Volkswagen Passat (B6-3C2, 2005-2010) - recenzia, skúsenosti a spoľahlivosť

Manažérsky etalón v rokoch.

 • 122
 • 26.9.2014
 • Marcel Janco
 •  

  VW Passat je už dlhšiu dobu považovaný za akýsi etalón svojej triedy napriek faktu, že vo veľa porovnaniach vychádza len ako priemerné vozidlo. Lenže práve tá priemernosť robí z neho zaujímavý automobil, ktorý si obľúbila aj značná časť našich motoristov. Šiesta generácia nadviazala na obchodné úspechy predchodcov a rovnako dobre si vedie aj na trhu ojazdených vozidiel, kde sa roky teší veľkému záujmu motoristov. Vďačí zato pomaly starnúcemu dizajnu, slušnej priestrannosti, ponuke motorov, dobrým jazdným vlastnostiam, svoje robí aj imidž značky a dojem robustno-elegantného vozidla. Pri výbere jazdeného Passata však treba byť opatrný na zvolenú motorizáciu, keďže niektoré hnevali viac akoby sa na ľudovú značku slušilo a patrilo.

  Volkswagen Passat s označením B6 bol predstavený v roku 2005 na jarnom ženevskom autosalóne. Sedan v septembri doplnilo praktické kombi Variant, ktoré malo premiéru na frankfurtskom autosalóne. K dispozícií boli motory 1,6i 8V (75 kW), 1,6 FSI (85 kW), 2,0 FSI (110 kW), 2,0 TFSI (147 kW), 3,2 FSI VR6 (184 kW), 1,9 TDI (77 kW), 2,0 TDI 8V (103 kW) a 2,0 TDI 16V (103 kW). Stupne výbavy niesli označenie Trendline, Comfortline, Business, Sportline, Highline, Executive a R36. Prevodovky boli na výber manuálne šesťstupňové, resp. päťstupňové (pre 1,6i a 1,9 TDi) a automatické Tiptronic alebo dvojspojkové DSG. Štandardom bola poháňaná predná náprava, ale bola možnosť aj pohonu oboch náprav v kombinácii s motormi 2,0 FSI, 3,2 FSI, 3,6 FSI a 2,0 TDi (103 kW).

  V roku 2006 bola ponuka motorov rozšírená o výkonnejšiu verziu 2,0 TDi (125 kW). Počas roka 2007 boli na trh uvedené nové motory 1,4 TSI (90 kW) a 1,8 TSI (118 kW), ktoré nahradili 1,6 FSI a 2,0 FSI. Predstavila sa aj športová verzia R36 s motorom 3,6 FSI VR6.

  Ukončenie produkcie motorov 2,0 TDI PD prišlo v roku 2008, kedy ich nahradili rovnaké motory ale so vstrekovaním common-rail (103 a 125 kW). Rovnako tak vypadol z ponuky legendárny 1,9 TDI, ktorý bol nahradený 2,0 TDI CR (81 kW). Na detroitskom autosalóne 2008 VW predstavil štýlové kupé s názvom Passat CC. Skratka CC znamená Comfort Coupé a okrem nižšej stavby prináša CC-čko aj bezrámové okná.

  V roku 2009 sa objavil v ponuke nový motor 1,6 TDI (77 kW) so vstrekovaním common-rail. Na septembrovom parížskom autosalóne v roku 2010 sa predstavil nový Passat B7, ktorý však bol v skutočnosti len prepracovaný a faceliftovaný Passat B6.

  Vozidlo absolvovalo nárazové testy Euro NCAP v roku 2005. V bezpečnosti nesklamalo a získalo päť hviezdičiek z piatich (34 bodov) za ochranu cestujúcich, podobne dopadla aj bezpečnosť detí, kde získalo štyri hviezdičky z piatich (38 bodov). V disciplíne stret s chodcom si vybojovalo dve hviezdičky zo štyroch (17 bodov).

  Interiér síce pôsobí na pohľad dizajnovo chladne až stroho, použité sú však kvalitné materiály a poteší aj prehľadné usporiadanie. Keďže Passat ponúkal veľké množstvo všakovakej príplatkovej výbavy, na trhu s ojazdenými vozidlami nájdete rôzne vybavené vozidlá. Od základnej a vzhľadom na triedu aj chudobnej výbavy s manuálnym sťahovaním zadných okien až po luxusne vybavené limuzíny s navigačným systémom, bi-xenónmi, parkovacím asistentom či koženým interiérom.

  interier

  Prístup na všetky sedadlá je pohodlný cez široko sa otvárajúce dvere. Interiér ponúka dostatok miesta na dĺžku aj na šírku pre štyri urastené osoby, vpredu však môže koleno vyšších osôb trochu obmedzovať robustný stredový panel. Vo verzii sedan je pre zvažujúcu sa strechu o pár cm menej priestoru ako v kombi, čo môže trocha obmedzovať miesto nad hlavami vysokých osôb. Vzadu je oficiálne miesto pre troch pasažierov, to v strede je však vhodné len pre jedincov menšieho vzrastu (deti) a na kratšie vzdialenosti. Predné sedadlá sú aj v základnej výbave primerane komfortné s dobrým držaním tela, vyššie výbavy pridávajú ešte viac komfortu a možností nastavenia. Vzadu je tvarovanie menej výrazné, komfort sedenia je ale dobrý aj pred dlhšie jazdy.

  Kufor sedanu disponuje objemom 485 litrov, kombi ponúkne 513 litrov, pri plnohodnotnej rezerve. Po sklopení zadných sedadiel narastie objem kombi verzie na 1731 litrov. Poteší vysoko sa otvárateľné veko a rovná podlaha kufra po sklopení zadných sedadiel.

  kufor

  Rozpíšme si niektoré zaujímavé prvky výbavy.

  Elektrická ručná brzda Už v základe bol Passat vybavený elektrickou ručnou brzdou. Jej tlačidlo na palubnej doske pripomínalo prítomnosť nových technológií a dobre sa vynímalo v reklamných materiáloch. Avšak len do chvíle, kým neprišli prvé mrazy. V prvých ročníkoch totiž počas väčších mrazov ostával mechanizmus ručnej brzdy nezriedka "visieť" a povoliť ho dokázal až mechanik v servise. Občas sa vyskytne aj problém s nefunkčným tlačidlom alebo riadiacou jednotkou parkovacej brzdy.

  Elektricka_rucna_brzda_Passat_B6

  Koncové svetlá s LED-technológiou Štandardne dodávané LED svetlá okrem nižšej spotreby elektrickej energie aj rýchlejšie dosahujú plného jasu oproti klasickým žiarovkám, čo umožňuje vzadu idúcemu vozidlu-vodičovi rýchlejšie reagovať na jazdnú situáciu. Z LED diód sú zostavené obrysové svetlá, brzdové svetlá a ukazovatele smeru. Hmlové a cúvacie svetlo umiestnené vo vnútorných kruhoch obsahujú klasické žiarovky. Menšou nevýhodou je horšia viditeľnosť smerového svetla v slnečnom počasí a zboku. Pri smerových svetlách treba uviesť aj ich automatickú aktiváciu v prípade ak ABS je v činnosti viac ako 2 sekundy alebo ak spomalenie z rýchlosti nad 60 km/h presiahne 7 m/s-2.

  Passat_B6_zadne_LED

  Climatronic Už v základe bol Passat vybavený dvojzónovou klimatizáciou Climatronic. Jedná sa o tzv. bezprievanovú digitálnu dvojzónovú klimatizáciu s chladením priehradky pred spolujazdcom aj odkladacieho priestoru pod lakťovou opierkou, ktorá za ďalší príplatok ponúka aj výduchy s regulovanou teplotou pre zadné sedadlá (od Comfortline štandard).

  Systém KESSY Príplatkový systém KESSY je skratka pre Keyless Entry Start and Exit System. V praxi tak nie je potreba stláčať tlačidlo na kľúči pre zamykanie/odomykanie a stačí položiť prst na kľučku dverí. Je však potrebné mať kľúč pri sebe, napr. vo vrecku. Na naštartovanie treba zastrčiť kľúč do zásuvky, stlačiť spojku (pri ručne radených prevodovkách), príp. brzdu (pri automate) a tlačidlom zapnúť/vypnúť motor.

  Passat_B6_KESSY

  ACC Príplatkový ACC - Active Cruise Control je aktívny tempomat. Oproti tomu klasickému obsahuje ACC vpredu umiestnený radar, ktorý monitoruje v uhle 12° situáciu pred vozidlom až do vzdialenosti 200 m. Systém má dva módy (Normal a Sport) a podľa prednastavenej časovej reakcie reaguje na pomalšie idúce vozidlo vpredu v rovnakom jazdnom pruhu, následne plynule spomalí a udržiava za ním bezpečnú brzdnú vzdialenosť. Keď vozidlo zmizne, rýchlosť sa vráti na predtým nadefinovanú hodnotu. Systém ma maximálnu rýchlosť obmedzenú do 210 km/h.

  Passat_B6_ACC

  Bluetooth, handsfree Za príplatok bol Passat vybavený audiosystémom a funkciou bluetooth. Umožňuje tzv. telefonovanie hands-free, vo vyššej verzii obsahuje aj GSM telefón, výsuvnú klávesnicu z palubnej dosky, tlačidlo pre príjem/ukončenie hovoru, hlasové ovládanie, vlastný zoznam kontaktov a prácu s SMS.

  Zásuvka na 230 voltov Za príplatok mohol Passat obsahovať 230 Voltovú zásuvku. Elektronicky riadený menič umožňuje trvalý odber 150 W (krátkodobo až 300 W) pri 50 Hz prostredníctvom dvojkolíkovej normovanej zásuvky s istením proti prehriatiu, preťaženiu a zraneniu dieťaťa, ktorá je umiestnená vzadu v stredovom paneli.

  Passat_B6_220V

  Bi-xenónové svetlomety Tieto svetlomety sa za jazdy natáčajú až o 15° na obe strany a sú doplnené o prídavné asistenčné svetlomety, ktoré umožňujú osvetliť uhol až 35° od pozdĺžnej osi vozidla, napr. pri vchádzaní do križovatky či parkovaní.

  Passat_B6_bi-xenon

  Zásadnými zmenami prešiel podvozok. S tým súvisí aj pôvodné pozdĺžne uloženie motora, ktoré bolo nahradené priečnym. K zmene uloženia hnacieho agregátu došlo hneď z niekoľkých dôvodov. Prvým bola postupujúcimi rokmi kritizovaná nedotáčavosť a neohrabanosť predchodcu. Druhým, nemenej podstatným, bola možnosť použitia modifikovaných a lacnejších komponentov z menších koncernových modelov (Golf V, Octavia II). Tretím dôvodom bola lepšia životnosť, konkrétne prednej nápravy, za ktorú sa v predchádzajúcej generácii B5 zniesla na koncern VW značná dávka kritiky.

  Passat teda zanechal konštrukčne zložitú a pomerne citlivú lichobežníkovú konštrukciu a prešiel na klasický McPherson so spodnými priečnymi ramenami v tvare L. Kinematika zavesenia predných kolies sa tak zjednodušila, na druhej strane náklady do prípadných opráv podstatne klesli. Že sa táto zmena pozitívne prejavila hlavne v krajinách s kvalitatívne horšími cestami (napr. u nás) netreba zdôrazňovať.

  Passat_B6_predna_naprava

  Passat používa hliníkové spodné ramená (Golf a Jetta oceľové), z rovnakého materiálu sú aj tehlice (otoč) a nápravnica. Dôvodom bola snaha znížiť neodpružené hmoty, taktiež čo najlepšie rozloženie hmotnosti a z toho vyplývajúca lepšia obratnosť auta. Zo skúseností s vozidlami jazdiacimi po našich cestách je odolnosť spodných hliníkových ramien vcelku dobrá a v porovnaní s predchodcom je životnosť prednej nápravy citeľne lepšia. Oceniť treba aj možnosť samostatnej výmeny spodného čapu a silentblokov.

  Kým vpredu sa Passat vrátil k jednoduchšiemu riešeniu, dozadu sa nasťahoval podstatne sofistikovanejší systém ako mal predchodca. Torzne pružný nosník z generácie B5 sa porúčal a na jeho miesto nastúpila drahšia, no jazdne podstatne schopnejšia štvorprvková náprava, ktorá obsahuje tri priečne a jedno pozdĺžne rameno. Zavesenie je ukotvené v delenom pomocnom ráme z vysokopevnostnej ocele, spojenom s karosériou štyrmi gumeno-kovovými silentblokmi. Podobne ako vpredu je aj vzadu použitý dutý stabilizátor. Odolnosť zadného zavesenia je na dobrej úrovni a nadmerné vôle sa prejavujú zväčša po najazdení 200 a viac tisíc kilometrov. K dispozícii je okrem klasického podvozku aj športový (štandard pre verziu Sportline), ktorý má okrem tuhšieho nastavenia aj o 15 mm zníženú svetlú výšku (120 mm).

  Passat_B6_zadna_naprava

  A ako Passat B6 jazdí? Oproti predchodcovi je v zákrutách podstatne obratnejší, ale podvozok stále uprednostňuje skôr komfortnejšie cestovanie pred ostrejšou jazdou po kľukatých cestičkách. Pri prudšej zmene smeru tak reaguje trocha rozvážnejšie a prejazd ostrejšou zákrutou vyžaduje drobné korekcie volantom. Smerová stabilita je ale veľmi dobrá, jazdnú stopu si dobre drží aj pri rýchlo prechádzanej tiahlej zákrute a s nadhľadom zvláda aj jazdu po bežných nerovnostiach. Výraznejšie rázy sa do kabíny prenášajú až pri prejazde väčších nerovností, stále je však utlmenie na dobrej úrovni, zodpovedajúce strednej triede. Rovnako sa dá vyjadriť o dobrom odhlučnení, ktoré aj po rokoch patrí k tomu lepšiemu.

  podvozok

  Riadenie s elektromechanickým posilňovačom je relatívne presné, primerane strmé, avšak okolo stredovej polohy menej citlivé. S rastúcou rýchlosťou primerane tuhne. Slabšou stránkou je však spätná väzba, ktorá poskytuje len stručné informácie o dianí kolies na vozovke.

   

  Motory

  Základ benzínových motorov tvorí osvedčený osemventilový štvorvalec 1,6 MPI vybavený variabilnou dĺžkou sacieho potrubia, ktorý dosahuje výkon 75 kW a krútiaci moment 148 Nm. Motor svojou dynamikou vyhovie najmä pokojnejšie jazdiacim vodičom častejšie jazdiacim po meste a priľahlom okolí v obsadení jednou alebo dvomi osobami.

  Kedysi svižnú a ochotne reagujúcu 1,6 (74 kW) priškrtili prísnejšie emisné limity. Slabšiu dynamiku motora trocha vylepšuje pomerne nakrátko odstupňovaná prevodovka. Zlepšuje ochotu ťahať v nižších otáčkach, na diaľnici sa však toto naladenie prejavuje zvýšenou spotrebou paliva a zvýšeným hlukom. Pre svižnejšiu akceleráciu tak treba udržiavať vyššie otáčky, čo znamená nielen vyšší hluk ale aj spotrebu. Pri bežnej jazde sa spotreba pohybuje v priemere okolo 8 l na 100 km. Komu sa zdá spotreba vysoká, môže zvoliť alternatívu na LPG, ktorá zníži prevádzkové náklady takmer na polovicu.

  Spoľahlivosť je na obstojnej úrovni, problémy sa objavujú zväčša až pri väčšom počte najazdených kilometrov.  Občas sa vyskytnú problémy s prasknutým tesnením hlavy valcov, niekedy pohnevá nefunkčná lambda sonda (častejšie v prípade kratších jázd so studeným motorom), EGR ventil, čo sa prejavuje kolísaním otáčok a svietiacou kontrolkou, porucha sa môže vyskytnúť aj na termostate, prejavom je stále bežiaci ventilátor alebo naopak chladiaca kvapalina sa veľmi pomaly zohrieva.

  Pri väčšom nábehu sa môže objaviť aj vyššia spotreba oleja, čo má zväčša za následok zle fungujúce odvetrávanie kľukovej skrine v kolene sacieho potrubia. Ak je spotreba oleja stále zvýšená, potom pomôže už len výmena gufier ventilov resp. piestnych krúžkov. Na veľmi vylietaných kusoch sa objavujú aj nadmerne opotrebované ojničné ložiská, ktoré však postačí vymeniť bez nutnosti upravovať (vymieňať) kľukový hriadeľ. Pri väčšom nájazde môže zriedka nadmernú spotrebu oleja spôsobovať aj prasknutý piestný krúžok alebo aj prasknutý hliníkový blok v okolí hlavových skrutiek.

  Papierovo výkonnejšou alternatívou je šestnásťventilový 1,6 FSI. Motor využíva priame vstrekovanie paliva, dosahuje výkon 85 kW a krútiaci moment 155 Nm. V praxi sa vyšší výkon príliš neprejavuje. V spodných otáčkach je ale jeho prejav dosť laxný a pre svižnejšiu jazdu je potrebné udržiavať otáčky v hornej polovici. To má samozrejme negatívny vplyv na výslednú spotrebu. Pri opatrnejšom zaobchádzaní sa dá jazdiť v priemere okolo 7 litrov, reálnejšie však okolo 8-8,5 litra drahšieho benzínu BA98. Motor sa vyskytuje veľmi zriedkavo a jeho hlavnou výhodou oproti staršej 1,6 MPI je pohon rozvodov bezúdržbovou reťazou.

  FSI

  Priame vstrekovanie využíva aj väčší dvojliter s výkonom 110 kW a krútiacim momentom 200 Nm. Výkonové parametre pôsobia sľubne, v praxi však motor naberá požadovaný krútiaci moment na svižnejšiu jazdu až v stredných otáčkach. Kto chce jazdiť dynamicky musí motor trocha povytáčať, čo sa nepríjemne prejaví na spotrebe. Tá sa pri pokojnej jazde pohybuje okolo 8 litrov, reálnejšie však na úrovni 9-10 BA 98.

  Pre svižne jazdiacich motoristov je dobrou voľbou preplňovaný štvorvalec 2,0 TFSi (od roku 2008 označenie 2,0 TSI) s max výkonom 147 kW. Oproti atmosférickej verzii 2,0 FSi z ktorej konštrukčne vychádza, dostal prepĺňaný agregát upravené piesty, ventily (plnené sodíkom) a prepracovaný kovaný kľukový hriadeľ. Turbodúchadlo je súčasťou prvého dielu výfukového potrubia. Z pohľadu konštrukcie je mimoriadne zaujímavé jeho vodné chladenie elektrickým čerpadlom, aktívnym aj niekoľko minút po vypnutí motora. Rozpálené turbodúchadlo sa tak postupne chladí aj po náhlom vypnutí horúceho motora, čo výraznou mierou zvyšuje jeho životnosť. Motor je pružný v širokom spektre otáčok a rýchlo reaguje na povely pedálu, škoda že sa vyskytuje pomerne zriedka. Pri bežnej jazde sa spotreba pohybuje v priemere okolo 9 litrov, svižnejšia jazda ale znamená odber 12 a viac litrov.

  Rad turbom preplňovaných priamo-vstrekových agregátov sa postupne rozšírili o 1,4 TSi a 1,8 TSi. Motor 1,4 TSi poskytuje slušný výkon 90 kW pri 5000 ot/min a krútiaci moment 200 Nm medzi 1500-4000 ot/min. Motor má kompresný pomer 10:1, obsahuje priame vstrekovanie paliva, malé turbodúchadlo točiace až 220 000 ot/min, variabilné časovanie sacích ventilov a 80% maxima krútiaceho momentu je k dispozícii v 1250 ot/min. V praxi dynamika motora postačuje pre bežné jazdenie, motor poteší dobrou kultivovanosťou a ochotou ťahať aj z nižších otáčok, na svižnejšiu akceleráciu je však potreba udržiavať motor nad 3000 otáčkami.  Spotreba je výraznejšie závislá od jazdného štýlu, bežne sa pohybuje okolo 8 litrov, pri svižnejšej jazde ale nie je problém dosiahnuť ani hranicu nad 10 litrov.

  volkswagen_1.4_tsi

  Jazdne podarený je 1,8 TSi, ktorý nahradil 2,0 FSi, disponuje výkonom 118 kW pri 5000 ot/min a krútiacim momentom 250 Nm medzi 1500 a 4200 ot/min. Vyznačuje sa kultivovaným chodom, dobrou pružnosťou v širokom spektre otáčok a prijateľnou spotrebou.

  O výborne technické parametre sa okrem iného zaslúžili šesť-otvorové vstrekovače, pracujúce s tlakom 150 barov, vodou chladené turbodúchadlo K03 od firmy Borg Warner, vyvažovacie hriadele a variabilné časovanie sacích ventilov. Motor má tri reťaze, prvá poháňa dvojic vačkových hriadeľov, druhá dvojicu vyvažovacích hriadeľov a tretia olejové čerpadlo, ktoré má od Euro 5 aj variabilnú charakteristiku tlaku oleja (Euro 4 fixný tlak oleja). Vodná pumpa je poháňaná ozubeným remeňom. Nevýhodou je, že ak začne tiecť, mení sa spolu s termostatom s ktorým je v jednom kuse.

  V praxi sa jazda prejavuje veľmi dobrým záťahom od najnižších otáčok a motor sa nebráni ani vytáčaniu k hranici 7000 ot/min. Všetko bez nejakého nakopávania, či citeľnej turbodiery.

  Po jazdnej stránke sa síce jedná o podarený motor, trocha horšie je to ale so spoľahlivosťou. Najčastejším problémom je zlyhanie hydraulického napínača rozvodovej reťaze, resp. vyťahanie samotnej reťaze. Z dôvodu znižovania spotreby a teda emisií sa nové motory vyrábajú čoraz subtílnejšie a  platí to aj o rozvodovej reťazi. Tá sa postupom čas naťahuje-vyťahá, pričom optimálne napnutie reťaze má na starosti hydraulický napínak. Vyťahanie reťaze je možné skontrolovať pomocou okienka, ktoré sa nachádza v spodnom kryte rozvodov. Podľa toho ako veľa je hydraulický piestik vysunutý, je možné vyhodnotiť vyťahanie reťaze-čím viac vysunutý tým je viac reťaz vyťahaná. Nadmieru vyťahaná reťaz sa prejavuje aj typickým chrastením-cinkaním. Riziko preskočenia reťaze je pomerne veľké, pričom hrozí fatálne poškodenie motora (vzájomný stret ventilov a piestov). Najčastejšie dochádza k preskočeniu pri vypínaní resp. štartovaní motora, kedy sa pri vypínaní motora poškodí aretačný mechanizmus piestika napínaku a pri opätovnom štarte motora reťaz preškočí. Riešením je len kontrola resp. preventívna výmena rozvodov vrátane problematického napináku za nový typ s prepracovaným aretačným mechanizmom. 

  Veľmi často sa v prípade motorov TSi (1,8, 2,0) radu EA 888 vyskytuje nadmerná spotreba oleja. Dôvodom sú veľmi tenké piestne krúžky a nadmerná tvorba karbónových usadenín v priamovstrekových motoroch. Posledný stierací krúžok sa postupne upchá karbónovými usadeninami a prestáva plniť svoju funkciu-stierať olej zo stien valcov. Výsledkom je nadmerná spotreba oleja, kedy jediným riešením je výmena piestov, piestnych krúžkov a väčšinou aj ojníc za modifikované kusy, čo je znamená investíciu okolo 1500-2000€. Modifikované piesty a piestne krúžky si oveľa lepšie poradia s odvodom zakrabónovaného oleja. V prípade zanedbania problému sa okrem zvýšenej spotreby dostaví aj postupné poškodenie steny valca od karbónových usadenín v zámku stieracieho krúžku, čo znamená komplet generálku (buď nový polmotor alebo výbrus stien valcov) a samozrejme cenu za opravu rádovo o tisíce € vyššiu. 

  Volkswagen-1.8-TSI

  VW Passat ponúka aj možnosť pohonu na alternatívne palivo - stlačený zemný plyn CNG. Pohonné ústrojenstvo obsahuje továrensky upravený motor 1,4 TSi s dvojitým preplňovaním Twincharger (turbodúchadlo a kompresor). Motor dosahuje výkon 110 kW pri 5500 ot/min a krútiaci moment 220 Nm v rozmedzí 1500-4500 ot/min. Nádrž na CNG s kapacitou 21 kg je zabudovaná v kufri pod podlahou, namiesto rezervného kolesa. Objem nádrže na benzín klesol na 31 litrov. Systém je riadený automaticky bez nutnosti zásahu vodiča. Spotreba CNG sa v priemere pohybuje okolo 5 kg plynu na 100 km. Poteší aj solídna dynamika, pružnosť motora je však v porovnaní s benzínovým pohonom pocitovo slabšia najmä v tiahlom stúpaní i predbiehaní vo vyšších rýchlostiach, kedy je potrebné preradiť. V prípade verzií na CNG pozor na stav tlakovej nádoby, ktorej prípadná výmena môže dovtedy lacnú prevádzku citeľne predražiť. Verzie Maxi majú tlakové nádoby na alternatívny pohon s väčším objemom oproti krátkym verziám.

  V6

  Samostatnou kapitolou sú šesťvalce s priamym vstrekovaním paliva FSI. Jedná sa o agregáty 3,2 FSI VR6 (184 kW pri 6250 ot/min, 320 Nm pri 3200 ot/min) a 3,6 FSI VR6 (220 kW pri 6600 ot/min, 350 Nm v rozmedzí 2400-5300 ot/min). Oba motory sa vyznačujú kultivovaným chodom, hutným zvukom a ochotou zrýchľovať aj z nižších otáčok. Pre športovejšiu jazdu je ale lepšie udržiavať otáčky nad 3500 ot/min, pričom motor je možné vytáčať až k hranici 7000 otáčok. Spotreba šesťvalcov sa pri bežnom jazdení pohybuje v priemere okolo 11-12 litrov, svižnejšie jazdenie znamená odber 14 a viac litrov.

  Diesel

  Už v predchádzajúcej generácii prevažovali v Passate dieselové motory a inak tomu nie je ani pri B6-tke. Základ tvorí dnes už legendárny turbodiesel 1,9 TDI. Jedná sa o 8-ventilový motor s rozvodom OHC a vstrekovaním paliva systémom čerpadlo tryska (PD) od spoločnosti Bosch. Poskytuje výkon 77 kW a krútiaci moment 250 Nm. Prejavuje sa typickým chrochtavým zvukom, slabšia je aj kultúra chodu, keďže najmä pri voľnobehu sa do interiéru prenášajú slabšie vibrácie. Obzvlášť je to citeľné pri priamom porovnaní s agregátom vybaveným vstrekovaním common-rail. Na druhej strane sa motor vyznačuje dobrou spotrebou, oscilujúcou okolo 5,5 litra a z dnešného pohľadu iba priemerné výkonové hodnoty sú na bežnú jazdu postačujúce.

  Okrem toho prax ukázala aj jeho slušnú spoľahlivosť. Okrem rozvodov, ktorých výmena je predpísaná po 120 000 km, filtrov a oleja, nepotrebuje do nájazdu cca 200 000 - 250 000 km obvykle žiadne opravy typu váha vzduchu, zadreté turbo, chybné vstrekovače a pod. Rozvody sa dajú vymeniť za cca 250 €, vrátane napínacích kladiek a práce. Jedinou výraznejšou slabinou je dvojhmotový zotrvačník, ktorý sa podľa jazdného štýlu vie pomerne rýchlo opotrebovať, čo spoznáte podľa nadmerných vibrácií a klopania na voľnobehu, vibráciami pri zábere spojky a taktiež zachrchlaním pri vypínaní a štartovaní motora. Keďže sa nejedná o nijak lacnú záležitosť (cca 600-700 €) netreba tieto zvuky pri kúpe jazdeného vozidla podceňovať.

  VW_19_TDI_BXE

  Výkonnejšiu ale aj podstatne problémovejšiu alternatívu predstavuje 2,0 TDI taktiež so vstrekovaním čerpadlo-tryska (PD). V Passate je použitých viacero typov dvojlitrových turbodieslov.

  Dvojliter s označením BMP je odvodený z 1,9 TDI PD, má osemventilovú techniku a vstrekovanie čerpadlo-tryska od firmy Bosch pracuje rovnako ako pri menšom agregáte s elektromagnetickými vstrekovačmi. Motor dosahuje max. výkon 103 kW a krútiaci moment 320 Nm. Passatu poskytuje motor vcelku slušnú dynamiku, pri priemernej spotrebe okolo 6 litrov. Pre splnenie emisnej normy Euro 4 však vyžaduje motor DPF a práve ten sa prejavuje ako najväčšia slabina tohto motora. Spolupráca motora s DPF filtrom nie je zďaleka najlepšia a nezriedka spôsobuje problémy.

  Rovnaký výkon a krútiaci moment dosahuje aj modernejší 2,0 TDI PPD (Piezo Pumpe Düse - BKP), ktorý dostal novú 16-ventilovú hlavu valcov a vstrekovanie paliva sa realizuje pomocou piezoelektrických vstrekovačov (VDO-Siemens). Lepšie rozdelenie vstrekovacích dávok sa prejavilo v kvalitnejšom spaľovaní zmesi, takže tento motor nepotrebuje DPF filter (dodával sa len na želanie-častejšie pri dovezených vozidlách). Taktiež tento motor reaguje akčnejšie pri akcelerácii z nižších otáčok v porovnaní s 8 ventilovou verziou.

  Najvýkonnejšiu alternatívu predstavuje verzia 2,0 TDI PPD (125 kW/170 k - BMR) osadená taktiež piezovstrekovačmi VDO-Siemens. Oproti 103 kW verzii je motor akčnejší najmä v stredných otáčkach, naopak zvyknúť si treba na výraznejší turboefekt a pomalešie reakcie motora v nižších otáčkach. Nevýhodou je aj štandartné použitie DPF filtra, ktorý je podobne ako v prípade 8 ventilovej verzie častým zdrojom problémov. 

  Siemens_20_TDI_BKP_vstrekovac

  Dvojlitrové motory ponúkali citeľne lepšiu dynamiku (obzvlášť v 125 kW verzii) ako 1,9 TDI, treba však počítať s približne o liter vyššou spotrebou a podstatne horšou spoľahlivosťou. Vyčítaný je im aj pomerne hrubý chod a značný turboefekt v nižších otáčkach (výraznejší pri 125 kW verzii).

  Ako už bolo napísané, 1,9 TDi sa vyznačuje solídnou spoľahlivosťou a pri dobrej údržbe vydržia veľkú porciu kilometrov. Riziko porúch stúpa pri motoroch so vstrekovaním čerpadlo tryska hlavne z dôvodu príliš optimistického intervalu výmeny oleja 30 000 km, ktorý sa odporúča skrátiť na 15 000 km. V opačnom prípade hrozí pri väčšom nájazde nadmerne opotrebované turbodúchadlo, vačkový hriadeľ, či zvýšené opotrebovanie mechanických častí motora a rozleptávanie tesnení. Pri väčšom nájazde (cca 250 000 a viac) sa môžu vyskytovať uvoľnené (vyvaklané) vstrekovače, čo má za následok riedenie motorového oleja naftou. Riedenie oleja naftou môže nastať aj v prípade netesnosti tandemového čerpadla alebo pri nedokončených regeneráciách DPF filtra. Celkovo fungovanie DPF s motorom 1,9 TDi nie je najspoľahlivejšie a nezriedka dochádza k upchatiu filtra, najmä ak sa častejšie jazdia kratšie trate. Pri väčšom nájazde sa môžu vyskytovať aj opotrebené vstrekovače, čo sa prejavuje nerovnomerným chodom alebo horším štartom najmä za studena (auto dlhšie stálo). Pozor si treba dať na motory s označením BXE z roku 2008, kde občas dochádza prasknutiu ojnice spôsobené zlým dotiahnutím ojničných skrutiek.

  V prípade 2,0 TDi je problémov podstatne viac a líšia sa podľa jednotlivých typov motorov. Medzi spoločné možno zaradiť nadmerne opotrebený dvojhmotový zotrvačník, ktorý sa vyznačuje kratšou životnosťou ako v prípade 1,9 TDI. Je aj podstatne drahší, preto sa oplatí nepodceňovať prípadné náznaky opotrebovania (trhavý rozbeh, nadmerné vibrácie, či klopanie zo spodku motora na voľnobehu). Väčší počet kilometrov často znamená aj nadmerne opotrebované turbodúchadlo, čo sa prejavuje zvýšenou spotrebou motorového oleja a zvýšenou hlučnosťou (pískaním). Oproti 1,9 TDI majú dvojlitre aj častejšie problém s vyššou spotrebou motorového oleja. Pri väčšom nájazde sa tiež vyskytujú uvoľnené (vyvaklané) vstrekovače, čo má za následok riedenie motorového oleja naftou. Riedenie oleja naftou môže nastať aj v prípade netesnosti tandemového čerpadla alebo pri nedokončených regeneráciách DPF filtra. Celkovo fungovanie DPF rovnako ako pri 1,9 TDi nie je najspoľahlivejšie a často dochádza k upchatiu filtra, najmä ak sa častejšie jazdia kratšie trate. Občas sa vyskytuje aj chybné palivové čerpadlo (v nádrži), čo spôsobuje problémy so štartom-resp. vozidlo nenaštartuje.

  VW-20-TDI-PD-103kW

   

  Pri porovnaní dvojlitrových turbodieslov sa v praxi viac spoľahlivá ukázala 8 ventilová verzia motora 2,0 TDi PD. Vo väčšej miere sa pri tomto motore vyskytujú nadmerne opotrebované hrnčekové zdvihátka ventilov či vačkový hriadeľ, čomu napomáha príliš dlhý interval výmeny oleja alebo častejšie dlhé bežanie motora na voľnobeh. A problémová sa ukázala aj spolupráca s DPF filtrom.

  V prípade 16 ventilovej verzie (napr. BKP) sa v prvých dvoch rokoch výroby z dôvodu technologickej chyby často vyskytovala prasknutá hlava valcov a dochádzalo k prieniku chladiacej kvapaliny do výfukového kanála resp. motorového oleja. Pri prasknutej hlave zväčša dochádza  k prieniku chladiacej kvapaliny do výfukového kanála (postupný úbytok kvapaliny), následkom čoho sa postupne zalepia regulačné klapky turbodúchadlá odparenou chladiacou kvapalinou. Niekedy prenikne chladiaca kvapalina aj do oleja, čím sa olej znehodnotí a negatívne ovplyvňuje životnosť mechaniky motora a združených vstrekovačov. Prienik oleja do chladiacej kvapaliny môže postupne zaniesť snímač výšky hladiny v expanznej nádobke a na prístrojovom paneli sa objaví hlásenie jej nedostatku.

  Výrobca postupom výroby hlavu modifikoval a zosilnil, ale aj tieto vylepšené hlavy môžu prasknúť, obyčajne medzi sedlami ventilov. Praskliny sa na modifikovanej hlave väčšinou vyskytujú až pri väčšom nájazde (250 000 km a viac), resp. skôr, ak bolo motor nadmerne zaťažovaný, napr. po studenom štarte či dlhou jazdou na plný plyn. Pozor si treba dať aj na napínaciu kladku ozubeného remeňa. Motor obsahuje dve napínacie kladky, kde horná je uchytená jednou 8 mm skrutkou v hliníkovej hlave valcov a po čase sa môže uvoľniť. Pri 16 ventilovej verzii sa pri väčšom nájazde vyskytuje pomerne často aj zanesený snímač otáčok kľukového hriadeľa, čo má za následok problematické štarty, šklbanie za jazdy či niekedy aj nemožnosť naštartovať. Dlhé výmeny oleja negatívne vplývajú aj na životnosť hydraulických zdvihátok. resp. ich netesnosť. To má na príčine menší zdvih ventilov, čo sa prejavuje dlhším štartovaním, slabším výkonom a syčajúcim prejavom motora.

  V prípade 125 kW verzie a tiež 103 kW verzie motora BKP nezriedka hnevajú aj piezo vstrekovače VDO-Siemens. Z dôvodu menších otvorov a horenia paliva bližšie k tryske v porovnaní s elektromagnetickými vstrekovačmi Bosch, sú vstrekovače Siemens podstatne citlivejšie na kvalitu nafty. Rýchlejšie sa tak zanášajú karbónom, čím klesá výkon, motor je hlučnejší a má hrubší chod či pri akcelerácii sa prejavuje nadmerná dymivosť. V prípade dlhodobého neriešenia problému s týmito vstrekovačmi hrozí aj fatálny problém v podobe prepáleného dna piestu a následnej straty kompresie na danom valci. V prípade spolupráce s DPF filtrom dochádza aj k rýchlejšiemu upchávaniu filtra, keďže zle fungujúce-zanesené vstrekovače neboli schopné vytvoriť dostatočnú dávku pre vypálenie sadzí. Vstrekovače sa tak musia častejšie čistiť ultrazvukom, niekedy je však potrebná výmena (repas). V prvých rokoch sa vo zvýšenej miere vyskytovali aj problémy so skratom na vstrekovačoch VDO Siemens, čo spôsobovalo zlé štarty motora. Dvojnásobne ako v prípade 1,9 TDi PD platí nepredlžovať zbytočne intervaly výmeny motorového oleja. Odporúča sa teda nepoužívať long-life na 30 000 km, ale vymieňať olej po 15 000 km (5W-30 špec. VW 507.00 ACEA C3).

  V Passate podobne ako v Audi boli motory 2,0 TDi PD 16V vybavené dvojicou vyvažovacích hriadeľov na tlmenie rázov. Z dôvodu použitia pôvodného bloku motora (bez vyvažovacích hriadeľov), boli vyvažovacie hriadele umiestnené do olejovej vane. V miestach kde sa pôvodne nachádzalo iba olejové čerpadlo bol vložený tzv. vyvažovací modul, ktorého súčasťou je aj olejové čerpadlo. Olejové čerpadlo je umiestnené na konci vyvažovacieho hriadeľa a je poháňané buď ozubenými kolesami a reťazou alebo po úprave ozubenými kolesami a tzv. šesťhrannou hriadeľkou o hrúbke cca 6 mm. Problémové sú však obe riešenia.

  Pri reťazovom pohone sa zuby na ozubenom kolese po čase obrúsia a reťaz začne šmýkať. Následkom je pokles tlaku oleja v mazacom systéme. Niekedy sa reťaz úplne zošmykla a motor nemazal vôbec. Výrobca od tohto systému po približne roku výroby upustil a nahradil ho sústavou ozubených kolies. Tam však bola slabinou krátka šesťhranná hriadeľka zasunutá do pohonu olejovej pumpy, ktorá bola vyrobená z príliš mäkkého materiálu. Časom dochádzalo k nadmernému opotrebeniu šesťhranu resp. uloženia hriadeľky a k následnému pretáčaniu hriadeľky, čo opäť vedie k poruche mazania a riziku zadretia motora. Problémom je aj kontrolka mazania, ktorá je aktívna až od približne 1500 otáčok za minútu. Rada teda znie. Ak už sa rozsvieti červená kontrolka motora, je treba urýchlene zastaviť - vypnúť motor (najneskôr do jednej minúty) v opačnom prípade nasleduje poškodenie turbodúchadla a zadretie kľukového či vačkového hriadeľa. Životnosť oboch konštrukčných riešení je cca 150 000 - 250 000 km podľa spôsobu používania vozidla a namáhania motora. Ak nebol resp. nie je hodnoverne zdokumentovaná výmena, odporúča sa preventívne šesťhranný hriadeľ resp. celý modul s protikusom k šesťhrannému hriadeľu vymeniť.

  V roku 2009 sa ako nástupca 1,9 TDI objavil nový motor 1,6 TDI s rovnakými výkonovými parametrami. Vyznačuje sa kultivovanejším chodom a pri bežnej prevádzke poteší priaznivou spotrebou oscilujúcou okolo 5,5-6 litrov. Pri väčšej záťaži či svižnejšej jazde však spotreba rastie o niečo rýchlejšie ako v prípade 1,9 TDi.

  Oproti staršiemu 1,9 TDi mu vodiči vyčítajú slabší ťah v nižších otáčkach. Spôsobené je to jednak kratším zdvihom piestov a nižšou kompresiou, svoje robia aj pomerne dlhé prevody (v prípade päťstupňovej manuálnej prevodovky) a a svoje robí aj o niečo pomalšia reakcia motora na prudšie stlačenie akcelerátora v porovnaní s PD. Na svižnejšie jazdenie či akceleráciu je tak poctivo potrebné 1,6 TDi viac vytáčať, čo však motoru nerobí problém, keďže oproti 1,9 TDi disponuje širším pásmom využiteľných otáčok so snahou zrýchľovať aj za hranicou 4000 ot/min.

  Volkswagen_16-tdi

  Od februára 2008 začal výrobca dodávať prepracované 2,0 TDi na priame vstrekovanie common-rail - niesli označenie TDI CR. Ich uvedenie na trh však prebehlo v tichosti, keďže výrobca niekoľko mesiacov súbežne dopredával aj staršie 2,0 TDi PD. Motory 2,0 TDi CR sú v porovnaní s predchodcom tichšie, kultivovanejšie, disponujú širším pásmom využiteľných otáčok, pričom spotreba sa v priemere pohybuje okolo 6 litrov. Oveľa lepšie je zladená aj spolupráca s DPF filtrom a podstatne sa zlepšila aj spoľahlivosť. Pozor si však treba dávať na pohon vyvažovacích hriadeľov, keďže prepracovaný šesťhranný hriadeľ z odolnejších materiálov výrobca začal dodávať až od septembra 2009. Ak teda máte Passat vyrobený do tohto dátumu výroby, je vhodné preventívne vymeniť set pohonu olejového čerpadla aby sa predišlo prípadným fatálnym problémom s mazaním motora. 

  VW-20_TDI_common-rail

  Medzi častejšie vyskytujúce poruchy motorov 1,6 TDi a 2,0 TDi možno zaradiť prasknutý chladič spätného vedenia spalín EGR ventilu (častejšie v zime-mrazoch a najmä pri vozidlách častejšie jazdiach na kratšie trasy) - chladiaca kvapalina preniká do sania, čo spôsobuje jej postupný úbytok. Úbytok chladiacej kvapaliny môže mať na svedomí aj tečúca vodná pumpa, ktorá sa odporúča meniť spolu s rozvodmi, čím sa ušetrí práca a predíde sa zbytočným problémom. Pri väčšom nájazde resp. častejšom jazdení na kratšie vzdialenosti sa vyskytujú aj problémy so samotným EGR ventilom - zakarbónovanie (slabší ťah, cukanie alebo prechod do núdzového režimu spoločne so žltou svietiacou kontrolkou motora). Systém recirkulácie výfukových plynov ovládajú dve klapky, jedna je ovládaná pneumaticky-prepúšťa plyny cez chladič a druhá pomocou krokového motorčeka prepúšťa priamo späť do sania. So stúpajúcim počtom km sa mechanizmus el. klapky postupne zanesie, čo spôsobuje nadmerné namáhanie motorčeka. Následkom býva spálenie krokového motorčeka ovládajúceho klapku. Systém EGR ventilu a chladenia výfukových plynov je dosť drahý (cca 300-400€) a pomerne pracná je aj jeho výmena.

  Pri väčšom počte kilometrov treba počítať aj s nadmerne opotrebovaným dvojhmotovým zotrvačníkom, čo sa prejavuje chrchlaním na voľnobehu, nadmernými vibráciami a tiež trhavým rozjazdom – záberom spojky. Taktiež sa môžu vyskytovať aj nadmerne opotrebované vstrekovače (o niečo častejšie pri 1,6 TDi), čo sa prejavuje hlučnejším a nerovnomerným chodom motora, či obtiažnejšími studenými štartami. So stúpajúcimi km rastie aj riziko nadmerne opotrebovaného turbodúchadla. Problémy s DPF filtrom sa väčšinou vyskytujú až pri väčšom nájazde a ak občas nastanú aj skôr, väčšinou sú dôsledkom častejších jázd na kratšie trasy, kedy nestihne dostatočne prebehnúť regenerácia a filter sa postupne upchá.

  4Motion

  Volkswagen v Passate B6 ponúkal aj pohon všetkých kolies tradične označený 4Motion. Systém už nevyužíva medzinápravový diferenciál Torsen známy z predchádzajúcej generácie, ale systém Haldex 4. generácie. Ten funguje proaktívne na základe informácii množstva snímačov, rozhoduje o miere zopnutia lamiel a tým aj o veľkosti prenášaného hnacieho momentu na zadnú nápravu. Pri bežných adhéznych podmienkach je približne 90% krútiaceho momentu prenášaného na kolesá prednej nápravy, pri zhoršených podmienkach (napr. sneh a pod.) vhodným prerozdelením krútiaceho momentu medzi nápravy výrazne zlepšuje trakčné schopnosti vozidla.

  Mnohokrát je mylne uvádzané, že takýto systém má minimálny (žiadny) vplyv na spotrebu paliva. Realita je však taká, že pohon 4x4 zvyšuje hmotnosť vozidla približne o 100 kg a netreba zabúdať ani na zvýšené mechanické odpory neodpojiteľných rotujúcich častí (kardan, rozvodovka, zadný diferenciál, hnacie hriadele). To všetko si podľa druhu motora vypýta cca 0,5 - 1 liter paliva naviac.

  haldex

  Výhoda Haldexu je v nízkych servisných nákladoch (odporúča sa výmena olejovej náplne po 60 000 km). Celkovo je systém spoľahlivý, samozrejme pri rozumnom zaobchádzaní, kedy Haldex a zadná rozvodovka s diferenciálom vydržia stovky tisíc kilometrov. K zabijakom patrí vyťahovanie zapadnutých áut, resp. ťahanie ťažkých prívesov, prehnaná jazda v teréne, atď. Z dlhodobého hľadiska nie je vhodná ani jazda s nesprávne nahustenými pneumatikami, keďže systém je pomerne citlivý na rozdiel medzi otáčkami jednotlivých kolies. Pri kúpe verzie 4x4 teda treba vyskúšať samotnú funkčnosť systému alebo či v mechanizme neškrípe - zistí sa to vytočením kolies a jazdou kúsok dopredu a hneď dozadu. Ak je za jazdy cítiť vibrácie prenášajúce sa do vozidla akoby zozadu, obyčajne býva na vine nadmerne opotrebená (utrhnutá) hardy spojka hnacieho hriadeľa.  

  passat_B6_4motion

  Do Passata B6 sú štandardne montované päť (1,6 MPi, 1,9 TDi a 1,6 TDi) alebo šesťstupňové plne synchronizované prevodovky s ručným radením. Radenie sa vyznačuje presným chodom, krátkymi dráhami a malými vôľami v koncových polohách aj po väčšej porcii najazdených kilometrov.

  Na výber sú aj pokrokové automatické prevodovky DSG, ktoré môžu pracovať v dvoch režimoch - plne automatickom alebo s manuálnou voľbou rýchlostných stupňov. Voľba režimu sa vykonáva presunutím voliča prevodovky do žiadanej polohy, tzn. vľavo (automatický režim) alebo vpravo (manuálny režim). Súčasťou štandardnej výbavy vozidiel s automatickou prevodovkou je bodový displej na prístrojovom paneli, na ktorom sa okrem iného zobrazujú informácie o zaradenom prevodovom stupni alebo zvolenej pozícii voliča. V automatickom režime prevádzky je možné zvoliť pozície: P - parkovanie, R - spätný chod, N - neutrál, D - jazda, ekonomický režim radenia, S - športový režim radenia. Pri športovom režime radenia radí prevodovka pri vyšších otáčkach, a umožňuje tak plne využiť výkonový potenciál motora. V ekonomickom režime naopak radí skôr, čím udržuje spotrebu na nižšej úrovni.

  Passat_B6_DSG

  V praxi sa rozdiel prevodovky DSG oproti automatu s hydraulickým meničom prejavuje najmä kratším oneskorením pri preraďovaní a účinnejšom brzdení motorom. Trochu menej komfortné sú rozjazdy, kedy po uvoľnení pedálu brzdy nie sú tak plynulé a mäkké ako pri prevodovke s hydraulickým meničom. Pri bežnom zaobchádzaní nie je so spoľahlivosťou DSG problém (občas sa porúča riadiaca elektronika-prevodovka raz radí potom neradí a pod.), pozor ale na výmenu oleja po 60 000 km (odporúča sa pravidelne meniť aj pri novších typoch, kde je tzv. doživotná náplň). Problémy sa zväčša vyskytujú pri väčšom nábehu, alebo divokejšom jazdnom štýle, obzvlášť v spojení so silnejšími motormi. Životnosť ovplyvňuje aj preťažovanie vozidla, či ťahanie prívesov.

  Na výber bola s niektorými benzínovými motormi aj klasická šesťstupňová adaptívna automatická prevodovka Tiptronic. Jedná sa o planétovou prevodovku s hydrodynamickým meničom momentu. Tento typ prevodovky poskytuje príjemné jazdenie komfortnejšie zameraným motoristom, treba však počítať s približne o 0,5-1 liter väčšou spotrebou v porovnaní s klasickým manuálom alebo DSG. Pri pravidelnej údržbe sa prevodovka vyznačuje solídnou spoľahlivosťou.

  Passat_B6_20_TDI_DSG

  Spoľahlivosť a najčastejšie poruchy

  Celkovo možno Passat hodnotiť ako priemerne spoľahlivý, pozor si treba dať hlavne na zvolenú motorizáciu. Štatistiku poruchovosti zhoršujú najmä vozidlá s motorom 2,0 TDI PD. Zvýšenú pozornosť treba venovať aj skutočne najazdeným kilometrom, obzvlášť pri dovezených kusoch. Passaty B6 sa totiž veľmi často využívali ako flotilové (taxikárske) vozidlá s ročným nájazdom niekoľkých desiatok tisíc kilometrov, a tak mávajú často pozmenený tachometer. Aj keď vyzerajú ako nové, po mechanickej stránke už môžu vykazovať značnú opotrebovanosť, čo znamená značné riziko poruchy obzvlášť pri motorizácii 2,0 TDI PD. Ak pri kúpe nie je k dispozícii preverená servisná história, treba venovať stavu vozidla maximálnu pozornosť a nenechať sa opláchnuť zdanlivo priaznivým nájazdom na tachometri.

  Z porúch sa pri ojazdenom Passate možno stretnúť so štrajkujúcimi parkovacími senzormi, zasekávajúcou elektromechanickou parkovacou brzdou EPD (hlavne v zimných mesiacoch), tiež nefunkčnosťou parkovacej brzdy najskôr z dôvodu zlého softvéru, neskôr z dôvodu nefunkčného tlačítka, riadiacej jednotky či prasknutého plastového obalu prevodu, pričom riešením je len výmena celého elektrického pohonu za cca 150€. Občas sa vyskytujú poruchy klimatizácie, elektrického nastavenia sedačky, okien, zasúvacieho mechanizmu kľúča alebo originálneho navigačného systému. Občas sa vie sa objaviť aj vŕzganie plastov palubnej dosky a dverných pantov, ktoré je potreba občas premazať. Voči korózii je vozidlo chránené dobre, výnimku tvoria rámy predných dverí, kde v miestach styku s tesnením a okolí bočných ochranných líšt sa vyskytuje hrdza z dôvodu poškodenia vonkajšieho laku postupným predieraním. 

  brzda_passat_B6

  Pri verziách sedan môže prenikať voda do osvetlenia ŠPZ, čo môže spôsobiť samovoľné otváranie kufra za jazdy. Pri modeloch vyrobených do roku 2009 sa môže vyskytovať nadmerný hluk od zadných bŕzd pri nízkych teplotách, čo sa rieši výmenou brzdiacich elementov za modifikované. Pri vozidlách s vyšším počtom kilometrov (obvykle nad 200 000 km) sa vyskytujú vôle v zadných silentblokoch priečnych ramien prednej nápravy, čo sa prejavuje zvýšenou hlučnosťou pri prejazde nerovností a časom aj zhoršením jazdných vlastností. Klopkavými zvukmi pri prejazde nerovností sa prejavujú nadmerné vôle v uložení tyčiek stabilizátora. Pri väčšej porcii km sa vyskytujú vôle aj v silentblokoch ramien zadnej nápravy (predné silentbloky pozdĺžnych ramien - búchanie pri prejazde nerovností) resp. nadmerne vôle silentbloku priečneho ramena (piškóta), čo sa prejavuje plávaním pri prudšej zmene smeru a prejazde nerovností, slabšou smerovou stabilitou a zvýšeným opotrebením zadných pneumatík. Klopavé zvuky pri prejazde nerovností má zvyčajne na svedomí opotrebované uchytenie tyčky stabilizátora. Výhodou je, že väčšina silentblokov sa dá kúpiť a vymeniť samostatne bez nutnosti kupovať celé rameno. Pri väčšom nájazde sa vyskytujú aj zahrdzavené excentre zadnej nápravy, čo znemožňuje nastaviť geometriu. Výsledkom je zvýšené opotrebenie kolies a nadmerný hluk. Riešením je len demontáž nápravnice a výmena ramien aj s excentrami. 

  Atmosféricky plnené benzínové motory sa vyznačujú solídnou spoľahlivosťou, občas sa môžu vyskytnúť chybné lambda sondy, zapaľovacie cievky, čo sa prejaví nerovnomerným chodom na "menej" valcov. Pri atmosférických motoroch s priamym vstrekovaním občas odíde regulátor tlaku paliva a pohnevať môžu aj snímače systému čistenia výfukových plynov.

  V prípade motora 1,6 MPI sa pri väčšom nájazde občas objavuje nefunkčná lambda sonda (častejšie v prípade kratších jázd so studeným motorom), EGR ventil, čo sa prejavuje kolísaním otáčok a svietiacou kontrolkou, porucha sa môže vyskytnúť aj na termostate, čo sa prejavuje stále bežiacim ventilátorom alebo naopak chladiaca kvapalina sa veľmi pomaly zohrieva. Pri väčšom nábehu sa môže objaviť aj vyššia spotreba oleja, čo má zväčša za následok zle fungujúceho odvetrávania kľukovej skrine v kolene sacieho potrubia. Ak je spotreba oleja stále zvýšená, potom pomôže už len výmena stvrdnutých gufier ventilov resp. piestnych krúžkov. Na veľmi vylietaných kusoch sa objavujú aj nadmerne opotrebované ojničné ložiská, ktoré však väčšinou postačí vymeniť bez nutnosti upravovať (vymieňať) kľukový hriadeľ. Pri väčšom nájazde môže nadmernú spotrebu oleja spôsobovať aj prasknutý piestný krúžok alebo prasknutý hliníkový blok v okolí hlavových skrutiek.

  Pri TSi motoroch sa občas vyskytol problém aj so zle fungujúcim regulátorom tlaku paliva alebo vysokotlakovým čerpadlom - vozidlo prestane ťahať - cuká. Občas sa objavili aj poruchy riadiacej jednotky, ktorú bolo nutné preprogramovať, niekedy vymeniť.

  Pri motoroch TSi (FSi) sa nezriedka vyskytujú problémy s rozvodovým mechanizmom (vyťahanou reťazou, zlyhavajúcim hydraulickým napinákom). Okrem konštrukcie má na životnosť rozvodového mechanizmu vplyv aj jazdný štýl a tiež servisné intervaly. Nadmerné vôle v rozvodovom mechanizme prezradzujú svietiaca kontrolka motora či hlučné štarty (rachotiace zvuky reťaze) na pár sekúnd, zväčša keď bol studený motor napr. po noci státia, často krát ale reťaz rachotí aj pri zohriatom motore napríklad na voľnobehu či pri jazde v nižších otáčkach. Častejšie sa problém prejavuje pri vozidlách na ktorých sa tzv. šetrne jazdilo v nižších otáčkach. Vtedy je totiž rozvodový mechanizmus najviac namáhaný torznými kmitmi.    

  Podľa typu motora je na vine buď zle fungujúci hydraulický napínač reťaze alebo vyťahaná samotná reťaz. Problém netreba ignorovať a kompletný rozvodový mechanizmus vymeniť, inak hrozí preskočenie reťaze a riziko podstatne väčších problémov - podľa typu motora sa problémy s rozvodmi prejavujú napr. rozsvietením kontroky MIL - diagnostiky motora, horším štartovaním, zníženým výkonom, horšou spotrebou a niekedy príde aj vážne poškodenie motora.

  14_TSI_retaz

  V prípade TSi sa (ale aj iných motoroch) môže časom pohnevať aj netesný odlučovač olejovej hmly odvetrávania kľukovej skrine, čo má za následok zvýšenú spotrebu motorového oleja. Oveľa častejšie ale nadmernú spotrebu oleja spôsobuje v prípade TSi motorv (EA888) nevhodné tvarovanie a rozmery piestov a piestnych krúžkov. Riešením je len výmena piestov, piestnych krúžkov resp. ojníc za modifikované kusy, ktoré problémy s nadmernou spotrebou výrazne eliminovali.

  Pri TSi (FSi) motoroch sa pri väčšom nájazde môže vyskytovať aj zvýšená tvorba karbónu, jednak z dôvodu recirkulácie značného množstva výfukových plynov, ale tiež zo samotného princípu priameho vstrekovania často podporovaného aj menej kvalitným benzínom, kedy čerstvé palivo neobmýva sací trakt ako u nepriamovstrekových motoroch. Dôsledkom je postupne sa znižujúci výkon motora, horšia kultivovanosť a plynulosť ťahu motora a postupne sa prídáva aj riziko podpálenia ventilov. Karbón rýchlejšie degraduje aj olejovú náplň, čo spolu s dlhými intervalmi výmeny oleja prispieva k rýchlejšiemu opotrebeniu motora (valce/piesty, rozvody, ventilový mechanizmus) a jeho súčastí (turbodúchadla). Odporúča sa teda vymieňať olej po maximálne 15 000 km / 1 rok, pri náročnejšom využívaní vozidla samozrejme aj menej a tankovať kvalitný - z času na čas viac oktánový (min 98) benzín resp. pravidelne pridávať (aspoň raz za 3-5000 km) do benzínu kvalitné aditíva.

  Najmä pri zanedbanej údržbe či naťahovaní servisných intervalov nad 15 000 km sa môžu časom vyskytnúť karbónom zanesené hydraulické zdvihátka ventilov. Tento problém sa postupne prejavuje znížením výkonu motora, kolísaním voľnobehu, neskôr aj stratou tlaku motora, podpálením ventilov, nadmerným opotrebením uloženia ale aj samotných vačkových hriadeľov a zvýšenou spotrebou oleja. Naťahovanie servisných intervalov alebo použitie nevhodného oleja postupne vedie aj nadmernému opotrebeniu rozvodového mechanizmu - k rýchlejšiemu vyťahaniu a zvýšenej hlučnosti rozvodovej reťaze (motory s reťazovým rozvodom).

  V prípade dieselových motorizácii je možnosť porúch podstatne vyššia, týka sa to najmä 2,0 TDI PD. Medzi spoločné problémy motorov so vstrekovaním PD možno zaradiť nadmerne opotrebovaný dvojhmotový zotrvačník, ktorý sa vyznačuje kratšou životnosťou, ako v prípade menšej 1,9 TDI a je aj podstatne drahší, preto sa oplatí nepodceňovať prípadné náznaky opotrebovania (trhavý rozbeh, nadmerné vibrácie, či klopanie zo spodku motora na voľnobehu). Väčší počet kilometrov často znamená opotrebované vstrekovače (problematický štart, nerovnomerný a hlučnejší chod motora), ale aj nadmerne opotrebované turbodúchadlo, čo sa prejavuje zvýšenou spotrebou motorového oleja a zvýšenou hlučnosťou (pískaním). Vyskytuje sa aj vyššia spotreba motorového oleja, ktorá sa výraznejšie prejavuje pri 2,0 TDi.

  Pri väčšom nájazde sa vyskytujú uvoľnené (vyvaklané) vstrekovače, čo má za následok riedenie motorového oleja naftou. Riedenie oleja naftou môže nastať aj v prípade netesnosti tandemového čerpadla alebo pri nedokončených regenerácii DPF filtra. Celkovo fungovanie DPF s motorom 1,9 TDi a 2,0 TDi PD nie je najspoľahlivejšie a nezriedka dochádza k upchatiu filtra, najmä ak sa častejšie jazdia kratšie trate. Občas sa vyskytuje aj chybné palivové čerpadlo (v nádrži), čo spôsobuje problémy so štartom-resp. vozidlo nenaštartuje.

  Pri motoroch 2,0 TDi PD 8V sa častejšie môžu vyskytnúť opotrebované zdvihátka ventilov či vačkový hriadeľ. Pri motoroch 2,0 TDi 16V je rizikom prasknutá hlava (najmä prvé ročníky), problémy s mazaním - opotrebením pohonu olejového čerpadla, uvoľnenou napínacou kladkou a v prípade 125 kW verzie aj problémami s elektronikou vstrekovačov.

  1,6 a 2,0 TDi CR

  Medzi častejšie vyskytujúce poruchy motorov 1,6 TDi a 2,0 TDi možno zaradiť prasknutý chladič spätného vedenia spalín EGR ventilu (častejšie v zime-mrazoch a najmä pri vozidlách častejšie jazdiach na kratšie trasy) - chladiaca kvapalina preniká do sania, čo spôsobuje jej postupný úbytok. Úbytok chladiacej kvapaliny môže mať na svedomí aj tečúca vodná pumpa, ktorá sa odporúča meniť spolu s rozvodmi, čím sa ušetrí práca a predíde sa zbytočným problémom. Pri väčšom nájazde resp. častejšom jazdení na kratšie vzdialenosti sa vyskytujú aj problémy so samotným EGR ventilom - zakarbónovanie (slabší ťah, cukanie alebo prechod do núdzového režimu spoločne so žltou svietiacou kontrolkou motora).

  EGR_ventil_16_TDI

  Dieselové motory 2,0 TDi CR (103 a 125 kW) môže pri väčšom nájazde postihnúť porucha ovládania - karbónom zanesené a zatuhávajúce swirl (vírivé) klapky. Na ovládanie klapiek je tak potrebná čoraz väčšia sila, čo neraz vedie aj k ulomeniu ovládacieho tiahla a nefunkčnosti systému. Porucha sa zvyčajne prejavuje svietiacou kontrolkou motora resp. zvýšenou spotrebou, kolísaním výkonu či prechodom do núdzového režimu. 

  Pri väčšom nájazde sa môžu vyskytovať aj nadmerne opotrebované vstrekovače. Za nadmerným opotrebením či poruchou vstrekovačov môže byť aj používanie menej kvalitného paliva, a tak sa odporúča z času na čas pridávať do nafty kvalitné aditíva. Citlivejšie vstrekovače sú najmä v prípade motora 1,6 TDi (Continental). Porucha resp. nadmerné opotrebenie vstrekovačov sa prejavuje obtiažnejším studeným štartom, nerovnomerným-hlučnejším chodom, miernym kolísaním otáčok či slabším ťahom motora. Nekvalitné palivo spôsobuje aj zanášanie regulačných ventilov vo vysokotlakom čerpadle (common rail), čo sa prejavuje podobne ako pri chybných vstrekovačoch. Väčší nájazd nesie aj riziko nadmerne opotrebovaného turbodúchadla (čo sa prejavuje zvýšenou spotrebou oleja, prienikom oleja do sacieho traktu, zníženým/kolísavým výkonom) či regulácie plniaceho tlaku.

  V prípade motora 1,6 TDi sa niekedy vyskytuje svietiaca kontrolka, zhasínanie motora, kolísanie otáčok či obtiažnejšie štarty. Príčinou sú zvyčajne nekorektné údaje snímača hmotnosti vzduchu, čo rezultuje do jeho výmeny. Často sa ale stáva, že problémy neustávajú, keďže skutočným problémom je buď chybný softvér-pomôže aktualizácia, nevhodný vzduchový filter-najlepšie originál alebo porucha snímača teploty. 

  Problémy s DPF filtrom sa väčšinou vyskytujú až pri vyššom nájazde (zvyčajne nad 200 000 km) a ak občas nastanú aj skôr, zväčša sú dôsledkom častejších jázd na kratšie trasy, kedy nestihne dostatočne prebehnúť regenerácia a filter sa postupne upchá. Občas sa vie porúčať aj snímač tlaku (teploty) výfukových plynov v systéme DPF. Problémy so systémom DPF filtra sa obyčajne hlásia svietiacou kontrolkou, resp. prechodom motora do núdzového režimu. Blížiaci sa koniec (upchatie) DPF filtra sa obyčajne hlási zvýšenou frekvenciou regenerácii spolu s miernym nárastom priemernej spotreby.

  Pri väčšom počte kilometrov treba počítať aj s nadmerne opotrebovaným dvojhmotovým zotrvačníkom, obecne sa ale vyznačuje dlhšou životnosťou ako pri motoroch so vstrekovaním PD. Taktiež sa môžu vyskytovať aj opotrebované vstrekovače, čo sa prejavuje hlučnejším a nerovnomerným chodom motora, či obtiažnejšími štartami a nadmerne opotrebované turbodúchadlo. Problémy s DPF filtrom sa väčšinou vyskytujú až pri väčšom nájazde a ak občas nastanú aj skôr, väčšinou sú dôsledkom častejších jázd na kratšie trasy, kedy nestihne dostatočne prebehnúť regenerácia a filter sa postupne upchá.

  Problémy s mazaním, ktoré sa vyskytujú pri 2,0 TDi PD, postihujú aj 2,0 TDi so vstrekovaním common rail vyrobené do septembra 2009. Dôvodom je šesťhranný hriadeľ, ktorý poháňa olejové čerpadlo z modulu vyvažovacích hriadeľov. Hriadeľ sa časom opotrebuje a začne sa pretáčať, čo vedie k postupnému poklesu tlaku oleja v motore. Na nedostatočné mazanie ako prvé reaguje nadmerným opotrebením turbo, neskôr môže dojsť aj k úplnému výpadku mazania a zadretiu motora. Odporúča sa pri výmene rozvodov vymeniť šesťhranný hriadeľ, ktorý vedie od mechanizmu vyvažovacích hriadeľov, resp. ak je spozorované opotrebenie tak aj s unášačom olejového čerpadla. Rozvody je dobré meniť s vodnou pumpou, v opačnom prípade hrozí riziko, že pumpa začne tiecť. Pozor si treba dať na napínaciu kladku rozvodov, ktorá sa môže pri väčšom počte kilometrov (200 000 km) uvoľniť z uchytenia hlavy valcov.

  V prípade šesťstupňovej prevodovky sa môže vyskytnúť problém vyradiť rýchlostný stupeň vinou axiálnej vôle unášacieho hriadeľa ozubeného kolesa, z ktorého sa má pri vyradení ozubené koleso odpojiť. Hriadeľ sa tak pohybuje spolu s ozubeným kolesom, čo zamedzuje vyradeniu rýchlostného stupňa. Pri väčšom počte kilometrov stúpa aj riziko poruchy resp. opotrebovania spojok DSG prevodovky. V novembri 2009 bola vyhlásená zvolávacia akcia na automobily s prevodovkou DSG, kde hrozil problém s vyhodnotením teploty prevodového oleja. Ak chcete kupovať auto práve s DSG, treba si overiť, či bol možný problém odstránený.

  Servis

  Passat je ďalším modelom, ktorý môže využívať takzvaný Longlife servis. Myšlienka variabilného servisného intervalu na prvý pohľad nie je zlá a šetrí peňaženku majiteľa. Podľa výrobcu má zabrániť zbytočným výmenám olejovej náplne, ktorá je ešte schopná nejaký čas motor mazať. Skúsení mechanici však potvrdia, že autá nastavené na Longlife majú motory často v horšom stave ako tie s klasickou výmenou po 15 000 km. V prípade longlife servisu totiž Passaty na jednej olejovej náplni najazdia v mnohých prípadoch aj 30 000 km. Majiteľ tak síce ušetrí pár eur, ale mechanika motora doslova trpí a skracuje sa životnosť. Odporúča sa teda meniť olej maximálne po 20 000 km, lepšie však každých 15 000 km.

  Passaty nastavené na Longlife spoznáte podľa kódu QG1 v servisnej knižke, autá využívajúce pevný servisný interval (dva roky alebo po 30 000 km) majú v servisných knižkách kódy QG1 a QG2. Používané motorové oleje musia vždy spĺňať prísnu normu VW. Tá je v prípade intervalu QG1 u benzínových motorov 504 00, alebo 503 00. Pri dieselových motorov TDI 507 00 alebo v prípade absencie filtra pevných častíc postačí aj 506 00. Ak jazdíte v intervale QG0/QG2, musia všetky oleja spĺňať normu v prípade benzínových motorov 501 01/502 00, pri TDI 505 01 alebo 507 00 u motorov s filtrom pevných častíc.

  Rozvodový remeň vyžaduje pri TDI motoroch výmenu každých 120 000 km, pričom napínacia kladka by sa mala meniť pri každej druhej výmene, pričom pri 120 000 km musí byť skontrolovaná. Od modelového roku 2007 bol interval výmeny predĺžený na 150 000 km. V prípade 2,0 TDi PD aj CR sa odporúča spolu s rozvodovým remeňom meniť aj vodnú pumpu a šesť hranný hriadeľ pohonu olejového čerpadla. V prípade benzínového 2,0 FSI a TFSI (TSI) je výmena predpísaná každých 180 000 km. Pri motore 1,6i (75 kW) je výmena remeňa potrebná každých 90 000 km. Motory 1,6 16V FSI, 1,4 TSI a 1,8 TSI majú rozvody poháňané tzv. bezúdržbovou reťazou, rovnako ako väčšie šesťvalce 3,2 a 3,6 FSI, ktoré využívajú pre pohon rozvodov dvojicu reťazí. Napriek tzv. bezúdržbovosti sa odporúča stav rozvodového mechanizmu preventívne skontrolovať resp. vymeniť.

       

  Technické parametre

  Typ karosérie: štvordverový sedan päťdverové kombi (Variant) štvordverové kupé (CC)
  Rozmery (D x Š x V v mm): 4765 x 1820 x 1472 4774 x 1820 x 1517 4799 x 1855 x 1417
  Rázvor (mm):
  2709-2713
  Batožinový priestor (l): 565 605/1730 452/1405
  Pohon
  predné alebo všetky 4 kolesá (4Motion)
  Objem palivovej nádrže (l):
  70

  Motor Objem Kódové označenie Výkon
  1.4 TSI 1390 ccm CAXA 90 kW
  1.6 1595 ccm BSE, BSF 75 kW
  1.6 FSI 1598 ccm BLF 85 kW
  1.8 TSI 1798 ccm BZB, CDAA 118 kW
  2.0 FSI 1984 ccm BLY, BLR, BVY, BVZ 110 kW
  2.0 FSI 4motion 1984 ccm BLX, BLY, BVX 110 kW
  2.0 FSI 1984 ccm AXX, BWA, BPY, CAWB, CCTA, CBFA, CCZA 147 kW
  2.0 TSI 1984 ccm CAWB, CCZA 147 kW
  2.0 TSI 1984 ccm CCZB 155 kW
  3.2 FSI 4motion 3168 ccm AXZ 184 kW
  3.6 R36 4motion 3597 ccm BWS 220 kW
  1.4 TSI MultiFuel 1390 ccm CKMA 118 kW
  1.4 TSI EcoFuel 1390 ccm CDGA 110 kW
  1.6 TDI 1598 ccm CAYC 77 kW
  1.9 TDI 1896 ccm BKC, BLS, BXE 77 kW
  2.0 TDI 1968 ccm CBDC 81 kW
  2.0 TDI 1968 ccm BWV 88 kW
  2.0 TDI 1968 ccm BVE 90 kW
  2.0 TDI 1968 ccm BMA, CBAA 100 kW
  2.0 TDI 1968 ccm CBAA, CFFA 100 kW
  2.0 TDI 16V 1968 ccm BKP, CBAB 103 kW
  2.0 TDI 1968 ccm BMP 103 kW
  2.0 TDI 1968 ccm CBAB, CFFB 103 kW
  2.0 BlueTDI 1968 ccm CBAC 105 kW
  2.0 TDI 1968 ccm CBBA 120 kW
  2.0 TDI 1968 ccm BMR, CBBB 125 kW
  2.0 TDI 4motion 1968 ccm CBBB 125 kW
  2.0 TDI 1968 ccm CBBB, CFGB, CLLA 125 kW
  2.0 TDI 4motion 1968 ccm CBBB, CFGB 125 kW
  Prednosti a nedostatky automobilu
  elegantný dizajn
  cestovný komfort
  kvalitné materiály v interiéri
  priestor pre posádku aj batožinu
  v spodných otáčkach lenivý motor 1.6 FSI
  vyššia spotreba oleja u 2.0 FSI
  problematický motor 2.0 TDI PD

  Poruchy (35)
  občas hnevajú parkovacie senzory
  zasekávajúci sa mechanizmus parkovacej brzda EPD (hlavne v zime)
  nefunkčná parkovacia brzda - porucha riadiacej jednotky alebo nefunkčné tlačítko
  občas poruchy klimatizácie, elektrického nastavenia sedačky, okien alebo originálneho navigačného systému
  vyskytuje sa vŕzganie interiérových plastov (najmä palubnej dosky)
  prenikanie vody do osvetlenia ŠPZ - môže spôsobiť samovoľné otváranie kufra za jazdy (sedan)
  nadmerný hluk od zadných bŕzd pri nízkych teplotách - výmena brzdiacich elementov za modifikované (do 2009)
  vôle v v zadných silentblokoch priečnych ramien prednej nápravy - zvýšená hlučnosť pri prejazde nerovností, časom zhoršenie jazdných vlastností (väčší km nábeh)
  nadmerné vôle v uložení tyčiek stabilizátora - klopkavé zvuky pri prejazde nerovností (väčší km nábeh)
  vôle v silentblokoch ramien zadnej nápravy - plávanie pri zmene smeru (väčší km nábeh)
  občas chybná lambda sonda (benzínové motory)
  nefunkčné zapaľovacie cievky - nerovnomerným chod na "menej" valcov (benzínové motory)
  občas problémy so vstrekovačmi alebo riadiacou elektronikou motora (FSI)
  nadmerná vôľa v rozvodovom mechanizme - hlučné štarty, rachotenie reťaze, svietiaca kontrolka motora (TSI)
  občas problém so vstrekovačmi alebo vodnou pumpou (1,4 TSI)
  občas prasknutý piest (najvýkonnejšia verzia 1,4 TSi, väčší km nájazd resp. nešetrné zaobchádzanie)
  zvýšené množstvo karbónových usadenín (TSi, FSi motory, väčší km nájazd, dlhé intervaly výmeny oleja, menej kvalitné - neaditivované palivo)
  nadmerne opotrebovaný dvojhmotový zotrvačník - nadmerné vibrácie na voľnobehu, trhavý rozjazd pri zábere spojky, vyššia hlučnosť pri akcelerácii (rýchlejšie v prípade motorov so vstrekovaním PD, väčší km nábeh)
  nadmerne opotrebované vstrekovače - problematický štart, nerovnomerný a hlučnejší chod motora (TDi, väčší km nábeh)
  nadmerne opotrebované turbodúchadlo - zvýšená spotreba a priesaky motorového oleja, zatuhnutá regulácia VNT-pokles výkonu (častejšie v prípade motorov so vstrekovaním PD, väčší km nábeh)
  vyššia spotreba motorového oleja (častejšie pri 2,0 TDI-PD)
  uvoľnené vstrekovače - riedenie motorového oleja naftou (TDi PD 8V, väčší km nábeh)
  netesné tandemové čerpadlo - riedenie oleja naftou (TDi PD)
  občas chybné palivové čerpadlo v nádrži - problémy so štartom (TDi PD)
  opotrebované zdvihátka ventilov alebo vačkový hriadeľ (2,0 TDI-PD)
  prasknutá hlava (2,0 TDi 16V, najmä prvé ročníky)
  problémy s mazaním - pohonom olejového čerpadla a uvoľnenou napínacou kladkou (2,0 TDi 16V)
  problémy s elektronikou vstrekovačov (2,0 TDi 16V - 125 kW)
  prasknutý chladič spätného vedenia spalín EGR ventilu - chladiaca kvapalina preniká do sania (TDi CR)
  zakarbónovaný/nefunkčný EGR ventil - slabší ťah, cukanie, prechod do núdzového režimu spoločne so svietiacou kontrolkou (TDi, väčší km nábeh, častejšie kratšie jazdy)
  tečúca vodná pumpa chladenia - úbytok chladiacej kvapaliny, občasné rozsvecovanie kontrolky výfukových plynov (1,6 TDi a 2,0 TDi, nájazd nad 150 000 km)
  zanesený DPF filter - slabší výkon, vyššia spotreba, prípadne prechod do núdzového režimu, svietiaca kontrolka (TDi - častejšie pri TDi so vstrekovaním PD, väčší km nábeh, resp. častejšia jazda v meste alebo kratších trasách)
  nemožnosť vyradiť rýchlostný stupeň (šesťstupňová prevodovka)
  nadmerne opotrebovaná DSG prevodovka, porucha mechatroniky či riadiacej elektroniky (väčší km nábeh)
  porucha ovládania swirl klapiek - svietiaca kontrolka motora, zvýšená spotreba, kolísanie výkonu, prechod do núdzového režimu (2,0 TDi CR - 103, 125 kW)

  Autorubik odporúča / neodporúča
  1,9 TDI (77 kW).
  Legendárny 1,9 TDi nesklame ani v Passate. Poskytuje obstojnú dynamiku, vyznačuje sa priaznivou spotrebou a solídnou spoľahlivosťou. Slabšiu stránku predstavuje vyššia hlučnosť a slabšia kultúru chodu v porovnaní s modernými dieselovými common-rail motormi. V porovnaní so silnejším dvojlitrom má manuálna prevodovka len päť stupňov.
  2,0 TDI CR (103, 125 kW).
  Motor poskytuje Passatu solídne dynamické vlastnosti pri rozumnej spotrebe. V porovnaní so starším 2,0 TDi je podstatne kultivovanejší, vyznačuje sa širším spektrom využiteľných otáčok a podstatne lepšou spoľahlivosťou.
  2,0 TDI PD resp. PPD (103, 125 kW).
  Dvojliter je síce o poznanie agilnejší ako 1,9 TDI, na druhej strane treba počítať s podstatne vyšším rizikom vážnejších porúch, obzvlášť v prípade 16-ventilových verzií.
  1,8 TSi (118 kW)
  Jedná sa síce o jazdne podarené motory, ťažkosti však sposobuje horšia spoľahlivosť. Okrem problémov s rozvodovým mechanizmom sa nezriedka vyskytujú aj problémy s nadmernou spotrebou oleja, čo znamená finančne náročnú opravu.
  8,0
  Autorubik verdikt
  Komentáre (122)

  Pridať komentár

  1. MK 14.3.2016 22:42

   Zdravim chcem kupit Passat 2.0 FSI 2007 277000km. Ma niekto skusenosti? Dakujem

   Odpovedať

   1. Anonym 15.3.2016 23:46

    2,0FSi, na tých 150 koníkov si treba trochu počkať a šliapnuť viacej na pedál, spotreba tak 9, s tažšou nohou 10-11. Via ma štve tankovanie 98-100 okta benzínu. Ide to aj na menej okta ale je to slabšie. Bacha na karbón v motore a vstrekovače.

    Odpovedať

  2. antonm 11.2.2015 20:13

   Mám od nova Passat 1,9, 96kw, highline, nalietal som na ňom zatiaľ cez 350tisíc km, načipovaný, jazdí skoro ako benziňák (takmer bez turbo diery a točí až do červeného poľa), len samozrejme oveľa hlučnejšie, najazdené km zhruba na polovicu diaľnice a mesto, donedávna dosť razantne, teraz už testosterón ubúda -:), poruchy či opravy celkom bežné, ako výmeny predných ramien, kotúčov, tlmičov, rôznych prachoviek, akumulátora .. ako u auta, ktoré jazdí každý deň. Z tých inakších porúch snáď len hneď po načipovaní - vo VW - strelila jedna veľká hadica od turba, a teraz už po 300t sme menili aj hadice od turba pod motorom.... Na štýl jazdy a spôsob používania - v Nemecku na diaľniciach pravidelne cez 200kmh, doma na diaľnici vždy len povolených 140 (gps) aby to nebolo na pokutu, často s prívesným vozíkom preťaženým až na hranicu únosnosti a rýchlejšie než je nálepka na vozíku - to auto je proste na slúženie. Teraz ku koncu sa začínajú ozývať niektoré klasické neduhy - menené čerpadlo paliva, kulisa radenia sa občas zatne a ukazuje, že už má toho dosť, čakám kedy skape spojka či prevodovka, ale zatiaľ nič nato neukazuje... Mal som škodovky, seaty - dobré a naozaj úžitkové autá (každé cez 200t, hladká diesel octávia cez 400t) ale passat je najspoľahlivejší. Chvíľu som jazdil 3,0i 141kW Lagunu, urobenú na LPG, vozenie parádne, len každú chvíľu u automechanika, asi po 100t som ju smutný predal...
   Už sa pozerám po náhrade za passata, ešte som neni rozhodnutý akú jazdenku, ale nové auto už celkom iste nekúpim - strata okolo 3t Eur ročne len na amortizácii mi príde ako dosť zbytočná frajerina - len mať šťastie aspoň na také auto, ako boli tie predchádzajúce, okrem Laguny -:).

   Odpovedať

   1. Anonym 12.2.2015 13:13

    hm, bejvavalo..

    Odpovedať

  3. Anonym 2.2.2015 22:58

   prosim mam passat 1.9 tdi 2007 5 richlostni a nema tach najvjac do 3000 otaok vje mi nekto poradit co stim moze bit mato 77 kw

   Odpovedať

  4. Anonym 1.2.2015 11:28

   Chystám se koupit vw golf 2,0tdi sportline, rok výroby 2005, 103kw 139ps motor kod BKD, asi jsou tyhle motory ok? Poradí někdo?

   Odpovedať

  5. jonsak 29.1.2015 15:14

   Mam 2.0 TDI 2006 100kw 270000km kod BMA a menil som turbo hadzalo ma do nudzaku pri vyssich otackach kontrolka zhavenia blikala na palubaku. Vstreky mi menili na zvolavacke. Minule mi odislo palivove cerpadlo vymenil som to len cerpadielko samotne da sa kupit. Odchadzaju aj motorceky na elektronickej parkovacej brzde to som opravil sam praska ten bakelit v ktorom je motorcek ulozeny. Inak bezne výmeny oleja filtrov brzdove dosky. A to mam auto od 2009 roku. Inac zatial funguje.

   Odpovedať

  6. martin 30.12.2014 21:27

   ahoj .....

   mam passata B6 2,0 tdi .. problem je ten,ze teraz si nedokazem otvorit dvere z vonku.. znutra ich otvorím .... uz som ich nastriekal s WD40, nic ... uz aj rozmrazovacom zamku,bez zmeny..

   nemal tu niekto takýto problem na aute ? dakujem za radu..

   Odpovedať

   1. jonsak 29.1.2015 15:04

    Mal som ten problem 2x mi vyskocilo lanko z tiehla na dverach. Treba dat dole tapacir a nahodit naspät aj ten hacik viacej zahnut aby uz viacej nevyskocil

    Odpovedať

  7. Anonym 22.12.2014 00:00

   Zdravim,planujem kupit combi 2,0 tdi 81 kw r.v.2009.je to moc kazove?

   Odpovedať

  8. M. 18.12.2014 23:59

   Ak sú tie km naozaj poctivé?? nebudeš ľutovať. Motor 2,0 TDi CR je oproti 2,0 TDi PD iný level. Je o dosť tichší, pružný, úsporný a aj spoľahlivosť je dobrá. Bacha len na vstreky, tie vedeli v 2009-2010 dosť klepať a bolo ich nutné vymeniť. Na voľnobehu musí motor bežať hladko, moc nevibrovať a pri akcelerácii v nízkych otáčkach moc kovovo neklepať. Bacha aj na studený štart, ak zle štartuje je tam asi problém s tými vstrekmi.

   Odpovedať

  9. Mišiak . 16.12.2014 23:19

   Zdravím páni. Plánujem kúpiť VW passat 2,0 TDI r.v 2010 CR common-rail 125kw
   Najazdených 127000 km cena:10,600€
   Čo si myslíte sú tieto modely kvalitné taktiež motor CR. nejaké skúsenosti ? čo som čítal recenzie tak tieto nové motory sú kvalitnejšie bez vážnejších závad. Co si myslíte o tom . Ďakujem za každú odpoved .

   Odpovedať

  10. Anonym 2.12.2014 21:01

   Zdravim pani. chcel by som kupit vw pasat 2,0fsi 2006 m6 110kw(150k). chce za to 5700€. mam ist do toho?

   Odpovedať

   1. M. 3.12.2014 22:58

    No ide o tom v akom je to stave a kolko to má km. Netreba čakať záťah vodspodu, motor chytá dych až v stredných otáčkach a potom trocha viac papá. Ak je ročný nájazd do 15.000 km a častejšie sa jazdí kratšie trasy, je to dobrá voľba. Pozor na pravidelnú výmenu oleja (max 15.000), ina sa môže viac tvoriť karbón v motore.

    Odpovedať

    1. Anonym 5.12.2014 21:11

     Dakujem za radu.pozrem ho zajtra

     Odpovedať

  11. Dominik 9.6.2014 16:47

   Dobrý deň, mám Passat B6 2.0 TDI a mám problém s klimatizáciou. Nedávno som ju bol doplniť ale nepomohlo to vôbec v aute nevytvára teplotu takú aká by mala byť. Ako keby miešalo teplý aj studený vzduch. Náznak studeného vzduchu tam je ale nie je to ono. Ventilátory zopne. Bol som v dvoch servisoch každý by chcel meniť niečo iné dokonca v jednom servise ani dvaja mechanici sa nezhodli na jednej chybe. Neviem čo z toho môže byť skutočná chyba a nechcem zbytočne meniť všetko. Za radu vopred ďakujem.

   Odpovedať

  12. anton štefanec 9.5.2014 16:31

   dobry den,Mam passat b7 2tdi comonraill 103 kw.r.v 2011 model 2012 naj.65000km a mam problem z motorom,ked sa zohreje olej na 90 100 stupnov pocut z motora nejaky zvuk, neviem to identyfikovat odkial to ide.poznam chlapika ktory sa vyzna povedal ze je to z raillu ze to ma byt ihla druck ventila a ze je to konštrukcna chyba.predtym som bol vservise ako som spoznal toho chlapika nevedeli co tomu je.zaruka mi padla a bojim sa ze sanedoplatim on hovoril ze ked to je konstrucna chyba mali by to akceptovat.tak vas chcem poprosit ze ci to je mozne reklamovat a ako postupovat. dakujem za odpoved.anton

   Odpovedať

  13. Marcel 1.12.2013 14:40

   Mam passat 2.0TDI s kodom BKP najazdenych poctivych 275tis km.Vstreky menené na tzv zvolavacku od VW keďže si aj sudruhovia v NDR uvedomili že sú vadne,takže som usetril cca 2000€.Vymenil som hriadelku olej cerpadla ktorá zvykne robiť problémy,ďalej sa menil elektronický zámok volantu keďže aj toto je dosť poruchova súčiastka.Inacc som s nim nemal problémy 90% veci si opravujem sám keďže v servisoch sú značne drahý a nikedy menia to čo meniť netreba.Samozrejme môj názor je zmeniť pri väčšom počte km servisny interval z 30 na 15tis km.

   Odpovedať

   1. martin 30.12.2014 21:29

    ahoj ..

    toto vsetko som si dal vymenit co si napisal... teraz mam problem ,ze v tychto mreazoch si nedokazem otvorit dvere s zvonka...

    Odpovedať

  14. juraj 20.11.2013 22:03

   Zdravím, písali ste tu o tej poruche keď vw b6 bkp stratí výkon a vyhodí kontrolku žhavenia po preštartovaní ťahá normálne aké bolo vyrešenie problému?

   Odpovedať

   1. Marcel 1.12.2013 14:07

    Strata vykonu je prevažne sposbena zanesením lopatiek variabelneho turba.Je to choroba ktorá sa najčastejšie objavuje u vozidiel ktoré sú používané prevažne v meste.To znamená že na lopatkách sa zachytavaju sadze a ttym sa zanesu a nemôžu sa pri zvýšení vykonu pohybovať takže elktronika vyhodnoti malý plniaci tlak a preto sa motor do tzv nudzaku.Pomôže vycostenie turba a samozrejme egr ventilu,ovsem pri umiestneni turba vo vozidle je to práca pre odborný servis.predídete

    Odpovedať

  15. Anonym 23.4.2013 21:30

   zdravym
   chcem by sam vediet co mozem cakat od passata B6 2007 s 175000 km davam mu pravidelny servis za radu dakujem

   Odpovedať

   1. Marcel 1.12.2013 14:14

    Pri tých km by som odporučil vymeniť hriadelku olejoveho cerpadla,je to 4€ záležitosť a jej vymenou sa predchadza je preskoceniu a následnému zadretiu motora.Da sa to spraviť aj doma tzv na kolene.Vypustit okej demontovať vanu,vymeniť hriadelku,namontovať vanu nový okej.Robota cca na 2-4hod podľa zručnosti. ;-)

    Odpovedať

  16. rado 21.4.2013 00:35

   zabudol som dodat ze mam tip motora BmP

   Odpovedať

  17. rado 21.4.2013 00:19

   ahojte mam b6 rv2006 12 mesiac 103kw ako zistim ci je tam pd alebo cr? vopred diki.

   Odpovedať

  18. anonym 4.3.2013 16:11

   mam Vw passat variant 2.0 tdi BKP 2007.moze mi niekto napisat ake poruchy mozem este od neho cakat?okrem trysiek,tie som uz vymenil.dakujem

   Odpovedať

  19. Maros 22.1.2013 21:59

   JUSTIN,

   v mojompripade to nebude asi stlpik riadenia RJ komfort.... BOLO TO V ORIGINAL AUTOSERVISE SKODA, AUTONOVO nedokazali okrem relatka nic spavit.. samozrejme to v tom relatku nebolo, posunuli to do autoservisu tiez AUTONOVO ale divizia vw,audi tam mi povedali ze je zla RJ motora.. co je podla mna blbost....

   Odpovedať

   1. justin 23.1.2013 11:08

    pocuj odkial si my napis a mozno ti dokazem posunut kontakt na niekoho kdo by ti mohol pomoct ale ozaj ti nezarucim ze ti to vyriesi daj my aj e-mail na teba a potom ti poslem na niekoho kontakt. alebo ho posli mne na e-mail michaljanis@post.sk

    Odpovedať

  20. Maroš 22.1.2013 09:24

   Ahojte,tak k autu mam novy poznatok.. auto pocas jazdy strati nahle tah a zdochne. Vypada to ako keby nemalo palivo nasledne nenastartuje tiez to vyzera ako by nemalo palivo.. cca po 2-5 min naskoci a vsetko slape bez zavad. V AUTONOVE diagnotikovana chyba riadiacej jednotky motora... nestetli ste sa stym?

   Odpovedať

  21. Maroš 14.1.2013 09:35

   AHOJ JUSTIN,

   vies mi povedat ci si mal taky isty problem, ked zdochol motor a nechce natocit svietia kontrolky MOTOR + ZHAVENIE.. + CO PRESNE JE POTREBNE VYMENIT

   Odpovedať

   1. justin 22.1.2013 17:55

    neviem ono to je zlozite takto skus si v prvom rade dat vymenit stlpik riadenia a potom riadiacu jednotku komfort ja som mal aj menenu spinacku zapalovania a skus aj dat riadne nabyt baterku moze to byt aj tym ale to je pokus a mala sanca ale zatio nic nedas ked je baterka slaba tak potom moze bypisovat chyby auto ma uz dost elektroniky a potrebuje pri starte hlavne riadnu bombu este ked to je tdi ako som pisal RJ komfort a stlpik riadenia su do dost nakladne opravy ale u mna to bolo toto a diagnostika my nic neukazala a daj to radsej do origo servisu drzim palce a daj potom vediet co to bolo

    Odpovedať

  22. Anonym 12.1.2013 15:35

   neviete mi niekto poradit ako sa vymiena predna ziarovka v narazniku na smerovku passat b6 2007

   Odpovedať

   1. justin 22.1.2013 17:57

    neviem presne le mam pocuit ze ma ist dole aj naraznik alebo nabehnut na rampu a lahnut pod auto a zvnutra neako to tam demontovat a uz dalej by si mal vediet

    Odpovedať

   2. Anonym 22.11.2014 19:24

    Netreba demontovať nárazník, stačí sa postaviť pred auto zohnúť sa k tomu a človek hneď vidí mierne skrytý šrób. Ten si jednoducho šróbovákom povol a smerovku pekne vytiahneš, zvnútra už vyzerá rovnako ako každá iná. Nechce to žiadne zručnosti, len sa nato pozrieť z blízka.

    Odpovedať

  23. Maroš 9.1.2013 11:10

   ESTE DOPLNIM ZE TENTO PROBLEM NEZAZNAMENA ANI DIAGNOSTIKA V ORIGINAL SERVISE SKODA .(

   Odpovedať

   1. justin 10.1.2013 23:42

    tomu by som neveril az tak zajdi do neakeho vw ked tak a co ti tam povedia ale v mojom pripade to bol tento problem

    Odpovedať

   2. justin 10.1.2013 23:48

    no pockaj nie mylim sa ani mne diagnostika nic neukazala sora bude to pravdepodobne to co som mal aj ja ak si v skodovke nedaju rady skus vw

    Odpovedať

  24. Maroš 9.1.2013 10:52

   Ahojte,

   mam SKODA OCTAVIA 1.9TDI 77KW 4X4- mam nasledovny problem, auto pocas jazdy zdochne... pri opatovnom pokuse o nastartovanie nenabehne na pristrojovke svietia kontrolky MOTOR + ZHAVENIE na oranžovo..(PREDTYM KED ZDOCHLO VYSKOCILA AJ BATERIA NA CERVENO) motor nenaskoci dusí ho a cvaka ako nejake relatko... ked ho necham postat cca 2-5 min naskoci bez akychkolvek zavad prejdem opat 100-200km potom opat nieked to sprvi po starte do 10 km niekedy do 200km v poslednom case sa to ale stupnuje na aute bolo menene s touto zavadou nasleodvne:

   - repas alternatoru, s novym reglerom + nova baterka (bola uz slaba, zla)
   - cerpadlo v nadrzi TEST OK, po otoceni kluca je pocutelne
   - vymen EGR
   - vymena snimac otacok na klukovej hriadeli
   - vymena zhavicou
   - auto bolo u autoelektrikara ktory prezrel komplet ukostrenia- bez zavad aj elektroniky auta
   - precistene komplet sanie, kapky turba atd.

   Aj po tychto servisoch vsak auto nekontrolovatelne zdochne, PROSIM VAS AK STE MALI PODOBNU ZAVADU PORADTE

   Odpovedať

   1. justin 10.1.2013 11:16

    jooooj bratum mam passata 1,9TDI a presne to same kapku to zozaciatku urobilo ale neprikladal som tomu neaky velky vyznam, po chvilu sa to ozvalo a to same co pises, u mna to bolo vadny stlpik riadenia, RJ komfort, takisto radsej novu baterku a este vymenena spinacka zapaloania + nanovo nakodovat kluce po znamosti cez 1000eur a original autorizovany servis skus toto 90%ze to bude ono

    Odpovedať

  25. Majo 7.1.2013 17:43

   Mam pasata B6 2.0 r,v 2008 kod motora CBA a mam problem ked vytocim auto napr. do 3000 otacok zasvieti mi zhavenie a pocitac vypise snimac regulaci plniaceho tlaku nwm co mam dalej robit keby ste o niecom vedeli dajte vediet dakujem ..

   Odpovedať

  26. mirek 8.12.2012 17:14

   dobry tiez chcem kupit W.PASSAT 2.0 TDI cr. 103KW/140 PS 4X4 POHON ROK VYROBY 3/2010 215000 KM. S NOVYM NEJAKYM MOTOROM KOD MOTORA bmt.chCEM SA OPYTAT KED NIEKTO VIE NECH PORADI . TYKA SA TO MOTORA JE TO 16 VENTIL TECHNIKA?. tIE STARE MOTORY S KODOM bkp CITAM ZE BOLI PROBLEMOVE .mA NIEKTO SKUSENOSTI S NOVYMI A S MOTOROM KOD bmt? sPOTREBA V MESTE A 16V , A SPOLAHLIVOST.Dakujem

   Odpovedať

  27. Jožo 20.11.2012 23:46

   Dobrý tichý motor, dobrá spotreba medzi 6-7 dávam tomu pravidelný servis a zatial bez problémov (132.000 km) a to 4x4 je fakt super.

   Odpovedať

  28. Juraj 20.11.2012 20:59

   Zdravim,vsetkych.
   Potreboval by som nazor na tento Passat r.v.: 10/2009, 1968cm3, 103kW (140PS), 4x4, M6, Diesel,165000 km,CR common-rail motor,kod motora CBAB.

   Dakujem za info ci uz dobre alebp zle skusenosti

   Odpovedať

  29. Skap 14.11.2012 01:26

   Zdravim ,
   Ak niekto ma nejake info o tomto type motora,rad by som si precital vas nazor nan,co od neho mozem ocakavat ,ci je spolahlivy,aka je tam spotreba,a co sa na tom zvykne kazit.Teraz je na nom najazdene 159540 km.VW Passat Variant 2.0TDi CR ,1/2010, 103 kW / 140 PS. Dakujem

   Odpovedať

  30. Martin 28.10.2012 17:12

   Dobrej potřebuju radu mam 2.0tdi BMP rano sem nastartoval popojel cca 5km a na chcipnul za hodinu sem už nenastartoval piše to tlak oleje stalo se to někomu dik za info

   Odpovedať

  31. MIRO 25.10.2012 13:52

   Ja mám VW Passat 2,0 TDI 103kw(140PS) typ motora BMP (r.v.2005 a doterz to bolo viac menej OK až na výmenu zotrvačnika.Teraz má auto 230 000 km a zlomila sa klukovica plus jedno spodné uchytenie kluky takže môžem vyhodiť celý blok.A to som bol doterz spokojný lebo som menil iba zotrvačnik a ine bežné veci.myslim si že k tomu zlomeniu prispel longlife a preto mente olej častejšie.

   Odpovedať

  32. ivan 10.10.2012 19:32

   JK BB myslím si,že je jedno akú naftu tankuješ.Ja som tankoval podobne ako ty , menil som olej po 15 000 km /mal som po 30 000 km/ a ostal som visieť na diaľnici v Polsku.4 hod.čakania na odťah a ďalších 5 hod cesta domov /auto na odťahovke/
   .Vadný vstrek a káblovanie.Mal som 2.0 tdi pumpa-díza.Ak máš motor čerpadlo-tryska,tak je to v poriadku.Som rád,že som sa ho konečne zbavil.Je to pekné auto,no ak máš stále myslieť na to,kedy ti čo odíde,tak sa budem radšej voziť na niečom inom.Mám teraz 5 mes.SEAT Alteu,naj 20 000 km a som s ňou spokojný.

   Odpovedať

  33. JK BB Passat 23.9.2012 17:01

   Mám 2.0 TDI, motor BKP, najazdených 177 tisíc km. Auto som kúpil nové,r.v. 2005, jazdím na ňom sám, predpisovo servisujem a, zaklopem si, nenechalo ma nikde. Na základe kadejakých informácií som si dal vymeniť šesťhrannú tyčku v olejovom čerpadle (cca 160 tis.km), ale bola len minimálne opotrebovaná, nikto mi nevie povedať, koľko by ešte bola vydržala.... Asi ešte dosť. Jedna porucha asi po 5 tich rokoch mi prestali fungovať stierače (ráno stierali OK a pri poobedňajšom daždi nič). Ináč bežný servis - brzdové doštičky, rozvodový remeň, filtre. Baterku mám stále originál, vstrekovače tiež pôvodné ! Naftu tankujem na SH..L-ke bezsírovú Nitro (V-Power).

   Odpovedať

  34. Ray 19.9.2012 07:11

   Ohladne VW Passat 2,0 TDI 103kw(140PS) typ motora BMP (r.v.2005) si pripravte peniaze na nasledovne opravy :
   - skor ci neskor vam odide elektromagneticky ventil turboduchadla a tym v podstate cele turbo ktore sa da len cele vymenit (neda sa len ventil do turba) ale iba komplet turbo, ak ste do 100 000 km resp. 5 rokov tak vam to urobia vo VW v tzv. " kulancii " do cca. 400 Eur. Ak nie mate smolu a bude vam treba do 2000 Eur.
   - skor ci neskor Vam odide podavacie cerpadlo nafty (presnejsie jeho elektromotorcek tak ako popisuju tuto zavadu nepresne kolegovia v skorsich prispevkoch). Da sa vymenit opat iba ako celok lebo je to nerozoberatelne. Cena podavacieho cerpadla nafty je okolo 300 Eur.
   - celkom pravdepodobne Vam skor ci neskor odide snimac tlaku spalin co Vam bude signalizovat kontrolka " porucha vo vyfukovom systeme " (oznacovany tiez ako snimac vyfukoveho ventilu c.2). Bude to stat cca 60 Eur.
   - urcite si vymente pri okolo 120 000 km silentbloky na prednych spodnych ramenach(stred)lebo maju velku volu a budu uz dost rozbite.
   - ak ste neboli na zvolavacej akcii 2007 tak rychlo utekajte dodatocne lebo treba menit celkovo az 4 suciastky na spodku auta, najma kryt chladica nafty napriklad (jedno auto v nemecku na to vybuchlo ked sa odtrhol pri jazde a zapichol do betonu a prepichol nadrz). Su povodne ulozene na takych primitivnych skrutockach ze az rozum zastava vzhladom na to ze sa jedna o VW.Celkovo Vam vymenia zadarmo 4 rozne kryty zospodu auta.

   Inak je to BMP so 103 kW motorom slusne auticko ani slabe ani silne (103kW/320 Nm), tak akurat, na dialnici vynikajuce a usporne s dobrym tahom, na ine cesty sa nehodi a do mesta vobec nie, najlepsie ide ked ide okolo 110-120 km/hod. bez castej zmeny rytmu a radenia a pod. (t.j. dialnicne podmienky) a bude Vam to tahat do 4,5 l/100 km aspon pocitac tak ukazuje ale treba ratat cca o 0,5 l/100 km viac lebo je to samozrejme svindel VW. Tento motor je liatinovy a je menej kazovy ako motory BKR (103 Kw 16V PPD) a BMR (125 kW 16 V PPD)ktore maju hlinikove bloky a naozaj im praskaju pri hlavach valcov. Ak si ho chcete viac uzit odporucam chiptunning na cca. 125 Kw/380 Nm sa da urobit za cca. 350 Eur ale len u renomovanych SR autorizovanych specialistov si dajte urobit nie u fuserov a garazistov. Po tunningu je tento BMP uz tahom a vykonom velmi dobry (nieco ako BMW 520 D 120 Kw)

   Nakoniec odporucam aj tak vsetkym aby sa VW passatov zbavili a kupili si nejake BMW,treba si uvedomit ze BMW ma jednoducho jedny z najkvalitnejsich motorov na svete a vyhnete sa problemom ako pri VW.

   Odpovedať

   1. tom tom 9.10.2012 22:25

    ano,ano mal som 530d a ako pises motor o.k aj prevodovka...no srala sa elektrika,zatekal siber atd atd...servis bol o dost drahsi ako na passata,takze ak zhodnotim za 2.roky som dal do patky 5000eur.A do passata za dva roky 1600eee. a hlavne,ze maju najlepsie motory na svete,to je zaklad.

    Odpovedať

  35. palko 16.9.2012 21:39

   zdravim..vedel by mi niekto poradit.chcel by som sa spytat ked mi prestalo tahat ist turbo a zacala blikat kontrolka zhavenia..co moze byt porucha? 2.0 TDI.140k.dakujem

   Odpovedať

  36. Martin 15.8.2012 20:43

   Mam passat 2010 2.0TDI 125kw neviete niekto preco som sa nedostal v spotrebe pod 10 litrov?

   Odpovedať

   1. Dom 24.8.2012 23:27

    Mám Passat 01/2009 2.0 TDI CR 125kW najeto 182 000 km- jezdím za 5,6 l/100km.
    Myslím, že hlavní rozdíl bude v tom, že já jezdím 90% po dálnici a úsporně, kdežto ty si užíváš všech 170 šemíků. Pokud si chci občas tu sílu vychutnat, nedívám se na palubní počítač.
    Pokud se mýlím, pak máš s autíčkem něco v nepořádku.
    Pravdou je, že pokud se občas rozhodnu pro svižnější svezení, není problém jít se spotřebou o litr nebo dva výš. Něčím se ti koníčci nakrmit musí.
    Jen pro info: Ve 180 000 jsem nechal dělat komplet rozvody a pro jistotu i měnit často diskutovaný šestihran pro pohon olejového čerpadla. Ten byl sice mírně otlačen, ale troufám si říci, že by se dalších 200 000 km neprotočil. Mile jsem byl překvapen také tím, že osička kladky rozvodového řemene již měla opět silnější závit (myslím, že M12). Přestože jsem někde četl, že problémy s vytrháváním jemného závitu byly vyřešeny až v r.2010, zřejmě ta informace nebyla přesná. Auto mám dovezené z NL a vzhledem k tomu, že rozvody dělané nebyly, tak jistě nikdo závit dodatečně neupravoval.

    Odpovedať

  37. ivan 2.8.2012 23:16

   VOLKSWAGEN PASSAT 2.0 CRTDI BLUEMOTION 110 DPF COMFORTLINE. r.v.: 5/2009, 1968cm3, 81kW (110PS), P, M5, Diesel, Euro 5, 4 dv., (5-miestne), 113000 km, .,NEVIE MI NIEKDO PORADIT OHLADO TOCHTO AUTA čI SU NIEJAK KAZOVE...

   Odpovedať

   1. P 3.8.2012 01:35

    Jedná sa o spoľahlivý motor, ktorý fachčí bez vacsich problemov, obcas sa objavi vadny snimac tlaku paliva v rampe, semtam vstrekovac po nekvalitnej nafte. Motor je oproti PD veľmi tichý, celkom slušne ťahá a hlavne moc nežere, v pohode budeš jazdiť za 5 litrov.…Ak sú km poctivé, vydrží ti passat ešte veľa km.

    Odpovedať

   2. Marcel 14.8.2012 18:24

    Presne to iste mám na výhľad aj ja, dúfam že sa neobabreme :)

    Odpovedať

  38. Jaro 9.7.2012 19:10

   To auto je podla reakcii vlastnikov ako dielo Satana. Vyzera neskutocne pritazlivo ale je plne nastrah. Strasne rad by som ho kupil, je to moj dream car, ale vyhodit 10k+ von oknom sa mi nezda ako dobry napad..

   Odpovedať

  39. Jozef 26.6.2012 16:43

   ja mam len problem s tymto autom VW B6......je to šrot. jedina vyhoda ????
   vlastne ani neviem. Vysoka spotreba, Zlata oktavia 2001-2004. Tam som mal menene 1 x turbo...2x važič vzduchu za 265000 km a 6 rokov.... Toto auto mam 2 roky a uz som menil 2x trisky....1x turbo..... 1x vazič vzduchu... a teraz pre zmenu aj vymennik oleja.... nechapem.

   Odpovedať

   1. Anonym 28.6.2012 19:49

    a aky mas rok vzroby a kolko km

    Odpovedať

  40. Anonym 10.6.2012 12:55

   dobry den
   Nevieta niekto o probleme s porkovacimi senzorami na vw passat B6 bol som v micke a ked som vysiek tak po case mi senzori tak nezvycajne prenikavo piskali a vypli su nefunkcne. za radu dakujem

   Odpovedať

   1. Anonym 10.6.2012 14:58

    Sa ti tam dostala asi voda a ti to skratovalo, a pokial uz nefunguju vobec tak ich budes musit asi vymenit. Pokial by iba stale prenikavo piskali tak mozno by pomohlo vycistenie vysusenie a dobre to utesnit.

    Odpovedať

  41. Marecky 30.5.2012 23:22

   Zdravim kúpil som passat SE 2.0 tdI 140k dsg tiptronic rok 2008 60000km ... Co si o tomto aute myslite je to dobrá kúpa či nie... Hlavne by má zaujimal motor a prevodovka ... Najmä ak ide o výmenu oleja v prevodovke ak má niekto nejaké skúsenosti ... Diky za odpovede

   Odpovedať

   1. Milan 7.2.2015 19:06

    Nazdar ak je to CR motor tak ujde ja ho mam a raz sa mi rozsvietila kontrolka zhavenia to je aj kontrolka na vyfukove plini a hned aj porucha motora dalo ma do nudzoveho režimu ma 186600km a v servyse povedali že 830e treba vymenit šrtiacu klapku chladič hadice a tak dalej lebo šrtiaca klapka je plna sadze a teraz nevyem či nevye nekto poradi či to može byt

    Odpovedať

  42. mifo 25.5.2012 21:18

   nazdar moje nedavne chvaly na vw passat b6 1,9tdi 77kw r.v 2005 musim zahodit som lahsi o 1000 eur poznamosti a dobrej znamosti v galimech povazska bystrica ale auto slape
   auto nestartovalo total dosrata elektrika a to nastala vymena citacky- spinacka zapalovania potom neaka oprava stlpika riadenia neviem presne a cela nova riadiaca jednotka takze na hovno a vymenene baterky v klucoch a nanovo nakodovane kluce takze tak nech si kazdy urobi svoj nazor ale na druhej strane motoristicky ide ako hodinky auto takze dalsia dilema ci je passat spolahlive auto alebo nie aj hej aj nie moc elektriky robi galibu ziadnu dobrotu co uz dufam ze je to jedina takato prva a posledna investicia.

   Odpovedať

  43. Ja 16.5.2012 18:47

   Zdravim! Zatial este nie som majitel Vw ,nakoko zvazujem co kupit.Citam recenzie o autach na roznych forach ,premyslam nad Ford Mondeo 2009 2.0 Tdci ,alebo Vw Passat 2008-2009 2.0 Tdi. Vie mi niekto poradit ,ktora by bola lepsia volba??? Dakujem

   Odpovedať

   1. tom tom 9.10.2012 22:17

    passat jednoznacne...2009 TDI,common rail.

    Odpovedať

  44. jany 13.5.2012 12:59

   Zdravim,
   mam passat 2.0 TDI 8V r.v 06/2006 a začala mi svietit na pristrojovke lambda sonda..... auto sa sprava tak že ked je studený ide ok ale ked je zohriaty tak mi zvykne na 3 stupni stratit výkon a ked pustim plyn a znovu pridám ide to ok...nevie mi niekto poradiť či to maju na svedomí tie dve lambda sondy alebo niečo iné ???

   Dakujem

   Odpovedať

  45. stevo 26.4.2012 21:38

   zdravim,mam 2.0tdi passat 125kw 2008 z CR.mam ho 8 mesiacov a ziadne problemy az predvcerom mi vyskocilo DPF na display. hned nato zhavenie a vyskocila hlaska ze 'auto do dilny' automaticky preslo na nudzovy rezim..auto nema ziaden vykon vedel by mi s tym niekto poradit..som pocul ze vraj sa ten filter castic da nejako zresetovat cez pc. ma s tym niekto skusenosti??vdaka

   Odpovedať

   1. Anonym 26.4.2012 23:19

    asi mas zanesený filter, jedine na diagnostiku a v servise zregenrovat filter, potom napis co to bolo

    Odpovedať

  46. miso 31.3.2012 10:50

   nemoze mi niekdo poradit mam 2l passat BKP 103kw a ked pridam tak niekedy mi vypne turbo a vyhodi mi kontrolku zhavenia musim ho vypnut a potom ide nema niekdo skusenost s tymto problemom???

   Odpovedať

   1. MJ 4.4.2012 16:19

    Problém bude pravdepodobne s podtlakovou reguláciou turba. Existuje na to mašina, ktorá to zmerá. Aké máš výrobné číslo resp. označenie na turbe? Podľa toho by sa dalo určiť či sa dá repasovať.

    Odpovedať

   2. mifo 30.4.2012 22:28

    serus kolega tu pisal nato turbo podtlakova regulacia turba . je to mozne mal som ten isty problem ale nepioradim ti presne akurat som raz menil podtlakovu hadicku neviem coho nesli my vtedy ani brzdy a ani turbo stalo sa my to v zime a jak my tu hadicu vymenil turbo my vyplo iba raz ale to som ho asi az moc vytocil skus vymenit tu hadicku neni to drahe amna to vyslo na 40 eur aj s robotou

    Odpovedať

   3. anonym 4.3.2013 16:06

    mas chybnu elektromagneticku cievku.musis kupit novu.okolo 90e.vymen ju a vsetko bude v poriadku.

    Odpovedať

  47. Roman 1.3.2012 22:01

   Marceli diki za radu...musim porozmyslat..mam momentalne octaviu 1.8T..takze som trocha zvyknuty na troska vyssiu spotrebu ako na napr.feliciu 1.9D no clovek musi trocha porozmyslat ci si priplati na palivo..alebo na drahe a caste opravy u naftakoch....(cest vynimkam)inac vrela vdaka za radu..dam vediet ked sa my raz podari kupit si benzina passata alebo octavku...ide my hlavne o spolahlivost..

   Odpovedať

   1. MJ 1.3.2012 23:47

    Ešte doplním. Možno by stál za úvahu aj 1,9 TDi. Jedná sa o starý dobrý rachoťák, ktorý má stále obstojný ťah aj na dnešnú dobu, veľmi dobrú spotrebu (obzvlášť verzia Bluemotion) a s kľudom ho možno považovať za spoľahlivý. Problémom je, že veľa týchto vozidiel s týmto motorom má nalietané státisíce km, čo nie každý predávajúci prizná a rieši to stočením km. A keď máš octu 1,8 T, choď do Passata s motorom 1,8 TSi alebo Octávky 1,8 TSi. Jazdne mimoriadne podarený motor, jedine pozor na zvýšenú spotrebu oleja, zopár známych sa sťažovalo.

    Odpovedať

  48. Marcel Janco 27.2.2012 21:13

   Zdravím. Viezol som sa v 2,0 FSI, nie je to zlý motor, ale kto presadol zo starej 1,8 T s rovnakým výkonom, bude mierne sklamaný. Písaných 200 Nm je dostupných až nad 3500 ot a je to cítiť. V spodných otáčkach moc za plynom nejde, dá sa hovoriť len o bežnej jazde, naopak nad 3000 slušne ožil a nechal sa pekne vytáčať aj za 6000 ot hranicu. Zvuk mi prišiel trocha drsnejší, ale nie nepríjemný. Čo ma prekvapilo bola značná spotreba pri svižnejšej jazde. Kludne aj 11 litrov. Pri slušnej jazde som sa dostal do priemeru niekde okolo 8. Čo sa mi zdá dosť, hlavne ak mu chutí N98 a viac. Problém je aj s prerobením na LPG. Donedávna to na SK takmer nerobili a ak sa aj prerába, tak stale je tam asi 1/3 spotreba benzín a 2/3 LPG. Dá sa to napísať aj inak, ak je výhodná cena, kludne treba kúpiť, pretože tento motor je slušne spoľahlivý.

   Odpovedať

   1. Roman 1.3.2012 21:03

    takze tento motor sa ma svoje vyhody aj nevyhody??mat problemy s prasknutou hlavou...???ale zas naopak vacsia spotreba...hm..no clovek ma na vyber...ale dakujem za info...s pozdravom..Roman...

    Odpovedať

  49. Roman 27.2.2012 20:36

   caute.nevie my niekto poradit chcem si kupit passata 2.0 FSI je to dobra volba ci nie??kazdy tu pise o naftakoch...nema niekto skusenosti stymto benzinom???dakujem pekne..

   Odpovedať

  50. mifo 26.2.2012 16:01

   zanesene lopatky turba nie turbo lopatiek tak pardon

   Odpovedať

  51. mifo 26.2.2012 15:59

   ja mam 1,9 TDI r.v.2006 kupil som ho s 147 000 km teraz ho mam slaby rok ma 159 000 km a jedna porucha prasknuta podtlakova hadicka stalo sa my to v cechach takze 1000 kč aj s robotou +- 40eur inak slape a este niekedy my vyplo turbo ked som autu viac pridal tak nad 100km/h a vyssie otacky asi zanesene turbo lopatiek nieco take som cital ze to je a my aj mechanici vraveli inak slape auto v pohode ale neni to ziadny trhac asfaltu staci na spotrebu good auto ale aj tak radsej slabsie ale spolahlivejsie. mozno pride v buducnosti chiptuning.

   Odpovedať

  52. milos 21.2.2012 19:35

   serus ja mam 2,O TDI R.V 2006 125kv 170 KON.Mam ho asi nieco cez rok a ide ako gula a to ho nesetrim myslim si ze nemozu byt vsetky 2,0 zle to by ich ani nepredavali ved nove stalo cez milion.JA som spokojny

   Odpovedať

  53. Jano 15.1.2012 21:17

   Nemá niekto skúsenosti s VW Passat 1,6 TDI (rok výroby 2011)? Nie je to slabý motor na Passat?
   Ďakujem.

   Odpovedať

   1. MJ 15.1.2012 23:52

    Na Passat je tak akurát (menej už nie) motor 1,9 TDi 77 kW. Aj keď má 1,6 TDi rovnaké výkonové parametre, pocitovo mi prišiel, že ťahá slabšie, ale zas nie o moc-veľa zachraňuje 6 st. prevodovka. Na bežné a nijak svižné jazdenie v poho postačí, odmenou je kultivovaný chod a dobrá spotreba okolo 5,5 litra. Ak sú ale častejšie plánované svižné dialničné presuny, alebo kombík naložený aj s rodinou, išiel by som radšej do dvojlitra.

    Odpovedať

  54. Anonym 11.1.2012 19:21

   Mam 1,9 TDI PD, BKC,kupil som jazdenku, najazdil som cca 45000km a bez poruchy len menim poctivo olej a filtre

   Odpovedať

  55. Martin 20.11.2011 22:15

   mam 1,9 TDI a mam zaseknutu elektricku parkovaciu brzdu tu citam ze v mrazoch je to bezne mne sa to stalo prvy krat nevie mi niekto poradit ako ju odblokujem ?? dakujem

   Odpovedať

  56. Peter 4.10.2011 10:44

   Zdravim,
   som pred kupou tohoto Passatu a rad by som sa poradil. Dole nizsie su uvedene detaily.

   - ide o Passat Variant 2.0 TDI (motor BKP), vyrobeny 5/2007
   - VIN cislo zacina WVWZZZ3CZ7
   - najazdenych je poctivych 195 000 km, nic nie je stocene (1 majitel, znamy povod)
   - vsetky 4 vstrekovace boli vymenene pri 160 000 km
   - filter pevnych castic to nema ak som dobre pochopil takze o problem menej
   - asi to uz nema ani problematicku retaz, ale len ozubene kolesa (cital som ze je to tak u aut ktorych 10. znak vo VIN je 7). je to naozaj tak ?
   - je to Bunsiess vybava + este nejaka doplnkova vybava navyse
   - cena je 8000 Euro

   Kto sa v tychto autach vyznate, co si o tejto kupe myslite? Dakujem.

   Odpovedať

   1. martin 30.12.2014 21:22

    Zdravím ta... ja mam motor BKP... tak ako by si chcel kupit .. ja som sním nadmierov spokojný.. nemozem nic povedat .. mam DSG prevodovku... tam treba menit olej po 60 000 km ... v servise pytaju 300eur..kamarat mi to spravil za 160 eur aj s originalom olejom do prevodovky...

    co sa tyka vykonu som uplne spokojny..
    bezplatne sa da vymenit trisky v servise u volswagenu.. je to taka ticha zvolavka od vyrobcu.. ja som si to dal vymenit u nych a usanoval som 2 500 eur..
    teraz som si uplne isty ,ze s motorom nic nebude.

    este treba povedat,ze na olejovom cerpadle treba vymenit sest hran na pumpe olejovej... na to si treba davat pozor,, opytaj sa na to ,ci to bolo vymenene.. ta tycka stoji iba 2,80 eur a urobí skodu za 2 000 eur a mozno aj viac...

    Odpovedať

   2. Anonym 17.3.2015 07:30

    Vstreky menene vo vw ti vydrzia 400 tis su uz serie S a SX (x znaci repas austausch) kamos s tym taxikuje v Prahe a drzi to. Este kable minus pripojenia a piny ale ak to robili v autorizaku tak menili aj kable. Odchadza skrtiklapka a este ovladanie naklapania turba. To stoji cca 50e za ventil a da sa to osalit malou upravou turba. Manik v TO to robi za 150€ s dozivotnou garanciou. Vykon ide dolu cca o 3 kw. Inak ta hajtra BKP ide normalne ak si nenabehala milion km pred tym ako ju stocili a predali u nas.

    Odpovedať

  57. Andrej 30.9.2011 16:32

   zdravim,
   kupil som passat 2.0 TDi 2005 kod motora BMP a mozem povedat ze som nad mieru spokojny.
   o auto sa max.staram a veru mu davam aj zabrat.spotreba 6,6 l.(udaj ziskany tankovanim do plna a vypoctom),,udaj spotreby na palubnom pc je nepresny zhruba o 0,5 az 1 l.motor je cipnuty a ide fakt super!!!zavady pocas 3r.:
   -naftove cerpadlo (193EUR)
   -zamok kufra(41EUR)
   -manzeta pp(15EUR)
   -tlmic pp a ľp(120EUR)
   -silenbloky(50EUR)

   Odpovedať

   1. Jano 1.10.2011 21:40

    a koľko si najazdil km?

    Odpovedať

   2. erik 5.11.2011 22:03

    dobry vecer,

    chcem sa Vas opytat, ako sa prejavovalo pokazene naftove cerpadlo? Mne dnes zhaslo auto a viac sa nedalo nastartovat. Tento problem som uz mal u B5 a prejavovalo sa to takto isto.. ja mam motor 2,0 ,103 kW, 140 k,8-ventilovy BMP - myslim, ze vy mate taky isty typ motora.ak by ste mali este nejaku poruchu, dajte mi prosim vediet - takto si mozeme vymienat skusenosti.

    Odpovedať

    1. Anonym 6.11.2011 15:06

     Ak je pokazené naftové čerpadlo tak nie je nič počuť po zastrčení kľuča do polohy jedna. Pokazený môže byť aj snímač polohy vačky alebo bezpečnostný systém stĺpika riadenia. Všetko ale odhlaí diagnostika, ktorá tieto chyby nájde v pamäti.

     Odpovedať

     1. erik 9.11.2011 08:48

      diagnostika bola v poriadku, na druhý deň auto štartovalo a ide dodnes. Spozoroval som ešte jednu chybu-až sa to dá tak povedať. Keď je auto naštartované a nie je v pohybe tak v okolí turba počuť syčavý zvuk, ktorý asi po 2-3 min. alebo pridaní plynu prestane. Je to taký zvuk ako keď je prepichnutá pneumatika na aute. Je vadné turbo? Vie mi niekto poradiť? Ďakujem.

      Odpovedať

      1. lubos 14.11.2011 21:55

       zistil si uz co to bolo? mne sa to to iste stalo vcera a taktiez diagnostika neukazala ziadne vady a dnes sa to zopakovalo znova... dost by mi to pomohlo...dakujem

       Odpovedať

    2. michelle 13.6.2012 16:43

     zdravim ta,

     tak ubehol nejaky ten cas ale skusim reagovat;
     mam takisto BMP a pri cca 140,000km mi odislo naftove cerpadlo a uplne tak ako pises. mal som tempomat 120km/h, deaktivoal som ho koli premavke a pri spatnom aktivovani na 120km/h motor prestal tahat. pridavam a nic. tak som na N doplachtil na bezpecne miesto a neislo vobec vobec nastartovat. pri startovani nebolo pocut ten jemny bzzzz zvuk. plus vedel som uz o tejto poruche z pocutia a ked nesvietila ani ziadna kontrolka tak som si domyslel ze to bude ono. kamos ma odtiahol a na druhy den rano sa vymenilo a jazdi sa dalej.
     Tiez je mozno nachylne odist v situaciach ked nie je plne ponoroene - teda ked clovek ma 1/4 nadrze, vyjazdi do kontrolky, zas zebere len za 20evri a zas tak dokola. nie je chladene tak motorcek odide. - ale to je len domnienka moja.

     Dalsie poruchy - nic tragicke a to som spravil cez 100tisic na nom (mozno dnes sa to zmeni a dam vediet)
     Dlho ma hnevala stlip riadenia. zasuvam kluc postupne az kym nezhasne zlta a potom cervena a az potom startujem. no napriek tomu robil cvak cvak cvak cvak... - Nahodne som vymenil baterku a od vtedy mi to spravil asi 2x.

     Odpovedať

  58. fero 15.8.2011 10:06

   Zdravím Vás, potreboval by som poradiť. Plánujem kúpiť ojazdený passat do 13 OOO eur diesel, a teraz cítam a zistujem ze 2-litre su kazové,platí to len pre rok výroby 2005-2006 ? Pokial kúpim z r. 2008 tie su už dobré ? 1.9 so 77 kW akosi sa bojím kúpiť že na tak velké auto bude lenivé, alebo co by ste mi poradili? Za každú odpoveď ďakujem
   PS: manuál/automat ?

   Odpovedať

  59. Anonym 22.6.2011 15:50

   vraj su tieto common rail motory spolahlive, zatial mali vozidla tak najviac okolo 150-160 tisic km a bez vacsich problemov, obcas sa objavi vadny snimac tlaku paliva v rampe, semtam vstrekovac po nekvalitnej nafte...ale motor OK, samotny passat neni zly a vydrzi dost

   Odpovedať

  60. Filip 22.6.2011 09:06

   Nazdar. Nema niekto z Vas nahodou skusenosti s VW passat variant,rok vyroby 2008, 2.0tdi, 125kw. Je to uz CR, oznacenie motora cbb. Kupil som ho pred par tyzdnami od znameho, viem ze s tim autom neboli ziadne problemi, teraz ma najazdenych 150tis. a problemi niesu. Len vsetci kamarati-mechanici mi odporucaju ho predat, lebo su vraj kazove. neviem najst ani recenzie na ten motor.nemate nejake skusenosti?
   dakujem..

   Odpovedať

   1. Anonym 22.6.2011 09:58

    ak je to CR, tak s tým už nie sú zdaleka take problémy ako boli kedysi s prvými dvojlitrami (2005-2006) so vstrekovanim PD. Ale popytam sa kamosa automechanika zo znackoveho servisu

    Odpovedať

    1. Filip 22.6.2011 11:04

     budem za to velmi vdacny, kazda pomoc helpne..ze ake su najcastejsie poruchy na tomto vozidle a tak..
     dakujem

     Odpovedať

   2. anonym 4.3.2013 16:00

    common rail urcite neni kazovy.kazive su BKP

    Odpovedať

  61. oti 19.5.2011 00:51

   Viete mi niekto poradiť: mám VW Passat 2.0tdi 103kw r.v. 2006 nov. a sem tam ťažko štartuje, točí ale nenaskočí hneď, čo to môže byť palivo, žhaviče...?

   Odpovedať

   1. Anonym 21.12.2011 12:01

    co tak vstreky ?

    Odpovedať

   2. Anonym 25.12.2014 23:16

    Ja som mal podobný problém ale na octavii 1,9 TDI. Dlho som s tým fungoval. Mne pri studenom motore startoval hned ale pri teplom to trvalo aj 3,4,5 mozno niekedy aj tak max. 6 sekund. Nedavno som to dal do poriadku. Nejaky tipek mi to nastavil v riadiacej jednotke a už to funguje tka ako má. Startuje v momente. Mozno si to uz medzi casom vybavil a mozno nie. Tak len pre info ti pisem ako som to ja odstranil.

    Odpovedať

   3. Anonym 16.3.2015 21:38

    Daj si urobit dg v autorizaku. Ak to bude vazna vec ako vstrek je na ne kulancia s vymenou gratis. Akcia 29 h neviem kolko. Ma koncit dakedy teraz...m bez dg sa neda zistit nic. Ked dlho toci typujem to na falosny luft a padajucu naftu. Palivak si daval aky? Ja som toto zazil pri shit palivovom filtry ked sa dal origos bolo po probleme.

    Odpovedať

  62. Peter 19.3.2011 10:46

   V podstate sa dá súhlasiť s tým čo je tu napísané. V januári som absolvoval prehliadku po sto pade a troch rokoch a úplne bez problémov. Mám klasickú 1,9 v úspornom prevedení blue motion. Dal som na varovanie predajcu, že dvojliter pumpa dýza proste vokswagenu nevyšiel a už po sto tisícoch sa začne sypať a objavujú sa problémy. Na moje jazdenie stačí aj táto úsprna jedna devina, rozbehnem ju aj na dvesto a pri dodržiavaní predpisov sa na palubáku objavuje vždy spotreba začínajúca štvorkou. Na prehliadke mi povedali že aj nápravy mám v poriadku. Ja na Passat nemôžem povedať ani krové slovo, vyhol som sa preoblémovému dvojlitru. Teraz keď poškuľujem po novom tak mi predajca povedal, že dvojlitre comon reily sú už ovela prepracovanejšie a doteraz nie su snimi problémy,tak uvidím. Láka ma zase 1jedna šesť blue motion.

   Odpovedať

   1. Anonym 1.11.2011 10:43

    Kúpim 1,9 predate?

    Odpovedať

    1. Anonym 11.1.2012 19:14

     Predam 1,9 TDI Variant Highline, kod motora BKC bez filtra pevnych castic. Bezproblemove auto len menim olej.Moje c. 0907826519

     Odpovedať

     1. tom tom 9.10.2012 22:08

      ak mam kupit passata s 1.9tdi,to mozem rovno jednickovu octaviu...tento motor je prilis zastarali a nevykonny pre passat...

      Odpovedať

      1. Lukas 10.10.2012 10:10

       Ale 1.9tdi 77kw(105) 8 ventil je asi najspoľahlivejší z ponúkanej dízlovej motorizácie.Filter pevných častíc tam je ale nedolieva sa do neho aditívum ako do 2.0pd. čistiaci proces sa spúšta po každom 1000 km.
       Výkon sa dá posunúť veľmi jednoducho preprogramovaním ECU a bez dymenia.

       Odpovedať

      2. justin 10.1.2013 11:07

       kupujes auto na pretekanie alebo naco? si sadni do passata a do jednotkovej octavie a potom porovnavaj tiez som chcel najprv 2,0tdi ale nakoniec vysla 1,9 a som spokojny

       Odpovedať

  63. Jano 9.3.2011 10:44

   To si kupoval nový? Ja mám 1,9 4 roky a bez problémov 160 tisíc. Asi rýchla kúpa a nepreveril si si stav. Od koho si to kúpil, bolo búrané? malo servisku a nemalo stočené km? Kámoš kúpil 3ročné 2,0 tdi a malo stočené z 270 na 130 tisíc km a ešte bolo aj buchnuté. Ale tie 2,0 tdi pumpu dýzy im nevyšli ak 2,0 tak jedine s comonom railom alebo staru dobrú 1,9 tdi

   Odpovedať

   1. Ivan,Passat 2.0 TDI 9.3.2011 21:57

    Servisku malo,bolo to bez problémov.Smola,že som nevedel o 2,0 tdi.To im teda nevyšlo a doplácam na to ja,ako aj mnohí ostatní.

    Odpovedať

  64. Ivan,Passat 2.0 TDI 8.3.2011 22:26

   Najazdím ročne 40 000 km.S predchádzajúcim autom som mal haváriu,tak som bol nútený hľadať rýchlo niečo iné.Kúpil som passat 2.0 TDI.Po troch mesiacoch viem,že to bola chyba.Snímač tlaku turba-výmena,závada v el.inštalácii-oprava,kontr.-vysoké emisie-servis,zaseknutá voľnobežná klapka-výmena a samozrejme dolievam olej.Po najazdených 150 000 km.Sadám do tohto auta a myslím na to,ktorá kontrolka sa rozsvieti a kde ostanem stáť.

   Odpovedať

   1. peter 11.8.2011 12:47

    Problem bude asi v tom, ze menovany passat mal najazdenych min 270.000 km, ked ste si ho kupili, predpokladam, ze bol riadne stoceny...

    Odpovedať

   2. erik 9.11.2011 20:34

    ja mam tiez 2.0tdi BMP 103kw 8ventil malo kto vie ze tento tip motora ma vstrekovanie elektromagneticke, cerpadlo- triska 2hej generacie cize bosch ,to iste vstrekovanie ma 1.9tdi 77kw 105k takze je osvecene pracuje na chlp rovnako je bezporuchove bez casticoveho filtra TYPY-BKP aBMR,CR kazove

    Odpovedať

    1. tom tom 9.10.2012 22:04

     pravda...

     Odpovedať

  65. JK Pasat 2.0 Tdi 2005 10.2.2011 11:19

   Problémy s dvojlitrom možem potvrdiť, po aso 130 t km mi z ničoho nič zasvietila kontrolka mazania a nebyť rychleho odstavenia mám po motore. V servise mi povedali že som mal poničené akesi zuby a prestalo mi fungovať olejové čerpadlo.Na predchádzajúcej 1,9 Tdi 96KW sa to nikdy nestalo. Po jazdnej stránke je 2,0 Tdi dobá, ťahá parádne a spotreba do 6 a pol.

   Odpovedať

   1. Anonym 1.11.2011 19:32

    bud rad ze zatial mas len take problemy ake si pisal

    Odpovedať

   2. patrik,passat 2.0tdi 103kw 16V BKP 1.11.2011 19:53

    Stim autom su len same problemy. kupil som ho pred 10 mesiacmi,malo najazdene 182000km teraz ma 197000 a menil som 4 vstreky 2800eur cerpadlo 200eur vkuse nieco z brzdami najme s rucnou, uz som myslel ze mam pokoj a zas mi zacali svietit 2 kontrolky jedna emisie a druha motor do dilny..vraj skrtiaca klapka 400eur...sa raz za cas zasviety aj kontrolka vadneho stlpika riadenia-1000eur ...takze tak ...chcel by som sa ho zbavit ale je to komplikovane pretoze je to na lizing

    Odpovedať

    1. Anonym 30.12.2014 10:36

     Načo kupuješ starú krabicu.

     Odpovedať

    2. Anonym 16.3.2015 21:33

     Brathuuu vstreky menil vw na kulanciu teda zadara bez ohladu na km a servis odporucam Autoorofit Galanta. Skrtiaca klapka na bkp stoji 103 euro za 4kila ich mam tri aj s vymenou a dobrym obedom. Mne menili origos klapkuPierburg za 103 bez dane plus 15 eur praca v malom privat servise Nitre. Spolu cca 139,60 all in. Klapka pierburg. Dnes mi menili olej v Nitre a aj s filtrom Man a olejom Mobil som platil 69 euri. S uctenkou. Dg u nich stoji 10€. Chalan sa snazi robit rychlo a slusne. Pozre karu a poriesi. 0376512004 Maros sa vola. Stale neviem kde sa berie tolko kydov na 2C3 ??? Mne ta skatula ide na 6,9 ako 4 motion a menil som iba skrti klapku a brzdy a rozvody A plochy remen. (ta skrtiklapka blbla iba obcas vraj ju stacilo vycistit) ak ju dakto chce je k mani na cenu vecere

     Odpovedať