Lajkujte nás na Facebooku

Súvisiace články

Jeden komentár

 1. 1

  Anonym

  No ale nam zas ta modra EUssr dala na frak. Vid. tento clanok:

  Slovenskí výrobcovia biopalív majú dôvod na radosť. Rada ministrov EÚ zodpovedných za energetiku totiž neschválila úpravu legislatívy o biopalivách.

  Podľa návrhu by sa upravil maximálny podiel primiešania biopalív na výšku 7 % a zaviedli by sa niektoré ďalšie prechodné opatrenia pre výrobu. Členské štáty sa však nezhodli ani na týchto kompromisných siedmich percentách. Združenie pre výrobu a využitie biopalív (ZVVB) uvítalo výsledok hlasovania Rady EÚ. Podľa slovenských výrobcov to len potvrdzuje, že diskusia o biopalivách nie je ukončená a predčasné rozhodnutia môžu viac uškodiť než pomôcť.

  „Príliš predčasné a radikálne zmeny môžu narušiť energetickú dostatočnosť a stabilitu regulačného rámca v odvetví, ktoré v čase krízy zamestnáva vyše 1 500 ľudí, vykazuje rast a pomáha životnému prostrediu,“ povedal predseda výboru ZVVB Róbert Spišák. Slovenskí výrobcovia biopalív sa zmenám v zastúpení biopalivovej zložky nebránia. Podľa nich je ideálne ponechať do roku 2020 v palive minimálne 8 % biopalív prvej generácie a zvyšné 2 % vyčleniť biopalivám druhej generácie, ktoré sú zatiaľ v štádiu vývoja.

  Biopalivá nachádzajú v najväčšej miere uplatnenie v doprave primiešavaním do fosílnych palív. Ich obsah v benzíne a nafte na Slovensku v súčasnosti predstavuje 4 % objemu energie. Európska únia chce do roku 2020 zvýšiť obsah biopalivovej zložky v objeme spotrebovaných motorových palív na 10 %. V súčasnosti sa vyrábajú biopalivá najmä z kukurice, repky olejnej, obilnín, sóje, či repy. Ide o biopalivá prvej generácie. Podľa nového návrhu Európskej komisie by mali firmy myslieť už aj na biopalivá druhej generácie. Vyrábať by sa mali z dreva, odpadu z lesa, lístia, kôry, zo slamy, z odpadových rastlinných olejov, či z biologicky rozložiteľného komunálneho odpadu.

  Do biopalivového odvetvia na Slovensku sa zatiaľ preinvestovalo 140 miliónov eur. Ročne sa na Slovensku vyprodukuje 130 tisíc metrov kubických bioetanolu a 100 tisíc ton biodieselu. Slovenský biopalivový priemysel sa radí na popredné miesta medzi novými členskými štátmi EÚ.

  Odpovedať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.