Fiat Punto I (typ 176, 1993-1999) - recenzia a skúsenosti

 

 • 30
 • 9.2.2012
 • Marcel Janco
 • Punto nahradilo legendárne Uno a takmer okamžite sa stalo predajným hitom, čo podtrhol aj  titul Auto roka 1995. Dnes ho možno zohnať za pár šupiek a aj keď od jeho zrodenia už uplynulo takmer 20 rokov, stále má čo ponúknuť. Okrem nízkej ceny sú to vynikajúce základné benzínové motory, priestrannosť a lacná prevádzka.

  Verejnosti sa Punto predstavilo v septembri 1993 s trojdverovou a päťdverovou karosériou. Na výber boli benzínové motory s jednobodovým vstrekovaním paliva 1,1 SPI (40 kW) a 1,2 SPI (44 kW), s viacbodovým vstrekovaním paliva 1,2 MPI (54 kW) a jeden turbodiesel 1,7 TD (51 kW). Výrobca ponúkal aj verziu ED s dlhšími prevodmi a prevedenie 6Speed ​​s motorom 1,1 (40 kW) a šesťstupňovou prevodovkou. Výbavy boli označené: S, SX, HSD, ELX. V roku 1994 boli uvedené verzie GT s preplňovaným motorom 1,4 T (96 kW) a tiež motor 1,6 (66 kW) vo verzii Sporting. Dieselové motory rozšírila aj nepreplňovaná verzia 1,7 D (42 kW). Ponuka karosárskych verzií bola rozšírená o atraktívny kabriolet, ktorý však navrhol aj vyrábal Bertone. Vychádzal z trojdverového Punta a dodával sa s motorom 1,2i 8V (neskôr aj 16V) alebo 1,6i.

  Koncom roka 1996 bol atmosférický 1,7 D nahradený motorom 1,7 TD. V roku 1997 prebehla modernizácia modelu, zlepšila sa výbava vozidla, pribudli nové farby a taktiež sa lepšia kvalita spracovania. Pod kapotu sa dostal 1,2 16V (63 kW), ale iba vo verzií Sporting a ELX, ktorý nahradil staršiu 1,6. V roku 1998 pribudli akčné modely s bohatšou výbavou označované Cult a Stile. V roku 1999 nastalo ukončenie produkcie a nahradenie druhou generáciou s rovnakým menom.

  Bariérovým testom Euro NCAP prešlo Punto prvej generácie v roku 1997 a získalo dve hviezdičky z piatich za ochranu posádky pri náraze. Ohľaduplnosť voči chodcom bola ohodnotená jednou hviezdičkou zo štyroch.

  Taliansky dizajn z pera Giorgetta Giugara pôsobí aj po rokoch prekvapivo sviežo a napríklad zadné združené svetlá zapôsobili ako vzor aj iným vozidlám. Podobne neurazí ani dizajn interiéru, napriek lacno pôsobiacemu šedému sfarbeniu a tiež povrchovej úprave-tvrdosti použitých plastov. Skôr nepoteší niekoľkými ergonomickými nedostatkami. Rádio je takmer pri podlahe a ovládanie výstražných smeroviek na stĺpiku riadenia za volantom. Rovnako čalúnenie sedadiel, je síce celkom pohodlné, ale bez výraznejšieho bočného vedenia, čo prekáža najmä v zákrutách. V čom bolo Punto vo svojej dobe kráľom a nemusí sa hanbiť ani dnes je vnútorný priestor. Pohodlne sa doň nastupuje, a to aj v prípade trojdverovej verzie. Na predných sedadlách je miesta naozaj dosť a ani vzadu sa nebudú tiesniť dvaja priemerne urastení dospelí. Zahanbiť sa nedal ani batožinový priestor, ktorý ponúka solídnych 275 litrov. Lepšie vybavené verzie ponúkali výškovo nastaviteľný volant alebo sedadlo vodiča a niektoré kusy aj nastavovanie bedrovej opierky. Okrem hatchbacku sa vyrábal aj atraktívny kabriolet s plátennou strechou. Tá môže byť ovládateľná elektricky, ale aj manuálne. Zosilnený rám čelného skla umožnil konštrukciu bez ochranného oblúka za prednými sedadlami, a tak čistá silueta otvoreného kabrioletu zostala zachovaná.

  Jazdné vlastnosti Punta sú aj na dnešné pomery prekvapivo dobré a dovoľujú svižnejšiu jazdu, pričom jazdný komfort je stále na dobrej úrovni. Škoda len väčšieho hluku pri prejazde nerovností a od odvaľujúcich sa pneumatík. Podvozok Punta je prevzatý z Fiatu Tipo, čo znamená vpredu modifikovaný McPherson s priečnym ramenom v tvare L, doplnený o nápravnicu. Toto riešenie zlepšuje tuhosť zavesenia, pôsobí zároveň ako priečna výstuha a tiež lepšie potláča jazdné vibrácie. Vzadu je  zadná náprava v tvare H a ku skeletu je pripevnená prostredníctvom štyroch silentblokov. Zadné kolesá sú potom uchytené na pozdĺžnych ramenách s vinutými pružinami. Ramená sú uložené v ihlových ložiskách, ktoré však nedisponujú prehnanou životnosťou a v prípade opotrebovania začne zadná náprava citeľne plávať.

  Pod kapotou Punta sa môžeme stretnúť so šiestimi benzínovými a troma dieselovými motormi. Najčastejšie sa vyskytuje motor 1.1 s výkonom 40 kW (55 k), krútiacim momentom 80 Nm a výbavou S alias "holobyt line". Na bežné jazdenie po meste plne postačuje, pri plnom obsadení alebo snahe o svižnú jazdu mimo mesta mu rýchlo dochádza dych. Pri rozumnom zaobchádzaní sa odmení spotrebou okolo 6 litrov. Podstatne pružnejší bol konštrukčne podobný motor so zväčšeným objemom z 1108 ccm na 1242 ccm. Mal výkon 44 kW a krútiaci moment 96 Nm. Za lepšiu pružnosť sa neplatí nijak veľkou spotrebou, ktorá oscilovala okolo 6,5 litra. Ešte vydarenejšou verziou bol ten istý motor 1,2, ale vybavený viacbodovým vstrekovaním a zvýšeným výkonom na 54 kW. Bohužiaľ, vyskytuje sa zriedka, keďže bol kombinovaný len s vyššou výbavou ELX. Veľmi dobrou pružnosťou sa vyznačovala najobjemnejšia jednotka 1.6 MPI (65 kW). Môže za to plochá krivka krútiaceho momentu, keďže už pri 2000 ot/min ponúkal motor 90% maxima krútiaceho momentu. Problém však bol v pomerne vysokej spotrebe, málokedy v priemere klesajúcej pod 8 litrov. Tento agregát bol ponúkaný do verzií SX, ELX a pre trojdverovú športovo ladenú verziu Sporting. Keďže neoslnil výkonom a hlavne ani spotrebou, bol po modernizácii v roku 1997 nahradený vydareným 1,2 16V s rozvodom DOHC. Model s takýmto motorom niesol označenie Punto 85 a napriek skromnému objemu sa mal mimoriadne k svetu. Maximálna rýchlosť končila až okolo 180 km a z 0-100 to malé Punto zvládlo za 10,3 sekundy. To všetko pri priemernej spotrebe okolo 6,5 litra. Jednoznačným vrcholom motorovej ponuky bol agregát s objemom 1372 ccm, vybavený preplňovaním turbodúchadlom a medzichladičom stlačeného vzduchu, montovaným do verzie GT od modernizácie označovanej T130. Dosahoval výkon 96 kW (131 k) a krútiaci moment 204 Nm pri 3000 ot/min. Dokázal s malým Puntom slušne zacvičiť, zrýchlenie z pokoja na 100 km/h za 7,9 sekundy a poľahky Punto dosahovalo 200 km/h. Kombinovaná spotreba sa pohybovala od ťažkosti vodičovej nohy, avšak pri troche snahy sa dalo jazdiť za nejakých 8-9 litrov. Pri tomto agregáte pozor na správnu a pravidelnú údržbu, inak je životnosť motora značne obmedzená.

  Dieselové motory boli celkovo tri s rovnakým objemom 1698 ccm. Jednotka s výkonom 42 kW bez turba bola nahradená neskôr verziou 46 kW s tzv. soft turbom a najsilnejšou verzia s výkonom 51 kW bola k dispozícii počas celej produkcie. Pochádzali ešte z čias Regaty, Una, Ritma a vyznačovali sa hlučným a nekultivovaným chodom. Podstatne viac zaťažovali prednú nápravu a zanedbanie pravidelnej údržby motor trestal preskočením alebo pretrhnutím rozvodového remeňa. Jediná výhoda týchto motorov bola prijateľná spotreba na úrovni cca 5 litrov.

  Prevodovky boli väčšinou manuálne päťstupňové, ale občas sa vyskytovala aj šesť stupňová spojená s motorom 1,1i. Riešenie veľmi moderné, ktoré citeľne oživilo dynamiku motora a naopak na diaľnici jemne znížilo spotrebu. Ďalším prekvapením bola bezstupňová prevodovka (variátor) s názvom Selecta. Umožňovala plynulú jazdu bez rázov, škoda len problematickej prevádzky a nižšej životnosti (hlavne prvých ročníkov).

  Ak sa obzeráte v autobazáre po nejakom ojazdenom modeli, je dobré sa rozhodnúť, či chcete auto kupované tu v SR alebo v zahraničí. Je v tom dosť podstatný rozdiel. Na Slovensku najčastejšie predávané modely s motorizáciou 1.1i a 1.2i sú s veľmi biednou výbavou. Treba sa pripraviť na to, že nemajú posilňovač riadenia, airbag vodiča a podobné vymoženosti. Všetko bolo možné dokúpiť za celkom priaznivý príplatok. Verzie dovezené zo západnej Európy, najmä z Nemecka, často disponujú bohatou výbavou, ktorá určite poteší (klimatizácia, či ABS).

  Keďže sa jedná už o pomerne staré vozidlo, aj výskyt porúch je podstatne obsiahlejší. Dobrou správou je ale pomerne jednoduchý a lacný servis, rovnako tak aj náhradné diely. Vyskytuje sa vibrujúca ručička tachometra (zlé  čidlo snímača otáčok - náhon tachometru), štrajkujúci prepínač smeroviek (relé), poruchy ventilátora kúrenia (píska alebo nefungujú niektoré stupne) a ostatného elektrického príslušenstva. Pozor aj na spínanie a funkčnosť ventilátora chladenia motora, inak hrozí jeho prehriatie. Pomerne často sa vyskytujú poruchy dobíjania a štartéra. Občas sa vyskytnú aj poruchy palivového čerpadla - vozidlo nechce naštartovať, alebo tečúcej vodnej pumpy, ktorú sa odporúča meniť spolu s rozvodmi. Problém naštartovať môže spôsobiť aj nefunkčná spínacia skrinka, či štrajkujúci imobilizér. V prípade podvozku sa často objavujú vôle v predných ramenách, občas aj v čape riadenia. Vôle sa nevyhýbajú ani uloženiu zadnej nápravy - v silentblokoch alebo priamo uloženie ramena v ložisku. Mestská jazda dáva zabrať spojke, ktorá je často nadmerne opotrebovaná, podobne dlhou životnosťou neoplývajú brzdy a ani výfukové potrubie. Skontrolovať treba aj stav tlmičov, niekedy vykazuje horné uloženie predných tlmičov nadmerné vôle.

  Dosť často sa vyskytuje aj prepálené tesnenie pod hlavou alebo netesnosť motora, či už cez tesnenie pod vekom ventilov. V prípade motora 1,1i sa občas vyskytuje problém s chybným snímačom tlaku, čo sa prejavuje problematickým štartovaním. Pri 1,2 sa častejšie objavujú chybné  zapaľovacie cievky, čo má za následok nepravidelný chod motora na menej valcov. V prípade  benzínových motorov sa občas porúča aj lambda sonda. Pri motore 1,4 Turbo pozor na pravidelný servis. Ako jediný motor v Punte je osadený plechovou nádržou na benzín, ktorá po čase prehrdzavie. V prípade tohto motora pozor tiež na tesnosť, prasknutú hlavu - štartovanie a chod za studena na neúplný počet valcov alebo opotrebované turbo. Občas sa vie porúčať aj vstrekovač Bosch. Pri 1,7 D a TD, pozor na pravidelnú výmenu rozvodov, nezriedka sa vyskytuje aj prasknutá hlava valcov. Veľkú pozornosť treba venovať aj stavu prevodovky, keďže tá môže byť zdrojom značných a drahých problémov.

  Interval výmeny oleja pri benzínových motoroch je 15 000 kilometrov alebo 1 rok, v prípade dieselu je to 10 000 km. Výmena rozvodov pri 1,7 TD je stanovená každých 105 000 kilometrov, rovnako ako pri 1,1, 1,4 GT a 1,6. Je nutné vymeniť komplet rozvodový remeň aj s príslušenstvom a odporúča sa aj vodnú pumpu. Podobne je to aj s motormi 1,2 a 1,2 16V, tam je ale interval 120 000 km.

   

  Technické parametre

  Typ karosérie:troj a päťdverový hatchbackdvojdverový kabriolet
  Rozmery (D x Š x V v mm): 3760-3770 x 1620-1625 x 1446-1460 3770 x 1620-1625 x 1446-1450
  Rázvor (mm):
  2450
  Batožinový priestor (l): 275 201-275
  Pohon:
  predné kolesá
  Objem palivovej nádrže (l):
  47

  Motor Objem Kódové označenie Výkon
  55 1.1 1108 ccm 176 A6.000, 176 B2.000 40 kW
  60 1.2 1242 ccm 176 A7.000 43 kW
  60 1.2 1242 ccm 176 B1.000, 176 B4.000 44 kW
  75 1.2 1242 ccm 176 A8.000 54 kW
  1.2 16V 1242 ccm 176 B9.000 63 kW
  1.4 GT Turbo 1372 ccm 176 B6.000 96 kW
  1.4 GT Turbo 1372 ccm 176 A4.000 98 kW
  1.6 1581 ccm 176 A9.000 65 kW
  1.7 D 1698 ccm 176 B3.000 42 kW
  1.7 TD 1698 ccm 176 B7.000 46 kW
  1.7 TD 1698 ccm 176 A3.000 51 kW
  1.7 TD 1698 ccm 176 A5.000 52 kW
  Prednosti a nedostatky automobilu
  veľmi dobrá priestrannosť
  veľmi nízke ceny jazdeniek
  priaznivá spotreba (okrem 1,6i)
  lacný servis a náhradné diely
  dobrý komfort a bezpečné jazdné vlastnosti
  variabilný a dostatočne objemný kufor
  dobrý výhľad z vozidla
  veľmi dobrá ovládateľnosť (s posilňovačom)
  hlučnejší podvozok a väčší prenos valivého hluku pneumatík do kabíny
  nižšia kvalita dielenského spracovania (najmä prvé ročníky)
  pomerne častá absencia posilňovača riadenia a ťažší chod
  menej komfortná poloha za volantom pri verziách bez nastavenia volantu
  sedadlá so slabým bočným vedením
  menej presné radenie
  menší výkon kúrenia (hlavne u dieselov)

  Poruchy (22)
  poruchy elektropríslušenstva -
  zlé čidlo snímača otáčok, štrajkujúci prepínač smeroviek (relé), poruchy ventilátora kúrenia - píska alebo nefungujú niektoré stupne
  nefunkčné spínanie ventilátora chladenia motora - prehrievanie
  poruchy dobíjania a štartéra
  občas poruchy palivového čerpadla - nejde naštartovať
  občas tečúca vodná pumpa
  nefunkčná spínacia skrinka, štrajkujúci imobilizér - problémy so štartovaním
  vôle v predných ramenách
  občas vôle v čape riadenia
  vôle v uložení zadnej nápravy - v silentblokoch alebo uloženie ramena v ložisku
  kratšia životnosť spojky (mestské jazdy)
  kratšia životnosť bŕzd a výfukového potrubia
  nadmerné vôle horného uloženia predných tlmičov
  prepálené tesnenie pod hlavou alebo netesnosť motora
  problém s chybným snímačom tlaku - problematické štartovanie (1,1i)
  chybné zapaľovacie cievky - nepravidelný chod motora na menej valcov (1,2i)
  nefunkčná lambda sonda (benzín)
  prasknutá hlava valcov (1,7 D a TD)
  korózia plechovej benzínovej nádrže (1,4 T)
  tesnosť, prasknutá hlava valcov - štartovanie a chod za studena na neúplný počet, opotrebované turbo (1,4 T)
  občas nefunkčný vstrekovač Bosch
  prasknutá hlava valcov, pozor na pravidelnú výmenu rozvodov (1,7 D a TD)
  problémy s prevodovkou

  Autorubik odporúča / neodporúča
  1,2 (44, 54 kW).
  Jednoduché a spoľahlivé motory, ktoré sa vyznačujú dobrou pružnosťou a spotrebou.
  1,7 D (42 kW).
  Hlučný a nevýkonný motor, ktorý napriek solídnej spotrebe na podarené maloobjemové štvorvalce jednoducho nemá.
  7,4
  Autorubik verdikt
  Komentáre (30)

  Pridať komentár

  1. Anonym 16.10.2015 14:34

   poprosim o radu mam punto 1,1 a strasne sa mi rosi predne celne sklo ked zapnem ofukovanie predneho skla tak trosku zo spodu sa to odrosi cca20 cm a potom nic a este jedna vec auto sa nemoze nahriat na prevadzkovu teplotu pocas jazdy vzdy ho schladi tak na polovicu za pomoc vopred dakujem

   Odpovedať

   1. Jeremy 17.10.2015 11:40

    Toto je všeobecná rada, na akékoľvek auto... Pri rosení, treba ako prvé pozrieť všade koberce, či niekde nezateká do auta. Ak áno, riešiť či už pomocou internetových fór, alebo vlastných zručností kade, a zamedziť zatekaniu... (voda z kobercov sa odparuje, vytvára vysokú vlhkosť, rosia sa okná), ak je zle navrhnuté kúrenie, mohlo zatiecť aj do neho, ale pochybujem. Vyčistiť čelné sklo zvnútra, vymeniť peľový filter, ak má auto klímu, tak aj vyčistiť klímu. Bod 2 - teplota motora, toto sedí na pokazený termostat. Odporúčam vymeniť za nový, ideálne originálny kus, alebo kvalitnú druhovýrobu, opäť podľa referencií z fór. Spolu s ním vymeniť aj nemrznúcu zmes, ak bola znečistená, tak aj s preplachom.

    Odpovedať

   2. Tibor 17.10.2015 18:05

    Zo skúsenosti na tomto aute by mohol do úvahy pripadať aj vadný radiátor kúrenia. Malá prasklinka cez ktorú sa odparuje voda a tá sa kondenzuje na vnútornej strane okna. Únik chladiacej kvapaliny je naozaj malý ale badateľný. Normálne je kvapalinu nedolievať nikdy.

    Odpovedať

  2. tomo 23.2.2015 13:31

   Poprosil by som vas o radu.mam punto 1.2 a nejde mi naštartovať. otocim klucom do 1polohy kontrolky svietia,cerpadlo zabzuci,ale ked otocim do 2polohy ani necukne..starter dobry aj poistky.dakujem za odpovede

   Odpovedať

  3. Anonym 15.12.2014 19:35

   chcem sa spytat.Mam tu punto 1.1 ktore nejde nastartovat.Ked odpojim vstrekovac na karburatore tak chyti a ked ho zapojim nejde nastartovat.Vymenil som aj snimac na kluke,cely karburator no nepomohlo.

   Odpovedať

  4. Robo 30.10.2014 12:12

   A je dobrý ten regulátor? zapojený je d a čo samotný alternátor? tam nemá byť kde chyba, ešte možno v kábloch (kontaktoch), treba to dať pozrieť autoelektrikárovi a premerať.

   Odpovedať

  5. rasto 29.10.2014 17:39

   zdravím,mam punto 1,2 rok 1997(176)60SX..začal som mať problém z dobíjaním baterie -najprv mi preblikávala kontrolka baterie (dobíjalo ako kedy-nie vždy)....vymenil som regulátor napatia ...teraz mi svieti kontrolka v kuse a teraz nedobíja vôbec..neviete poradiť?! vďaka

   Odpovedať

  6. tomas 22.7.2014 12:14

   nevie mi niekto poradit,,ventilator kurenia mi ide iba na 4ke a ostatne stupne nic a este,ked zapnem stierace tak bzucia,,a je to dost hlucne a mam nervy na to,skusil som aj druhe ale aj tak to roby,ci to motorcek a treba ho vimenit?dakujem

   Odpovedať

   1. Palo 23.7.2014 20:22

    tak to je odpálený predradník -také odpory na ventilátore, teda ovládaní, to sa asi nedá vymeniť, to treba celú modul vetrania vymeniť a to isté stierače-motorček

    Odpovedať

  7. Efendy 18.4.2014 08:28

   Pasuje motor fiat punto 1.2 r.v.1995 do karoserie fiat punto 1.6 elx r.v.1995,myslím čo sa týka zapojenia,elektrika a podobne....??Ďakujem za odpoveď.

   Odpovedať

  8. ja 6.11.2013 13:36

   neviete kolko km sa da jazdit cca na rezerve benzínu punta 1.1?

   Odpovedať

  9. tomas 16.9.2013 21:10

   zdaravim vas...chcem sa spýtať,,,,mam Punto 1.2 54kw 97r.v a ked sa rozbehuje tak ho dusi a potom sa rozbehne a zase dusi..dnes som menil palivove cerpadlo sviecky a neviem co stým je este lambda sonda je dobra poradte ak sa vam da

   Odpovedať

   1. tomas 22.7.2014 12:07

    ak este nevies co tak aj ja som to mal a bol to snimac teploty a v nadrzi zanesene cerpadlo,,ale vmenil som len snimac a po 6mesiacoch mi to zacina tak znovu tak idem aj to spravit

    Odpovedať

  10. ja 11.8.2013 00:18

   tady jde o pomoc s autama a ne s gramatikou !!!
   jsem polak byblim v čr a manželka je slovenka :-)
   Ted jezdi (občas)mojim passatem a chci ji koupit punto 1,1 97r.160.000km
   je to dobra volba???

   Odpovedať

   1. hulo 24.10.2013 23:38

    Z Passata do Punta? :D Nepresadne. Ale k veci: auto je to šikovné, praktické, výhľad z miesta vodiča pri cúvaní dobrý. Zadné sedadlá sú nedelené, ale sedák sa vyklápa a po sklopení je v zadu skoro rovina a odvezie všetko. Po meste stačí, na diaľnici pri 130 ide vypľuť dušu, reve, skáče, hučí, neťahá. Bez posilňovača riadenia si na parkovisku manželka vyťahá ruky! V lete je bez klímy horúco. Centrálne zamykanie a elektrické okná tiež nie sú štandard. Kufor nie je osvetlený. Sivá palubná doska sa odráža na prednom skle. Výfuk rýchlo hrdzavie, ale výmena je lacná. Pozor na občas vypadávajúce chladenie motora a slziace palivové čerpadlo. Ročník 97 má už svoje odžité, spoľahlivosť a potreba výmeny opotrebovaných súčiastok tomu zodpovedá. Moja mi už píli uši, že chce niečo novšie a spoľahlivejšie, na dlhé cesty sa s ním už bojí, nikdy nevieš, čo sa pokazí...

    Odpovedať

  11. Peter R. 13.5.2013 10:42

   OK.

   Veď účel je poradiť.Si.

   Odpovedať

  12. Peter R. 9.5.2013 13:41

   Ľudia, čo ste nemali v škole gramatiku?
   Píšete ako môj päť ročný vnuk. --som kupil zamki -- neaki cerveni--

   Odpovedať

   1. zbraslav 12.5.2013 08:10

    Peter, nechaj to tak, sú to bežní ľudia, ktorý majú Punto a aj takú gramatiku.
    Život je krásny, prečo si ho kaziť gramatikou ??????????????????????????????
    Nech berie čert.

    Odpovedať

  13. Stanislav 27.1.2013 12:11

   chcel by som sa opytat mam fiat punto a ked vlozim kluc do spinacej skrinky tak ho pretocim len tak ze mi odomkne volant a nastartovat nemozem ani kontrolky mi nezasvietia aka to moze byt chyba pomoze mi niekto moze byt pokazena spinacia skrinka

   Odpovedať

   1. Anonym 31.1.2013 15:55

    nazdar treba ti vimenit žiarovky v otačkomery a svietia ti ostatne kontrolky ci iba tam ja chyba maj sa

    Odpovedať

   2. milan 5.2.2013 15:00

    Pokial je akumlator v poriadku, moze byt chyba vo vlozke spinacej skrinky, to je cast spinacej skrinky, ktora spina okruh zapalovania

    Odpovedať

  14. Marek 10.11.2012 17:01

   dobry ja mam fiat punto 1.2 benz 75 hsd 54kw a stratil som kluce od celeho auta no zvrakoviska som kupil zamki a spinacu skrinku na start vsetko som spravil ako bolo no dal som kluc a pretocil som ho vsetko sa na palubovke rosvjetilo ako vzdi no vsak ostalo svjetit klucik a neaki cerveni signal ako iskra neco take akvoli tomu som skusil natocit motor motor sa tocil ale neisjel mne sa sda ze tam este neco prerobyt a nevjem co tak by som bo rad keby ste mi mohli poradit bute to asi ibomilizer ale nevjem ako ho odpojit alebo nepasuje kluc z ibomilizerom prosim poradte mi za pochopenje dakujem

   Odpovedať

  15. laci 4.11.2012 17:06

   Dobry mam fiat punto 1.1 40kw r.v.1996 mam problem s volnobehom-vysoke otacky. Po zahriati z.nim sem tam cukne ked pustim nohu z plynu. Bol som na diagnostike a povedali mi ze to cukanie je lamba sonda a volnobeh je krokovy motorcek. Chcem vediet ci to je naozaj tak lebo ta sonda nieje lacna zalezitost. Dakujem ze rady

   Odpovedať

  16. Peter 4.8.2012 17:45

   Zrejme to potrebujete pre cestovné náhrady. To musí sedieť a tak pomôže buď prefotená kópia iného auta s rovnakým motorom alebo napíšte importérovi Fiat a on vám to pošle mailom.

   Odpovedať

  17. Monika Turcovska 2.8.2012 16:13

   Dobry den nemam vTpREUKAZE spotrebu paliva na fiat punto 1996 55s,kdemozem zistit potrebujem na cestovny doklad....cestak prosim kto mi pomoze

   Odpovedať

  18. Robert 7.5.2012 13:18

   Dodry den chcem sa opytat preco sa mi zohrieva voda v motore teplota sa mi zvysuje a smrdi to ci stim moze bit

   Odpovedať

   1. martin 11.8.2012 23:08

    mal som na svoj punte rovnaký problém, mal som tam chybné čidlo pri ventilátore a tým pádom to nechladilo, stačí vymeniť to čidlo alebo to jednoducho pripojiť na baterku

    Odpovedať

  19. michal 27.3.2012 00:47

   chcelbisom radu preco moj fiat punto 1.2 spotrebuje na 16 kilometrov 2 litre benzinu mislim ze tonieje normalne viemi niekto poradit coje zatim

   Odpovedať

   1. Peter R. 5.4.2012 11:08

    Aj keby si celú cestu išiel na sytič, tak je to technicky nemožné . Motor by sa po zohriati, zadusil - skapal . Ak nemusíš sytič ani používať a motor aj tak ide, zrejme budeš mať zapchatý vzdušník hlavnej trisky . Občas tam spadne taký karbon z tej veľkej hadice čo ide z bloku motora na odvetranie olejových výparov do vzduchového filtra.
    Alebo si zle počital alebo Ti tečie z nádrže, ale to by si musel cítiť.

    Odpovedať

    1. Peter R. 5.4.2012 13:08

     Zabudol som dodať, že samozrejme za predpokladu karburátorového motora.So vstrekovaním je to úplne ináč. Možno utrasený a prerušený kálbik od snímača tepoty alebo podtlaku.

     Odpovedať