telefonista u importéra porsche slovakia povedal že to auto nie je vhodné na " na jazdenie po meste " takže kto chce TRPASLIKA do záhrady DAS AUTO s motorom 1,2 TSI je to správne riešenie , kam sa kaziť nebude

   Odpovedať

   1. PaJe 29.1.2014 19:45

    My máme Golfa VI 1,2 TSi 77 kW a nemôžem nadávať. Okrem vymenej reťaze v záruke (za 2 dni poriešené) sa nič nekazí. Manželka jazdí často po meste ja to občas prebehnem do BA dobrá spotreba postačujúci výkon a max spokojnosť s jazdou. Nechce sa mi veriť že máte toľko problémov. Buď naozaj nevydarený kus alebo ....

    Odpovedať

    1. zeno 30.1.2014 13:25

     To sú moje reálne skúsenosti , mal som viacero aut , moj golf auto dvoch tvári jazdné vlastnosti a handling NAJLEPSI no motor NAJHORSí ,co sa týka poruchovosti , V oblasti motorizmu pracujem cez 20 rokov . Za svoje peniaze som od DAS AUTO nedostal TO ZA CO SOM PLATIL . Proti svojej voli som sa stal ich "testovacim jazcom "

     Odpovedať

  31. looft 24.1.2014 19:50

   a ešte niečo som zabudol: tieto autá to majú v názve ŠKODA PEŇAZÍ:-D

   Odpovedať

  32. looft 24.1.2014 19:47

   Zbav sa škodovky a budeš mať pokoj sú to strašné šroty mal som ich 7 a už nikdy viac posledná dobrá škodovka bola pre mňa oktavia combi TDI 81kw a aj to sa drbalo dosť turbo vzduchováha atď dal som to preč a mám pokoj.Tieto trojvalcové vysávače peňazí ani zadarmo sú oveľa lepšie auta s lepšou výbavou a menej poruchové za tie peniaze škodovka vyrába šroty a príplatková výbava sú aj kľučky na dverách :-DDDDD

   Odpovedať

   1. pišta 19.6.2014 23:28

    ked su Skodovky take strasne sroty, preco si sedemkrat stupil do tej istej rieky???

    Odpovedať

   2. fender 8.7.2014 15:33

    No, vieš ako sa hovorí: Dobrému muzikantovi aj stará gitara krásne hrá. Tak niekomu aj Škodovka vydrží roky bez problémov, a niekto ich za tú dobu zničí aj sedem... Všetko je to o starostlivosti a štýle jazdy. Ak si pretekár-amatér na cestách, tak ti žiadne auto nebude dosť dobré. A aj špičkové Ferrari dokážeš zhumplovať za polroka. Ja mám 1.2 TSI síce len rok, ale som veľmi spokojný. A jazdím denne do práce aj na služobky.

    Odpovedať

    1. jojoba71 31.12.2014 19:40

     nesuhlasim, nie je to iba o style jazdy. ak mas raz nepodarok, mozes jazdit ako chces, nic nezmenis

     Odpovedať

  33. aladar 24.1.2014 14:21

   Menili mi reťaz dva krát. Prvá výmena bola o ničom, dali rovnako nekvalitnú ako bol aj originál.
   Druhá výmena bola v decembri 2012, teda rok aj mesiac, mám na nej najazdených 17.000 km. Podľa servisu to už má byť kvalitnejšia, zároveň menili aj ozubené koleso na vačkovom hriadeli. Už sa párkrát ozvala pri štarte ale nie na studený motor. Stáva sa to pri jazde mestom, motor sa ešte celkom nezahreje na pracovnú teplotu, odstavím na parkovisku, po polhodine štartujem, samozrejme motor nie je celkom studený a vtedy po naštartovaní na sekundu reťaz zarachotí.
   Keď som to nedávno reklamoval v servise, práve som to názorne predviedol servisákovi, zarachotila celkom parádne. Záver bol ten, že treba auto ponechať v servise na skúšku niekoľko dní, a dajú mi odpoveď. Evidentne nebola snaha na ďalšiu výmenu.
   Ak budem mať ďalšie novinky, napíšem. P.S rok výroby 2011 oct 77 kw

   Odpovedať

  34. Stano 23.1.2014 17:39

   Pre vsetkych: Mozete u svojich aut/motorov uvadzak rok vyroby? Vraj mala byt kvalita retaze v polke 2012 vyriesena, tak si to chcem porovnat s vasimi real. skusenostami.

   Diky.

   Odpovedať

  35. MJ 22.10.2013 14:55

   Len turbodúchadlo s reguláciou plniaceho tlaku obtokom.

   Odpovedať

  36. miki 22.10.2013 10:44

   Dobry . Chcel by som sa opytat ma Fabia 1,2 TSI kompresor na stlacanie vzduchu alebo iba turbo ?
   Diki

   Odpovedať

  37. Daniela 10.9.2013 21:41

   Chcem si kúpiť nové auto. Prosím o radu môj manžel nemá k autám vzťah a ja sa v tom strácam. Rozhodovala som sa medzi Fábiou TSI 1,2 - 63 kw, alebo Opel Corsa 1,2 sport. Za radu vopred ďakujem.

   Odpovedať

   1. MJ 11.9.2013 00:01

    S Fábiou zlý krok určite nespravíte. Jedná sa o kvalitné a robustné vozidlo v súčastnosti aj s primeranou cenou. Otázkou je dizajn, ktorý nesadne každému. S touto motorizáciou si doprajete solídnu dynamiku pri rozumnej spotrebe a tak ostáva len dúfať, že niekdajšie problémy s rozvodovou reťazou sú zažehnané.

    Odpovedať

  38. janit 9.8.2013 18:07

   Tak fakt úžasný motor. Po 20 000 km meniť rozvody?? Ja na svojom starom saxe menil akurat tak zapaľovacie sviečky a už ma najazdených cez 200 000 km. Na koľko km je potom konštruovany ten motor,podľa toko tipujem maximálne tak 100000 km

   Odpovedať

   1. Lukas 20.7.2016 15:05

    Vsetky nové motory, benzínové aj naftové majú dnes už rovnakú plánovanú životnosť a to rovných 250 000km. Potom už len dúfať že vydrží. Skúsenosti sú že to vydrží aj viac, ale plánovaná životnosť je toľko.

    Odpovedať

  39. Anonym 10.6.2013 13:21

   nekupovat je to šunt....

   Odpovedať

  40. Stano 21.5.2013 21:00

   Mám škodu roomster 1,2 tsi 63 kw prvý krát som menil rozvodovú reťaz po cca 22000 km a potom 34000 km v rámci záruky,už mám najazdené 44500 km zatiaľ bez ďalšej poruchy.

   Odpovedať

  41. aladar 7.5.2013 12:13

   26. januára som mal posledný príspevok k vibráciám. Predčasom som sa stretol s priateľom, ktorý je odborník na benzín. Prebrali sme problém kvalita benzínu a jeho vplyv na výkon, zvuk ale aj životnosť motora. Dal som na jeho radu a začal som čerpať len na OMV benzín Motion - s prísadami aditív. Je síce o niečo drahší, ale po odjazdení 2.000 km sú pozitíva jednoznačné. Motor 1,2 tsi 77 kW má naspäť pôvodné vlastnosti ako keď bol nový. To znamená bez vibrácií, tichý s okamžitou reakciou na plynový pedál, super spotreba. Mám najazdených 35.000 km, z toho polovica po európskych diaľniciach.
   Uvediem príklad, Trenčín - Hannover 870 km (od vchodu ku vchodu domu) robím za 8 hodín s priemernou spotrebou 5,9 - 6,3 l/100 km (podľa počasia a dopravnej situácie). Sám som zvedavý, ako sa zachovajú rozvody. Budem informovať.

   Odpovedať

  42. norbi 6.5.2013 18:52

   čau mam fabia2 1.2tsi 63 kw naj.21000 v motore pri klinovych remenoch zacinalo nieco klepotat ked som mal najaydenich okolo 15 tis.3x som bol autorizovanom servise 2x povedali ze su to hadicky z nadrze a teraz nakoniec ze su to rozvody a idu to menit... no comment

   Odpovedať

  43. Lukas 6.5.2013 08:31

   VW koncern vyraba vyborne auta a urcite menej poruchove ako talianske francuzke alebo ake znacky. Problem so vstrekovacmi 2.0Tdi bol odstraneny zvolavackou a zadarmo menili trysky a vstrek. listu. Motor 1.2 tsi nie je urceny na dialnicu. Vsade tam kde mu chyba vykon tam je dotlaceny vzduchom. Co moze robit preboha 1.2 Tsi v octavii ? Ano zo spodu to moze ist pekne aj to potiahne ale na ukor rapidneho znizenia zivotnosti motoru koly neustalemu preplnovaniu, prehrievaniu sucasti motora a je jedno ci to bude mat retaz, remen alebo babkinu pancuchu. Ked uz si chce niekto kupovat taketo malo objemove auta tak to by som radsej zvolil variantu 1.2 tdi alebo 1.4 tdi trojvalec , sice je hlucnejsi ale je bezproblemovy. auta z dielne VW koncernu vlastnime niekolko typov od 98 roku a nikdy sme nemali problem s motorom alebo elektrikou . vsetko auta s 200,000+ km a novy majitelia na nich jazdia bez problemov do dnes.
   Jednoducho 1.2 tsi bol omyl a je vhodny akurat tak pre dochodcu co sa vyda na dobrodruznu cestu do kauflandu (12km) tak raz za tyzden .

   Odpovedať

  44. treke 5.5.2013 22:45

   Sa vam cudujem. Naozaj.
   Fuseniri z VW maju predsa dlhu historiu v kreacii haraburd (nehovorim o interieri, ten je spickovy).
   Dufat ze novy EA211 bude iny a stavit na to peniaze ... hm, takychto ludi volali davnejsie 'pioniermi'.

   Na druhej strane, taky golf je luxusne auto, ak sa do neho posadite.
   Ale VW ma zle nastavene procesy, ktore inzinierov nutia robit kompromisy na ucet zakaznikov.
   Ak sa to nezmeni, je jedno, aky je rok, ci motor je, novy alebo stary. Robia to ti isti lusia s rovnakymi procesmi a tak co z toho asi bude ? Odpovede su v diskusii vyssie.
   Cize, co mame z luxusu, ak stale sedime v servise ?

   Odpovedať

  45. Majco 18.4.2013 09:30

   a take auta co maju tsi a pod.turba:D to si mozu kupit ty co maju auta na 3roky a nie ty co chcu auto na 10rokov :) http://auto.idnes.cz/problemy-motoru-tsi-0li-/automoto.aspx?c=A121111_220546_automoto_fdv

   Odpovedať

  46. Majco 18.4.2013 09:25

   e211 sa montuje zatial do golfa 7 novy leon octavia a prvy ho mal audi a3 a e111 do 2015 bude sa montovat a e211 je iny motor musi byt auto prisposobene a nie ze stary vyhodis a das si iny :D

   Odpovedať

   1. Milan Baran 18.4.2013 19:25

    Článok pod ktorým diskutujeme je zavádzajúci. Je zakončený tvrdením, že motor bol inovovaný rozvodovým remeňom a teda poruchovosť je vyriešená. Nepíše sa tam, že s reťazou sa vyrába stále a netuším v akej kvalite. Keď je jeho kúpa lotéria, tak koncernové auto s takým motorom nechcem ani vidieť a vrhá to aj zlé svetlo na systém kvality celého koncernu, keď mohlo niečo také prejsť do sériovej výroby.

    Odpovedať

  47. Milan Baran 17.4.2013 15:27

   Som z toho magor. Podľa článku sa má motor vyrábať v prevedení E211 s 4 ventilmi na valec a rozvodovým remeňom. Zaujímal som sa o novú Ibizu a ponúkajú ju s motorom s 2 ventilmi na valec a rozvodovou reťazou. Taký motor by sa už nemal vyrábať. Kde ho vzali?

   Odpovedať

  48. Eduard 13.4.2013 19:49

   Aj ja mám už 3 roky škodu fabiu 1,2 TSI , mám najazdené 33 000 km, spotreba je veľmi dobrá . V posednom čase mám problémy s turbom , auto stráca výkon ,kazí sa. Na počítači mi vyhodilo poruchu turba. Auto je už po záruke tak to zacvakám . Myslím si že by to malo vydržať aspoň do 100000 km

   Odpovedať

  49. LubosP 2.4.2013 11:37

   Mam Fabiu combi 1,2 tsi 63 kw.Kupene 04/2012 vyr. v r.2011.najazdených 41000 km.Jazdená týždenne do Rakuska cca 700 km.Aj ked ju občas vytočím na maximum,spotreba nikdy nebola vetšia ako 5.8 l/100.Obsazenost auta 3 osoby+batožina.Servis po každých 15000 km.Zatial žiadny problém.Čo sa týka turba nechávám motor po dojazde bežat nejakých 30 s.pripadne pred dojazdom zvolním tempo.Takže" klopem na drevo"a dufav že som to nezakríkol.

   Odpovedať

  50. PeterS 2.4.2013 03:58

   Kto je tiez zufalí ako ja, vdaka tej skvelej 1,2 Tsi (auto je nonstop v servise) kontaktuje ma na: stavros7235@azet.sk - uz nas je viac, budeme podavat hromadnu zalobu na VW a ziadat odstupenie od zmluvy, alebo vymenu za nove bud motory, alebo auta...mam 1,2 golfa od 4/2010 a VW nikdy viac...najazdenem mam 122 000 km a co som s tym autom zazil, tak to som nezazil s mojou starou SKVELOU Kia Sephia....JE TO KATASTROFa !!!!!!!!!!!!

   Odpovedať

  51. jojoba 17.2.2013 07:37

   musim poopravit spotrebu, teraz, ked jazdim aj viac v meste- teploty od -5 do 5 st. priemer vyskocil na 7,3 l/100 km

   Odpovedať

  52. jojoba71 15.2.2013 19:46

   mimochodom, co sa tyka spotreby. Na 1.4 16V 63 kW, kod motora BXW mam priemernu spotrebu 6,6 podla papierov. Realne teraz v zime 6,5 az 6,6. Do prace mam 19 km, nieco jazdim po meste aj mimo prace. Cesta ku svokrovcom 120 km, spotreba 5,4. Spotreba do Bulharska v prepocte na 100 km vratane klimy a dialnic, nie je ich vela, ale na kazdej 130 km/ HOD, tak 3 osoby v aute, svizna jazda, lebo 24 hod sa nikto nebude babrat 90 kou, plny kufor, pneu 205/45/R16,. pri rozbiehani som tocil do 3800 0tacok, lebo tam ma max. krut. moment, tak spotreba bola 6.2 l/100 km. vecer bez klimy 5,3l/100 km.
   Preco si o tychto motoroch nic neprecitas? Nie je to novinka, ale nesklame ta. Kazdy motor ma sem tam nejake muchy, ale nie fatalne, ako TSI, ktore po zaruke znamenaju investiciu vyse 1000 eur. Ak tu budu na mna utocit, ze je to stary motor, no a co, ale jazdi a nestoji v servise. Nakoniec rob ako myslis, su to tvoje peniaze.
   Drzimprsty.sk

   Odpovedať

  53. Vlado 14.2.2013 13:21

   Tak ako to vlastne je prosím Vás tiež si chcem objednať fábiu combi ale mam strach kôli tej 1,2 TSI je to už v poriadku alebo sa tomu autu vyhnúť a isť radšej na 1,4 16V. Nechcem sa zadlžiť a ešte ktomu kúpiť blbé auto. Som v slepej uličke nechcem staré auto ale fábie čo je jediné čo si môžem dovoliť sú ako naschvál práve kazivé. Ďakujem za skorú odpoveď.

   Odpovedať

   1. Jani 14.2.2013 18:09

    Dotyčný problém sa najviac týkal motorov vyrobených do polovice roku 2011. Od tejto doby došlo v rozvodovom mechanizme k zmenám, ktoré podstatne vylepšili situáciu. A aj keby sa niečo stalo, je predsa záruka. A veta, Fábie sú kazové asi pramení z toho že ich je veľa, Fábia rozhodne patrí vo svojej triede medzi to naj čo po našich cestách behá.

    Odpovedať

   2. jojoba71 15.2.2013 19:14

    ruky prec od VW s retazou. 2 nasobna skusenost s HTP a to som mal po prvom HTP vybehovy model Fabie I, kde uz vraj tiez bolo vsetko v poriadku, ale iba malo byt...
    Moj sukromny nazor: od VW iba atmosfericky motor 1.4 16 V, momentalne iba 63 kW.
    Treba citat, clanky o motoroch, tie keci v diskusiach neber na zretel. Su dve skupiny diskutujucich a to fanaticky pro VW a proti VW...
    Ja som bohuzial tie HTP kupil na zaklade prispevkov spokojnych majitelov a to uz v tom case bolo dost zname o ich nekvalite. Miule som v obchode listoval v motoristickych casopisoch a o nekvalite motorov TSI sa uz pise aj v nich. Takze ak mas chut riskovat a riesit zaruky so skodovkou na preskocenu, alebo este len hrkotajucu retaz po mozno aj 20 000 km, tak to skus. Inak spotreba papierova je iba papierova, ak pojdes po dialnici, tak zabudni na uvedene hodnoty. Ja sam mam ibizu s atmosferickou 1.4 , do turba nikdy nepojdem a downsizig je hit, ktory nema na starosti kvalitu motorov, ale ich emisie. Bacha aj na oleje do aut cim ekologickejsi, tym horsi.

    Odpovedať

    1. miloš 11.5.2013 17:14

     s tým motorom 1,4 63 kw to tiež nie je tak ružové švagor ho má od studených štartov na 8x menené všetko čo sa už dalo benzínový filter, vstrekovače, prepaloval sa soft,zapalovacie moduly, sviečky samo. tiež(vag nevykazuje žiadnu chybu skrátka nenaskočí)asi aj tu má made in poland odliate na bloku nejaký odkaz na kvalitu kultúra chodu porovnatelná s mojou htp ktorá má 130000 s jednou odídenou cievkou spolahlivá nedám dopustiť nie som pretekár ale ani brzda spotreba 6,5. Romýšlal som nad tsi ale čo tu píšete asi si moju haťapku ešte nechám ved načo niečo meniť ked to spolahlivo slúži- klop klop

     Odpovedať

  54. Standa 6.2.2013 15:12

   Zjistil jsem, že uprava rozvodu a problém byl tak vyřešen mají všechny vozy co jsou vyrobeny od 6měsíce 2011.

   Odpovedať

  55. arered 4.2.2013 10:54

   Tiez mam info ze problem s rozvodmi bol odstraneny. Kupil som si fabiu combi scout s motorom 1.2 TSi 63kw 1/2013 a motor je super. Este rozmyslam ze ho precipujeme na 77kw/105 koni.

   Odpovedať

  56. mino 3.2.2013 17:36

   Tak od roku 2012 by tam mali byt rozvody zosilnene, tak dufam že to bude tak. Momentálne po 5 dnoch najazdene cca 1100 km a ten motor je jednoducho super. Jazdí sa s tým ako na diesli.

   Odpovedať

   1. jojoba71 15.2.2013 19:28

    nic v zlom, ale napis po 5 rokoch

    Odpovedať

  57. Standa 2.2.2013 20:37

   Fabia combi 1.2 TSI/63kW koupeno 13.6.2012 k dnešku najeto 78 000km.
   Neustále jízdy z Ostravy do Jížních Čech + 1x Chorvacko. Nulové závady jen běžná údržba ! (1x komplet brzdy, olej atd...) Vůbec nechápu mám-li štěstní zrovna na dobrý kus, ale co tady čtu ani se mi tomu nechce věřit i když prostě všechno je možné je to jen auto a stroj.
   Startování v -15C úplně bez problému motor si vrkal jako kotě teplo dříve než jsem čekal...
   Jezdím lehká noha s spotřebou cca 6,5L/100km.
   V Chorvacku neustále s klimou (mimochodem ta je opravdu výkonná) a nedostal jsem se přes 7,2L/100km. Prostě z mého pohledu luxusní auto bez problému s přesným řízením a pružným přesto úsporným motorem s min. náklady na údržbu. Z mého pohledu 1* ! Prostě podle toho co tady čtu asi je třeba mít i štěstí na kus.
   Zdarec.

   PS: před tímto vozem jsem měl stejné auto, ale HTP a mohu říci, že jsem si takhle jízdu neužíval motor byl opravdu čajíček a spotřeba za tu jízdu šílená 8L/100km !

   Odpovedať

   1. Standa 2.2.2013 20:43

    Ještě by jsem chtěl dodat, že jsem koupil Fábii jako předváděcí vůz s najetýma 31 000km ! ;)

    Odpovedať

    1. adoks 2.2.2013 20:57

     velmi dolezity dodatok si uviedol

     ...myslim, ze v tvojom pripade ide o stastie (ako tvrdis) prave v tom, ze si kupil auto s uz odstranenymi zavadami (problemy s rozvodmi sa objavuju pri cca 15.000 km, aktualizacie softveru pravdepodobne uskutocnili tiez... a pod.)

     ..tak nech ti aj nadalej bezporuchovo sluzi :)

     Odpovedať

  58. mino 30.1.2013 19:36

   zdravím,tak to ste ma nepotešili. Kupil som pred týždnom Roomstra TSI 63 kW. Tak dufam že budem mat štastie lebo s autom pred ním som sa už dost natrpil.

   Odpovedať

  59. Bohuš 30.1.2013 18:12

   Už som tu skôr napísal , zrušil som objednavku na Rapida 1,2 TSI 66 kW v poslednej chvíli a teraz čakám na koniec februára kedy mi dodajú Fábiu Combi Elegance 1,4 - 66 KW - 16 V a mám 3000 € vo vrecku. Ostane mi €uro na to trošku viac benzínu , oproti 1,2 TSI ktorému neverím.
   Vo februári predávam moju deväťročnú Fábiu combi 1,4 16 V - 55 kw s ktorou som nemal nikdy problém a preto mám veľa záujemcov o kúpu.
   Všimol so si ,že na nete a v autobazároch je veľa Fábií 1,2 TSI , ktoré majú dva roky a nikto ich nechce kupovať.
   Bohuš

   Odpovedať

   1. jojoba71 15.2.2013 19:25

    preco asi...

    Odpovedať

  60. Dodo 29.1.2013 22:33

   Yeti marec 2011, 21000km 1,2 TSI zatial bez problemov. Zarachotenie pri starte je kazdodenny chlebicek. Za 1-2s prestane a pradie ako hodinky. Kolega ma ibizu 1,2TSi 77kw a uz mu zacalo rachotit aj pocas behu, nielen pocas startu. Vymenili mu rozvody v ramci zaruky a je spokojny. Mne konci zaruka o 2 mesiace a potom budem nervozny... :(

   Odpovedať

  61. adoks 27.1.2013 11:46

   Fabia 1.2 tsi 77 kW, po cca 50.000 km:

   1. Vymena rozvodov (reklamacia vyrobnej chyby uznana az na 3x, po predoslej 2-nasobnej ignoracii autorizovanych servisakov)
   2. vymena podlozky pod turbom (servisna akcia 24W6)
   3. aktualizacia softveru 2x
   4. porucha, o ktorej v tejto diskusii zatial zmienka nebola a sice vynechavanie 1 valca + odtahova sluzba (ako pricina uvedena korozia zapalovacieho kabla ku svieckam a korozia zapalovacieho trafa)

   Odpovedať

  62. aladar 26.1.2013 10:49

   Áno, v prípade že už sa na auto nevzťahuje záruka, všetko čo ušetrím za rok na benzíne v porovnaní s 1,6 MPI musím späť vrátiť do rozvodov. Je však zásadnejší problém a to sú vybrácie, ktoré sú považované za hlavnú príčinu ničenia reťaze. Vybrácie sa podpisujú na znížení životnosti celého pohonného komplexu. A to už je zásadný problém, ak v 21. storočí auto za cca pol milióna korún nebude schopné bez generálky pohonnej jednotky odjazdiť to, čo sme boli zvyknutí na embéčku.
   (Vybrácie cítiš v spojkovom pedáli pri prudšej akcelerácii a radení na vyššie prevodové stupne. Začal som ich registrovať po najazdení asi 8 tisíc km a odvtedy sú tam stále).

   Odpovedať

  63. Skorobohatý 25.1.2013 13:34

   1.2 TSI Je skutočne dobrý motor a s reťazou to nie je také zle jej rachot neznamená že ju musíte meniť hneď. Najlepšie je to spojiť z výmenou oleja. A tých pár hodín čo to trvá sa dá oželieť. Na nejakej tej stovke najviac nezáleží predsa sme není trochári. Čudujem sa i škodovke že ešte nedali do servisného intervalu pri výmene oleja vymeniť i reťaz. Predišlo by sa týmto debatám o rozvodoch ktorým nič nechýba. Mám dojem že veľmi málo ľudí muselo meniť rozvody skôr ako 10000 Km. A čo viac by ste chceli za tých pár eur ktoré dáte za nové auto.

   Odpovedať

   1. jojoba 26.1.2013 02:52

    nehnevaj sa na mna, ale to co pises, asi nemyslis vazne...- jej rachot neznamená nic? ak ti preskoci zub, potom sa dozvies, co to znamena, ak ti rachoti vytahana retaz. A co by som ako motorista chcel za "par" eur? - auto, vdaka ktorému nebudem musiet riesit takéto internetove diskusie. Vymenit olej, filtre, sviečky, rozvody a po 200000 km si povedat, OK uz ho predám, poslužilo dobre.

    Odpovedať

  64. MJ 14.1.2013 20:58

   doplnené zopár info o novej generácii 1,2 TSi.

   Odpovedať

   1. laky 20.1.2013 16:18

    Nová generácia vyzerá dosť sľubne, dúfam že nebude problémová ako predchádzajúca, že všetko odladia a dajú si záležať. Potrebujú si trošku poopraviť povesť. Spotreba 4-6 litrov benzínu bol donedávna len sen, heh, stojí za zamyslenie, či sa ešte stále oplatí investovať do moderných dieselov.. ...sú už neskutočne komplikované a drahé na servis a údržbu.. náklady na palivo pomaly na benzín menšie, skoda starých čias kde diesle jazdili za 4-5 na 100 a bez zásahu do motora nabehali státisíce kilometrov.

    Odpovedať

  65. Bohuš 14.1.2013 19:44

   Zrušil som objednavku na Rapida 1,2 TSI 63 kw. Tomu motoru proste neverím a aj automechnici ma varovali. Objednal som Fábiu kombi vo výbave Elegance s motorom 1,4 16V 63 kw a mám 3000 € vo vrecku čo sa mi určite vtáti na benzíne.
   Deväť rokov jazdím na Fábií Kombi 1,4 16V 55 kW a bez poruchy.
   Bohuš

   Odpovedať

   1. Jano 14.1.2013 22:27

    Ak to bola verzia s tým novým 1.2 tsi s remeňom, to si rušiť nemal, odstránila sa problémova reťaz a to je dobrý motor.

    Odpovedať

  66. Bohuš 13.1.2013 22:35

   To to keď čítam tak sa mi ježia vlasy, zajtra mám zaplatiť zálohu za Rapida 1,2 TSI 63 kw ,asi to zruším....
   Keby tam bol motor 1,4 16 V tak by som to zobral, ten trojvalec nechcem ...
   Som z toho rizčarovaný ....
   Bohuš

   Odpovedať

   1. Palo 14.1.2013 11:06

    Ale to vôbec nie je taký zlý motor. Práve naopak. Niektoré reakcie treba brať s rezervou. Mne ten motor funguje až na tú reťaz bez problémov. Tú mi zadara za deň vymenili a všetko je OK.Podla mňa je to super motor.

    Odpovedať

  67. aladar 19.12.2012 12:00

   Tak, oct je doma po druhej výmene rozvodov, do konca dvojročnej záruky ostáva ešte pár mesiacov.
   Konečne som videl na vlastné oči rozvodovú reťaz, povedal by som skôr retiazku, lebo jej hrúbka
   mi skôr pripomenula kovový náramok dámskych hodiniek.
   Vyjadrenie odborníka : "Čiste technicky neexistuje retez, ktorý by cyklické namáhaní od rozvodu a pumpy TSI na vylehčeném motoru vydržel. Proto u nové verze tohoto motoru již zpet používají remen".
   Vyzerá to tak, že pri každej výmene oleja budem nútený meniť i rozvody ? . . .
   Máte niekto skúsenosť ako dospieť k výmene napr. celého motora ?

   Odpovedať

  68. aladar 16.12.2012 11:23

   Cyril, prosím Ťa, môžeš doplniť akú záručnú dobu máš na auto, keď Ti vymenili celý motor ?
   Bežná záruka sú 2 roky, priplatiť sa môžu pri kúpe nového ďalšie 2 roky, teda celkom na 4 roky.
   Tebe menili motor ako uvádzaš po 2 a pol roku. Bolo to vrámci záruky - bezplatne ?
   Zaujíma ma, či pred výmenou celého motora menili len rozvody a koľkokrát.

   Budúci týždeň idem so servisu, potom napíšem viac.

   Odpovedať

  69. Richard 14.12.2012 20:27

   Ľudia v Golfe série 7 je už úplne nový typ motora 1,2tsi , je to 16 ventil a rozvody poháňa remeň namiesto reťaze , prečo ho prerobili inžinieri z NDR , odpoveď si domyslite

   Odpovedať

   1. MJ 14.12.2012 21:09

    Presne tak, podrobnejšie info:
    http://www.autorubik.sk/novinky/v-novej-octavii-iii-s-motorom-tsi-nahradi-rozvodovu-retaz-ozubeny-remen/

    Odpovedať

  70. Cyril 22.11.2012 23:00

   Po 2 a pol roku 55.000km mi menili celý motor Polo TSI,motor hrčal-rozvody!

   Odpovedať

  71. tomas 4.11.2012 18:13

   dosť ma zaujímalo, čo je to za motor, lebo som uvažoval o kúpe Š-Yeti...ale ako to tu čítam, 80% majiteľov tohto motora je značne nespokojných....asi to nieje auto do mesta na krátke trate...rozhodne si ho nemienim kúpiť...škoda, že tam nemontuju benziňáky staršej koncepcie...boli spoľahlivejšie.

   Odpovedať

   1. Jojoba 8.12.2012 21:59

    to, čo je osvedčené a spoľahlivé odstavia a pusti do obehu TSI...

    Odpovedať

   2. Lolek 7.1.2013 19:41

    Myslím si, že Tvoje konštatovanie, že 80% majiteľov tohto motora je značne nespokojných… je trochu scestné... Prečo? no preto, že tu sa sťažuje asi 20 ľudí, ale nikde sa nepíše o tom zvyšnom počte / rátaj na tisíce / majiteľov, ktorí tieto problémy nemajú. Nechcem si zastávať TSI, len konštatujem. Nemyslím si, že iné automobilky nemajú problémy s motormi vo svojich autách, len sa akosi viac nadáva na TSI... Sám som vlastnil pred 1,2 TSI auto s motorom 1,6 MPI 55kw a takisto som okolo seba počúval "kecy" o vysokej spotrebe, ale nie od ľudí ktorí to auto vlastnili. Ja som mal dlhodobý priemer od 6,5 do 7 litrov, podľa štýlu jazdy. Tiež napr. vodná pumpa bola menená až pri 180tisíc km, čo nikto nechcel veriť, že vraj sa kazí a museli ju meniť už pri 40 tisíc km. Takže aj to TSI by som nezatracoval, niekto natrafil na nepodarok, niekto nevie ako sa má správať k studenému motoru atd... To že štrkoce reťaz pri štarte - to je záležitosť cca 30sekúnd, kým natlačí olej. U motorov s "hydraulickými zdvihátkami" tiež motor po štarte klepe horšie ako diesel, ale natlačí olej a je to OK. Menil niekto kôli tomu motor? Nie, jednoducho TSI je niečo nové, dajme čas sami sebe aby sme sa s týmito motormi zžili.

    Odpovedať

    1. Jan 28.1.2013 15:28

     Pri všetkej úcte k Vám musím konštatovať že zrejme sa Vám podarilo nájsť iba túto jedinú stránku na internete pozrite si stránky všetkých krajín kde sa predávajú auta s motorom 1.2tsi. Bez ohľadu či je to Škodovka Seat alebo VW. Iste skonštatujete že je nás oveľa viac čo majú problémy. Zoberte ďalších ktorý internet nepoužívajú atď. Vi si myslíte že keby to bolo pár stoviek ľudí že by sa o tom písalo. Škodovka by im kvôli ukľudneniu atmosféry dala bez problémov iný motor. Tento motor ma jednoznačne konštrukčnú závadu rozvodov zatiaľ neodstrániteľnú a ešte ďalšie nedoriešene veci. Preto sa idú robiť nové upravené motory z remeňom. Najhoršie su na tom tí čo už tieto motory majú. Som presvedčený že ta chudobnejšia vrstva majiteľov týchto motorov oľutuje kúpu toho to auta. Je to môj názor a prosím boha aby nebol pravdivý. Pretože toto auto vlastním .V minulosti som sa živil opravami aut. Takže Boh ma asi nevyslyší.

     Odpovedať

     1. Lolek 31.1.2013 21:35

      Čítal som viac stránok, kde si vymieňajú skúsenosti majitelia TSI. Napr. aj forum skodahome.cz... Tiez som čítal o HTP... A čuduj sa svete, môj kamarát mal HTP 40kw do 150tisíc km, a nič závažné sa neudialo... Teraz má TSI, zatiaľ 26tisíc km a tiež nič, a to má auto vyrobené 2/2011. Pokiaľ mám informácie, tak niektoré s prvých sérií TSI mali problém s rozv. reťazou, ale neskoršie sa to vyriešilo širšou reťazou a malo by to byť OK. Len čas ukáže či tomu tak bude. Každopádne popri tým, ktorý na TSI nadávajú čítam aj pozitívne ohlasy. Áno, už sa robia upravené TSI s remeňom, ale jedným z dôvodov môže byť aj odstránenie škrkotania reťaze pri štarte, keď ešte napínak nenapína, u remeňa sa to odstráni - bude stále napnutý a tým budú všetci "počúvači" skrkotania zrazu bez argumentu... lebo nebude škrkot. Čo nové si vymyslíme, čo nové budeme zasa vytýkať TSI s remeňom? To ukáže čas. Viem o jednom TSI ale 1,4 má najazdené cez 100tisíc km a pri štarte reťaz škrkoce už dosť nahlas, ale je to otázka pár sekúnd, natlačí olej a všetko je OK. Zatiaľ rozvody menené nemalo. Ale nejdem tu už obhajovať TSI, čas ukáže. Ako som už napísal, mal som MPI 55kw, niektorí mu nevedeli prísť na meno, ja som ho predával keď malo 195 tisíc km a jazdilo bez problémov. TSI dávam tiež čas, nech ukáže či je naozaj taký nepodarok...

      Odpovedať

      1. Fero 12.2.2013 11:22

       Milý Lolek zober si mikrometer a premeraj si šírku novej reťaze. A zistíš že šírka je rovnaká a upravene sú len lamely reťaze ale zázrak sa nestal chyba nie je len v reťazi. Keď si myslíš že tu ide len o štrkotanie reťaze tak sa veľmi mýliš.

       Odpovedať

      2. Ladislav 8.4.2013 14:04

       když si stěžujete na škoda 1.2 TSI, tak si kupte Opel 1.2 twinport, tož to je kovárna. Prý si to sedne nebo že to je normální.

       Odpovedať

    2. Anonym 26.11.2014 17:14

     Tsi funguje ? MNE NIE VAG MA PODVIEDOL

     Odpovedať

  72. steve 16.10.2012 21:13

   Vďaka za Vaše odpovede.

   Odpovedať

  73. aladar 16.10.2012 14:33

   Od výmeny rozvodov v apríli tohoto roka (viď môj príspevok hore) som najazdil ďalších 10-tisíc km.
   Takže mám spolu najazdených necelých 26-tisíc - oct 1,2 tsi. Všetko v poriadku, zdá sa, že motor bude akurát zabehnutý, klesla i spotreba až sa to bojím napísať. V priemere cez 5,5 l/100 km nejdem, na dovolenke k Jadranu 5,2 l/100 km vo dvojici s batožinou (spolu cca 300 kg čo je polovica z povoleného užitočného zaťaženia)a čas jazdy cca 11 hodín aj so zastávkami na vzdialenosť 830 km.
   (cez Maďarsko po cestách 1.tr., ostatné diaľnica)
   Mám dobrého známeho vo volkswagene, potvrdil mi problémy "istej" série 1,2 tsi vo všetkých modeloch VW, Seat, Skoda. Mňa samozrejme najviac zaujímalo, ako sa chovajú tieto motory po výmene rozvodov. Uspokojil ma odpoveďou, že nepozná prípad, kedy by bola reklamovaná porucha rozvodov po ich výmene. Ako príklad uviedol služobné vozidlá pracovníkov spoločnosti VW grup, ktorí najazdia desiatky tisíc km mesačne.
   Pri kúpe a výbere auta sa každý rozhoduje podľa vlastných kritérií, takže prajem šťastnú voľbu.

   Odpovedať

  74. steve 13.10.2012 21:23

   Dnes sa poprvýkrát zapájam do Vašej debaty z dôvodu , že chcem kúpiť budúci rok auto nižšej strednej triedy. Doteraz som bol rozhodnutý na 98% že kúpim VW VII s motorom 1,2 TSI výkonom 77KW , ale toto čo tu čítam je niečo strašné. Ako mohol dať koncern do obehu takýto motor a neurobiť zvolávaciu akciu. Neviete niekto , či sú problémy aj s motormi dodávanými do nových áut? Je tu ešte možnosť kúpy Toyoty AURIS 2013 ktorá by mala mať vylepšený osvedčený motor 1,33.

   Odpovedať

   1. roman 14.10.2012 23:40

    Pokiaľ viem, tak golf 7 bude mať nové tsi už s rozvodovým remeňom. Ale môžu sa zas objaviť problémy s niečim iným. Ja na tvojom mieste by som sa poobzeral po inom aute so spoľahlivým vychytaným motorom než by som bol pokusným králikom koncernu.

    Odpovedať

    1. Jojoba 8.12.2012 21:57

     trefné

     Odpovedať

   2. leon 13.1.2013 19:14

    Kupou Japonskeho auta a hlavne Toyoty spravíš najlepsiu volbu .Mam uz tretie Japonské auto a maximalna spokojnost a spolahlivosť.Absolutne bez problemov.

    Odpovedať

    1. Pajo 13.1.2013 19:27

     No nerád ti beriem ilúzie o Toyote, ale podľa mňa je to len škaredý a predražený japonský krám, ktorý sa v poslednej dobe až prekvapivo kazí a to hlavne dieslové motory. O cenách servisu a dieloch ani nehovorím. Mal som Toyotu 2,2 D a sorry, viac nie. Každá kravina majlant. A ešte aj problém za rozumnú cenu predať a to som sa o ňu staral.

     Odpovedať

    2. leon 17.2.2013 09:17

     Hovoril som o benzínovych Japonskych motoroch a v tom su špička

     Odpovedať

  75. siky 19.8.2012 22:14

   dobry mam octaviu 1.2TSI rok vyroby 2010 november a mam problem pri pridavany a zapnutej klimatizacii mi cuka az trha s autom.bol som v servise prvy krat mi vymenili rozvodovy remen a nahrali novy softver,druhykrat mi len nahrali softver a teraz treti krat menili kompresor a zasa mi to robi.stale to robi len ked je zapnuta klinatizacia,neviete mi niekto poradi?dakujem

   Odpovedať

  76. Jad 11.7.2012 12:34

   Bylo by dobré,uveřejnit článek i o motoru 1,4 TSI. Jsou tam podobné problémy (řetěz, turbo, olej) a ještě v natáčení sací vačky. V servisech tam při opravě také dodatečně montují tzv.
   tepelný štít na olejové potrubí k turbu. Nemá někdo nějaké srozumitelné foto té úpravy?
   Z toho co už bylo jinde publikováno není moc poznat.

   Odpovedať

   1. Jojoba 8.12.2012 21:55

    keď sa na trhu objavili novinky v podobe TSI od VW, mal som taký pocit, že to bude zasa nejaká hovadina - nízkonákladová, nízkoemisná, nízkoobjemová a vysokovýkonná blbosť. Na základe vaších príspevkov sa mi moja predtucha a potvrdzuje.
    Akoby som chcel od malého dieťaťa, aby makalo 12 hodinovky na stavbe. samozrejme nejaký čas to vzdrží, hlavne ak budem doň pumpovať nejaké stimulanty, no nie nadlho.
    Musíme si uvedomiť, že tržby za predaj áut sú iba cca tretinové oproti tržbám zo servisov, takže si group zaisťuje vďaka nešťastníkom zaujímavé príjmy.

    Odpovedať

  77. aladar 23.4.2012 17:24

   Tak došlo aj na mňa. Minulý týždeň som na zlomok sekundy pri štartovaní motora začul spomínaný nepríjemný zvuk. Čo je však zaujímavé, nie pri štarte studeného motora, ale pri jazde mestom a opakovanom parkovaní. Ihneď som zašiel do škoda servisu a čuduj sa svete, okamžite ma objednali bez akýchkoľvek pripomienok a ani sa na auto nepozreli. Výmenili celý set - rozvodová reťaz, kolesá, napinák, plus pribalili akciu podložka pod ovládanie tyčky turba a nový softvér RJ. Zásadné rozdiely po výmene nebadám, subjektívne možno tichší chod motora.
   Z debaty s prijímacím technikom som sa dozvedel, že volkswagen denne mení rozvody aj na 4 autách (polo, golf). Zaujímal som sa o cenu takejto výmeny - súčiastky a práca, vraj by sa mala pohybovať cca 150,- ečiek. Celá výmena netrvala ani 5 hodín, olej s filtrom som do toho nepočítal.

   Odpovedať

  78. David 10.4.2012 20:44

   Zdravím páni. Mám FabiuII 1.2tsi 77kW, kupene april 2011, najazdené momentálne 30000km a tiež mám problém s tým, že pri štarte mi to pod kapotou stráášne hrkoce,ako traktor. Podľa mňa to budú tie rozvody. Neviete mi poradiť dáky servis kde mi nebudú tlačit do hlavy kapusty, že je to v poriadku a bez problémov mi to vymenia ? Dakujem.

   Odpovedať

   1. mj 11.4.2012 08:48

    Ťažko nejaký konkrétny servis, v každom značkovom by si si tým mali bezproblémov poradiť. Treba prísť, nechať vozidlo studené, kľudne aj do druhého dňa a potom pred servisným technikom nechať naštartovať. Motor z hydraulickým vymedzovaním vôle býva pár sekúnd po studenom štarte hlučnejší z dôvodu pomalšieho natlačenia studeného oleja do hydraulického mechanizmu vymedzovania vôle, ale nesmie chrastiť a ani nič podobné. Chrastenie poukazuje na príliš voľnú či vyťahanú reťaz. Taktiež sa občas vyskytuje chrastiace tiahlo regulácie obtoku a vydáva obdobný zvuk ako chrastiaca rozvodová reťaz. Každopádne nie sú to prirodzené zvuky a trval by som na náprave.

    Odpovedať

    1. Pawouk 28.4.2012 15:47

     U mě se to vždy neprojevilo jen u studeného motoru. Někdy to rachotilo i při startu za normální provozní tepoty a ten zvuk se ozýval ještě po ujetí 2-3km...

     Odpovedať

  79. Fero 8.4.2012 11:21

   Mám taký problém z motorom 1,2 TSI 77kw,dosť často teraz po 15 000km keď ho naštartujem tak je to neskutočný buchot /hrkot/ z miesta kde sú rozvody a víčko ventilov-ako by bežal starý világrovaní traktor /šrotovník/ nevedel by mi niekto poradiť čo sa s tím dá robiť,lebo v servise mi povedali že je to bez chyby /vždy keď som tam prišiel prestalo to buchotať/ Ďakujem.

   Odpovedať

   1. Pawouk 28.4.2012 15:44

    Jeď do jiného servisu! Na 100% je to na výměnu rozvodového řetězu! Namontují ti tam opravnou sadu (nový řetěz + hydraulický napínák) Některé servisy s tím dělají problémy,sám jsem s tímto "přístupem" také setkal...

    Odpovedať

  80. Andrej 17.3.2012 21:09

   Je to taký valec na vrchu motora priemer asi 5 cm. je ovládaný od vačkového hriadeľa, jeho funkciu ti presne nepoviem, ale niečo so vstrekovaním. Povedali, že prepúšťal benzín do oleja. Minulý týždeň som bol zas v servise, je zvolávačka na 1,2 TSI, dáva sa 2 mm. podložka pod tyčku na ovládanie turba a prehráva sa softvér, lebo zistili, že turbo nepracuje správne.

   Odpovedať

   1. Pawouk 28.4.2012 15:42

    Není to přetlakový ventil,ale vysokotlaké palivové čerpadlo. :-)

    Odpovedať

   2. mato@oravanet.sk 30.7.2012 14:16

    Ďakujem za radu a mne tiež kamárat volal o tej podložke pod turbo ale bez softwaru.

    Odpovedať

  81. mato 14.3.2012 16:23

   Čo je to ten pretlakový ventil a načo slúži. ďakujem predom za radu. Maťo

   Odpovedať

  82. Andrej 7.3.2012 19:44

   VW golf 6 1,2 TSI

   Odpovedať

  83. Lukas 6.2.2012 11:54

   Mam znameho co kupil 1.2tsi fabku najazdil stihol najazdil 17,000 km bez problemov do toho vsak zvolaval predajca vraj kazdeho majitela motoru 1.2 tsi istej serie koly vyrobnej vade. Vymenili m komplet cele rozvody. Auto zmenilo zvuk a podla majitela auta aj stratilo na vykone. Predajca uvadza ze zvolavacka bola nariadena Skodou.

   Odpovedať

   1. Andrej 8.2.2012 20:33

    Ja mám golfa 1,2 TSI 63 kw. mám ho 3 mesiace, najazdené 3500 km. Keď začali mrazy, po naštartovaní studeného motora vychádzajú čudné zvuky, skôr chrastenie alebo šuchot niekde od rozvodov, alebo od remeňa. Neviem čo to je, bol som v servise a prijímací technik mi povedal, že to je v poriadku, že to sú kladky a že to je pri tomto motore normálne a nie je to závada. Neviem, ale podľa mňa nie je normálne aby auto ktoré má 3000 km malo zvuk ako nejaká stará herka ktorá ma 200.000 km. Viete mi niekto poradiť ?

    Odpovedať

    1. Tomas 17.2.2012 23:55

     Mam VW Polo 1.2 TSI 77kW, najazdenych 14500Km a mam presne taky isty problem. Po nastartovani motor vydava divne zvuky. Znamy to mal tiez a v servise mu vymenili rozvodovu retaz a tieto zvuky uz nema. Cize urcite to tak nema byt a trval by som minimalne na vymene tej retaze s tym, ze tato chyba je znama a bezne sa to meni. Ja idem do servisu buduci tyzden, tak som zvedavy.

     Odpovedať

     1. mato 21.2.2012 17:40

      Mám VW GOLF VI. 1,2TSI 63kW 7000km a mám ho vyše 14mesiacov a tiež som mal teraz s ním problém. Vozidlo parkujem von a teraz, keď boli 20stupňové mrazy začala počas jazdy svietiť kontrolka mazania. Ihneď som vozidlo zastavil, skontroloval olej , kde ho bolo dostatok a po naštartovaní už nesvietila, toto sa vždy opakovalo po začatí jazdy na studený motor. V garáži som potom skontroloval ešte raz hladinu a zistil som vyše 1cm je oleja nad rysku. Zavolal som do VW nech si ho prídu zobrať že je benzín v oleji a občas začne svietiť kontrolka mazania. Následne po odtiahnutí vozidla do servisu autorizovaného mi bolo povedané, že jazdím na krátke vzdialenosti a toto je bežné u týchto motorov. Mám ho povytáčať do vysokých otáčok a benzín sa odparí, čo som nesúhlasil veď len blbec si takto jednoducho so znehodnoteným olejom pridrie motor. Dal som si na svojej náklady vymeniť olej., ale chcem sa spýtať či niekto nemá túto skúsenosť. Myslím , že tie motory stoja za hov.., už by som ho nekúpil. Mám ešte 1.9TDi diesel., ale ten má najazdených vyše 100000km a je to výborný motor, kde odišli len žhaviče.

      Odpovedať

      1. Andrej 22.2.2012 18:27

       Pred dvoma týždňami som okrem zvukov po naštartovaní, zaregistroval zvýšenú spotrebu asi o tri litre, vysoké voľnobežné otáčky, asi 950/min a hladina oleja mi stúpla asi o 1,5 centimetra a bolo z oleja cítiť pach benzínu. Hneď som išiel do servisu, ale už do iného a zistili mi vadný pretlakový ventil. Vymenili ho a vymenili mi aj olej aj filter oleja. Spotreba je v poriadku voľnobeh okolo 700/min, olej zatiaľ nestúpa. Keď prestali mrazy, prestali aj zvuky po naštartovaní. Dúfam, že som si už poruchy vyčerpal a už budem mať pokoj.

       Odpovedať

      2. mato 22.2.2012 20:50

       a čo máš za auto.

       Odpovedať

    2. Jojoba 8.12.2012 21:35

     precitaj si clanok hore, tam sa o tom pise...

     Odpovedať

     1. Jojoba 8.12.2012 21:44

      mám na mysli toto: Menší problém je, že servomotor ovládajúci reguláciu obtokového kanálu značky Mahle občas kolabuje, nakoľko nevydrží vysoké tepelné namáhanie a regulácia plniaceho tlaku tým pádom nefunguje. Taktiež sa občas vyskytuje chrastiace tiahlo regulácie obtoku a vydáva obdobný zvuk ako chrastiaca rozvodová reťaz.


      Inak, mal som 2 x HTP a poviem Vám, že tieto pokusy na ľuďoch s nepodarkami (HTP, TSI) ma už nebavia.
      Nechcem v živote žiadne turbo - ani TSI, ani TDI.
      Fatálne chyby motorov by iné automobilky riešili ústretovo aj po záruke, no group to rieši po svojom.
      Jedine klasika 1.4 16V.

      Odpovedať

    3. mato 3.4.2013 22:02

     Ja som mal tiež ten problém nič ine ti neostava len zájsť do iného servisu Skoda a trvať na tom aby ti vymenili rozvodovu reťaz mne ju vymenili a je všetko okej len teras mam problem že my nezapína turbo :D nie stale ale stava sa my to čím dalej tým častejšie

     Odpovedať

  84. Jan 5.2.2012 14:52

   Mám fabiu 1.2 TSI 77KW. Kúpená v januári 2011 najazdené 1OOOO km. Vymenená rozvodová reťaz,v motore pri krátkych jazdách v meste pribúda olej.prepúšťa benzín do oleja. Prehrali softvér zmenili sa volnobežné otáčky motora a zvýšila sa podstatne spotreba benzínu.Olej pribúda naďalej.Nedá sa s tým už vraj nič robiť kým nevída škodovka nový softvér auto bude žrať viac.Čiže okrem zvýšenej spotreby som nahraním softvéru nezískal nič. Vraj v týchto motoroch v zime pri jazde v meste je to bežná vec že prepúšťa benzín do oleja. Koľko taký motor vydrží keď bežne v zime je voleji i liter benzínu? Pozrite si olej keď jazdite v zime po meste na krátke trasy.Ja to riešim tak že keď hladina oleja stúpne o 1 cm tak urobím po diaľnici asi 2OO km a benzín sa odparí.Je to drahé riešenie a to čo motor ušetri pri úspornej jazde sa touto zbytočnou jazdou náklady na prevádzku nepomerne zvýšia a i tak dochádza k neprimeranému opotrebovaniu motora z dôvodu znehodnoteného oleja.Čo z toho že motor je rýchli a dobre sa s nim jazdi keď náklady na jeho prevádzku budu neúnosne. Dnes poviem otvorene nikdy viac by som toto auto nekúpil .Najhoršie že sa to nedá ani predať kvôli obrovskej finančnej strate.

   Odpovedať

   1. Pawouk 31.3.2012 12:10

    To je zajímavé. Mám v práci FII 1.2 TSI 63 kW s kterou se jezdí jen po městě (Praha) najeto 40 000 km a mám přesně opačný problém - žere olej. Zhruba 2.5 - 2.7 l na 15 000 km.

    Odpovedať

  85. aladar 2.2.2012 19:31

   Vlastním octáviu 1,2 tsi 77 kw , je to už 10 mesiacov, najazdených 13 tisíc km. Zatiaľ bez problémov, 3 x jazda do zahraničia - asi polovica z najazdených km. Samozrejme väčšina po diaľnicich rýchosťou na dialničnom limite podľa navigácie. Spotreba vždy pod 6 litrov, rovnako priemerná spotreba. Čo sa týka spotreby, rozhodujúci je vždy "spojovací element" medzi sedadlom a plynovým pedálom bez ohľadu na typ vozidla a konštrukciu motora. Ešte jedna dôležitá vec - pri posudzovaní vlastností vozidla a jeho motora treba najprv vyskúčať, porovnať s konkurenciou a potom hodnotiť. Nedovolil by som si vyjadrovať sa k niečomu, čo som na vlastnej koži nezažil, neodskúšal. (na margo krčmových rečí neveriacich Tomášov - objem ničím nenahradíš)
   Mám niečo odjazdené v oct.I TDI 66 kW, ťah motora tsi odspodu mi tento diesel veľmi pripomína.
   Ked k tonu pridám božské ticho v kabíne, ten liter naviac ma vôbec netrápi.
   Ak môžem prispieť radou majiteľom tsi a konkrétne 1,2 77 kw, potom : je zbytočné vytáčať motor, povedal by som občas po dobrom zahriatí do 3500 - max. 4000 otáčok aj to len krátkodobo. Optimálne pracovné otáčky tohoto motora sú zrejmé 2000 - 3000 otáčok. Ďalej vždy po jazde dôkladne vychladiť turbo. Napokon výmenu oleja skrátiť na polovicu - na 1 rok alebo do 15 000 km. Od kvality oleja závisí životnosť turba, netreba zabudnúť na hydrauliku napínania rozvodovej reťaze.

   Odpovedať

   1. Gomboš 19.5.2012 21:40

    kupil som novu jettu pred mesiacom rok vyroby 2012, neviem zhodnotiť jej kvality ideálne, prečital som viaceré články a referencie. Opakovane pre preberá aj otázka vychladenia turba po skončení jazdy, vratane Vášho prispevku. Čo "presne" znamená - vždy po jazde dôkladne vychladiť turbo. Viete mi poradiť, vďaka

    Odpovedať

    1. MJ 20.5.2012 10:47

     V tomto prípade tento problém s dochladozvaním odpadá, resp sa redukuje na pár s po naozaj rýchlej jazde a to z dôvodu, že turbo je neustále chladené vodou a nie vzduchom. Chladenie funguje chvílu ešte aj po vypnutí motora. Všetko si riadi elektronika.

     Odpovedať

     1. laky 16.10.2012 21:33

      Len doplním predchádzajúci príspevok a dopíšem odpoveď na vašu otázku. Pri ostatných motoroch je turbo chladené olejom a teda dochladenie turba po jazde znamená nechať motor bežeť nejaký čas po jazde na voľnobeh. Dĺžka času závisí od záťaže - 30sek až 2min povedzme obecne. Táto situácia nastáva hlavne na diaľničných odpočívadlách a pumpách, kde je prakticky ihneď po veľkej záťaži motor vypnutý. (výnimkou sú už spomenuté motory 1,2 TSI 63 a 77kw a napr. 1,8 TSI 118 a 125kw, kde je turbo chladené vodou a dochladzované podľa potreby elektronikou.)

      Odpovedať

  86. dodo 6.1.2012 23:30

   Ja mam Yeti 1,2TSI a po odjazdeni 10000km zatial bez problemov. Chvilku som si musel zvyknut na iny styl jazdenia. Hlavne na nizke otacky a male oneskorenie turba, ale inak spotreba a zatah uz odspodku super. Absolvujem cestu do prace kazdy den 4km a na takuto kratku trasu je to idealny motor. Absolvoval som aj dlhu jazdu do Chorvatska po dialnici s plne nalozenym autom s 5 ludmi a tento motor na dialnicne tempo uplne v pohode postacuje. nieje najmensi problem drzat aj rychlost 150km/h bez potreby podradovania. Som spokojny.

   Odpovedať

  87. Jozef 24.10.2011 11:24

   až k neuvereniu čo píšeš, ja má čierneho golfa 1,2 TSi 77 kW vo výbave Highline, kúpený v decembri 2010, najazdených 27.000 a absolutne bez problémov a to jazdime viacerí, dokonca aj manželka s 19 ročnou dcérou. Nuž buď nevydarený kus alebo je to blud, 17 reklamácii, to už by som dávno vozidlo vrátil a žiadal peniaze naspäť ako mi umožňuje obchodný zákoník.

   Odpovedať

   1. zeno 26.10.2011 10:40

    Bohužiaľ je to pravda , vymeniť auto ich ani nenapadlo čakajú na skončenie záruky ,s tým obchodným zákonníkom je to trochu zložitejšie ako si ľudia myslia .Golfa som kúpil s vedomím mať kvalitné a bezporuchové auto ,ale nestalo sa . Sklamal ma aj prístup vw , zaplatil som za auto ktoré je dosť často v servise vedia to , ich to netrápi ďalej miesto radikálneho riešenia experimentujú . Vyrobiť taký nekvalitný kus to chce talent, a nechať na tom jazdiť zákazníka je zvláštny prístup .Dúfam že som jediný a ostatným majiteľom prajem aby sa im moje problémy vyhli a nech im autička slúžia. " S HESLOM DAS AUTO " :)

    Odpovedať

    1. Jozef 26.10.2011 11:30

     Neviem, cítiť z teba nenávisť až sarkazmus s tým DAS Auto(možno oprávennú, skús teda napísť na import alebo do wolfsburgu). Ja som tak raz napísal na Peugeot, keď ma srali a by si sa divil. Síce miestní hrdinovia mali oduté xichty, ale jeli ako bratia Česi hovoria. Ako som napísal, je to k neuvereniu. Mám troch známych a len krútili hlavou nad tým čo si napísal. Ja nemám nič s VW iba sa v ich autách vozím a nemamám problém. Začínal som s Polom a až po Passat. Ale neriešim točo píšeš, berme že nevydarený kus. A s tými servismi súhlasím, ale v tom nie je VW sám. To je špecialita Slovenska. V rámci firmy som ich polozil niekoľko a len žasnem. Úplatní kšeftujúci parchanti, iné pomenovanie mi ani nenapadne.

     Odpovedať

     1. zeno 18.12.2012 14:46

      Prešlo viac ako rok dúfam že Vaše autíčko spoľahlivo slúži . Moj Golfík blbne veselo ďalej momentálne sa na ňom rozsvecujú oranžové kontrolky ako na vianočnom stromčeku stráca výkon vypadáva ESP . Nesklamal nedokaze prejst ani jeden servisny interval bez poruchy . Našťastie mam vo vozovom parku aj iné vozidlá ak by som bol odkázaný na golfa tak skrachujem .

      Odpovedať

    2. M 24.2.2012 13:51

     Mozno treba zmenit servis, ja som to pri jednej opakovanej reklamacii spravil a druhy servis odstranil zavadu hned.
     Mam Fabiu 1,2 TSI

     Odpovedať

  88. zeno 23.10.2011 21:25

   mam ho golfe : najazdenych 40000 km , necele dva roky , 17 reklamacii , odislo turbo ,starter , vymenili olejove cerpadlo ,DVAKRAT ROZVODOVU RETAZ , vstreky a ete nejake drobnosti " ked vam chuti kava v servisoch VW tak si kupte " 1,2 je šrot vyrobeny v garaži .

   Odpovedať

  89. Anonym 23.9.2011 21:36

   ten motor som si takmer kupil. Nastastie mi v den zlozenia zalohy do toho nieco prislo...Tomu motoru hovorim jednoznacne NIE. Mozno ak by ho nemci nejak zmodernizovali ako niekedy HTP

   Odpovedať

  90. Bob 23.9.2011 21:10

   Hmmm, já z toho jen chápu že to je motor co není řádně vyzkoušen a během provozu se neustále upravuje.Takže řidič je zkušební králík. Takže NE!!!!

   Odpovedať

  91. Peter 5.9.2011 14:04

   Mne sa len nepaci, ze v pripade poruchy motora sa vymiena za novy...

   Odpovedať

   1. Anonym 7.4.2013 17:11

    ?

    Odpovedať

  92. Jano 28.8.2011 02:14

   toľko som zháňal info o 1,2 tsi a konečne všetko pokope, asi idem do nej, dva roky po uvedení bude zrejme odladená. dík za info

   Odpovedať